I wintig jaar Astma-fonds, vijftien jaar collecte Woonerven op proef in tweede fase Bazar en rommelmarkt op zaterdag 12 mei a.s. de|HÉfl/iQzija werk Kaashandelaar Westland: „We staan graag in Leusden" DE BRES VOOR DE CARA-PATIENTEN poolse wandkleden achterbergh wonen .EUSDER KRANT DE LEUSDER KRANT 1 INDERDAG 19 APRIL 1979 plaatselijk nieuws nafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. herschijnt iedere donderdag. IIEDAKTIE: ert Vos. en Marnix Kreyns daktie adres: Postbus 11, Leusden/C. telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur Bert Vos. lEDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Bevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 Achterveld); heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 ort); (levrouw T. Middelkoop, Waarden 20, leusden-c., tel. 033-43724 (al- emeen); i heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al- emeen); |4evr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- uid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). SEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag |2 uur op ons kantoor worden ingeleverd. DVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: 'oor opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het n van betalingen kunt u terecht op ons kantoor tozendaallaan 9, Leusden-centrum Dp werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: let abonnementsgeld bedraagt 17,25 per kwartaal, /14,25 per half aar en 128,- per jaar. «LACHTEN BEZORGING: tls abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te lebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met inze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): elefoon 033-40691. lij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur be- orglng, overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S )e meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij 'ooruitbetaling van f5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm.) op Jiro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermei- ling van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop Ie foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, leusden/Centrum. Dngeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste oto's thuis. Is een uitgave van de BOU-Krantencombinatie, Postbus 67, 3770 AB Bameveld. LEUSDEN - De heer A. J. van Mourik, propagandist bij het Astma Fonds, en mevrouw S. M. van Dijk, die de Astmakollete van 23 tot en met 28 april in Leusden organiseert, wil len graag iets vertellen over het Ne derlands Astma Fonds. Het Nederlands Astma Fonds houdt zich bezig met de carapatienten Cara- patiënten zijn mensen, die lijden aan astma, astmatische en chronische bronchitis of longemfyssem. 20% van het arbeidsvermogen gaat door cara verloren. 13% van de carapatiënten worden afgekeurd en kunnen nooit meer werken. 10% van de Nederlandse bevolking is carapatiënt. Dat wil zeg gen: 1 miljoen mensen. Cara is dan ook volksziekte nr. 3 in Nederland Sterfte ten gevolge van cara komt meer voor dan sterfte door verkeers- en bedrijfsongevallen tezamen. Het is voor de patiënten van groot belang, dat hun ziekte herkend en erkend wordt. Door de patiënt zelf, door zijn omgeving en door de artsen Zelfs voor artsen is het vaak moeilijk cara te herkennen. Uit herkennen en erkennen van cara is dan ook het thema van het Astma Fonds voor de komende jaren. „Cara", zegt de heer Van Mourik, „is een vergaarbak van ziekten in grada tie van hooikoorts tot en met de ernstig ste vorm: longemfyssem De ziekten gaan altijd gepaard met piepen, kort ademigheid, benauwdheid, vorming van vooral gekleurd slijm." Het Astma Fonds bestaat dit jaar 20 jaar en kollekteert 15 jaar. Hoe komt het Astma Fonds aan geld? ,,Dat komt in deallereerste plaats van de kollektevertelt de heer Van Mourik. ,,Het geld dat de Nederlandse bevol king bijeenbrengst om zijn medemen sen. die carapatiënt zijn, het leven zo draaglijk mogelijk te maken Zonder de hulp van de Nederlandse bevolking zou het Astma Fonds niet kunnen helpen. Want de overheid springt niet in. Van lotto en toto krijgen we geld uit gekeerd." „Waarvoor wordt het geld precies besteed." wil mevrouw Van Dijk weten „Een belangrijk deel van het geld is bestemd voor wetenschappelijk onder zoek. Hoogleraren in Groningen, Am sterdam en Leiden ontvangen op drachten van ons. Het andere deel van het geld wordt besteed aan voorlichting van wijkverpleegkundigen en artsen. Van het geld worden kaderkursussen georganiseerd, en therapeutische kampen voor de jeugd van 6 tot 17 jaar Een beperkt aantal volwassenen kan vakantie houden in onze bungalows in Duitsland en Spanje, in ons kamer systeem in Davos gedurende maximaal 14 dagen. Zet u vooral in het stukje, dat dit jaar al alles vol zit. Voor volgende jaren kunnen volwas sen astmapatiënten bij ons een aan vraag indienen om voor zo'n vakantie in aamerking te komen. Een begeleider of -leidster mag meekomen. Bijdragen van de vakantievierders worden wel verwacht, berekend naar het inko men." Er zijn in Nederland diverse ast maklinieken. Heideheuvel in Hilversum, Berg en Bosch in Bilthoven. Klokken- berg in Breda Deze instellingen zijn geheel autonoom. Astmapatiënten kunnen van het Astma Fonds het instrumentarium krij gen, dat ze nodig hebben Meestal zijn de patiënten verzekerd bij een fonds en krijgen ze de rest van het Astma Fonds bijbetaald Patiënten, die het zelf goed kunnen betalen, leveren hun eigen bij drage." Op maandag 23 en woensdag 25 ap ril zal de televisie op Nederland II in de Socutera-zendtijd," vertelt de heer Van Mourik..een uitzending verzorgen over astma. Medewerking zal worden ver leend door de bekende wereld kampioen (27 jaar) Gerrie Knetemann. Gerrie Knetemann is zelf carapatiënt. Zijn moeder vond het vroeger vreemd dat hij altijd ziek was bij mooi weer. Op zijn 17e werd duidelijk dat hij aan hooi koorts leed en allergisch was voor veel stoffen Hoe is mevrouw Van Dijk ertoe ge komen de kollekte voor het Astma Fonds te gaan organiseren? ,,lk had eens in de Leusder Krant een stukje gelezen over mensen, die kol- lektes organiseerden Toen de heer Van Mourik mij benaderde voor het Astma Fonds was ik bereid om dat te gaan doen. Ik sta geheel achter het doel van het Astma Fonds Ik ben zelf ver pleegkundige, en heb in de omgeving van mijn beroep veel gevallen van cara meegemaakt. Ik leid een zeer luxueus leventje met één zoontje en ik hoef niet buitenshuis te werken Dus heb ik er best tijd voor om zo'n kollete te organiseren. Ik organiseer het overigens samen met een aantal mensen, die mij helpen. Mevrouw Van der Moer in Leusden- centrum, en de familie Goudswaard in Leusden-zuid. Mevrouw Van der Moer is een verpleegkundige, die - dat is praktisch voor de kollekte - aan de an dere kant van Leusden-centrum woont." Wat doet het Astma Fonds voor u, astmapatiënt? Het Fonds geeft informatie over ast ma. astmatische en chronische bron chitis en longemfyssem. Het Fonds wijst u de weg. bemiddelt zonodig, adviseert u. Het kan daarbij onder meer gaan over uw behandeling, werksituatie, aanpassing van uw wo ning, school- en beroepskeuze, uitke ringen, kosten en regelingen Het Fonds geeft u zo nodig financiële hulp. Het Fonds organiseert verder vakan ties in binnen- en buitenland voor ern stige niet-bedlegerige patiënten en zo merkampen voor astmatische kinde ren. Wilt u meer weten, neem dan kon takt op met de afdeling Voorlichting van het Nederlands Astma Fonds, Postbus 5, 3830 AA Leusden, tele foon 033-41814! i.si LEUSDEN - Het instellen van of ficiële woonerven in Leusden staat al geruime tijd volop in de belangstel ling, zowel bij het gemeentebestuur als bij het CML en verschillende AX3W «.-Rii dor wijkorganen. Deze belangstelling is ondermeer tot uitaruKKing gekomen in twee rapporten, de één opgesteld door de ad-hoc werkgroep wooner ven van het CML en de ander door de Dienst Gemeentewerken. In beide rapporten wordt uitvoerig op het voor en tegen van het instellen van officiële woonerven ingegaan. Eén en ander heeft ertoe geleid dat bij wijze^ van proef in Beverhoeve en Marterhoeve in de wijk Akkerhoeve en in Dinkelwijk en Reggewijk in de wijk Noordwijck woonerven zijn ingesteld, die voldoen aan de daarvoor geldende wettelijke eisen. De betrokken bewo ners zijn allen schriftelijk van deze proef op de hoogte gesteld. Het is de bedoeling om over circa 2 jaar een onderzoek onder de bewoners te houden naar hun ervaringen met een woonerf. Mede van de uitkomsten van dit onderzoek zal het afhangen of er ook elders in Leusden officiële woonerven zullen worden ingesteld. Bij bestaande wijken geldt verder als voorwaarde dat de desbetreffende wijk aan herstrating toe is. dat de bewoners in meerderheid voor de instelling van een woonerf zijn en last but not least dat er voldoende geld beschikbaar is voor de ombouw tot woonerf. LEUSDEN - Zoals reeds eerder is aangekondigd wordt dit voorjaar weer een grote bazar en rommel markt georganiseerd rond de Dorps kerk te Leusden-Zuid. Omdat de voorjaarsschoonmaak te gen die tijd achter de rug is maken wij u erop attent dat op zaterdag 21 april a.s. een grote inzameling wordt gehouden. Met landbouwtractoren en wagens worden dan de wijken: Leusden- Zuid, Groenhouten, Akkerhoeve en Noordwijk bezocht. Wanneer u mee wilt doen aan het slagen van de bazar en de rom melmarkt, kijkt u dan eens op zolder, in de schuur of garage of er dingen staan die u kunt missen en die geschikt zijn voor de rommelmarkt of de bazar Schep eens wat ruimte in uw huis! U weet het, alles is welkom en de opbrengst is voor het renova tiefonds van de Dorpskerk. Woont u niet in één van de drie ge noemde wijken en wilt u toch oprui men, bel dan nummer 40711 of 40869. De spulletjes worden dan afgehaald op het door u gewenste moment. Vervaardigd van handge- kaarde, gesponnen schape wol mét natuurlijke verf stoffen en in de zon ge droogd. Achterbergh heeft nu weer een unieke kollektie van deze bijzondere wand kleden. In alle prijsklassen, te kust en te keur! Amersfoort, Hellestraat/Westsingel. Telefoon 033-13048 LEUSDEN - Vanaf de start van de markt, zo'n vijf- en eenhalfjaar gele den staat de firma Westland, met zuivelprodukten (voornamelijk kaas) in Leusden. Vader, de heer West land, die inmiddels 60 jaar is doet dit zeker al zo'n 42 jaar. „Ik kom eigenlijk uit een vissersfa milie. Na de drooglegging van de Zuiderzee moesten wij het in een an der richting gaan zoeken. Ik begon als loopjongen bij een melkboer, maar sta nu alleen nog maar op de markt. Langzamerhand is de zaak zo uitgebreid, dat wij, zeker met grote drukte met vier man achter de kraam staan. Dat zijn dan twee zoons van mij, Joost en Gerrit (de derde is bouwkundige) en Tijmen, een ge pensioneerd bedrijfsleider van een grote supermarkt." Maar u werkt eigenlijk maar een hal ve dag, bijvoorbeeld hier in Leusden? „Wij hebben ook markten van hele dagen, wij staan in Huizen, Bussum (daar sta ik al zo'n 30 jaar) en Noordwij- kerhout. Wanneer wij ergens een halve dag staan, dan zijn wij wel om kwart over zes al aan de gang. Voor alles weer opgeruimd is, is het zeker twee uur. De tijd die er over is, moet besteed worden aan inkopen, kazen poetsen, de auto schoonmaken, eieren bij de boeren ophalen en andere werkzaam heden. Nu doen de jongens eigenlijk het meeste werk en het zware werk, want pa moet zich een beetje terugtrek ken vanwege zijn leeftijd. Maar on danks mijn leeftijd heb ik nog ontzettend veel zin in mijn werk, ik hoop het dan ook zo lang mogelijk te kunnen doen." Verkoopt u veel soorten kaas? ..Alleen al aan hollandse kas, hebben wij zo'n 25 soorten. Wanneer je bedenkt dat leidse kaas al in 5 soorten te koop is1 Verder de goede soorten franse kaas, maar het meest wordt toch wel de bele gen kaas verkocht Wij hebben thuis (in Huizen) een opslagruimte met zeker 30 ton kaas en verder natuurlijk de boter en margarine. Wij verkopen uitsluitend kaas. vers van het dorp." Is het nu echt waar, dat mensen die altijd buiten werken, geen last van de kou hebben? „Aan de kou went niemand en hoe ouder je wordt, des te meer last heb je ervan Na zo'n koude dag word je wan neer je altijd buiten werkt, niet meer ro zig. Even een lekkerre douche en je bent weer fit. Voor ons produkt is stren ge vorst net zo erg als hoge tempera turen. Tussen de 5 en 25 graden Cel sius is de beste temperatuur voor de kazen en de kaasboeren. Ik zou trouwens ook niet meer in een winkel willen staan Wanneer je je hele leven buiten hebt gewerkt, kun je dat niet meer." Hoe vindt u het op de markt in Leus den? .De bevolking is erg leuk om mee om te gaan. de mensen zijn openhartig. In die vijf jaar heb je een vaste klanten kring opgebouwd De mensen verlan gen stabiele kwaliteit en die krijgen ze ook. Niet voor niets geldt „Westland's kaas. waar kwaliteit een begrip is Ook met de marktkooplui onderling is het tijn om te werken, ledereen helpt elkaar dat nodig is. Wij gaan graag naar de markt in Leusden."

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3