aasprogramma grotendeels eze week geprolongeerd BEKtRw* „Grijpstra en de gier" Nieuwe film van Wim Verstappen: kijk op de film filmagenda Amersfoort Filmprogramma voor Amersfoort van donderdag 19 april t/m woensdag 25 april 1979. Grand: 033-14632. Grand 1 ..Kentucky fried movie" Dagelijks: 13.30- 18.30-21.15 uur. Zaterdag en woensdag: 18.30 - 2115 uur. Zondag: 16.30 - 18 45 - 21.15 uur 16 Grand 1Kindermatinee. Popeye's super festival Zaterdag en woensdag: 13.30 uur Zondag: 13.30 en 15.00 uur. a.l. Grand 2 De twee missionarissen (Vier vuisten voor het geloof). Dagelijks: 13 30- 18.30 - 21.15.uur Zondag. 13.30 - 16 00 - 18.30 - 2115 uur. Grand 3 8 The deer hunter. 2e week Dagelijks: 13.30 - 20.15 uur. Tijdig reserveren is wenselijk. Grand 4 Les bronzés (de bruinbakkers). 3e week Dagelijks 13.45 - 18.45 - 21.30 uur. Zondag: 13.45-16.15-18.45-21.30 uur. Grand 5 a 1 Mijn vriend Dagelijks: 13.45 - 18 45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 - 16.15- 18 45 - 21.30 uur. Cinema: 033-18900 12 Cinema 1. De gendarme ziet ze vliegen. Dagelijks. 13.45 - 18 45 - 21.30 uur. a.l. Cinema 2 Foul play (het blondje dat teveel wist). Dagelijks: 13.30 - 18 30 - 2115 uur Zondag: 13.30-16.00-18.30-21.15 uur. Zondag: 13.45 - 16.15 - 18.45 - 21.30 uur. a.l. Euro: 033-33655. Euro National Lampoon's Animal house n dolle beestenbende). Dagelijks 13.45 - 18 45 - 21.15 uur Zaterdag: 16.15 - 18 45 - 21 15 uur Zondag 13.45-16.15-1845-21.15 uur Woensdag: 18.45 21.15 uur. 12 Euro: Kindermatinee. Billy Turf. Nederlands gesproken. Zaterdag- en woensdagmiddag: 13.45 uur a.l. Duo: 033-16572. Duo 1. Fiona een heet blondje. Dagelijks: 14.15 - 19.15 - 21.30 uur Zondag: 14.15-16.30-19.15-21.30 uur. 18 Duo 2 The deep. Dagelijks. 14 00 - 19 00 - 21 15 uur Zondag. 14.00-16.15-19.00-21.15 uur. 16 NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1 The hottest show in town. Vrijdag- en zaterdagavond: 24.00 uur. 18 Duo 2 De killer van central High Vrijdag en zaterdagavond 23.45 uur. 16 NDERDAG 19 APRIL 1979 )R BERT VOS RSFOORT - De meeste films uit het paasprogramma van de Amers- bioscopen worden deze week geprolongeerd. Dat betekent, dat men - over men nog niet is geweest - in Amersfoort terecht kan voor ver inde interessante en boeiende films. Dat is in de eerste plaats natuurlijk lotse film van regisseur Michael Cimino: „The Deer Hunter", die kort- n maar liefst vijf Oscars kreeg, een terechte bekroning van een for- lele film. ra aandacht verdient ook de Nederlandse film „Mijn vriend" van regisseur Rademakers. Extra aandacht, omdat nog steeds blijkt, dat veel filmliefheb- lenken, dat deze film. gebaseetd op het geruchtmakende Belgische proces inderzoekrechter Guy Jespers, een typische rechtbankfilm is. Een fiks mis- nd, want „Mijn vriend" laat zich bekijken als een goed opgezette thriller, lil slechts zeven minuten aan rechtbankscènes te zien zijn. De rest van deze uur durende film is een knap in elkaar gezette rekonstruktie van wat er ird zou kunnen zijn. Geen rechtbankfilm dus en dat mag nog best eens een s gezegd worden, omdat deze film méér aandacht verdient dan het nu krijgt, komedie's in het filmprogramma evenmin gebrek. Louis de Funès blijTt ven om zijn avonturen met vliegende schotels en buitenaardse man- i en vrouwtjes in St. Tropez te laten beleven. Aardig vertier voor jong en Pittiger vermaak kan men beleven aan „Kentucky Fried Movie" van seur John Landis en van dezelfde regisseur aan de screwball-comedy tonal Lampoon's Animal House", studenten-nostalgie uit de beginjaren I. En ook de thriller-comedle „Foul Play" met een formidabele Goldie in de hoofdrol is het bekijken echt waard. CHAATSEN P DE PLANK Iisteren had ik bijna een botsing een vliegend Hollandertje op plank. Ik was er echt niet op dacht, maar voordat ik besefte, er aan het gebeuren was, kwam o'n mannetje recht op me af. Ik mijn vege lijf met een fikse chtsinspanning te redden door struiken langs het wandelpad in springen. Maar het was me wel en schrikken, hoor. Want wees eerlijk. In de afgelopen winterse gen was het op een gegeven iment gebruik, dat de schaaf de natie zich voortbewoog op Ilandse ijzers via de voetpaden, daarin eerste instantie natuurlijk voor waren aangelegd. Dat was idgedwongen, je kon gewoon if anders, tenzij met spijker- boenen aan je voeten. Kijk op die '.gende voorbijgangers was je 'ekend. Je hoorde het suizend- end geluid van die naderende laatsers van tevoren. Maar mid- m de steeds beter op dreef ko- \nde lente, dan reken je déér toch 't meer op? Het vliegende knaapje had door snelheid geen tijd om zijn ex- es aan te bieden voor zijn on- itroleerbaar gedrag, maar sinds fdaag heb ik hem vergeven. Ik in tot het besef gekomen, dat de \lwikkeling niet meer te stuiten i$ dat wij ons er als simpele, aatsplank-loze voetgangers bij \r zullen moeten leggen. Dat vermoeden werd vandaag eens extra bevestigd door het rhaal van een goede kennis van die twee zonen heeft. De twee ipen hadden met stijgend ver gen naar een eigen plank op ieletjes de circusachtige caprio- n aanschouwd van andere lurtgenootjes, die deze kunst beds enige tijd machtig zijn en over e juiste spulletjes beschikken. Een tot mislukken gedoemde po- ing van m'n kennis om de twee napen te wijzen op het plezierige an hoepelen maakte het verlangen aar zo'n prachtige schaatsplank 'leen maar groter en mijn kennis ezweek voor de smekende ogen. ooruit dan maar. Op naar de win- e/. Wel met een paar briefjes van onderd in de portemonnee, want Ie laatste jaren is steeds duidelijker eworden, dat voor een beetje peelgoed in ieder geval méér moet morden neergeteld, dan voor een ak knikkers. De sportzaak was helemaal be ekend op de groeiende vraag naar skate-boards" Je kon kiezen en Cje het beste van het beste wilde r de kinderen, dan waren die baar briefjes van honderd niks. laar gelukkig was ook door de bbrikanten rekening gehouden met 'nsen, die voor het vaak tijdelijke fenoegen van zo'n razendsnel om zich heen grijpenüe sport met de miljonair willen uithangen en zo kon worden gekozen voor een schaats plank, die redelijk in de prijs was. Een paar dames, die dat allemaal zo vanaf een afstandje hadden aangezien, mengden zich m het gesprek en vonden het allemaal maar niks, die schaatsplankrijderij En nog gevaarlijk ook. Veel te duur en daar kwam mijn kennis ook ach ter, die door de verkoper attent werd gemaakt op het feit, dat met een schaatsplank alléén niet veilig gereden kon worden. Nee hoor, je moest een helm hebben, knie- en elleboogbeschermers hoorden er ook bij. En dat zaakje, zo werd al snel duidelijk, moest meer opbren gen dan de schaatsplank op zich. De dames aan de zijlijn vonden het geldverspilling, want de kinderen gebruikten dat spul toch niet en Een tikkeltje overbluft door zoveel tegenwind van goedwillende plaatsgenoten, die je wilden be hoeden voor te grote uitgaven, werd besloten om het maar bij de schaatsplanken alleen te laten. Buiten op straat bleef mijn kennis weifelend staan Want tochhetis gevaarlijk. De kinderen kunnen vallen. Hersenschudding, kapotte knieën, ellebogen en wat al niet meer. Beladen met schaatsplanken, helmen, kniebeschermers, el leboogbeschermers, kortom; met volledige uitrustingen, kwam mijn kennis later thuis. Veiligheid voor alles, nietwaar? En dat mag dan best wat kostenHet zij ge zegd, dat de twee zonen uiterst dankbaar waren, want ze hadden er echt niet op gerekend. En zoiets vergoedt veel. Ik ben bang, dat dit geval niet op zich staat. Er zullen steeds meer vaders en moeders naar de sport zaak gaan om hun keus te gaan doen. Ook zij zullen terugkomen met volledige uitrustingen. De vliegende Hollandertjes zullen dan in massa over de voetpaden suizen. Rakelings nietsvermoedende wan delaars passerend of frontaal aan varend. Verbazingwekkend is het alle maal wel. Er zullen straks wel spe ciale schaatsplank-banen worden aangelegd, zodra onze gemeente lijke overheden in de gaten hebben, dat de ontwikkelingen ernstige vormen aan gaan nemen. Dat dringt best een keertje tot ze door. De plankloze voetgangers kunnen gerust zijn. Het komt allemaal wel goed. Ook met mijn ernstige geschaaf de ellebogen. Want, aangetrokken door het enthousiasme van al die plankrijdende kinderen in mijn straat, heb ik het ook één keertje geprobeerd. Plank-gas zogezegd en dat kun je alleen maar maken in een auto en dan nog op de autoweg in het buitenland. Onervaren vaders en moeders moéten zich maar met wagen aan de kunst van het plank-rijden. Het is uiterst gevaar lijk. De bult op m'n achterhoofd is nu aan het verminderen. Dét viel ge lukkig nog mee. Maar die ellebo genGa nooit onbeschermd op een plank staan. Ga nooit Waarom wordt er eigenlijk tegen woordig niet meer gehoepeldDat was toch óók heel erg leuk? V THE DEER HUNTER De magistrale film van Michael Cimino, ,,The Deer Hunter" is be kroond met vijf Oscars. Een Oscar voor de beste film, beste regisseur, beste montage (van Peter Zinner), beste geluidsopname (van Richard Portman, William Mccaughey, Aaron Rochin en Darin Knight) en de beste ondersteunende rol: Christopher Walken, in de film Nick. De meer dan drie uur durende film is een monumentale belevenis van de eerste orde. Regisseur Cimino is er in geslaagd om het oorlogs-syndroom van terugkerende soldaten èn van de achterblijvenden, te vangen in soms ontroerende beelden Ik beschreef de ze film in mijn bespreking vórige week als een film met een bittere schoonheid. ..The Deer Hunter" is beslist geen Vietnam-film, ook al zijn er velen, die deze film als zodanig beschouwen. El ke oorlog in verleden, heden en toe komst kan model staan. Opmerkingen van filmcritici en anderen, als zou de film ..fout" zijn, komen op mij een beetje merkwaardig over, want in werkelijk heid wordt dit nergens gestaafd. Of het zou moeten zijn. dat sommige oorlogs beelden eenzijdig over kunnen komen, ook al zitten deze scènes onherroepe lijk in de struktuur van het filmverhaal opgesloten. Protesten van Oosteuro- pese landen tegen deze eenzijdige voorstelling van zaken zijn politiek wel begrijpelijk, maar ik heb beslist niet de indruk, dat Michael Cimino deze gesig naleerde eenzijdigheid met een voor opgezet doel heeft gerealiseerd. Bo vendien - en dat is ook een belangrijk uitgangspunt: ,,The Deer Hunter" is be slist geen politieke film in die zin, dat Cimino ingaat op de achtergronden, die hebben geleid tot de oorlog in Vietnam. Integendeel. Cimino laat de politiek er zorgvuldig buiten en beperkt zich tot oorlogsbeelden om aan te geven, hoe de doorsnee soldaat die oorlog, die waanzin van haat dood en verderf kan ondergaan en gebruikt die beelden om het daarop volgende verhaal te onder steunen begrijpelijk te maken. Juist daarom zijn die oorlogsbeelden funk- tioneel, juist daarom zal de toeschou wer in het laatste deel van de film de hoofdfiguren in dit filmepos in hun ge drag en beweegredenen begrijpen. Ci- mino's grote angst was, dat het film publiek zijn bedoelingen niet zou be grijpen Vandaar dat hij zich ruim schoots de tijd heeft genomen om zijn hoofdfiguren tot leven te brengen Hij doet dat op zo'n sublieme wijze, dat de lange duur van de film niet als langdra dig, maar als een boeiend, imposant geheel overkomt. Daarom nogmaals: laat die film niet voorbijgaan. Het is de moeite van een bezoek ruimschoots waard! (Tweede week, Grand 3. 12 jaar) hoofdrol. Het ziet er naar uit, dat de zaak Jespers, waarop „Mijn vriend" is gebaseerd, een vervolg krijgt. Nieuwe feiten zouden, volgens de nieuwe raadsman van Jespers, mr. Jean van Londersele, aanleiding zijn om herziening van het proces te vra gen. Daartoe is kortgeleden een ver zoek ingediend bij het Europese Hof te Straatsburg, die moet beslissen of er aanleiding is om het onderzoek in deze geruchtmakende zaak te her openen. De werkelijkheid is soms spannender dan de fantasie, is een konklusie die uit de film getrokken kan worden. (Derde week, 12 jaar) Een scène uit „The deer hunter", met midden: Robert de Niro na zijn terug keer uit Vietnam. TWEE FILMS VAN JOHN LANDIS Terugkeer na een geslaagde hertenjacht. Eén van de beginscènes uit „The deer hunter". blondje, komt alles prima voor elkaar, maar niet, nadat zich de meest waan zinnige taferelen hebben afgespeeld, kompleet met ingenieuze achtervol gingsscènes, die doen denken aan .What's Up Doc". Goldie Hawn speelt in deze film een aanstekelijke hoofdrol en daarom alleen al is de film het bekij ken waard. (Zesde week, alle leeftijden) LOUIS DE FUNES Louis de Funès ziet ze als gen darme in St. Tropez vliegen: buite naardse mannetjes en vrouwtjes in een vliegende schotel, die vrede op aarde willen brengen, maar daar aan de Cóte d'Azur niet worden begre pen. Louis de Funès en de zijnen maken er een dolle boel van in deze plezierige familie-film. (Cinema 1, derde week, alle leeftij den) LE RETOUR D'AFRIQUE Het Filmhuis Amersfoort gaat de komende weken aandacht besteden aan de Zwitserse film, die vooral de laatste jaren ook in Nederland enige faam heeft verworven, dankzij de films van regisseurs als Alain Tanner en Claude Goretta, die overigens al in de jaren vijftig binnen kringen van filmliga's en -clubs de nodige be kendheid hadden verworven met hun film „Nice time", een dokumen- taire over het nachtleven rond Pica- dilly Circus. Het filmhuis start zaterdag a s. met een film van regisseur Alain Tanner uit 1973 Het is de bijna twee uur durende, in zwart-wit opigenomen film ,,Le retour d'Afrique" De film is van zaterdag tot en met dinsdag iedere avond om kwart over acht te zien, zaterdag ook in de nachtvoorstelling om 11 uur. Le Retour D'Afrique zit vol auto biografische trekjes, hetgeen de le vensechtheid van de dialogen ver klaart. Een jonge intellektueel. die leeft van losse baantjes als tuinman, zit al jarenlang te smachten om met zijn vrouw naar een ontwikkelingsland te gaan, naar Afrika, omdat het gezapige Zwitserse leven hem de keel uithangt Eindelijk is het dan zover Er komt een brief van een verre vriend uit Afrika. Ze besluiten alles te verkopen Het huis wordt helemaal leeg. de auto wordt ook verkocht. Ze kopen tickets voor Alge rije. maar vlak voor hun vertrek komt er een tweede brief, dat ze beter maar even kunnen wachten met komen, na der bericht zal volgen. Het afscheidsfeestje met de vrienden besluiten ze toch door te laten gaan en te verzwijgen dat hun vertrek is uitge steld Het logische gevolg is dat ze on derduiken in hun eigen huis Voor de buitenwereld bestaan ze niet meer. In het lege huis maken ze beiden een soort katharsis door en als ze besluiten hun isolement op te heffen, blijkt dat hun relatie veranderd is. De vrouw, eerst lief, meegaand en daarna troos tend en sussend is nu zelfstandiger en zelfbewuster geworden. Allebei zien ze nu de dingen om hun heen. ze doen mee aan kleine akties, kortom ze zijn nu bezig het onkruid te wieden in hun eigen achtertuintje in plaats van bomen te kappen in Afrika. Ze willen nu ook een kind. De film eindigt met het opgooien van een munt. die zal beslissen, wie er het eerste jaar thuis zal blijven om voor het kind te zor gen. De partners zijn gelijkwaardig. De emancipatie is voltooid. (Filmhuis, zaterdag tot en met dinsdag) MIJN VRIEND Zoals gezegd: „Mijn vriend" van Fons Rademakers is een uitstekende film, die zeer zeker voor Nederlandse begrippen flitsend over het doek gaat. Geen rechtbankfilm, zoals wel licht veel mensen denken, maar een rekonstruktie van „hoe het allemaal gebeurd zou kunnen zijn." Radema kers, die het negen weken durende proces in België van het begin tot het einde bijwoonde, samen met scena rioschrijver Gerard Soeteman, heeft de grote lijnen van het proces aan gehouden en kwam daarmee tot een andere konklusie, dan de jury des tijds kwam. Peter Faber speelt als Jules Depraeter een formidabele Scène uit: National Lampoon's Animal House", een knotsgekke slapstick- screwball-komedie van John Landis, de maker van „Kentucky Fried Movie". met een echt verhaal. Het draait al lemaal rond een universiteit, waar een deel van de studenten zich wei gert aan te passen aan de geldende regels. Zij komen bijeen in wat wordt genoemd het „Animal House" en verstrikt raakt In dit komplot en voor de ene angstige verrassing na de andere komt te staan De politie snapt er eerst niets van en verslijt het meiske voor ,,gek", maar dankzij een politie-in- spekteur die verliefd wordt op het De hoofdrolspelers: Rijk de Gooyer, Willeke van Ammelrooy en Rutger Hauer. AMSTERDAM - Dit najaar ver schijnt er weer een speelfilm van het „duo" Wim Verstappen en Rob Houer in de vaderlandse bioscopen. De nieuwe Nederlandse speelfilm is getiteld „Grijpstra en de gier" en is gebaseerd op de politiemanroman „Het lijk in de Haarlem merhoutduinen". Schrijverdaarvan is Jan Willem van de Wetering, die talrijke politieromans heeft ge schreven. INTERNATIONAAL SUKSES „Grijpstra en de gier" maakt een goede kans op internationaal sukses. Met name uit de Amerikaanse film wereld is veel belangstelling getoond voor het werk van Jan Willem van de Wetering. Vrijwel alle overige romans zijn al aan producenten in de Verenig de Staten verkocht. En over zijn laatste boek, dat zich in Amerika afspeelt, zijn al daadwerkelij ke onderhandelingen gaande met de akteur (en sinds kort ook producent) Robert Redford. Ook is Rob Houwer benaderd met een aanbod „Grijpstra en de gier" in Nederland op te nemen met een Ameri kaanse „cast". Houwer is echter niet op dat aanbod ingegaan. Zodoende kunnen we Rijk de Gooyer dit najaar bewonderen als de ietwat neerslachtige adjudant Grijpstra en Rutger Hauer als zijn koppelgenoot en vriend, brigadier De Gier. Ook Willeke van Ammelrooy speelt een hoofdrol in deze film, terwijl in de bijrollen onder meer te zien Donald Jones, Hans Croiset, Marjan Berk, Lex Schorel, Jan Retel en Marina de Graaf. Jan Willem van de Wetering ver vaardigde zelf het scenario voor de film, in samenwerking met regisseur Wim Verstappen, Rogier Properen Kees Ho- lierhoek. Rogier van Otterloo kom- poneert de muziek. „Grijpstra en de gier" gaat op 20 september in zo'n 40 Nederlandse bioscopen in première. Het gebeurt niet zo vaak, dat twee films van dezelfde regisseur in één weekprogramma draaien. Dat is nu voor de tweede week het geval met twee films van de Amerikaanse regis seur John Landis. Van hem is ook deze week „Kentucky Fried Movie" en „Na tional Lampoon's Animal House" te zien, twee films, die het bezoeken waard zijn „Kentucky Fried Movie" kan worden beschouwd als het Amerikaan se antwoord op Monty Python-tv- shows. Ook in deze film is sprake van een groot aantal korte sketches, waarin tal van zaken uit de wereld van TV. re clame e.d. op de hak worden genomen. In Amersfoort had de film de eerste week zo'n succes, dat „Kentucky Fried Movie" van een kleinere naar een gro tere zaal moest verhuizen om alle en- thousiastellingen te kunnen bergen. „National Lampoon's Animal House" is - in tegenstelling tot „Kentucky Fried Movie" wèl een film beramen van daaruit hun snode plannen. „Animal House" is in feite een volkomen maffe film, waarin al les uit de hand loopt. Een ontspan nende film met tal van slapstick-ef- fekten, uitmondend in een volstrekte chaos, voor zover het dat voor die tijd al niet was. Een brok Amerikaan se nostalgie, dat wel, maar in een vorm, die ook bij ons best in de smaak valt. Beide films: voor men sen met gevoel voor humor, warm aanbevolen! FOUL PLAY Een mysterieus komplot om de paus te vermoorden. Daar draait het om in de humoristische thriller „Foul Play" (Het blondje dat teveel wist), waarin Goldie Hawn aanvankelijk zonder het te weten.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 21