Trek flink aan de bel bij ministerie „VOOR WELZIJN IN LEUSDEN 79 OENT PER INGEZETENE" aadsleden krijgen geen temrecht in adviesgroep Skate-boardbaan: 270 handtekeningen Geen belangstelling kabeltelevisie? WETHOUDER: „EERSTE RESULTATEN ENQUÊTE BOVEN VERWACHTING" EVR. VERDUIN (P.L.) OVER LAGE SUBSIDIE: i.o& nnenkort luien van aterieiding LE COMMISSIE WELZIJN KRIJGT ER ZITTING IN Camavals- paaseieren Adoptie geen zaak voor gemeente Bloemhof (P.L.) terechtgewezen Leusder Krant Wegbelijning wordt spoedig vernieuwd 99 FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant - raad Leusden DONDERDAG 5 APRIL 1979 i één onzer redakteuren) USDEN - „U omzeild het wer- ke punt dat u bij CRM gaat plei- voor Leusden; er de moeilijke atie waarin Leusden verkeert, uit oeken gaat doen. En, dat is wat vragen". Tot die aan het adres wethouder v. Woudenberg ge- uitspraak kwam donderdag ns de behandeling van het sub- verdelingsplan mevrouw Ver van Progressief Leusden. jdens de behandeling van dat in de gemeenteraad zei me- iw Verduin dat wanneer Leusden wat meer zou inspannen, ze van best wat meer geld zou kunnen rijgen dan de 79 cent per hoofd de bevolking, die - volgens haar grond van nieuwe richtlijnen CRM aan Leusden zal worden ekeerd. Van gemeentezijde zal, si ze, om dat bedrag wat op gevij- te krijgen, de nodige acite on- moeten worden. Niet vol kan worden met, zoals me- w Verduin dat noemde, „hier en zitten en er niks aan doen", ndelijk bezien keert CRM volgens rouw Verduin voor sociaal-cul- e activiteiten 21subsidie per retene uit Voor de provincie ;ht is dat gemiddelde zelfs 24,68. ssen, dat door mevrouw Verduin Leusden werd vergeleken, krijgt inwoner 7,64. De 79 cent voor ;den per hoofd van de bevolking rt daar wel heel erg schril bij af. it Leusden bij de Vereniging voor jrlandse Gemeenten heeft gepro- erd tegen het niet krijgen van gel- Dp grond van de rijksbijdragerege- voor educatieve activiteiten, vond iet genoeg. Ze herhaalde haar in erleden al tweemaal kenbaar ge- de verzoek, om rechtstreeks bij l tegen die afwijzende beschikking ist aan te tekenen. Mevrouw Ver- Waarom dat nog steeds niet ge- i is, is ons onduidelijk", ingedrongen werd door haar voorts gt aankaarten van de onderhavige lematiek bij het Provinciaal Bureau CRM, om aldus te trachten extra uit de knelpuntenpot te krijgen ire gemeenten, zoals Maarssen, sén en ander volgens haar bepaald windeieren gelegd, toezegging van wethouder Van denberg dat over een eventueel g protesteren bij CRM zo nodig in vergadering van de commissie Corrie Verduin: onduidelijk waarom protest is uitgebleven ten aan te geven dat er per ingezete ne van een heel wat hoger bedrag sprake was. Mevrouw Verduin zei dat het in haar betoog niet draaide om hoeveel er voor welzijn werd uitge trokken, maar om het weinige dat er voor als subsidie van CRM voor ont vangen werd. Ze liet voorts nog we ten, dat andere gemeenten, gezien de uitkeringen die ze nu alsnog krij gen, „kennelijk wel adequaat" op de afwijzing van CRM hadden ge reageerd. BEROEPSKRACHTEN Raadsvoorzitter mr. Rademaker tekende bij de door mevrouw ge noemde subsidiebedragen per hoofd van de bevolking aan, dat de grote verschillen die zij daarin sig naleerde, mede een oorzaak vonden in het feit, dat andere gemeenten verhoudingsgewijs meer be roepskrachten in genoemde sector hebben werken. Beroepskrachten, waarvan de salarissen door CRM worden vergoed. Mevrouw Verduin over die beroepskrachten: „Die had den wij ook kunnen". Als voorbeelden noemde ze een am bulant functionaris voor het jeugd- en jongerenwerk en een op bouwwerker. „We hadden", zo ver volgde ze, „ook een Dorpshuis in welzijn zou kunnen worden gesproken, deed fractievoorzitter Bloemhof con stateren ,,dat de wethouder niet direct genegen is om die activiteiten te onder nemen waar mevrouw Verduin om vraagt" De wethouder, die liet weten dat ,,de duidelijkheid, de helderheid, de duide lijkheid en de frisheid" van het betoog van mevrouw Verduin hem „enigszins" was „optgaan", zei de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ,,als verte genwoordiger van de gemeenten in Nederland" verzocht te hebben de be langen van Leusden bij CRM te willen behartigen. Een in een vroeg stadium aan CRM gestuurd bezwaarschrift, had. zo deelde hij mee, namelijk niets uitgehaald. „VELE MALEN HOGER" Over de bijdrage van 79 cent per Leusdense ingezetene. Sprekend gedaan hadden danHij voegde daar aan toe, dat Leusden er bij reali sering van al het door mevrouw Ver duin genoemde, er financieel dan wel eventjes anders voorgestaan zou hebben dan nu: „We hadden", zo zei hij, „dan thans met een veel groter begrotingstekort gezeten". CRITERIA Het huidige begrotingstekort, het af wijzend beschikken op de aanvraag voor bijdragen op grond van de rijksbij drageregeling voor educatieve "activi teiten ook, ze lieten voor wat het subsi dieverdelingsplan voor dit jaar, betreft geen mogelijkheden open voor nieuwe of verhoogde subsidies Eén enkel lichtpuntje is er nog: het ontvangen van gelden op grond van de rijksbijdragere geling voor sociaal-culturele activitei ten, al zijn. gezien de ervaringen met de regeling voor educatieve activiteiten, de verwachtingen ten aanzien ervan bij zonder laag Bij het feit dat er op subsidieterrein dit jaar geen speelruimte is, legde me vrouw Van Amerom (VVD) zich nood gedwongen neer. Ze bepleitte echter een fonds voor onverwachte aanvra gen, omdat, zo zei ze, ,,het irreëel is om te denken dat je altijd nee kan verko pen". Voor volgend jaar zei ze te hopen op een wat overzichtelijker en meer gefundeerd plan. ,,De percentages en criteria moeten boven tafel komen" zo meende ze Ze vroeg de wethouder of er geen Info aan het subsidieverdelingsplan zou kunnen worden gewijd. Dit, om burgerij Wethouder Van Woudenberg: .moeite met uitspraken en vereniging duidelijk te maken hoe een en ander nu geregeld is. Wethou der Van Woudenberg zegde dat toe, evenals het nog eens in de commissie welzijn brengen van de aan CRM ter verkrijging van rijksbijdragen op so ciaal-cultureel gebied. Op die lijst miste mevrouw Verduin o.m, een aanvrage voor kinderopvang. Ze zei zich af te vragen, of er soms meerdere aanvragen ,,van tafel gerold" waren. URGENTE AANVRAGEN Of urgente aanvragen zoals die voor komen in het educatief plan, alsnog voor een gemeentelijke subsidie in aanmerkinv zullen komen, als niet meer geld van CRM beschikbaar komt, (me vrouw Verduin stelde een vraag in die richting), zal volgens wethouder Van Woudenberg met name afhangen van de wethouder van financiën. over de door mevrouw Verduin ge noemde 79 cent subsidie per hoofd van de Leusdense bevolking zei de wethouder: „Ik kan dat op dit mo ment niet nagaan. Ik weet bijna zeker dat het vele malen ,hoger is". Hij herinnerde aan een ooit door hem geschreven artikel in de Leusder Krant, waarin hij destijds had trach- Zuid kunnen hebben en een open jeugd- en jongerencentrum". Wethouder Van Woudenberg in aansluiting daar op: „We zijn nu be zig met een accommodatie in Ach terveld. Men kan zeggen: dat had vijf jaar geleden al moeten gebeuren, maar ik heb moeite met het uitspra ken in de trant van: als we dat en dat i.ö>yé? één onzer redakteuren) USDEN - De leden van de com- j ie welzijn, vijf in getal, gaan al- l^leel uit maken van de planad- «iroep die in het leven geroepen t ter advisering en coördinatie iet welzijnsplanningsproces. Ze n in die in totaal uit veertien le- a tellende adviesgroep echter van leden voor de planadvies- p door b. en w. gewijzigd, nadat eerderheid van de raad zich te- het hebben van stemrecht van I USDEN - De afgelopen tijd is Ie malen geattendeerd op het n van de hoofdwaterleidingen .eusdens grondgebied. Ten- te van de vorst is er echter bij oering van de spuiwerkzaam- n ernstige vertraging ontstaan. Gemeentelijk Waterleiding- jf Amersfoort gaat er vanuit, dat I og resterende werkzaamheden op korte termijn kunnen wor- ifgerond. iet gebied ten oosten van het Val- taal wordt er op donderdagavond I en op maandagavond 9 april ge- het gebied ten westen van het kanaal en ten noorden van de ijn wordt er gespuid op de don- «gen 12, 19 en 26 april en op dag 23 april, eveneens geduren- avonduren. spuien is nodig om de kalk- en anslag uit de leidingen te verwij- I Om schade aan het wasgoed te omen, is het van belang op de j nden na het spuien te controleren >ruin water uit de kraan komt. De- ntrole is ook van belang als men buiten de genoemde gebieden L Overigens is het bruine water chadelijk voor de gezondheid. is het spuien kan de druk op de leiding verminderen. de te benoemen raadsleden had uit gesproken. Alleen de heer Kuypers (Gem. Belang) zei aan dat stemrecht te willen vasthouden. Namens de meerderheid van zijn fractie zei de liberaal Bergsma prin cipiële bezwaren te hebben tegen het college-voorstel om naast de negen burgers die in de planadviesgroep zit ting krijgen, alle vijf de leden van de commissie welzijn in die groep te laten meedraaien. De leden van de commis sie welzijn, aldus de redenatie van de heer Bergsma, gaan zich op die manier straks zelf adviseren. Dat vond hij ,,een onjuiste zaak" De onafhankelijke me ningsvorming binnen de commissie zou er zijns inziens door in gevaar gaan ko men. Ook mevrouw Verduin (Prog Leus den), zelf lid van de commissie welzijn en als zodanig voorgedragen als lid van de planadviesgroep, noemde het „dwaas" als de commissieleden in de planadviesgroep zouden gaan mees temmen over adviezen aan b en w. die ze later in de commissie opnieuw ter advisering voorgeschoteld zouden gaan krijgen. Ze voelde dan ook voor het voorstel van de heer Bergsma, om die commissieleden wel alle vijf in de planadviesgroep op te nemen, maar ze dan geen stemrecht te verlenen Als andere mogelijkheid had de heer Berg sma nog genoemd het aanwijzen van drie in plaats van vijf raadsleden. De heer Bloemhof (Prog. Leusden) gaf als zijn mening te kennen de stem men van vijf raadsleden in een groep van in totaal veertien mensen, te zwaar op de besluitvorming te vinden drukken. Mevrouw Verduin tekende daar nog bij aan, dat door de hele door b en w. voorgestane constructie de éénmans- fracties vergeleken met de andere frac ties een te zware stem zouden krijgen Mevrouw Blom (CDA): „Daar hoeven we niet bang voor te zijn, want er zitten nog negen andere mensen bij." In die negen anderen zei ook de heer Kuypers voldoende meerderheid te zien, om bij stemming het meeste gewicht in de schaal te leggen De heer Offereins (GPV/SGP) zei te willen vasthouden aan vertegenwoor diging van alle fracties in de planad- viesgroep, opdat alle fracties daardoor in de gelegenheid zouden zijn, zich de moeilijke materie waarmee de planad viesgroep van doen krijgt, eigen te ma ken. Aan het stemrecht op zich, tilde hij niet zo zwaar. Wethouder Van Woudenberg noem de het voorstel van b. en w „het pro- dukt van wat we in de commissie heb ben besproken". Het verbaasde hem dat mevrouw Verduin nu met bezwaren tegen dat voorstel kwam. Mevrouw Verduin: „Het is niet erg om van stand punt te veranderen, maar in dit geval ben ik steeds tegen sterrtrecht ge weest." Bij stemming gaf de nagenoeg vol ledige raad de voorkeur aan het ont houden van stemrecht aan de vijf in de planadviesgroep op te nemen raadsle den Burgemeester Rademaker: „Maar ze hebben natuurlijk wel een stem in het kapittel als het gaat om het afspreken van de datum voor een volgende ver gadering." RECREATIESCHAP Heel wat minder voeten in de aarde (Van de redaktie) LEUSDEN - De tijdens de nieuwjaarsreceptie van de ge meente door de carnavals ver eniging De Gouden Klomp aan geboden eieren aan raad en gemeentebestuur, kwamen vo rige week donderdagavond weer op tafel tijdens de rondv raag, om uitgereikt te worden. Burgemeester Rademaker; ,,Het is een beetje aan de late kant, dat geef ik toe en ik heb daarom ook mijn twijfels aan de juistheid, om de eieren nu nog aan u te overhandigen. Ik wil dat goedmaken door plaatsvervan gende eieren. De kleur mag u zelf uitzoeken." Op het bin nengedragen plateau lagen kleurige (uit de kluiten gewas sen) paaseierenZonder kneusje. (Van de redaktie) LEUSDEN - Mevrouw van Ameron (VVD) bood tijdens de rondvraag rond de 270 handtekeningen aan bur gemeester Rademaker aan. Hand tekeningen van enkele honderden jeugdige skate-board-beoefenaartjes. die de week daarvoor al tevergeefs bij het gemeentehuis waren geweest om deze handtekeningen aan de bur gemeester te overhandigen Mevrouw van Ameron bracht het dringende ver zoek over om met spoed te bekijken waar een dergelijke baan kan worden gerealiseerd „Het gaat om de veilig- dan het aanwijzen van leden voor de planadviesgroep, had het voorstel tot het aanwijzen van leden en plaatsvervangend leden voor het re creatieschap „Utrechtse Heuvelrug en Valleigebied". Vanuit het college werden aangewezen de heren G. van Woudenberg en J. J. Mandemaker, respectievelijk als lid en plaatsver vangend lid, namens de raad de he ren Van Tiel (lid) en Bloemhof (plaatsvervangend lid). heid van die kinderen, want bij gebrek aan een afgesloten baan, wordt daar voor de straat gebruikt en dat is een minder goede oplossing", vond zij. Wethouder Wagenaar, bijgestaan door voorzitter Rademaker, was dat roerend met haar eens, maar simpel liggen de zaken echter niet. De dienst gemeen tewerken is op dit moment aan het be kijken wat technisch en financieel haal baar is. LEUSDEN - Het financieel adop teren van kinderen uit de Derde We reld werd donderdag door de raad in eerste instantie niet gezien als een zaak voor de gemeente, ook al had den b. en w. van Lienden, Leusden daarom gevraagd. Mevrouw Blom (CDA) vroeg het college de brief door te spelen aan wijk- verenigingen, organisaties en scholen, omdat ze een financiële adoptie door die groeperingen veel zinvoller zei te achten. Mevrouw Verduin (Prog. Leusden) verklaarde daar ook meer in te zien, dan in een adoptie door de gemeente. Het gaat, zo zei ze, mede om het schriftelij ke contact, om de onderlinge relatie, tussen het geadopteerde kind en de- geen (of degenen) die zich voor die adoptie hebben opgegeven. i.Qit» Bloemhof (PL) .linker oor (Van de redaktie) LEUSDEN - Volgens het progres sief raadslid Rintze Bloemhof zou de belangstelling voor de nieuwe Cen trale Antenne Inrichting niet zo groot zijn als het gemeentebestuur denkt. Hij baseerde deze uitspraak vorige week donderdagavond op enkele telefoontjes, die hij hierover had ge kregen. De liberale fraktievoorzitter Rients Bergsma was over deze uit spraak nogal boos. „Ik maak ernstig bezwaar tegen deze stemmingkwe kerij", beet hij zijn progressieve col lega toe. Bloemhof trok zich van de ze interruptie niet veel aan. „Ik ba seer mijn opvattingen, als ik even mag doorgaan meneer de voorzitter, op de realiteit. De aansluiting dient kostendekkend te zijn. Welnu, het is gebleken, dat de mast alweer hoger is geworden en dat zou kunnen bete kenen, dat de jaarlijkse bijdrage ook hoger wordt. Ik heb sterk de indruk, dat daardoor de belangstelling min der zal zijn." Wethouder Wagenaar was ook niet zo blij met deze veronderstellingen, te meer omdat de enquête nog steeds aan de gang is en niet afgerond. „Waar ba seert u dit op?" wilde de wethouder weten De heer Bloemhof; „Ik heb dat horen verluiden." De wethouder vond dat niet zo'n sterk argument. Hij had wel wat beters ver wacht ter ondersteuning van de bewe ringen „Het is zo, dat op dit moment voor vijftig procent de enquête is uitge voerd. De eerste resultaten daarvan zijn boven verwachting en wijst op een positieve reaktie van tachtig tot vijf en tachtig procent. Zodra de totale uitslag bekend is, zal de raad dit toegezonden worden Wat betreft de super-onrendabele gebieden, vertelde de wethouder, dat het plan bestaat om per jaar een be paald bedrag te reserveren, om ook die Bergsma (VVD) .bezwaar gebieden, die nu buiten de CAI-boot vallen, later alsnog aan te kunnen slui ten. De heer Bloemhof: „Het is best mo gelijk, dat ik met m'n linkeroor die nega tieve reakties heb gehoord. Niet goed gehoord, wellicht, als ik hoor hoe posi tief de reakties zijn." De heer Bergsma: „Ik heb begrip voor de zorg van de heer Bloemhof, maar zijn opmerking is uiterst gevaar lijk Zoiets kan de enqupte beïnvloeden. We kunnen daar beter eerst op wach ten. Wat dat betreft zou de heer Bloemhof enige zelfdiscipline dienen te betrachten." De heer Bloemhof „Dat geldt dan ook voor de heer Bergsma wat betreft zijn interrupties Wethouder Wagenaar: „Afgezien van alles, verbaas ik me toch over de opmerkingen van de heer Bloemhof. Hij woont toch in de wijk Rozendaal? Als er één wijk is, die graag een beter beeld zou willen hebben, dan is het die wijk wel De raad ging akkoord met een kre diet van 562.000,- voor de oprich ting van de antennemast en het ont vangststation. Rozendaal laan 9 LeusdenC. LEUSDEN - De extreme weersom standigheden gedurende de afgelo pen winter zijn er de oorzaak van dat op een aantal plaatsen in de ge meente Leusden de wegbelijning veel aan duidelijkheid heeft verloren. Met het oog op de verkeersveiligheid heeft het gemeentebestuur dan ook be-; sloten, om op korte termijn waar nodig" de wegbelijning opnieuw aan te brenr oen Afhankelijk van de weersomstandighe den zullen de desbetreffende werk zaamheden worden uitgevoerd in de week van 9 tot en met 13 april Wethouder Wagenaar wees op het al eerder gelanceerde plan, van de ge meente om bij de aan te leggen ijsbaan annex vijverpartij aan de Noorderinslag ook een skate-board-baan te realise ren. Verder dacht de wethouder aan de mogelijkheid om skate-boarden ergens onderdak toe te staan, maar dan tegen betaling van een kleine entree-prijs. We houden jullie op de hoogte V

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5