I NDEMAKER OP JAARVERGADERING PL: l w Vertrouwen van ambtenaren en college gewonnen eugdraad gevraagd om program van sen voor een open jongerencentrum ommissie Welzijn is voor (sober) dorpshuis in Zuid MEVR. VAN AMEROM: NIET MEER DAN ZES TON WESTIE AMBULANT JNKTIONARIS KOMT MEI IN DE RAAD Leusden overlegt over toetreding Woonwagenschap Gesprek bij CRM over vacature bij het Kimde 55 oorgaan met plannen ondanks financiële tegenvaller 144 TUINT0K0 NDERDAG 12 APRIL 1979 plaatselijk nieuws een medewerker) ISDEN - Wethouder Jan Man eer (Progressief Leusden) is lening, dat hij er in een half jaar geslaagd is zowel het vertrou- an de ambtenaren als van zijn college-leden te winnen. Zulks iks het feit dat er enkele moei den te overwinnen waren en in de eerste maanden van het ie college tot duidelijke ver en van mening is gekomen tus- de progressieve wethouder jds en die van VVD en CDA an- ds. Aldus meldde een redelijk len ogende Mandemaker de rgadering van Progressief _,en, waar hij vorige week 4 sdag als wethouder verant- jing aflegde. enover die tevredenheid staat eine groep leden van met name ti| van de Arbeid, die het nog altijd k te verteren vindt dat Mandema- ïnen het college een lichte por- e heeft in verhouding tot zijn col- fethouders. Ook dat kwam - een ar na dato - nog eens tot uitdruk- p de jaarvergadering van Prog- Leusden. omdat de gemeente- ractie verantwoording aflegde aar opstelling tijdens de vorig jaar rde collegeonderhandelingen. VREEMD LID Eén van de moeilijkheden die Jan Mandemaker in zijn verantwoording naar voren haalde, was de afwezigheid van geestverwanten in het college en de top van ambtelijk apparaat" De wet houder had echter ook gesignaleerd dat er voor de andere leden van het college een nieuwe situatie was ontstaan. ..Voorheen was het een homogeen ge zelschap. nu is er ineens een vreemd lid bij gekomen", aldus Mandemaker Dat vreemde lid gaf te kennen in de afgelo pen maanden al enige keren met de homogenen in aanvaring te zijn geko men De progressieve wethouder noemde met name de gang van zake rond de boerderij 't Spul en de kwestie van de grondprijs van vrije sector-ka vels in het deelplan Langenbeek Het ..regeerakkoord" van het huidige college noemde Jan Mandemaker nog eens ..zeer globaal". Hij wees er op dat in de loop van de tijd enige aanpassing wellicht noodzakelijk zal blijken. Een aantal belangrijke punten, waarover Progressief Leusden wezenlijk anders denkt dan VVD en CDA zijn niet in ..Samen Onderweg" opgenomen. Als belangrijke gespreksonderwerpen voor de komende tijd stipte Mandemaker onder meer aan: da grondprijzen, de Progressief Leusden in De Til aan het vergaderen fasering van de bouw. de structuur studie en de meerjarenanalyse. NIET OPTIMAAL Corrie Verduin verantwoordde ten opzichte van de leden van PvdA. D'66, PPR en PSP het optreden van de fractie tijdens de college-onderhandelingen, die in de nazomer van vorig jaar plaatsvonden Wat we bereikten is bij lange na niet optimaal, maar meer zat er gewoon niet in. zo liet Corrie Verduin weten. Een tweetal leden van de Partij van de Arbeid reageerde fel hierop. Eén van beide had liever gezien dat PL bij zo'n mager onderhandelingsresultaat maar in de oppositie was gegaan. De ander vond het onjuist dat de onderhan delingsresultaten niet aan de partijle den waren voorgelegd voordat de frac tie haar beslissing nam Over deze punten, die overigens in de afgelopen maanden binnen Prog ressief Leusden al uitvoerig aan de orde zijn geweest, zei Corrie Verduin onder meer dat in deze positie lid van het col lege zijn nog altijd te verkiezen was bo ven vier jaar oppositie Wanneer de vraag of er al dan niet aan een bepaald college deelgenomen moet worden door Progressief Leusden zich in de toekomst weer eens voordoet, dan zal ISDEN - De stichting Iraad Leusden heeft de leden haar voormalige werkgroep jmmodatie" benaderd met de medewerking te verlenen bij )stellen van o.a. een program- n eisen voor een, in een tijdelijk komen te starten, open jeugd- ngerencentrum. Die tijdelijke 3 esting zal óf op de plaats van te breken boerderij Midden lorst óf in de omgeving van het re hoofdcentrum komen, ivankelijk zou een open jeugd- en encenfrum gevestigd worden in te knappen boerderij Midden orst. Een in opdracht van de ge- e uitgevoerd onderzoek heeft inmiddels uitgewezen, dat aanpassing van de boerderij in vergelijking met to tale nieuwbouw een behoorlijk dure aangelegenheid zou worden Boven dien, zo was de conclusie van de met het onderzoek belaste deskundigen, vertoont de boerderij nog al wat gebre ken die nimmer te verhelpen zullen zijn (zoals uit de fundamenten optrekkend vocht). Omdat nieuwbouw voorlopig nog'öén-» flinke tijd op zich zal laten wachten (de vraag is ondermeer waar de nieuwbouw plaats zou moeten vinden), heeft wethouder Van Woudenberg on langs voorgesteld in eerste instantie het open jeugd- jongerenwerk in een tijde lijke behuizing van start te laten gaan Tijdens een onderhoud tussen func tionarissen van de gemeentelijke afde ling Welzijn en vertegenwoordigers van de Jeugdraad, werd de Jeugdraad ge vraagd een programma van eisen op te stellen, zich te verdiepen ook in het kostenaspect Met het oog op dit ver zoek. zo zei donderdag tijdens de toen gehouden vergadering van de Jeugdraad voorzitter G. Cloos- térman van de Jeugdraad, is inmiddels kontakt opgenomen met de voormalige leden van de werkgroep ..Accommoda tie". Omdat het hoe en wat van een open- jeugd en jongerencentrum waarschijn lijk nog niet iedereen duidelijk is. zal de Jeugdraad bezien, of in de nabije toe komst een soort excursie naar een der gelijk centrum te maken is. Aan die ex cursie zou dan o.a. kunnen worden deel genomen door raadsleden. Vanuit de Jeugdraad zal voorts getracht worden om weer tot een stichtingsbestuur voor een dergelijk jeugd en jongerencentrum te komen. Weer. omdat het stich tingsbestuur van destijds in de loop der tijd uiteen gevallen is. IN PLANADVIESGROEP Tijdens de vergadering - door een wat ongelukkige planning door slechts een handje vol mensen bezocht - deelde voorzitter Cloosterman mee, dat de Jeugdraad door de gemeente gevraagd is om iemand uit de eigen gelederen aan te wijzen voor het zitting nemen in dé planadviesgroep (de groep ter coör dinatie en begeleiding van het proces om tot een totale welzijnsplanning te komen). Naar een geschikte kandidaat, zo deelde Cloosterman mee, zal wor den uitgekeken. Uitkijken doet de Jeugdraad ook nog steeds naar vrijwil ligers ter bemanning van een aantal werkgroepen Met ongeorganiseerde jongeren uit Achterveld die met plannen rondlopen om zich op enigerlei wijze te verenigin gen, heeft het dagelijks bestuur van de Jeugdraad een informatief gesprek ge had Kontakten zijn gelegd tussen Pico en genoemde ongeorganiseerde jon geren Wellicht, aldus voorzitter Cloosterman, kan het tot een samen werking tussen beide groeperingen komen VERKIEZINGEN ,,Te kort dag" zeiden de ter vergade ring aanwezige leden van de Jeugdraad het te vinden om, met het oog op de in juni te houden Europeese verkiezingen, op 5 mei, de Dag van Europa, op die verkiezing inhakende aktiviteiten te organiseren of te initiëren Door burgermeester Rademaker was de Jeugdraad daar schriftelijk om ver zocht. Door de Jeugdraad zal de eerstkomende vergadering worden na gegaan, of op een later tijdstip als nog iets gedaan kan worden om aan die Europese verkiezingen aandacht te be steden Tijdens de vergadering deelde voor zitter Cloosterman nog mee, dat hem uit kontakten met de afdeling Welzijn van de gemeente was gebleken, dat van oprichting van een Scouting-groep in Leusden voorlopig geen sprake zal (kunnen) zijn Het voor een dergelijke groep benodigde kader is er niet De jeugdvergadering werd beslo ten me} de vertoning van de film „Gale is dood", een door een team van de BBC gemaakte documen taire, die ook al eens op de Neder landse beeldbuis was te zien. Na af loop werd over de in de film behan delde problematiek gediscussieerd. die kwestie in de beslissende fase aan de leden worden voorgelegd, zo zegde het raadslid toe. WELZIJN Namens de raadsfractie gaf Wim Loth (lid van de schaduwfractie) een overzicht van hetgeen PL in het af gelopen jaar in de raad heeft gedaan. Hij wees onder meer op de piogres- sieve inspanningen voor openheid en openbaarheid en voor verhoging van het welzijnsniveau in het dorp. Dat laatste zal de komende tijd bij zonder de aandacht van de progres sieve fractie blijven hebben. „On danks de minder gunstige situatie moet het beleid toch in de richting van het welzijn worden omgebo gen", aldus Wim Loth. (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - Het algemeen bestuur van het Woonwagenschap staat niet onwelwillend tegenover een opnieuw toetreden tot dat schap door de ge meente Leusden. Wel wil het Woonwa genschap zich in eerste instantie nog bezinnen op de aan die toetreding te verbinden voorwaarden Het was wethouder Van Wouden- berg die bovenstaande gegevens maandagavond tijdens de vergadering van de commissie Welzijn spuide Het gesprek dat tussen de gemeente Leus den en een afvaardiging van het be stuur van het Woonwagenschap had plaats gehad kenschetste de wethouder als „zeer posi tief". In antwoord op desbetreffende vragen van mevrouw Verduin (Prog. Leusden) merkte de wethouder op, dat alvorens in Leusden zal worden over gegaan tot het aanwijzen van voor het stichten van een woonwagencen- trumpje een terremtje van voor het stichten van een woonwagencen- trumpje volop voorlichting aan de be volking zal worden gegeven over woonwagenbewoners en woonwagen centra. Bij het verzorgen van die voor lichting. zo zei hij, zal op medewerking van het Woonwagenschap gerekend mogen worden. l .QSlo.Ub één onzer redakteuren) USDEN - Ook al blijft een bij van het rijk dan achterwege kend was destijds op een be- van 200.000,-), volgens de nissie Welzijn dient vastgehou- e worden aan het vorig jaar juni de raad genomen besluit, om te >n tot een dorpshuis in Leus- Zuid. Bij die uitspraak tekende ïmmissie echter aan, dat, gezien itblijven van die rijks subsidie Biet ook op de financieel weinig (leurige positie van de ge- fite Leusden, bij het opstellen de plannen soberheid hoog in aandel geschreven dien te wor- vrouw Van Amerom (VVD) ging een stapje verder. Namens haar e liet ze nu alvast weten dat de van het dorpshuis de ge- nte niet meer mag gaan kosten de destijds berekende bijdrage !es ton, ook al gaat de hele re kensom van toen in het geheel niet meer op. Juni vorig jaar zei de raad „ja" tegen het voorstel tot bouw van een sociaal- culturele accommodatie in Leusden- Zuid tenbedrage van in totaal (overi gens alleen aan bouwkosten) van 900.000,-. Aan rijksgeld zou 200.000 - gebeurd gaan worden, van de provincie 90.000.- Voor de ge meente restte derhalve een bedrag van ruim 600.000 - Nu het rijk zijn bijdra ge niet geeft, betekent dat een derving aan inkomsten van 200.000.-. Licht puntje is, dat de provincie haar subsidie mogelijk met 10.000,- verhoogt. Als dat laatste het geval mocht zijn, zit Leusden echter toch nog met een te genvaller van 190.000-, en dat. ter wijl de gemeente al bijzonder krap bij kas zit. Voor het college al met al reden om de raad te vragen of zij in het „neen" van de rijksoverheid aanleiding ziet om op haar beslissing van vorig jaar terug te komen. Zelf neemt het college het standpunt in, dat, ondanks de financiële tegenvaller, gewerkt moet worden aan de tot standkoming van een dorpshuis in Zuid. Het college stelt dan ook voor akkoord te gaan met de notitie van de Initiatiefgroep Dorpshuis Leusden- Zuid. een motitie over de verdere plan- aanpak (van het samenstellen van een bouwcommissie en een ontwerpteam tot en met het komen tot het ontwerpen van een programma van eisen). Bij de op schrift gestelde uiteenzet ting van de Initiatiefgroep tekent het college aan. dat het vooralsnog geen uitspraak wil doen over wie als op drachtgever zal fungeren, en dat het vormen van een bouwcommissie op initiatief van de Initiatiefgroep wil doen plaats vinden Andere kanttekening van b en w is. dat alvorens tot een pro gramma van eisen wordt gekomen, door de Initiatiefgroep een in spraakprocedure met de toekomstige gebruikers gehouden moet zijn. ALLEEN HET STRIKT NOODZAKELIJKE Met het hele pre-advies van b en w bleek de commissie Welzijn zich maan dagavond te kunnen verenigen, evenzo met de gedachte van wethouder Van Woudenberg, dat in allereerste instan tie een programma van eisen opgesteld moet worden om daarna, met de dan verkregen gegevens in de hand. te gaan praten over de haalbaarheid. „Er moet", zo zei de wethouder, „niet méér gebouwd gaan worden dan strikt nood zakelijk is". Bij het maken van de bouwplannen dient zijns inziens reke ning gehouden te worden met de mo gelijkheid om het gebouw later zo nodig uit te breiden. Wethouder Van Woudenberg „Maar eerst moeten de behoeften van Leusden-Zuid bekend zijn". Alhoewel het een vergadering van de commissie Welzijn betrof, hadden de commissieleden wat moeite om in hun betogen aan de financiële consequen- OT-b één onzer redakteuren) iUSDEN - De kwestie van de ulant funktionaris ten behoeve het jeugd- en jongerenwerk in Wen zal in de raadsvergadering volgende maand aan de orde len gesteld. Het desbetreffende svoorstel zal, zo kondigde wet- der Van Woudenberg maandag- id tijdens de vergadering van de commissie Welzijn aan, begin vol gende maand in de dan te houden vergadering van de commissie Wel zijn worden voorgelegd. Jeugdraad en de werkgroep Welzijn van CML zullen tiidia (dus in ieder qeval voor de behandeling in de raad) van de inhoud van het voorstel op de hoogte worden gebracht, zo zegde de wethou der naar aanleiding van een vraag van de Progressief Leusdense mevr. Ver duin toe De heer Boogaard, hoofd van de hoofdafdeling Welzijn van de gemeen te, deelde in verband met één en ander mee, dat het kontakt tussen Jeugdraad en afdeling Welzijn, een kontakt waar aan naar hij zei de laatste maanden het nodige had geschort, sinds kort weer goed was. Op initiatief van de Jeugdraad heeft een gesprek plaats gehad met vertegenwoordigers van de afdeling Welzijn en tijdens dat gesprek werd, zo zei de heer Boogaard „heel plezierig en in vertrouwelijke sfeer met elkaar van gedachten gewisseld." Af gesproken werd bij die gelegenheid eens in het kwartaal de koppen bij el kaar te steken. Met deze ontwikkeling zei de heer Boogaard uitermate blij te zijn. In die vreugde zeiden ook wethouder Van Woudenberg en mevrouw Verduin te delen (Van één onzer redakteuren). LEUSDEN - Leusden zal bij CRM het invullen van de vacature van een maatschappelijk werker van het KIMDE gaan bepleiten. Dat deelde wethouder VanWoudenberg maan dagavond mee aan de leden van de commissie Welzijn. Bij het aan het ministerie te brengen bezoek zal de deputatie van het Leusdense ge meentebestuur worden vergezeld door iemand van het KIMDE. Het bezoek aan CRM is een gevolg van een gesprek dat onlangs plaats had tussen de wethouder en een afvaardi ging van het bestuur van KIMDE Uit onze buitenafdeling: HILLHOUT VLECHTSCHERM afm. 180 x 180 cm. Van 57.- nu 39.90 trt/punt mr plintenvrienden AMSTEROAMSEWEG 139 -033-17031 3812 RR AMERSFOORT ties voorbij te gaan. Stuk voor stuk overtuigd van de wenselijkheid van een accommodatie voor sociaal-culturele activiteiten in Zuid, zeiden ze de realiteit (de moeilijke financiële positie van de gemeente) onder ogen te willen zien Commissielid Kuypers (van Gem Be langen): „We moeten eerst naar de fi nanciën kijken. We kunnen wel zo veel willen Laten we toch alsjeblieft voor zichtig zijn. We hebben nu eenmaal niet zo veel te verdelen" Mevrouw van Ameron (VVD): „We kunnen de bouwcommissie beter laten weten tot welk bedrag ze kan gaan. dan haar later haar huiswerk te laten doen" Mevrouw Verduin wees het stellen van een limiet- vooraf af. maar. zo zei ze „het pro gramma van eisen moet van soberheid uitgaan". De heer Offereins (SGP/CPN) die eerder zijn verbazing erover had uitge sproken dat nog nimmer over de totale kosten - dus die van èn het bouwen, èn de grond, èn de inrichting was gespro ken: „Er moet een goede indicatie ko men van wat er nodig is Aan de hand daarvan moet beslist gaan worden in welke vorm een en ander verwezenlijkt kan worden". PON TERREIN De grondkosten, zo zei wethouder Van Woudenberg, zijn nog niet bekend. Gedacht wordt nog steeds aan het ter rein van Pon, maar een bepaalde prijs indicatie is er (nog) niet. Voorts verwees hij naar het bestemmingsplan voor het bewuste gebied, een plan dat, zo hij meedeelde, thans in ontwerp gereed is en binnen niet al te lange tijd gepre senteerd zal worden. Dan ook komt volgens hem ongetwijfeld de mogelijk heid tot inspraak waarop mevrouw Ver duin (verwijzend naar uitlatingen in het verleden gedaan door o.a wethouder Wagenaar) naar ze verklaarde tever geefs had zitten wachten. DE SCHOLEN De Ideeën zoals die ter vergadering Mevrouw van Amerom (VVD) tot zes ton namens een deel van de bewoners van Leusden-Zuid door de heer Witlox naar voren werden gebracht, vonden bij de commissie geen enkele weerklank. De heer Witlox had gesteld, dat hij en anderen uit Zuid voorzieningen voor sociaal culturele activiteiten van harte toejuichten, maar dat in plaats van het bouwen van een-nieuwe ac commodatie beter gebruik gemaakt zou kunnen worden van reeds aan wezige gebouwen, zoals scholen, waarin ruimte voor genoemde ac tiviteiten is of gaat komen. Zijn verwijt aan het adres van de Initiatiefgroep geen kontakt met an deren van de wijk genomen te heb ben, werd door wethouder Van Woudenberg afgedaan met de me dedeling dat straks bij de in spraakprocedure voor „samen den ken en praten" mogelijkheden te over zijn. i

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5