40.000 km test Volkswagen Polo Prestigewagen van Alfa Romeo in mei in ons land Grand Prix Sband Nieuw: Datsun Silvia Jubileum versies van Chrysler Simca AUTO EN VERKEER Nationaal automuseum weer open De nieuwe Alfa „6" Nieuw Man Good Year: till ■■Vi DONDERDAG 3 ME11979 De langverwachte nieuwe 6 cilinder Alfa is deze maand in de fabriek in Milaan in productie gegaan en komt in mei in ons land op de markt. We moeten zeventien jaar in de geschiede nis van Alfa Romeo teruggaan om een zes cilinder in het mo- dellenprogramma terug te vin den. De laatste Alfa „6" dateert uit 1962 toen de fabriek nog de 2600 serie bouwde. Daarna zijn het de 4 cilinder lijnmotoren ge weest, die de toon aangaven met de laatste jaren de Alfetta 2 liter - recentelijk in luxe „Lus- so"-uitvoering - als parade paardje van de fabriek. Thans komt Alfa Rome met een nieuw vlaggeschip, de Alfa 6. een gro tere, ruimere auto voorzien van een splinternieuwe 2,5 liter V 6 motor. Daarmee is in zekere zin de traditie hersteld van een 6-cilin- derwagen in het Alfa model- lenprogramm, waarmee de fa briek al in 1925 begon: de RL su persport was toen de eerste 6-cilinder productiewagen met een motor afgeleid van de zo succesvolle RL Targa Florio ra cewagen. Het betrof toen nog een 2995 cc lijnmotor met een vermogen van 83 Pk en goed voor een topsnelheid van 130 km/uur. Alfa's reputatie met 6 cilinder motoren werd echter pas wer kelijk gevestigd in 1927, toen een ontwerp van de zeer be gaafde Italiaanse ingenieur Vit- torioJano-een veel kleinere 1,5 liter 6 cilinder lijnmotor met 2 bovenliggende nokkenassen de basis werd met een 6 liter mo torenprogramma dat Alfa Ro meo nog tientallen jaren, tot vèr na de Tweede Wereldoorlog zou gebruiken. En al werd de cilinderinhoud van de zes cilinders geleidelijk een vergroot tot 1750, 2300 en 2500 cc, de unieke constructie van de dubbele bovenliggende nokkenassen bleef bestaan. EEN 2,5 LITER V 6 Bij de jongste Alfa 6 is het principe van de lijnmotor over boord gezet. Men heeft gekozen voor een V-motor waarbij twee maal drie cilinders onder een hoek van 60 tegenover elkaar staan. Door deze opstelling kreeg men niet alleen een kor tere motor, maar door de keuze van de hoek ook den smaller blok dan bij een V90: - motor, terwijl de hoogte relatief lager werd. Uiteraard zijn twee bovenlig gende nokkenassen toegepast - één per cilinderrij - die de in- laatkleppen direct bedienen, terwijl de uitlaatkleppen met be hulp van een tuimelhefboom en een stoterstang worden be diend. De nokkenassen wordt door een getande riem via een hudraulische riemspanner door de krukas aangedreven. Op merkelijk is, dat Alfa Romeo bij de opbouw van het motorblok en de cilinders voortgebor duurd heeft op de techniek van de 12 cilinder boxermotor uit de Alfa Typo „33 de sportwagen waaruit indertijd ook de Mon treal werd geboren. Gekozen werd namelijk voor een over- vierkante motor, dat wil zeggen, dat de boring groter is dan de slag - 88 mm tegen 68 mm een constructie die weinig ge bruikelijk is bij motoren die ho ge en sportieve prestaties moeten leveren. Toch hebben de ingenieurs van Alfa Romeo kans gezien uit deze overvierkante motor met z'n opvallend korte slag een vermogen te halen van 117,6 kW (160 PK) bij 5800 t/m, terwijl het voordeel van de geringe slijta ge door die verhouding van grote boring en kleine slag is blijven bestaan. Dankzij de gehele constructie en opbouw van de motor was men bovendien in staat om een korte, viermaal gelagerde kru kas toe te passen, die de com pactheid van de motor weer ten goede komt. Was Alfa, zoals gezegd, ja renlang toonaangevend met de constructie van dubbele boven liggende nokkenassen, bij de Alfa ,,6" heeft men - afgeleid van de racerij - het in een nieuwe constructie van de car burateurs gezocht. Oftewel nieuwAlfa is gewoon de eerste automobielfabrikant ter wereld, die in een 6-cilinder auto werkt met 6 valstroom- carburateurs opgesteld in twee groepen bovenop het cilin- deblok. Door dit systeem krijgt elke cilinder rechtstreeks van een „eigen"' carburateur een gelijke brandstofdosering, het geen volgens Alfa het ren dement verhoogt alsmede de prestaties, terwijl het verbruik gunstiger wordt. Nu is een gunstig brand stofverbruik bij grote motoren altijd een raltief gegeven, want ook de fabriek geeft voor de nieuwe „6" cijfers die in deze klasse gebruikelijk maar niet opvallend zijn: 1 op 10 gemid deld bij een constante snelheid van 100 km/uur, 1 op 8,8 bij 120 km/uur en 1 op 6,5 bij 140 km/ uur. Vooral in de stad is de wa gen beduidend onzuinig 1 op 5,5. En omdat zo'n sportieve zes cilinder normaliter altijd uitno digt tot een wat hogere snelheid en felle accelleratie zal de ge middelde Alfa 6 rijder toch wel rekening moeten hou den met een brandstofverbruik tussen de 1 op 7 en 1 op 8. Zeker met een top van 200 km/uur in reserve! RIJ-EIGENSCHAPPEN Aan de vooravond van de of ficiële introductie van de nieuwe Alfa 6 kreeg de internationale pers de gelegenheid in Italië uit voering met de nieuweling ken nis te maken. Over een ver scheidenheid aan wegen, zowel de autostrada's als de bochtige bergweggetjes in Noord-ltalië hebben ook wij een goede eerste indruk van dit nieuwe parardepaardje van Alfa kunnen kriiaen. Laten we beginnen te melden, dtat de carrosserie zonder meer een zekere distinctie afstraalt, maar beslist niet revolutionair van vormgeving is. Het uiterlijk van de Alfa 6 toont duidelijke Alfa trekken en moet gezien worden als een iets grotere, iets bredere uitvoering van de Al fetta sedan. Het systeem van de wielophanging - ofschoon op een grotere wielbasis - is over genomen van de Alfetta en Giuletta, dat wil dus zeggen: aan de voorzijde een onafhankelijke ophanging met dwars- geplaatste draagarmen en tor sievering in de lengterichting van de wagen; achteraan een de Dion-as met twee kegelvormige torsiestangen in langsrichting welke via een kogelgewricht op een dwarsbalk aan de romp ver bonden zijn en zodoende voor een precies geleiding van de achterbrug zorg dragen. Brede schroefveren zorgen aan de achterzijde voor een uitstekend veercomfort, terwijl rondom telescopische schokdempers de zeer uitgekiende - beslist niet eenvoudigste en goedkoopste - onderstel constructie completeren. De Alfa 6 heeft achter wielaandrijving, waarbij de ver snellingsbak normaal voorin is geplaatst en niet, zoals bij de Giulietta achteraan tegen het differentieel, waardoor men weer in staat was de schijfrem men achter tegen het differen tieel aan, op de aandrijfassen te monteren. Gezegd moet worden, dat die nieuwe Alfa 6 een bijzonder ple zierig rij-comfort heeft met een uiterst comfortable vering en een voortreffelijke wegligging. Ondanks een gewicht van 1350 kg en een lengte van 4 m 76 is het een zeer handelbare wagen waarmee eenvoudig op flinke snelheid op smalle bochtige wegen kan worden gereden. Belangrijk daarbij is ook. dat de servo-stuurbekrachtiging uit stekend werkt en dat het nieuwe driespaktige stuurwiel prettig in de hand ligt. Enigszins teleurstellend echter was het nogal rauwe motorlawaai dat de zespitter producëerde en dat geheel in tegenstelling was met de bewe ringen van Alfa ingenieurs, dat dit nieuwe prestigemodel een optimale geruisloosheid bezat. Goed, een sportieve auto als een Alfa mag van ons best wat prestatiegeluid vanonder de motorkap laten horen, maar toch niet zo dominerend als dat bij deze auto's, die als eerste productiewagens voor ken nismaking ter beschikking kwamen, het geval was. Toege geven, de testwagens hadden er officieel nog geen 2000 km op zitten, maar Alfa kennende had den de motoren zeker al een veelvoud daarvan op de rol- lentestbank gedraaid. En nu we toch wat kritiek aan het spuien zijn, meteen maar een kritische noot bij de uitvoe ring van de versnellingsbak. Toegepast is de 5-bak van ZF die is ontworpen met de omge keerde gangwisselkeuze, dat wil zeggen één linksonder, twee rechtsboven tot en met de vijfde geheel rechts onder. Geen goe de bak, met een moeilijke schakelkeuze, een weinig soepele synchromesh en bo vendien een slechte vergrende ling op de achteruit, die recht boven de eerste versnelling zit. Die bak is indertijd ook toege- Onze lange duurtest Volkswa gen Polo heeft de 1 ste 10.000 km van de in totaal 40.000 km du rende test probleemloos door staan. Bij 1000 km moest de wa gen een gratis inspectiebeurt ondergaan waarbij tevens de olie is ververst en bij 7500 km is de eerste kleine beurt uitge voerd. De totale kosten van dit tweemaal olieverversen en de kleine beurt zijn onder 70 gulden gebleven. Dat mag dus eigenlijk geen naam hebben. BESPARING Hieruit blijkt wel meteen dat het feit dat Volkswagen tegen woordig werkt met grote beur ten om de 15.000 km voor de klant wel degelijk een flink ver schil maakt. Immers, anders zou in het rapport over de eerste 10.000 km zeker een grote beurt van pakweg 250 gulden zijn op genomen, terwijl dan de kleine beurt bij 5000 km zou hebben plaats gevonden. De besparing is sprekend. Sprekend is ook de geringe hoeveelheid benzine waarmee de Polo genoegen neemt. On danks het feit dat dit uitermate handige kleine wagentje ex treem veel wordt ingezet in het grote stadsverkeer, hebben wij over de eerste 10.000 km een verbruik genoteerd van één liter op 14,6 km. Dat komt neer op 684 liter waar dan weer een be drag mee is gemoeid van 756,80. Per verreden kilome ter bedragen de brandstofkos ten dus slechts 7,57 cent, het geen buitengewoon gunstig is gezien de zeker niet zachtzinni ge wijze waarop met de Polo wordt omgegaan. De 1100-mo tor wordt voorts door de ver schillende testrijders geroemd om zijn goede prestaties. Aan merking op de krachtbron is, dat hij tamelijk rumoerig is. Een tik keltje rauw. BRAND STOFVERBRUIK Over het brandstofverbruik valt inmiddels nog iets te mel den. Onze teswagen is een Polo van het type 78/79. Sinds de af gelopen Personenauto RAI is de Polo op een aantal punten ge wijzigd en verbeterd. Met name is door een veranderde grille de luchtweerstandscoëfficient van de wagen verminderd, waardoor het verbruik van de nieuwe Po lo's nog weer zo'n procent of drie gunstiger is. Ook ligt de topsnelheid nog wat hoger. Gerekend naar het verbruik van onze Polo over de eerste 10.000 km kan worden gesteld dat door de nieuwe grille al een halve tank benzine zou zijn uitge spaard en dat is toch mooi mee genomen! WINTER De winter heeft de Polo goed doorstaan in die zin, dat de wa gen nimmer startmoeilijkheden heeft gehad of andere klachten die bij een dergelijk strenge winter horen. De kachelinstalla tie heeft bewezen een forse winter de baas te kunnen. Wat minder indrukwekkend vinden wij het chroomwerk (bumpers) dat zichtbaar last heeft van de vele kilogrammen pekel die de afgelopen maanden over het past op de BME 635 coupé en kreeg ook toen al weinig waar dering. Zelfs de meest ervaren automobilisten zullen er schakelproblemen mee hebben. Desgevraagd deelden Alfa ingenieurs mede, dat momen teel hard gewerkt wordt om op zo kort mogelijke germijn een nieuwe versnellingsbak, de Alfa 6 waardig, in de wagen te mon teren. En wij ons maar afvragen waarom die beslissing niet eer der is genomen het euvel tijdens de honderdduizenden proefki- lometers van de Sahara tot in Lapland natuurlijk ook al moet zijn geconstateerd. Laten we hopen dat de Alfa's die in mei naar Nederland komen al zullen zijn gemodificeerd. UITVOERING Het inerieur van de nieuwe „6" is zeker luxieus van uitvoe ring. Goede voorzittingen en een brede achterbank, keurig netjes met velour bekleding af gewerkt onderstrepen de dis tinctie en plaats van deze auto in het modellenprogramma. Trouwens de gehele afwerking van het interieur staat op een hoog peil, met ondermeer een bijzonder fraai dashboard, een zeer overzichtelijk, volledig in strumentenpaneel, een uitste kend werkend verwamings- en ventilatiesysteem en tal van ex tra's, die nu eenmaal bij een prestige-auto horen. Zo is de bestuurdersstoel, behalve in de lengte ook elect- risch in de hoogte verstelbaar, kan uiteraard het stuurwiel in hoogte worden geregeld (welke Alfa heeft dat niet?), bezit de wagen electrisch bediende voor- en achterramen, stan daard mistlampen aan de voor zijde, een knop op de stuurko- lom om de koplampstand te stellen en natuurlijk een van binnenuit electrisch verstelbare buitenspiegel. Een nieuwtje is het ontbreken van een oliedruk- lampje of meter, omdat een aparte schakelaar onder de motorkap automatisch een benzinetoevoer afsluit als de oliedruk onvoldoende wordt, waardoor de auto vanzelf tot stilstand komt. Ietwat merkwaardig is de con structie van de automatische deurvergrendeling, waarbij wél alle vier portieren gesloten wor den, wanneer men het be stuurdersportier afsluit, maar waarbij alleen dat linker voor- portier geopend wordt bij het in stappen. Een aparte schakelaar in de deurgreep moet dan de andere portieren ontgrendelen omdat - zo zeggen de Italianen - op deze manier voorkomen wordt dat verdachte personen bij het instappen onverhoeds het rechterportier of een van de achterportieren kunnen open rukken voor kwade bedoelin gen. Wel een aparte theorie, kennelijk gebaseerd op slechte ervaringen in eigen land. Al met al brengt Alfa met die nieuwe „6" wel een eigen top model op de markt, dat echter z'n plaats nog moet vinden, ze ker omdat de wagen in prijs klasse komt, die aanmerkelijk hoger ligt dan het voorgaande prestigemodel, de Lusso, en waarin zeker ook wel iets door de concurrentie geboden wordt. De prijs van de Alfa 6 zal rond de 38.000,- komen te liggen en dat is zo'n dertien duizend guld meeen meer prijs voor een ruimere, fraai afgewerkte pres- tigeauto, die natuurlijk wel een kostbare 6 cilinder bezit. DOOR FRED v. d. VLUGT Na vijfjaar ontwikkelingswerk heeft Good Year een nieuwe ra- diaalband voor personenwa gens ontwikkeld die luistert naar de noom Grand Prix S. De Datsun blijft de markt besto ken met steeds maar weer nieuwe modellen. Nu is in Japan weer de Silvia verschenen ver schenen, een fraaie modern ge lijnde coupé met 1,8 liter vierci- linder motor voorin en achter wielaandrijving. De Silvia komt in juni in een speciale versie met derde deur in produktie. Deze versie zal worden bestemd voor export naar Europa. In het na jaar wordt hij ook in ons land leverbaar. De Silvia is zoals gezegd uit gerust met een viercilinder mo tor met een inhoud van 1,8 liter. De machine is voorzien van een door Datsun zelf ontwikkeld elektronische brandstofinspu ting. Het maximum vermoge bedraagt 85 kW (115 pk). D Datsun Silvia is voorts de eerst Japanse auto waarin een elel tronische tripmeter is ing« bouwd die via microprosessoi digitaal allerlei informatie ve strekt. Hoewel er op dit moment teraard nog helemaal geen pr zen vaststaan voor de Silv kunnen we erop gokken dat handgeschakelde versie vj deze coupé wellicht nog ond de twintig mille blijft. Een aut maat wordt eveneens leverbai -- f v'y naam is uiteraard gekozen in verband met de enorme suc cessen die Good Year al jaren op de circuits boekt. De nieuwe radiaalband van Good Year betekent in alle op zichten een vooruitgang ten op zichte van voorgaande Good Year radiaals. Zo is een betere wegvastheid bij vooral nat weg dek bereikt door onder meer een geheel nieuw profiel en een an dere samenstelling van het rub ber van het loopvlak. Voorts is door toepassing van onder meer polyester en staaldraden in het karkas een langere le vensduur verkregen, terwijl de rolweerstand bij proefnemingen zo'n tien procent lager blijkt dan die van andere radiaalbanden. Het laatste betekent een bespa ring aan brandstof van zo'n 2%, hetgeen bepaald geen kleinig heid is. Bedenk alleen maar in dit ver band dat de regering streeft naar een totale energiebespa ring van zo'n vijf procent. Als alleen al met andere autoba den 2% is te bereiken, mag d stellig een goed resultaat wo den genoemd. De eigenschappen op wegdek - met name ook in oi land van groot belang - zijn do Good Year onder meer do I middel van ultra snelle fot j grafie sterk verbeterd. Die sne fotografie maakte het mogel foto's te maken via een gla plaat van de band onder zwa praktijkomstandigheden. Zo onder meer vastgelegd dat een snelheid van 90 km/uur met twee milimeter water op I wegdek de nieuwe Grand Pr» nog altijd voor zeventig proc< contact heeft met het wegdi En dat is niet gering. De Good Year Grand Prix komt direkt op de markt in e groot aantal verschillende n j ten. Deze reeks wordt later jaar en volgend haar nog uitc breid zodat er dan voor z< beetje iedere auto een Go Year Grand Prix S is te levere Naar aanleiding van het feit dat opnieuw een auto van Chrysler Simca tot auto van het jaar is verkozen - ditmaal de Ho rizon, nadat drie jaar geleden de 1308 werd gekozen - heeft Chrysler Simca een drietal jubi leum modellen op de markt ge bracht. Het gaat om speciale versies van de Horizon, 1308 en de Matra Simca Bagheera. De jubileum-uitvoeringen worden een beperkte tijd aangeboden tegen een speciale prijs. De Horizon Jubilée heeft een 61 kW (83 pk) 1442 cm viercilin der motor dwars voorin staan die de topsnelheid van de wa gen brengt op 164 km/uur, ter wijl de grotere trekkracht van deze motor de acceleratietijden van de wagen verbetert. De Ho rizon Jubilée trekt in 13 secon den van 0 tot 100 km/uur op. Door een verbetering van het rendement van de motor - toe passing van een dubbele car burateur - is het brandstofver bruik van de wagen buiten gewoon gunstig. Bij een con stante snelheid van 120 km/uur loopt de wagen nog altijd één op 11,8. Bij 90 km/uur is dat één op 15,6. De carrosserie van de Horizon Jubilée is gespoten in twee (metaal)kleuren, die door een tweekleurige bies worden ge scheiden. Verder heeft de wa gen getint glas, brede licht metalen velgen met radiaalban den en velours bekleding. De prijs van de wagen bedraagt f 17.095,-- inclusief BTW. MOTOR In de 1308 Jubilée staat in principe dezelfde motor die echter een tikkeltje meer ver mogen levert (62,5 kW ofwel 85 pk) en daarmee de grotere en zwaardere 1308 een topsnelheid bezorgt van 162 km/uur. De ac celeratie van 0 tot 100 vergt in deze wagen 14,2 seconden. Het brandstofverbruik bedraagt bij een constante snelheid van 90 km/uur één op 14,1 en bij een constante snelheid van 120 km/ uur van 1 op 11. Ook de 1308 Jubilée is uitgevoerd in licht metalen velgen. Verder heeft deze wagen stuurbekrachtiging, elektrische bediende zijruiten in de voorportieren, een schi dak, hoofdsteunen en loursbekleding. De prijs van 1308 Jubilée bedrai f 19.550,-- inclusief BTW. De derde aanbieding betr' de Matra Simca Bagheera Ju lée, ook alweer met dezell) motor uitgerust, nu echter r r 66 kW (90 pk) die de top van d< wagen vastlegt op 178 km/u Van 0 tot 100 km/uur vergt 1 seconden en het verbruik bij km/uur bedraagt één op 11,6. speciale Bagheera is on< meer voorzien van lichtmeta velgen, een gelaagde voorrij getint glas, elektrisch bedien zijruiten, een vouwdak en lours bekleding. De prijs van speciale versie van de Baghe bedraagt inclusief B f 26.300,-. Nederlandse wegennet zijn uit gestrooid. Dat chroom vertoont duidelijk de sporen van roest. Inmiddels zal daar door VW wel verbetering in zijn aange bracht, want deze firma geeft nu immers een uitgebreide garan tie op de carroserie. Mocht het erger worden met de bumpers dan zullen we niet nalaten nieuwe exemplaren te claimen voor garantie. Tenslotte kan het een exemplarische fout betref fen die niet algemeen voorkomt. We houden u op de hoogte! Het nationaal Automobielmu seum in Leidschendam is weer uit zijn winterslaap ontwaakt. Tot en met oktober staat dit fraaie museum weer open voor het publiek en net als voorgaan de jaren is de collectie weer uit gebreid en veranderd. Nieuwe aanwinsten zijn bij voorbeeld de in eigen beheer geheel geres taureerde Engelse Tamplin uit 1921 en de fraaie Panhard uit 1937. Voorts is een schitterende oude koets toegevoegd aan de verzameling rijtuigen. Deze koets is afkomstig uit Portugal en dateert uit de tweede helft van de 18e eeuw. Het waar schijnlijke bouwjaar is 1770. In de afdeling Amerikaanse wagens is als nieuwe ver schijning een Studebaker uit 1950 een aanwinst te noem Deze „Skylight Coupé" geïnspireerd op de Dakota was de eerste moderne nao logse wagen.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 10