I S3 Woningen vrije sector binnen 10 jaar niet verkopen? Dat is uniek.. Extra vergadering op woensdag 9 mei a.s. Overgrote deel kavelkopers Langenbeek akkoord met verlenging tot tien jaar IID BOOS OP G.S. EN PROGRESSIEF LEUSDEN Leusder krant commentaren/meningen ip^ .3ri. 5«>2. IE LEUSDER KRANT JONDERDAG 3 ME11979 plaatselijk nieuws zeer handelwijze!" i de redaktie) j [USDEN - De VVD-fraktie was vorige week donderdagavond woedend de beslissing van Gedeputeerde Staten van Utrecht ten aanzien van het fccember door de raad van Leusden goedgekeurde besluit om 41 kavels in rije sector in het plan Langenbeek te verkopen tegen een prijs variërend r 11 en de 136,- en 170,- per m2. Progressief Leusden reageerde in de >mber-raad heftig tegen het voorstel van b. en w. en betoogde de prijs te laag te vinden in vergelijking met prijzen in omliggende gemeenten, itie-voorzitter Bloemhof van Progressief Leusden beloofde toen de raad illes in het werk te zullen stellen om dit raadsbesluit ongedaan te maken, iressief Leusden liet daarop door haar statenleden vragen stellen over kwestie. Gedeputeerde Staten schreven daarop in een brief aan het eentebestuur van Leusden, dat ook zij de verkoopprijs van de grond erg vinden, maar omdat er bij de kopers reeds verwachtingen zijn gewekt, aan niet meer te willen tornen. Wel wil GS, dat de termijn, waarbinnen de 1<x ingn niet mag worden verkocht, op tien jaar worden gesteld (voor pre- iie woningen is dat vijf jaar, voor de vrije sektor was voor Langenbeek 2 jaar gesteld door de raad). De VVD-fraktie was woedend over dit besluit van en stak dat ook niet onder stoelen of banken. Woordvoerder Gerrit van noemde bovendien de handelswijze van Progressief Leusden „onde- ratisch". Het CDA stelde voor om het voorstel van het gemeentebestuur, akkoord te gaan met die tien jaar, terug te trekken voor nader beraad en axtra vergadering aan dit onderwerp te wijden binnen veertien dagen. Dit I tenslotte - na een heftige discussie - besloten. Die extra vergadering iu worden gehouden op woensdag 9 mei a.s. om half acht. hSTANDIG OORDEEL progressief Rintze Bloemhof stak onder stoelen of banken, dat hij nder was ingenomen met de brief Gedeputeerde Staten, ..Mijn be- 1 in december 1978 was destijds oeld op feiten en een verstandig eel Onze fraktie heeft verheugd lis genomen van de brief van GS. uit blijkt, dat Gedeputeerde Staten mening in deze kwestie deelt. En [ijn niet alleen onze partijgenoten en dat college, die van mening zijn. Ie grondprijzen voor Langenbeek te zijn. ook gedeputeerden van het CDA en de VVD delen blijkbaar die me ning. Vandaar dat nu terecht het voor stel op tafel ligt om de gedane misstap te corrigeren. Overigens zie ik het spoedeisende karakter van dit voorstel niet Daarom wil onze fraktie voorstel len om het stuk terug te nemen en het te behandelen volgens de normale proce dure, zodat alle frakties zich op de kon- sekwenties kunnen bezinnen". ZEER ONDEMOKRATISCH De liberale woordvoerder Gerrit van Tiel was voor zijn doen onge woon fel. ,,Onze fraktie is duidelijk BDU Inafhankeiijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt iedere donderdag. EDAKTIE: srtVos en Marnix Kreyns edaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. iletoon (tijdens kantooruren): 033-41495. erantwoordelijk redakteun irt Vos. ÏDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: evr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 chterveld); i heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 >ort); evrouw T. Middelkoop, Waarden 20, leusden-c., tel. 033-43724 (al- meen); heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al- meen); evr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- id, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). ILEVERING REDAKTIE-KOPIJ: ipij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag uur op ons kantoor worden ingeleverd. DVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: >or opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het ren van betalingen kunt u terecht op ons kantoon ozendaallaan 9, Leusden-centrum werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. BONNEMENTSGELD: rt abonnementsgeld bedraagt f7,25 per kwartaal, f 14,25 per half aren f28,- per jaar. LACHTEN BEZORGING: s abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te bben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met ze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): lefoon 033-40691 geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur be- rging, overdag 03420-6141na vijf uur 03420-4679. ABESTELLEN FOTO'S meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe- allen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij loruitbetaling van f5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm.) op ■o: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermel- ng van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Dzendaallaan 9, leusden/Centrum. Itgeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste lo's thuis. _een uitgave van de BDU-Krantencombinatie, Postbus 67, 3770 f* Barneveld. De heer Bloemhof: ...riek van de VVD.. niet zo verheugd als Progressief Leusden dat is. Het voorstel is in de cember vorig jaar door een over grote meerderheid van de raad aan vaard. Deze door GS aan ons opge legde eis om de verkooptermijn van de woning van twee naar tien jaar te brengen, heeft een grote teleurstel ling bij ons opgeroepen. Vorig jaar is duidelijk gesteld, en gebleken dat het voorstel geheel in overeens temming was met de economische haalbaarheid van de tweede fase. De fraktie van Progressief Leusden heeft op zeer ondemokratische wijze gehandeld door alle politieke mid delen te gebruiken om een door een meerderheid genomen besluit te kunnen wijzigen Overigens vond de heer Van Tiel het een uiterst merkwaardige zaak, omdat alleen in de beschutte sfeer (sociale goedkope woningbouw) een dergelijke termijn van tien jaar wordt gesteld. In de premiebouw is dat vijf jaar en in de ge schakelde sektor twee jaar. „Nu wordt zonder meer door GS die tien jaar vastgesteld voor vrije sek- tor-kavels. Er wordt geen enkel ar gument gehanteerd. Wij zijn van me ning, dat Gedeputeerde Staten tot taak hebben om controle uit te oefe nen. Als blijkt dat een raadsbesluit geheel volgens regels is genomen, dan mag de provincie daar niet aan tornen. Doen GS dat wel, dan vind ik dat dwang van bovenaf". De liberaal wees er nogmaals op, dat in het verleden dezelfde regels voor de verkoop van vrije sector kavels zijn ge hanteerd. zowel in de eerste als in de tweede fase, zonder dat GS ooit een mond hebben opengedaan ..Uit oog punt van rechtsgelijkheid achten wij het onjuist, dat nu opeens andere maatsta ven worden gehanteerd Ik noem dit een zeer ondemokratisch handelen van bestuur. Door het ondemokratisch op treden van Progressief Leusden wor den de kopers de dupe. waaraan Ge deputeerde Staten alleen maar hebben bijgedragen. Hierdoor ontbreek iedere rechtszekerheid en dat achten wij een trieste zaak. Hieruit blijkt, dat een kleine minderheid een meerderheid haar wil kan opleggen en dat is bedenkelijk voor de demokratie". Om geen vertraging te veroorzaken, wilde de VVD zich schoorvoetend ach ter het voorstel van het college scharen, maar wenste aangetekend te zien ern stige bezwaren te hebben tegen de handelswijze van Gedeputeerde Sta ten. ..Omdat dit een ondermijning van de rechtszekerheid is". CDA-woordvoerder Ad Wisman deelde mee. dat zijn fraktie voor het intrekken van het voorstel was om de raadsleden de gelegenheid te geven zich op deze kwestie te bezinnen, waar nu geen tijd meer voor was geweest Hij stelde voor om daarna, binnen veertien dagen, het voorstel in een extra verga dering te behandelen ..Nu beslissen lijkt ons een beetje op paniekvoetbal", aldus de heer Wisman COLLEGE BESLIST Wethouder Wagenaar voelde niets voor uitstellen, temeer omdat in verge lijking met het oorspronkelijke raadsbe sluit vrijwel alles bij het oude blijft. Al leen de verkooptermijn van twee jaar wordt veranderd in tien jaar „Daarbij komt. dat het college beslist, of verkoop van een van deze 41 woningen binnen die termijn mag plaatsvinden of niet. GS hebben gesteld, dat het gemeentebe stuur „om gewichtige redenen" onthef fing mogen verlenen", aldus de wet- hQuder, die in verband met het voorko men van vertraging uitstel niet verant woord vond. Hij sloot zich geheel bij de woorden van de heer Van Tiel aan. Hij wees er de raad bovendien op. dat in feite de ko pers worden gestraft door de beslissing van GS. „Afgezien daarvan worden twee verschillende zaken door elkaar gehaald. In feite ging het om de ver koopprijs van de grond, dat is duidelijk een financiële zaak Het lijkt er op. dat GS dat willen korrigeren door regelende bepalingen. Dat zijn twee heel ver schillende zaken". Ook hij vond, dat de rechtszekerheid geweld wordt aange daan met deze eis van de provincie. Uitstellen van de beslissing vond hij niet reëel ten opzichte van de kopers, waarvan sommigen reeds zijn geslaagd in het verkopen van hun huidige woning in de verwachting op een bepaald tijd stip hun nieuwe huis in Langenbeek te kunnen betrekken Die mensen zijn in ieder geval aan tijd gebonden. Uitstel zou bovendien ook de goedkeuring door GS kunnen vertragen „en dat be tekent. dat niet op tijd kan worden be gonnen met het bouwrijpmaken. Prog ressief Leusden is wellicht blij met een dergelijke vertraging, wij zijn dat niet". UNIEK GEBEUREN P L -woordvoerder Rintze Bloemhof ging fel in op deze uitspraak „We zijn niet blij met een eventuele vertraging", roep hij de wethouder toe. „Dat is een insinuatie!" Wethouder Wagenaar begon zich zichtbaar op te winden. „Als u raad dit voorstel intrekt, dan krijgen we onherroepelijk een ver traging. We kunnen op een later tijd stip wel over de konsekwenties van de handelswijze van GS praten. Dit hoogstandje van het provinciale be stuur is trouwens zonder meer een uniek gebeuren. Naar mij gevoel hebben de kopers het volste recht om naar de rechter te lopen. Er zijn verwachtingen gewekt, die door GS teniet worden gedaan. Als GS ge zegd zouden hebben: de prijs moet omhoog, akkoord, maar dat is nooit gezegd. Verder zullen wi| ons als b. en w. moeten beraden op wat die „gewichtige redenen" kunnen zijn, die GS als ont heffingsmogelijkheid hebben aangege ven". Hierna volgde een dialoog tussen Bloemhof en Wagenaar, waarbij de gemoederen nogal verhit raakten Het verwijt, dat Progressief Leusden blij zou zijn met de vertraging, werd tenslotte door de wethouder ingetrokken met ex cuses voor de opmerking. De lucht klaarde enigszins op, toen Bloemhof het CDA meedeelde „haar te willen omarmen voor haar voorstel om het besluit uit te stellen". Woordvoerder Wisman: „Akkoord, maar mag ik dan wel zelf een keus doen?" De progressief luchtte echter even later zijn hart door te verklaren (na een interruptie van de heer Bergsma) „een lesje in demokratie" te geven. „De min derheid mag best gebruik maken van de arbitraire organen om een genomen besluit ongedaan te maken", betoogde hij, „daarom hebben we bewust vragen laten stellen aan G S Ik wil in het mid den laten of het besluit van GS nu goed of fout is, daar gaat het nu niet om. daar kunnen we later nog grondig over pra ten". Wethouder Wagenaar (VVD): „Als meneer Bloemhof niet te ziek is gewor den van de VVD wil ik proberen hem nog iets te laten begrijpen. Misschien bent u het nu al weer vergeten, maar in de vergadering van december vorig jaar hebben wij als raad besloten om de problematiek van de grondprijzen in de vrije sector opnieuw te zullen bekijken. Ik had eigenlijk venvacht dat dit voor stel, mede aan de hand van de toezeg gingen in de raad. door G S. goedge- De heer Van Tiet .ondemokratisch keurd zou worden met een aanwijzing hoe het in het vervolg zou moeten". NIET ZIEKER De liberaal Van Tiel besloot om er het zwijgen verder toe te doen. „Ik ben niet van plan om de heer Bloemhof nog zieker te maken dan hij al is. Ik ben bang, dat hij dan in stort en dat wil ik niet op mijn gewe ten hebben". - Ad Wisman (CDA) CDA-woordvoerder Wisman wilde op de valreep nog benadrukken, dat de zienswijze van het CDA niet parallel loopt met die van Progressief Leusden, ook al willen beide frakties uitstel. Hij vroeg een schorsing van de vergade ring. De heer Bergsma (VVD) wilde nog kwijt, dat ook Vondeling van mening is. dat een parlementariër, wanneer die geen gelijk krijgt in het parlement, het niet hogerop mag zoeken. Rintze Bloemhof: „Ik ben geen Von deling en geen parlementariër Na de schorsing werd op aandringen van het CDA het voorstel ingetrokken om eerst in de commissie R.O. (met de aanstaande kopers) te worden bespro ken om daarna in een extra raadsver gadering te worden behandeld Ook al voelde het college hier in eerste instan- EXTRA RAADS VERGADERING MOET BELANGWEKKEND WORDEN Op zich is het grappig, dat le den van twee partijen die het be grip „Democratie" in hun vaandel voeren elkaar juist daarover in de haren vliegen. In de raadsverga dering van vorige week don derdag noemde Gerrit van Tiel (van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie) het optreden van Rinze Bloemhof (van Democra- ten'66) en diens fractiegenoten in de affaire „Langenbeek" onde mocratisch. Zoals de liberale fractieleider Rients Bergsma reeds eerder liet blijken zijn de VVD-ers er vooral over ontstemd dat de progressie ven in de Provinciale Staten vra gen hebben laten stellen, nadat zij op gemeenteraadsniveau de dis cussie over de kavelprijzen in Langenbeek verloren hadden. Hoewel dat natuurlijk maar een marginaal aspect van de hele af faire is, toch een enkel woord over het vermeende ondemoc ratische karakter van het prog ressieve optreden. Strikt geno men kan men Bloemhof en zijn fractie moeilijk het door de libe ralen aangedragen verwijt ma ken. Progressief Leusden maakt juist op volstrekt legale wijze ge bruik van de mogelijkheden die ons democratische stelsel in dit geval biedt. Iets anders is de wijze waarop Bloemhof dat doet. „Onze fractie zal alle politieke middelen aan wenden om te bereiken dat aan dit besluit goedkeuring onthouden zal worden", zo deelde de prog ressieve fractievoorzitter mee, direkt nadat de raad in haar de- cembervergadering besloten had de basisprijs van de kavels niet te verhogen. Nog duidelijker provo cerend was zijn reactie op de be slissing van Gedeputeerde Sta ten: „Onze fractie is hiermee zeer verheugd, we hebben in feite ge lijk gekregen", juichte Bloemhof. Wanneer je op zo n moment een beetje slimme wethouder tegen over je hebt, dan weet die je wel in de mond te leggen dat je je ver heugt over de vertraging die de 41 betrokkenen boven het hoofd hangt. Het optreden van Bloemhof lokt dergelijke reacties uit met als mogelijk gevolg dat Progressief Leusden in de pu blieke opinie de kwaaie pier wordt. Dat is vooral daarom jammer, omdat de manier waarop Prog ressief Leusden de zaken aan pakt maar één, en zoals gezegd marginaal, aspect van de affaire Langenbeek is. Progressief Leusden had en heeft alle reden om de verkoopprijzen van vrije kavels in de Tweede Fase in het algemeen, en die in Langenbeek in het bijzonder eens kritisch te bekijken. Allereerst omdat er in de afgelopen jaren nooit een principieel debat over deze mate rie in de gemeenteraad of de be trokken commissies heeft plaatsgevonden. En voorts om dat het beleid van het college in zake de kavels in Langenbeek op een aantal punten verduidelijking behoeft: - het college heeft zich bij haar prijsbepaling niet gehouden aan de verlangens van Gede puteerde Staten bij de verkoop van grond voor vrije sector bouw; - het college wenste het advies van haar eigen ambtenaren - luidende: verkoop de kavels tegen een prijs, die het gemid delde is van wat ze in de buurgemeenten daarvoor vra gen worden - niet op te volgen en liet haar ambtelijke staf vervolgens met het ge wraakte kostprijs-voorstel ko men; - het college pakte het ook pro cedureel slordig aan. Er werd de adspirant-kopers van de ka vels al een indicatieve prijs ge noemd, voordat die ook maar in een raadscommissie, laat staan in de raadsvergadering aan de orde was geweest. Ter wijl het de raad is, die de prijs vaststelt. Deze, en andere, hoofdzaken zijn van oneindig veel groter be lang dan het gekissebis over de manier waarop Progressief Leusden de affaire Langenbeek aanpakt. Wat het principiële de bat betreft heeft alleen de VVD bij monde van Rients Bergsma in de decembervergadering het één en ander over haar uitgangspunten duidelijk gemaakt. Maar ook het CDA zal met een duidelijk stand punt moeten komen en het niet kunnen laten bij het broddelwerk dat Wisman in de laatste raadsvergadering van vorig jaar leverde. En aan Progressief Leusden is het natuurlijk de taak om gedegen onderbouwd een voorstel te doen om voortaan op andere wijze vrije kavels te ver kopen. De extra raadsvergade ring van aanstaande biedt voor een dergelijk belangwekkend de bat alle ruimte. Daar kunnen dan ook de on duidelijkheden in de affaire-Lan- genbeek worden weggenomen. Ook dat mag belangrijk heten, te meer daar niet minder dan één burgemeester (Rademaker), één raadslid (Voormolen) en één ho gere ambtenaar (Van Gooi) als kavelkopers direct belangheb benden zijn. Juist in zo n situatie mag er geen onduidelijkheid, die duistere suggesties in de hand werkt, blijven bestaan. Concreet zal aan de situatie van de 41 kavels in Langenbeek vol gende week donderdag wel weinig meer veranderd worden. Voor de 41 betrokkenen kan dat nauwelijks schadelijk zijn; het halfslachtige besluit van G.S. - een duidelijker voorbeeld van een compromis binnen dat college is nauwelijks denkbaar - zal in zijn gevolgen niet meer dan een was sen neus blijken te zijn. Het anti- speculatiebeding van tien jaar stelt niets voor, gezien de „ge wichtige redenen" die er voor ontheffing van de regeling be staan. tie niet veel voor, het voorstel werd toch in stemming gebracht. Het CDA (m.u.v de heer Voormolen die niet meestem de) en Progressief Leusden waren voor De overige raadsleden stemden tegen het voorstel tot uitstel Het voor stel van b en w. zal nu in de extra ver gadering van woensdag 9 mei a.s. wor den behandeld. De heer Bloemhof stelde aan het slot van het debat nadrukkelijk, dat zijn fraktie graag met de andere frak ties over de verdere konsekwenties van deze zaak wil praten. „Wij zou den het op prijs stellen, als binnen korte tijd de grondprijsproblematiek aan de orde wordt gesteld. Daarbij dienen geen verwachtingen meer te worden gewekt bij de volgende ko pers". t^. 3?-/. >s"2- (Van de redaktie) LEUSDEN - Het overgrote deel van de kopers van de 41 vrije sectorka vels in het plan Langenbeek is dins dagavond tijdens de commissie vergadering Ruimtelijke Ordening en Publieke Werken akkoord gegaan met het voorstel van het gemeente bestuur om de verkooptermijn in- plaats van twee jaar op tien jaar te stellen. Zoals bekend was dit een eis van Gedeputeerde Staten (zie ook het raadsverslag elders in dit num mer). Indien hieraan niet zou worden voldaan, zou GS dit plan niet goedkeuren. Alle 37 aanwezige ad spirant-kopers hebben de aan hen voorgelegde verklaring getekend (als aanvulling op het voorlopige koopkontrakt), dat zij akkoord gaan met de voorgestelde wijziging van twee in tien jaar. Voorzitter Wagenaar benadrukte, dat niet akkoord gaan zonder meer een vertraging zou betekenen. „Mijn voor stel is: accepteer die tien jaar en dan kunnen we goedkeuring door GS met elkaar in discussie gaan over de „ge wichtige redenen" en wat daaronder kan worden bedoeld." De kopers gin- Wethouder Wagenaar gen hiermee akkoord. Ook de commis sie kon zich hiermee verenigen, nadat zowel de heer Wisman (CDA) als de heer Bergsma (VVD) nogmaals ten overstaan van de kopers hadden be toogd, dat zij met de rug tegen de muur eveneens akkoord zouden gaan. maar de handelswijze van GS betreurden De heer Wisman (toehoorder) legde een hele verklaring af, waarin hij met nadruk naar voren bracht, dat de be richtgeving in een regionaal dagblad ten aanzien van hetgeen hij als woordvoerder van het CDA over deze zaak in de raad heeft gezegd, onjuist was Hij zei nooit te hebben beweerd, dat de kavelprijzen misschien toch om hoog zouden moeten, zoals die krant had geschreven. ..Onze standpunten zijn bekend; we vinden de grondprijzen juist en de eis van GS onjuist." Namens het CDA wil de heer Wisman kontakt opnemen met GS „over deze ongeargumenteerde ommezwaai van het provinciaal be stuur". De vier kopers, die de verklaring nog niet hebben getekend, zullen alsnog worden benaderd. In de extra raadsvergadering van woensdag 9 mei a.s. zal het gewijzigde voorsstel van de 41 kavels opnieuw aan de or de worden gesteld.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3