Zwakke programma-keus voor docentenconcert van Muziekschool Werk varieert van recepties tot en met trouwerijen Jarige Muziekschool verraste Lisidunahof deflftCn^'n zijn werk gemeenteboden herder en van dijk 2.. Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 5 APRIL 1979 LEUSDEN- Vrijdag 30 maart besloot de Leus dense Muziekschool de vierin gen rond haar 10-jarige bestaan met een docentenconcert in de Hakhorst. In de schuur werd kamermuziek ge speeld; in het café zorgde na afloop een salonorkest, - dat soort kunst- palmen - en pluche-ensemble dat voor het heimwee naar de 20er aren nieuw leven is ingeblazen, - voor een muzikale begeleiding van de borrel. De spits van het programma werd afgebeten door Susan Biesma, viool, en Ineke Kiers, piano, die twee delen uit een sonate van Handel speelden; omdat onmiddellijk daarna de Sonata Concertante van Paganini klonk, door Marijke Rodriguez, gitaar, en Dick de Lange, eveneens viool, was het moeilijk aan een vergelijking te ont snappen. Susan Biesman speelde zuiver, maar het ontbrak haar soms aan durf, aan elan; Dick de Lange streek met meer brayour, maar was in zuiver- heid de mindere van zijn vrouwelijke collega: Zo bleef de weegschaal on geveer in balans. Beeld van de muziekuitvoering door docenten van de Muziekschool Voor degenen die zich verwonderen over de combinatie viool en gitaar zij opgemerktdat ,,Hexenmeister" en circusviolist Paganini zijn muzikale loopbaan begon met het betokkelen van de gitaar zijns vaders; vandaar De sonatine van Van Beethoven en de drie fragmenten van Berend waren wat tam; een gitaar en twee mandoli nes is niet het soort ensemble dat borg staat voor groots en meeslepend musi ceren. Ook overigens was dit muziek, die leuker is om zelf te bespelen dan om paar te luisteren. Dat gold niet voor de Renzburger Tanze van Poser, semi- moderne, op Renaissance-klanken geïnspireerde stukjes, die mooi gepo lijst en ritmisch secuur werden gebla zen. Dat de klank van vier blokfluiten te eenvormig is om langdurig te boeien was niet de schuld van de vier blazers, Gert Man nee, Henri Brokaar, Ada Tig- gelman en Loes van den Akker, wier spel goed op elkaar was afgestemd. De sonate en nocturne van Carulli deden, vooral na de veel boeiender selectie van een week tevoren, twijfels ri/zen over de programma-keus. Waar om deze stukken? Ze troffen mij als een volstrekt oninteressante, holle pasti- sche van bekende tijdgenoten, die voornamelijk opviel door lengte. Geza pig kabbelden de melodiën voort, vreugdeloos en verveeld, en wendden zich precies daarheen, waarheen de luisteraar verwachtte. Natuurlijk is er met veel geschreven voor gitaar en piano, maar gezien het fikse aandeel van Marijke Rodriquez (die overigens heel goed speelde), in het programma, had dit beter achterwege kunnen blij ven. Voor fluit en piano bestaat immers wél een rijke literatuur. Na deze oorspronkelijk als achter grond bedoelde muziek (die dat beter had kunnen blijven), was de sonate voor quatre-mains van Francis Poulenc als een verfrissend bad; men veerde op, en werd met nieuwe luister energie vervuld. Deze gekruide sonate riep herinneringen op aan de manifes tatie bij Leusdens 1200-jarig bestaan, toen ik meen dezelfde uitvoerenden Scaramouche van Milhaud speelden. Het laatste deel werd toen noq gebis seerd Ook ditmaal hadden Marie Rouw en Joke v. Kregten een goede keus gedaan: Frisse, plezierige mu ziek, met de voor de Franse stijl van die tijd kenschetsende ontleningen aan de amusementsmuziek, die dergelijke stukken van ,,le groupe des six" c.s. altijd iets heerlijks louche" geven. Zo werd een avond, die leed aan een zwakke programmering, besloten met een voorbeeld van hoe het ook kan, een belofte-hopelijk! - voor de toe komst. Volop aandacht voor het gebodene LEUSDEN - Woensdag 28 maart lield de oudste vrouwenvereniging 'an Nederland, Tesselschade-Ar- >eid Adelt, een bazar in de Johan- leshoeve. 's Ochtends van 10 tot 2.30 uur konden de inwoners van .eusden en omgeving terecht om irachtige handwerken in de ruimste in van het woord te kopen. Daar ferd dan ook grif gebruik van ge laakt. De hele ochtend liepen de ïensen (voornamelijk vrouwen) in n uit om nuttige of leuke dingetjes i kopen. I De handwerken bestonden uit: kin- lerkleertjes, genaaid of gebreid, ge- orduurde tafellakens, place-mats, ervetten, handgeschilderde dienbla- en en ander keukengerei, kortom een eelheid aan artikelen. De vrouwenvereniging heeft als doel helpen vrouwen en meisjes van alle ezmdten voor zichzelf te laten zorgen, elfstandig te laten zijn of te blijven Dit eschiedt door het verkopen van thuis emaakt werk en door hulp bij studie, Dleidinq of omscholing voor een vak. Ook in deze tijd zijn er nog vrouwen, ie óm speciale redenen niet buitens- uis kunnen werken, meisjes die niet in anmerking komen voor studietoela- ien uit overheidskassen, kortom vrou Er was veel te koop op de verkoopmorgen van Tesselschade wen die „tussen wal en schip dreigen te vallen"; voor hun welzijn moet iets ge daan worden Meer dan 500 vrouwen en meisjes in Nederland maken thuis, in de tijd die hen zelf schikt, handwerken in de ruimste zin van het woord. Dit zijn luxe- en gebruiksartikelen in alle prijsklas sen, vaak origineel en steeds prima van afwerking en kwaliteit. De Vereniging zorgt voor materiaal en voorbeelden en verkoopt dit werk van hen, die om de éen of andere reden aan huis gebonden zijn, zonder winstoogmerk en voor ei gen risico. In de grote steden zijn win kels van Tesselschade-Arbeid Adelt en in de kleinere plaatsen verkoopadres sen, terwijl ook van tijd tot tijd speciale verkoopdagen worden georganiséerd zoals hier in Leusden. In het najaar is er een grote bazar in Amersfoort en in het voorjaar in een van de plaatsen in de omqevinq van Amersfoort. Ook wordt er aan een groep van on geveer 60 meisjes, jaarlijks aanvullen de bijdragen voor hun studiekosten verschaft. De ontvangen bijdragen kunnen bij plotselinge nood of over een langere periode uitkomst brengen; zij behpeven later niet te worden terugbe taald en stellen de kandidaten in staat, zonder grote schulden een opleiding af te maken, zodat deze meisjes een be tere kans in de maatschappij hebben. De contributiegelden van de leden wor den uitsluitend daarvoor gebruikt Voor inlichtingen kunt u terecht bij: mevrouw Quarles van Ufford. Anna Paulow- nalaan 24, Amersfoort. LEUSDEN - Dinsdagavond 27 maart gaf een aantal leerlingen van de Muziekschool Leusden, in het ka der van het tienjarig jubileum van de school, een uitvoering voor de be woners van Lisidunahof. Het was een aardig programma, dat werd uitgevoerd, en dat terecht bij de Lisidunahofmensen veel suk- ses oogstte. Niet In het minst door dat de enthousiast aankondigende direkteur van de Muziekschool, Henk de Ridder, in het programma een aantal meézing-liedjes voor de be woners had opgenomen. Die hij bo vendien zelf met veel verve op de piano begeleidde. Bijzonder attent van de Muziekschool om vóór de aanvang van de uitvoering de ge schreven tekst van de vier liedjes aan de bewoners uit te delen. Zo kon er uit volle borst worden meezon gen. ,,Op de grote stille heide", „waar de blanke top der duinen", „In 't groene dal, in 't stille dal" en „Lim burg, mijn vaderland". De bewoners hadden er geen enkele moeite mee om zich al die liedjes uit hun jeugd te herinneren. Ze vonden het héérlijk om ze te zingen, en de leerlingen van de Muziekschool beloonden hen met een geestdriftig applaus. De uitvoering zelf werd geopend door Brigitte Jacobs, die „Für Elise" op de piano speelde. Marieke Frie- ling. Inge Jansen en Sandra Voorn waren op de viool te horen, begeleid door Annelies Dijkema op de gitaar, in zigeunermuziek, Cees Oosterhuis, dwarsfluit en Marieke Zevenboom, piano, speelden daarna deel 3 van het concert In F van Vivaldi. Bevallig klonken het menuet van Boccherrini en Schuberts Moment musical, door zes gitaristen uitge voerd: Lisette Rudolphus, Arno Maas, Gert Boorsma, Janneke Mer- kelijn, Dorine Spoel en Madeion Janssen. Phylly Ferwerda speelde een nocturne van Chopin op de piano. Freja Aurik en Astrid Sparreboom (beiden dwarsfluit) en Jaqueline Verra (piano) brachten een trio-so- nale van Bach. Zonder de eerdere uitvoerenden te kort te willen doen mag wel gezegd worden, dat Frank de Gee op de cello (op de piano begeleid door Phyllis Ferwerda) een voortreffelijke zwaan van Saint Saens liet horen. Hij scheen geen moeite te hebben met de vele intervallen, en hij wist een lyrische klankkleur aan deze fraaie en sierlijke vogelkompositie mee te geven. Ongetwijfeld oogstte het mandoli ne-gitaar ensemble onder leiding van Berry Beysens veel sukses met twee nummers van Jos Cleber (jam mer, dat het er niet drie waren, zoals op het programma stond aan gekondigd!): „De Postkoets" en het Kozakken lied. LEUSDEN - De gemeenteboden I/. Herder en B. van Dijk zijn voor ïensen die of bij de gemeente wer en of veel met de gemeente te ma- en hebben, een begrip. Voor de oorsnee Leusdenaar die wel eens en paspoort moet verlengen of voor en andere kwestie naar de ge- leente toestapt, is het iemand die er fel officieel uitziet (in uniform) en zo u en dan de deur openmaakt, maar oor wie de functie verder een vraag- eken blijft. 'aarom maar eens op de gemeente oden af. Bij een kopje koffie in de kamer van eneer Hermans van de afdeling voor- ihting kwam dit gesprek tot stand ërkt u al lang als gemeentebode hier Leusden? W. Herder. „Ik werk hier zo'n acht ar In het begin had de gemeente al en het hoofdgebouw en een deel van t gebouw aan de Burgemeester de laufortweg. Langzamerhand kwa- en er steeds meer gebouwen bij, het n er inmiddels zes en dat werd ge- ton teveel voor één bode". B van Dijk. „Zo'n 31/: jaar geleden to ik hier gekomen. Voor die tijd heb ik jaar in het schilderswerk gezeten, tot geen werk meer was. Het is een hele ■"schakeling van het bedrijfsleven iar de ambtelijke wereld". W. Herder. „Ja, je hebt tijden nodig om helemaal om te schakelen, maar het werk is erg afwisselend en zelfstandig, wat ik voorheen niet had". Waar bestaan de werkzaamheden uit en heeft u dat onderling verdeeld? W. Herder. „Wij doen eigenlijk alles samen. Geen week is gelijk, per dag regelen wij het onderling, ook wat er allemaal tussenkomst". B van Dijk. „Onze werkzaamheden bestaan uit de postbehandeling; het verdelen van de post. het brengen en ophalen van de post naar en van alle afdelingen en de verzending. Wij zorgen ervoor, dat alle vergader ruimten in orde zijn, de koffie en thee voor burgemeester en wethouders ne men wij ook voor onze rekening We ontvangen bezoek en sturen ze door naar de desbetreffende afdeling". VERGADERINGEN W. Herder. „We reserveren ook de vergaderruimten, houden de agenda daar voor bij. Er is vaak niet eens ruimte genoeg, want iedereen komt graag naar de gemeente om te vergaderen. Vroeger werd ook iedere vergadering verzorgd door de boden Dat hield in dat je iedere avond op pad was. Avond aan avond was je weer aanwezig en liép soms dne vergaderingen af". B van Dijk. „Dat was gewoon niet te doen Zoiets wreekt zich in het week end Nu verzorgt iedereen 's avonds zijn eigen vergadering. Alleen bij grote vergaderingen of aktiviteiten wordt er een beroep op ons gedaan" Is gemeentebode een leuk beroep of niet altijd9 W. Herder „Ik ben geboren en geto gen in Leusden. in het begin kende je iedereen, dat is heel snel veranderd Toch is het erg leuk om met diverse mensen om te gaan Je doet een hoop mensenkennis op" B. van Dijk. „Wanneer je iets minder leuk vindt, dan moet je altijd proberen te fluiten, dan lukt het wel. Persoonlijk vind ik de recepties, ontvangsten en jubilea erg leuk" W Herder „Ja. als het eenmaal zo ver is. De organisatie ervoor is vaak erg druk. Je mag niets vergeten, vaak moet op het laatste nippertje nog iets gehaald worden, maar is het zover en het loopt goed. dan is daj voor ons erg prettig". TROUWERIJ De boden nemen vaak een groot deel van de organisatie voor hun rekening. Ook bij trouwerijen zorgen zij dat alles perfekt loopt W. Herder Vóór zo'n trouwerij moet je toch wel wat informatie hebben Of de ouders gescheiden zijn; hoe het bruidspaar alles wil laten lopen. B. van Dijk „Laatst was er een trouwerij Ik zei tegen de familie van het bruidspaar: wat zijn de bruid en bruide gom laat hé, want we stonden al een poosje te wachten. Toen bleek dat het bruidspaar er al tussen stond, in spij kerbroek en trui. Je maakt heel wat mee. Veel mensen komen hulpeloos binnen. Je ontvangt ze, of stuurt ze door naar de desbetref fende afdeling. Ook zijn wij aanwezig bij raadsvergaderingen Een enkele keer moeten wij wel eens iemand verwijde ren. maar dat gebeurt zelden" Het lijkt mij erg veel tijd kosten om van het ene gebouw naar het andere te gaan. B van Dijk. ,,Je moet het haast wel met de auto doen. Je gaat zo vaak naar de verschillende gebouwen" W. Herder. „Ik doe het ook wel met de fiets Omdat je vaak dezelfde bewe gingen maakt, doe ik dit voor mijn con ditie. Bovendien ga je iedere keer warm de buitenlucht in en dan weer naar bin nen. Je bent veel vatbaarder. Een nieuw gemeentehuis werkt een stuk gemakkelijker". B. van Dijk „Of het er gezelliger op wordt, weet ik niet. Maar nu moet je vaak even voor één brief naar de Zwar- teweg. Het bevoorraden van thee en koffie wordt ook een stuk gemakkelij ker". ALTIJD BEREID OM TE HELPEN Ik heb mij laten vertellen, dat alles niet zo best loopt, wanneer er een bode uitvalt, om maar niet te praten over het uitvallen van twee boden. Hun bereidwilligheid is zeer groot. Vaak moeten de werkzaamheden snel, snel gebeuren en je hoort zel den of nooit een boos woord. Het is ook duidelijk dat zij een zeer belangrijke verwijsfunctie innemen. Niemand weet heg noch steg vanwe ge al die gebouwen, maar zij zijn al tijd bereid om iedereen te helpen. Tea Middelkoop

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9