Heaven can wait" - prima komedie net Warren Beatty en Julie Christie ïfKtKlEPÏ De andere kant van Woody Allen: „Interiors kijk op de film G HET MET BLOE- E/y iijn oom Gerrïtis een gezellige I, die zo nu en dan de geest" 't en dan een bloemenzaak bin- stapt om voor het hele gezin wat met/es aan te schaffen. Hij ft zich de kreetMensen hou- van bloemen" eigen gemaakt gelooft er heilig in. Die spran- rde elfjes, die plotseling verte- T)d uit de bloemkelken sprin ts hij nog nooit tegengekomen 1at spijt hem oprecht, maar voor est is hij best tevreden met wat bloemenwinkel hem aan fraaie in, geuren en modellen te bie- heeft Mijn oom Gernt, u hebt al begrepen, is een echte 'mengek. Ike bloemenzaak is voor hem 'eerstaanbaar en het feit, dat hij elke keer met bloemen thuis >f, is te wijten aan de niet altijd ulde portemonnee. Tante Dien et op haar achterhoofd gevallen geeft haar geliefde echtgenoot :hts één keer per week voldoen- mee op zak om een fleurig tietje aan te schaffen. Dat heb- ze ooit eens een keer zo gere- 1 toen oom Gerrit met pensioen en de hele huishoudelijke ad- istratie in handen van tante Dien Niet zo'n grote verandering in Gerrits geregeld leven, want voordien het hij tante de fman- e boontjes doppen en dat deed steeds op voortreffelijke wijze. k>m Gernt is enkele weken gele trouwens een beetje teleurge- d in zijn gelief de bloemen leren". Gewoontegetrouw cht hij een bezoek aan een ztselijke kwekerij, waar hij dan m opperste verbazing en ver ging ronddwaalt om tenslotte na lang aarzelen, wikken en we de bloem van zijn keuze te ko- 'eze keer heeft hij zich eigenlijk aan laten smeren. Het per ceel van de kwekerij kent oom trit erg goed, hij maakt altijd wel praatje met enkele van hen. En 'P. die man die kassen onderzijn 'eer heeft, gaf hem een onge- agd advies. ,,Oom Gerrit", zei ,,neem nou maar van mij aan, je een echte Franse geranium et kopen". „Een Franse?" Oom 'rit was ooit wel eens in Frankrijk veest, maar hij kon zich niet pre- 1 herinneren hoe de geraniums daar ontplooid hadden. „Laat zo'n geval eens zien". Oom Ge had eerst wat bedenkingen, de emen waren rood en sinds men- ïïeugenis stemt oom Gerrit iw op de liberalen, maar het *m er tenslotte toch op neer, dat korte tijd later trots met zijn lose geranium huiswaarts keer- Halverwege bedacht hij zich in- dat hij eigenlijk net zo goed prachtige pot er bij kon kopen, had tante Dien nog niet net leren gezegd, dat ze door d'r empotten heen was? Ie juffrouw in de winkel had een idig gevarieerd voorraadje empotten, zodat oom Gerrit het er niet gemakkelijker op kreeg. Rooie vielen zonder meer uit. blauwe, ach nee, die vloekten met die rooie bloemen. Er werd tenslotte gekozen voor een mooie groene pot. Toen de juffrouw de plan in de pot wilde zetten om te passen, riep ze uit: „Dat is een mooie Franse geranium!" Oom Gerrit was trots dat iemand tenminste zijn pas ver worven bloem herkende. Terwijl de juffrouw de bloempot inpakte en oom Gerrit z'n laatste centen bij el kaar schraapte, zehzij.U moet wel voorzichtig zijn met die Franse ge ranium, hoor. Ze kunnen niet tegen sigarettenrook. Oom Gerrit vond dat geen leuke opmerking, want hij was een fikse sigarenroker. „Moet u eens luiste ren," hij werd er zelfs een beetje opgewonden van. „Joop van de kwekerij heeft me verzekerd, dat deze plant zeker tot eind augustus in bloei blijft. Hier1" Hij rukte het pa pier er af en wees. „Ziet u die knop pen? D'r zit voor méénden knop aan." „Nou dat kunt u zonder meer wel vergeten, "zei de juffrouw een tikkeltje verongelijkt door de bruuske wijze waarop oom Gerrit haar goeie raad afdeed. „Voor zo ver ik ken nagaan hebben de Fran se geraniums het bij mij nooit langer dan een maand uitgehouden. En ik rook niet,voegde ze er een tikkeltje pinnig aan toe. Een beetje moedeloos geworden door deze niet al te optimistische woorden, ging oom Gerrit naar huis. En het trof bijzonder slecht, want juist die avond hadden oom Gernt en tante Dien bezoek. Tante Jopie en oom Willem. En Willem was al net zo'n stevige roker als Gerrit. „Zet de Franse geranium maar m de keu ken, zei hij meewarig Dus ging de Franse geranium naar de (open) keuken. Nadat de visite vrij laat was ver trokken, holde oom Gerrit, zo snel z'n toch al wat strammere benen hem konden dragen, richting keu ken. En slaakte een diepe zucht. Naast de pot lagen wel tien felrode bloemblaadjes. De twee overige stonden trouwens op het punt de geest te geven en hingen op vallen. Later, toen oom Gerrit genoeglijk naast tante Dien in bed lag, peinsde hij nog wat filosofisch na over het Franse debacle Snap jij nou Dien, hoe die Fransen hun geraniums zo mooi houden?" Tante Dien zuchtte met haar man mee. Ze had er geen enkel antwoord op. Toch heeft die Franse geranium oom Gerrit verder aan het denken gezet. Het werd de start van een anti-rook campagne Oom Gernt schafte zich steeds meer bloemen aan. Franse gera niums en dan liefst met roze bloe men, want aan rood had ie zoals gezegd een hekel. Ze doen het uit stekend. Het is een weelde om ze tot diep in augustus te zien bloeien. Oom Gerrit is er uiterst trots op. De sigarenboer op het hoek keek een beetje sip, de laatste tijd als Gernt hem ontmoette. Want Gerrit was voorheen één van zijn beste klan ten. Gisteren kwam oom Gerrit op be zoek, joviaal als altijd en vol lof over de plantenweelde bij ons op de vensterbank. Hij kauwde als een Amerikaanse cowboy in zo'n televi siefilm. Pruimtabak. Zijn Franse geraniums hadden déér geen last van, vertelde hij met enige trots. En spuugde een fikse straal in het door ons verschafte tijdelijke spuugpot- je. V Haar ongrijpbaarheid brengt Pierre en Paul in verwarring. Zijzelf doorstaat -ongedeerd als de legendariese sala mander- het „vuur" van de welgeor dende. welgestelde Zwitserse burger maatschappij. „Onafhankelijkheids- gevoel kunnen de mensen niet uit staan". zegt Rosamunde. „ze zeggen van mij dat ik lui ben, en wild en hys- teries" Misschien is zij dat allemaal -de film geeft wat psychosomatiese signalen in de richting van een neurose- maar het doet er weinig toe. Rosamunde ont springt de dans (de lopende band in de worstfabriek, de geborneerde bazin in de schoenenzaak, de rubricering van een televisierapport) als een snel, ner veus. instinctmatig reagerend diertje. Zij blijft vrij. Alain Tanner (nu 43) maakte zijn al lereerste korte film in '56 in Londen, samen mer Claude Goretta (ook een Zwitsers regisseur). Tanner had in zijn geboortestad Genève economie ge studeerd. was als matroos bij de Zwit serse handelsoloot om Afrika heenge varen, maar nergens had hij gevonden wat hij zocht. Een toevallige ontmoeting met Lindsay Anderson brengt hem in '55 bij het British Film Istitute Hij wordt een van de oprichters van de groep Free Cinema en filmt met Goretta op 20 zaterdagavonden het nachtleven van de jeugd rondom Piccadilly Circus als „vérité-dokument (Nice-Time - een ironiese titel) Hij gaat terug naar Zwit serland en na een lange aanloop schrijft, produceert en regisseert hij zijn eerste speelfilm: „Charles mort ou vif". De film trekt de aandacht in Cannes en wint de hoofdprijs in Locarno. Tanner lijkt zijn bestemming, stijl en thema-tiek te hebben gevonden. Tot nu toe heeft hij drie speelfilms gemaakt en de grondtoon van de films is, bij alle verschillen van uit werking, dezelfde: een diep en krities onbehagen in de gezapige wel vaartsmaatschappij van Zwitser land, dat voor de protagonisten on leefbaar is geworden. Vooral met de tweede film, „La Salamandre" is iets merkwaardigs aan de gang (voor een Zwitserse film althans). Nadat Tan ner was uitgenodigd voor de onaf hankelijke Quinziaine in '69 in Can nes en twee jaar later voor de Se- maine de la critique wist hij met deze film door te dringen tot befaamde Parijse en Amerikaanse bioscopen. De Franse krlticl verklaarden de film tot de beste van het jaar '71 en in een bioscoop in het Parijse Quartier La tin heeft het publiek maandenlang erop stormgelopen. (Filmhuls Amersfoort, zaterdag tot en met dinsdag: 20.15 uur. Zaterdag avond tevens om 23.00 uur). filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 26 april t/m woensdag 2 mei 1979. Grand 033-14632 Grand 1: Heaven can wait a.I. Dagelijks 13.30-18 30-2115 uur Zondag en koninginnedag: 13.30- 16.00-18 30-21 15 uur Grand 2: De twee missionarissen a.l Dagelijks: 13 30-18.30-21.15 uur. Zondag en koninginnedag 13.30- 16 00-18.30-21.15 uur Grand 3: The Deer Hunter 12 Dagelijks: 13 30-20.15 uur (Tijdig reserveren wenselijk: tel. 14632 Grand 4: Kentucky fried movie 16 Te gekke Amerikaanse humor van John Landis. Dagelijks: 13 45-18 45-21 30 uur Zondag en koninginnedag: 13.45- 16.15-18 45-21.30 uur Grand 5: Interiors 16 Dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur Zondag en koninginnedag 13.45- 16.15—18 45-21 30 uur Cinema 033-18900 Cinema 1 Juliana, in 70 bewogen jaren a.l Dagelijks 13.45-18 45-21 30 uur Zondag en koninginnedag. 13.45- 16.15-18.45-21.30 uur Cinema 2: National Lampoon's Animal House ('n dolle beestenbende) 12 Dagelijks: 13.30-18.30-21.15 uur Zondag en koninginnedag: 13.30- 16 00-18.30-21 15 uur Euro 033-33655. Euro: De gendarme ziet ze vliegen a.l. Dagelijks 13.45-18.45-21 15 uur. Zaterdag 16.15-18.45-21 15 uur Zondag en koninginnedag: 13.45- 16 15-18.45-21 15 uur Woensdag: 18.45-21 15 uur Euro: Kindermatinee Pink Panther Festival a.l. Zaterdag en woensdagmiddag 13.45 Duo 033-16572. Duo 1: Porno Disco 18 Dagelijks. 14.15-19.15-21.30 uur. Zondag en koninginnedag: 14.15- 16.30-19 15-21.30 uur. Duo 2: De heuvel der 1001 angsten 16 Dagelijks 14 00-19 00-21 15 uur. Zondag en koninginnedag 14.00- 16.15-19 00-21 15 uur NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1 Hoe meer hoe beter 18 Vrijdag- en zaterdagavond: 24.00 uur. Duo 2: Vuistvol dynamiet 16 Vnjdag- en zaterdagavond: 23.45 uur. het Koninklijk Huis Archief. De mu ziek bij deze film is van Rogier van Otterloo. Koningin Juliana werd direkt na de wisseling van de 19e naar de 20e eeuw geboren en dat betekent, dat de doku- mentaire een bewogen deel van onze vaderlandse geschiedenis bevat De eerste wereldoorlog, de rumoerige ja ren twintig, waarin de wereld buiten Europa zich begint te manifesteren, de weg naar volwassenheid in de jaren dertig, de crisis en de groeiende onrust in Europa Het huwelijk met prins Bernhard. de eerste kinderen. En dan: de tomeloze agressie van het Derde Rijk, de vlucht van het koninklijk gezin naar Engeland en Canada. Na de bevrijding: de terugkeer op va derlandse bodem en de gemeen schappelijke inspanningen voor de we deropbouw van een door de oorlog ge havend land Daarna de watersnood ramp in 1953, de snel veranderende maatschappij, de scherpere tegenstel lingen in de rumoerige jaren zestig, toen alles anders werd Kinderen, die volwassen worden Trouwen, kinderen krijgen. Kortom ..Juliana" is het bewogen portret van een bewogen leven temidden van de Nederlanders Een film, met tal van unieke opnamen, gesprekken met mensen die dezelfde tijdsperiode heb ben meegemaakt, kortom een film, die vooral in deze tijd rond Koninginnedag bij velen wellicht herinneringen op zul len roepen aan tijden van toen Een historisch dokument voor de belang stellenden in koningin en koningshuis. (Cinema 1alle leeftijden.) THE HILLS HAVE EYES Regisseur Wes Craven is de maker van de horror-film „The hills have eyes" en dat is niet mis. Voor liefhebbers van dit genre moet het wel smullen zijn, want Craven laat niets aan het afschuwelijke toeval over en weet de angst aardig te laten overheersen In dit gruwelijke pro- dukt, waarin een doorsnee-aardige Amerikaanse familie op vakantie trektocht in handen valt van echte barbaren, die als een soort nucleaire mutatie ergens in de woestijn ver blijven en gestrande reizigers het le ven niet alleen erg zuur, maar vol strekt onmogelijk maken. Een bekroonde film, voor wat dat waard is. maar zeker is. dat deze aan eenschakeling van gruwelijke zaken door regisseur Craven vakkundig op film is gezet, met veel „unheimische" sfeertjes, bloederige taferelen, kortom al het fraais wat horror-films in het al gemeen plegen te bieden. Je moet er tegen kunnen, dat is zeker. In de hoofdrollen Susan Lanier. Robert Houston. Virginia Vincent, Russ Grieve en James Whitworth. „The hills have eyes" (De heuvel der 1001 angsten) draait deze week in Duo 2 Voor 16 jaar en ouder. LA SALAMANDRE In de serie „De Zwitserse film" brengt het Filmhuis Amersfoort van af zaterdag (tot en met dinsdag) de In 1971 gemaakte (zwart-wit) film van regisseur Alain Tanner: „La Sala mandre". In de hoofdrollen: Bulle Ogier, Jean-Luc Bideau en Jacques Denis. Twee vrienden, de journalist Pierre en de schrijver Paul werken aan een opdracht van de televisie. Een paar jaar eerder is een meisje Rosamunde. bij gebrek aan bewijs vnjgesproken van een aanklacht wegens poging tot moord. Haar oom was gewond door een kogel uit zijn geweer. Heeft Rosa munde het schot gelost, zoals hij be weert? Of is zij onschuldig, zoals zij heeft betoogd? Journaliste Pierre on derzoekt feiten, intervieuwt de oom. Rosamunde's werkgevers en kennis sen. tenslotte het meisje zelf Hij komt met zijn verbeeldingskracht dichter bij de werkelijke toedracht dan de journalist met zijn bandjes en noti ties. Maar Rosamunde ontraadselen kunnen zij beiden niet. Hoe langer zij zich met haar bezighouden, hoe in tiemer zij met haar omgaan, hoe meer ontrekt de ware aard van het mooie meisje zich aan hun formules. Want Rosamunde ontvlucht elk schema: zoals ze uit elk baantje wegloopt omdat zij alleen in vrijheid kan ademen zo ver vluchtigt telkens haar beeld als het vaste vorm lijkt aan te nemen. RSFOORT - Deze week aandacht voor vier nieuwe films. Voor de echte bers van Woody Allen kan men in Grand 5 terecht voor zijn nieuwste iteriors". die wel heel anders is, dan men van Allen verwacht. Drama plaats van humor en satire. Grand 1 biedt de liefhebbers van de ie Warren Beatty's nieuwste: „Heaven can wait", een geslaagde rema- „Here comes Mr. Jordan" van Alexander Hall uit 1941 met Robert ornery in de hoofdrol. Duo 2 heeft deze week pure horror in huis: „The jve eyes" („De heuvel der 1001 angsten") van regisseur Wes Craven, e Academy of Science Fantasy and Horror Films in 1977 bekroond tot te horror-film, wat dat dan ook mag betekenen, aal ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van koningin Juliana >n avondvullende dokumentaire vervaardigd over het leven van onze vorstin ie titel „Juliana, in zeventig bewogen jaren". Een filmportret met veel nooit vertoonde opnamen. In Cinema 1. i vriend" van Fons Rademakers is van het Amersfoortse filmtoneel verdwe- dat betekent in ieder geval, dat zij. die deze film nog niet hebben gezien, n uitstekend schelmenavontuur hebben gemist. twee missionarissen" (Terrence Hill en Bud Spencer) blijven nog een in Grand 2, „The Deer Hunter" blijft uitverkocht in Grand 3 als je er niet Julie Christie en Warren Beatty in „Heaven Can Wait". vlug genoeg bij bent, terwijl „Kentucky Fried Movie" (Grand 4) en „National Lampoon's Animal House" (Cinema 2) eveneens veel publiek blijft trekken. En dat is terecht, want deze beide films van regisseur John Landis zijn eigenlijk te gek om over te pratenLouis de Funes verhuisde met zijn vliegende schotels naar Euro Cinema. Voor de kinderen is er deze week op zaterdag- en woensdagmiddag in Euro het „Pink Panther Festival". En dat is gieren, lachen, brullen, dat spreekt. (De hemel kan wachten) van harte aanbevelen. (Grand 1, eerste week, alle leeftij den). HEAVEN CAN WAIT i >-> fi T „Heaven can wait", een uitstekend geslaagde remake van de in 1941 door regisseur Alexander Hall gemaakte film ..Here comes Mr Jordan" met Robert Montgomery in de hoofdrol, begint deze week in Grand 1 te draaien Voor liefhebbers van goed verzorgde humor is deze komedie van regisseur/acteur Warren Beatty een erg plezierige aan gelegenheid. Een luchtige film, waarin zowel Beatty als de rugbyspeler Joe Pendleton als Julie Christie als Engelse schooljuffrouw excelleren in twee prachtige vertolkingen Pendleton is zoals gezegd een zo langzamerhand bekend aan het wor den rugbyspeler, die uitverkoren wordt om deel te nemen aan de wedstrijd om de Super Bowl. Maar pech: Joe komt op de dag dat ie het heugelijke nieuws te horen krijgt, onder een auto en verwis selt het tijdelijke met het eeuwige. Maar herstel, er is in de hemel een vergissing gemaakt en opperengel James Mason, aan de trap van de glanzende Concor de, waarmee de hemelreizigers ver voerd gaan worden, moet spijtig kon stateren, dat Joe een tikkeltje al te haastig hemelwaarts is gegaan en er zit niets anders op. dan terug te gaan Maar ook dat zit niet helemaal snor. want het lichaam van Joe Pendleton is helaas net gecremeerd als Pendleton met zijn opperengel Mason neerdalen naar de aarde om de gemaakte fout te herstellen. Goeie raad is zo'n geval ex tra duur, want de lichamen liggen niet voor het opscheppen, zoals Mason betoogde en bovendien is de rug byspeler nog kieskeurig ook. Het liefst wil hij in het lichaam van een rugbyspe ler om tenminste zijn ouwe vak weer op te kunnen nemen Het wordt uiteindelijk het lichaam van een multi-miljonair, die juist door zijn vrouw en diens secretaris in bad is ver dronken. Na hevig gesputter accepteert Joe Pendleton en begint voor hem een geheel nieuw leven en voor de vrouw van de miljonair en de secretaris een periode vol vertwijfeling. Voor hen trouwens niet alleen, want in het li chaam van de miljonair Farnsworth zit een rugbyspeler en dat geeft toch een heel ander effekt. Komt daarbij, dat de excentriekeling regelmatig in één of an dere gangkast in zichzelf zit te praten (alleen Joe ziet opperengel Mason) plus een pinnige onderwijzeres uit En geland die de schatrijke zakenman de mantel uit komt vegen en je krijgt een dolle komedie vol verrassingen. De zakenman-rugby-speler stelt heel andere regels op en de verbijsterde aandeelhouders, commissarissen, di- rekteuren en andere topfiguren in het Farnsworth-imperium weten niet wat hen overkomt. Een heel rugbyteam wordt opgekocht, terwijl het luxueuze landgoed van Farnsworth veranderd in een trainingscentrum. Zelfs het per soneel ontkomt niet aan de dagelijkse trainingen. Julie Christie wordt verliefd op Joe en Joe op haar, dat spreekt en ook dat is allemaal al moeilijk genoeg, vooral als Joe tenslotte toch in alle ver warringen nog het loodje legt en de op perengel in allerijl op zoek moet naar een nieuw lichaam. Dat alles op z'n pootjes terecht komt spreekt vanzelf. Wie enkele uurtjes puur plezier wil beleven, kan ik een bezoek aan „Heaven can wait" INTERIORS Dit keer geen scherpe, wrange ko medie van Woody Allen. Integendeel. „Interiors", Allen's nieuwste film, door hem geschreven en geregisseerd, is een serieuze film en 'dat zijn we van deze kleine, vernuftige man niet ge wend. Bovendien speelt hij zelf niet mee. Wel zijn vriendin Diana Keaton en E G. Marshall. Geraldine Page. Sam Waterston en Maureen Stapleton. De film portretteert een familie: een ouder echtpaar rond de zestig, hun drie volwassen dochters, de echtgenoot en de minnaar van twee van hen Het opvallende van de film is de wijze waarop deze familie, die wij uit onze eigen omgeving zouden kunnen ken nen. tot leven komt De moeder is een vrouw die een onwerkelijke perfectie nastreeft bij haar familiebetrekkingen en vooral ook bij haar hobby het inrich ten van de interieurs van haar eigen woning en van die van haar dochters. Zij lijdt aan ziekelijke depressies en dit drijft haar man van huis. hij denkt nog een kans te hebben te genieten van het leven en elders levenswarmte te vin den. Hun scheiding heeft invloed op het bestaansritme van hun drie dochters en het is juist dit proces dat Woody Allen observeert en analyseert, zowel in de betrekkingen in hun eigen omgeving als in de familieverhoudingen. Die leiden tot een dramatische climax als de vader met een nieuwe vriendin komt aanzet ten, die qua afkomst en milieu nogal pijnlijk contrasteert met de sjieke intel lectuele levensstijl, die de familie ken merkt. Dit proces dat'dé nabijheid van de dood en d© dood-zelf met zlGh mee brengt, wordt op dramatisch volmaakt beheerste wijze door Woody Allen ge leid door middel van een zeer intieme benadering van de onderlinge relaties en een tot stijl verheven objectiviteit van de cameravoering. In het scenario en zijn regie bekrachtigt hij zijn geloof in gevoelens en in het openbreken van emoties bij die familieverhoudingen, zonder welke de meesten van ons niet zouden kunnen leven. (Grand 5, eerste week, 16 jaar JULIANA Koningin Juliana wordt 30 april aanstaande zeventig jaar. Een goede reden om in een lang filmportret te rug te zien op de zeventig bewogen jaren van onze vorstin. Cinecentrum en Tuschinski hebben dat gedaan, samen met tal van anderen uit de Nederlandse filmwereld, die hun medewerking aan deze dokumen taire verleenden. Adviseur was, om maar eens een voorbeeld te noemen, Bert Haanstra, terwijl het script, de samenstelling en het kommentaar in handen was van Anton Koolhaas (uitgesproken door Jan Roelands). Er is geput uit tal van filmarchieven, onder meer uit de persoonlijke fil- motheek van prins Bernhard zelf en Scène uit „Interiors

Leusder Krant | 1979 | | pagina 23