aad dient voor méér jaren prioriteitenlijst op te stellen Nieuwe gemeentehuis gaat bijna 15 miljoen kosten rchitecten-advertentie erscheen te vroeg in lagblad „Cobouw Ontwerp-bestemmingsplan Rozendaal opnieuw teruggenomen Keuze uit 290 projekten voor periode tot 1983 99 Mik fi leusder krant NNENKORT BEHANDELING IN COMMISSIES VAN MEERJAREN-ANALYSE Drukke commissie vergadering Leusder Krant fc donderdag 3 me11979 'rioriteiten opsomming snelle procedure onontkoombaar projekten taakstellend GEMEENTE LEUSDEN tïr meepraten a FOTO-KOPIE NODIG? 5 ;te ef p' /an am plaatselijk nieuws :n -eer j®' Van de redaktie) LEUSDEN - In de komende (extra) raadsvergadering van woensdag 9 mei ls. zal de meerjaren-analyse kunnen worden gepresenteerd. Zoals bekend leeft de raad besloten om over te gaan op een systeem van meerjaren planning, waarbij de raad in eerste instantie de prioriteiten aangeeft. Een rgelijke prioriteitenlijst kan elk jaar weer herzien worden, maar het voor- leel van een dergelijke lijst voor meerdere jaren is, dat de raad inzicht heeft in 4.] vat in komende jaren eventueel te verwachten is. Uitzicht op het financiële V'eid voor meerdere jaren kan voor de raad erg belangrijk zijn. In de meer- aren-analyse is een overzicht opgenomen van de terwachten financiële .ituatie over meerdere jaren (tot 1983). Aan de hand van dit overzicht kan de aad zien, welk budget beschikbaar is voor de verschillende projekten. Dit ir ludget kan zij - zo nodig - beïnvloeden door verschillende al dan niet f( >elasting-technische maatregelen. Zo kan de raad - om een bepaald projekt och te kunnen uitvoeren in een bepaald jaar - bepalen, dat bijvoorbeeld de einigingsrechten kostendekkend dienen te zijn of zelfs hoger (wat nu niet iet geval is). Het is natuurlijk belangrijk, dat ook de bevolking betrokken zrodt in de meerjaren-planning van de gemeente. Immers, de raad beslist mens u allemaal, wat in een bepaald jaar wel en wat niet uitgevoerd dient te «orden en wat eerst moet gebeuren. In de komende raadsvergadering wordt ler( tóarover nog niet beslist. De meerjaren-analyse zal in die vergadering door deskundigen van het adviserend bureau Berenschot worden toegelicht. )aarna begint pas de normale behandelingsprocedure via de raadscommis- ies. De in totaal 290 opgenomen projekten met een totaal investerings- >edrag van circa 45.000.000,-zijn, mèt een samenvatting van het rapport, ratis verkrijgbaar op het Bureau Voorlichting van de gemeente Leusden 3urg. de Beaufortweg) en het komplete rapport is niet alleen daar maar ook P n te zien op de bilbiotheek Nieuw Langenbeek. 5 arr ijni bd iaad stelt zelf Ka ceri w sl Zoals gezegd stelt de raad zelf haar inoriteiten. Was het in het verleden zo, Jat b en w met voorstellen kwamen, na aststelling van de meerjarenbegroting al het gemeentebestuur aan de hand an die vastgestelde meerjaren- jegroting met prioriteitenlijst voorstel en doen aan de raad. Aan de hand van e lijst kan de raad in feite ver van te- oren bepalen welke voorstellen in het «paalde begrotingsjaar aan de raad noeten worden gedaan door b en w. )oor deze methodiek beïnvloeden de aadsleden automatisch ook de begro- ng voor een komend jaar, omdat de neerjarenbegroting (met prioriteiten- jst) in die begroting verwerkt dient te borden. Tot nü toe kreeg de raad een voorgebakken, kant en klare" begro ef a ng voorgeschoteld, waar ze ,,ja" of ^nee" tegen kon zeggen. Het accent rdt met deze meerjarenbegroting friadat de prioriteiten zijn vastgelegd) bij ie raad gelegd. De 290 in de meerjaren-analyse vastgelegde projekten hebben geen ander doel dan deze te inventariseren. Het is een opsomming van de mogelijke projekten, die in aanmerking zouden kunnen komen, indien de raad dat ge wenst acht. Er mogen dan geen kon- sekwenties worden verbonden aan de ze lijst. Het is geen beleids-lijst. maar een ambtelijke opsomming, w&arbij ge put is uit de talrijke al dan niet ambtelijke rapporten, die in de loop der jaren over allerlei gemeentelijke zaken zijn gepu bliceerd. Daarbij is geen rekening ge houden met de al dan niet uitvoerbaar heid der projekten. Het is een samen vattend overzicht van de theoretisch mogelijke beslissingen, waarbij tevens mogelijkheden zijn aangegeven om het desbetreffende budget van een be paald jaar omhoog te schroeven via belastinq-maatreqelen of anderszins. Al die beslissingen dienen door de raad te worden genomen. Overigens krijgt de raad geen jaren de tijd om over de voorliggende meer jaren-analyse te beslissen en prioritei ten te stellen. Het ligt in de bedoeling dat in juli de prioriteitenlijst voor 1980 gereed dient te zijn om als basis te kun nen dienen voor de begroting voor 1980. Het totaal van de 290 projekten is zonder meer niet haalbaar. De raad zal dus een keus moeten doen. Aan de an dere kant - als blijkt dat inzichten na een bepaalde periode zijn veranderd - kan de raad de reeds opgestelde prioriteitenlijst natuurlijk wijzigen om er alsnog projekten op te plaatsen, die voordien geen plaats op de lijst hebben gekregen. In de komende maanden zal de meerjaren-analyse ter diskussie wor den gesteld in de commissie vergaderingen. Uit de dan gevoerde diskussies en de behandeling in de raad moet dan een priorietenlijst wor den vastgesteld. Op de projektenlijst staan projekten aangegeven, die vanuit de gemeente lijke diensten als juridisch-technisch onontkoombaar worden gezien. Deze projekten zijn aangegeven met een sterretje. ..Maar", zo werd in een des betreffende persconferenteie door wet houder Mandemaker van Financieen gesteld, ..dat betekent niet. dat de raad deze voorstellen ook beslist dient uit te voeren. Ze worden alleen vanuit de gemeentelijke diensten als juridisch- technisch onontkoombaar aangeduid, maar de raad kan haar beleid natuurlijk heel anders richten en die onontkoom baarheid afwijzen Een voorbeeld De Aschatterweg zal binnen afzienbare tijd opnieuw geasfalteerd dienen te worden en eventueel gerekonstrueerd om de toenemende verkeersstroom adekwaat te kunnen verwerken Althans, dat wordt door de dienst gemeentewerken gesteld Maar de raad kan - op grond van misschien gewijzigde inzichten - bepalen dat een dergelijke rekonstruk- tie helemaal niet nodig is. Ook de met een sterretje aangeduide projekten zijn dus allesbehalve vaststaan,aldus de heer mandemaker. Het is wellicht aardig om een kleine opsomming te geven van de projekten. die volgens de lijst eventueel gereali seerd zouden kunnen worden indien de raad dit nodig acht. In deze lijst is tevens aangegeven, wanneer op z'n vroegst met het projekt kan worden gestart. Nogmaals: de raad belist, vandaar dat ook aan de onderstaande projekten geen enkele betekenis kan worden ge hecht. Het noemen van projekten wil niet zeggen, dat ze ooit gerealiseerd zullen worden enkele projekten: Vaststellen nieuw structuurplan; lo kale tv-uitzendingen; vervaardiging van de audio-visual Dit is uw gemeente", jumelage-projekt (uitwisseling tussen Europese gemeenten); bouw nieuwe brandweergarage; aanpassing straat verlichting Rozendaal; verkeersplan (1979/1980), bouw nieuw buitenbad (1982-1983); verbetering Lapeerseweg (1981/82), aanleg verbinding Midden weg-Hessenweg (1980); uitbreiding parkeervoorzieningen (1980), aanleg woonerven (1981); (82 en 83); aanleg doorgaande fietsroutes in bestaande 2 -O rs nog niet gevoteerd werd. De raad stelde vorige week alleen een zogeheten „taakstellend krediet vast", groot 14.975.000,-. In de late zomer van dit jaar kan definitief het bedrag dat nodig is voor het nieuwe gemeentehuis wor den vastgesteld. De liberaal Bergsma wees er op. dat het „ongelooflijk belangrijk" is de bouw van het nieuwe gemeentehuis, vooral met het oog op de kosten, goed te be geleiden. Bergsma benadrukte dat hij hierbij het gebruik maken van externe adviseurs onontbeerlijk acht. Voormolen (CDA) wilde dat niet ont kennen, maar vond niettemin het be drag dat in de kostenopzet wordt opge voerd voor „directiekosten" erg hoog. Voormolen „Het gaat om een bedrag van anderhalf miljoen gulden. Dat is tien procent van de totale bouwkosten Dat lijkt mij te hoog. Met name de kosten van het adviserend buro Beerenschot noemde de CDA-woordvoerder „buiten proporties". Voormolen zegde toe daar in een later stadium gedetailleerd op terug te komen (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Een advertentie van de gemeente Leusden, waarin ar chitecten worden opgeroepen om zich als gegadigde te melden voor het ontwerpen van Leusdens nieuwe gemeentehuis, is te vroeg versche nen in het dagblad „Cobouw". Op donderdag 26 april verscheen de advertentie 's morgens in Cobouw, terwijl de gemeenteraad die avond moest beslissen over de te volgen procedure en dus ook over het eventueel plaatsen van advertenties. Volgens burgemeester Radema ker was deze door hem betreurde gang van zaken te wijten aan het feit dat het dagblad zich niet aan de af spraken gehouden had. In ver schillende door architecten gelezen bladen had de gemeente adverten tieruimte gereserveerd en daarbij te vens de te plaatsen tekst opgegeven. Een en ander echter wel met de me dedeling dat niet tot plaatsing mocht worden overgegaan alvorens de gemeente had laten weten dat daar tegen geen bezwaar bestond. Ook had de gemeente zich het recht voor behouden de opgegeven tekst te wij zigen. Die afspraken heeft „Cobouw" ech ter geschonden, waardoor zich het verrassende feit voordeed dat de raad nog moest beslissen over een procedure, die al als vaststaand in de publiciteit was gekomen. Het was Rinze Bloemhof, fractie voorzitter van Progressief Leusden. die dit geval aarkaartte. De progressieve fractieleider vond het daarom verve- 'end, omdat hij nog wijzigingen in de tekst had willen aanbrengen. Bloemhof had de advertentie voorgelegd aan de Bond van Nederlandse Architecten (BNA). die hem medegedeeld zou heb ben dat de tekst in onvoldoende mate een duidelijk kader voor de mee te din gen architecten aangaf. De overige fracties bleken die vrees niet te delen en toonden zich gelukkig met de te volgen procedure. Deze houdt in dat architecten die een ge meentehuls voor Leusden zouden wil len ontwerpen drie weken de tijd krij gen zich te melden bij Reier van Gooi, ambtenaar en project-coördinator voor de bouw van het nieuwe raadhuis. De inzendingen zullen worden beoordeeld door een beleidscommissie, waarin naast Van Gooi en enkele andere ambtenaren ook de raadsleden Berg sma, Bloemhof en Pekelharing zitting hebben. De commissie brengt advies uit aan burgemeester en wethouders, bevattende maximaal acht architecten die voor een nadere kennismaking zul len worden uitgenodigd Uit deze acht wordt er één of worden drie architecten gekozen In dat laatste geval wordt een meervoudige opdracht verstrekt. Alleen wethouder Jan Wagenaar (VVD) keurde deze procedure af Hij zei het jammer te vinden dat Leusden op deze wijze een ontwerper voor haar nieuwe gemeentehuis moest vinden. Liever had hij de opdracht gegund aan een of meerdere in Leusden woonach tige architecten. Het nieuwe gemeentehuis mag bijna vijftien miljoen kosten. De gemeente raad nam ook daarover donderdag avond een besluit, zi| het dat het bedrag 1 dj cd 444 44 4 EEN NIEUW GEMEENTEHUIS VOOR LEUSDEN Leusden, qua oppervlakte de grootste gemeen te in de provincie Utrecht, telt vier woonker nen: Lcusden-centrum, Leusden-zuid, Achter veld en Stoutenburg Het aantal inwoners is - vooral door de uitgroei van Leusden-centrum - de laatste 10 jaar verdubbeld en bedraagt thans 20 000, in de periode tot 1986 zal dit aantal tot ca. 26 000 zijn toegenomen. De nieuwbouwwijken in Leusden-ccnlrum kenmerken zich door een gevarieerde, klein schalige opzet met bijzondere aandacht voor de woonomgeving Deze karakteristiek is ook van toepassing op het hoofdcentrum Hamcrshof. waarvan de lc fase begin 1980 gereed komt In Hamershof zal ook het nieuwe gemeentehuis een plaats krijgen. Bij de realisering van nicuwboir wordt groot belang gehecht aan de de bevolking en de toekom' Het plaatselijk inspraak "g Leusden (CM' x olaatsin plannen (1980 tot 1983); beheersplan Liniedijk (1980), integratie kleuter- basisscholen 't Palet en De Wegwijzer (verbouwing resp. 1982 en 1980); van Loysden in 1979), bouw van een R.K. kleuter- en basisschool (1983); bouw van een protestants chr. basis- en kleuterschool (1981); invoering Alge mene Muzikale Vorming op basis scholen met vermindering subsidie mu ziekschool (1980); huisvesting biblio theek Leusden-zuid in schoolgebouw De Woelige Hoek (1980); restauratie c q. verplaatsing van tabaksschuur 't Spul (1980), bouw sociaal cultureel centrum Leusden-zuid (1980), bouw sociaal ceptrum De Hamershof (1980); centrum open jeugd- en jongerenwerk (1980). evenementen-centrum (1980)- kinderboerderij (1981); tennishal/ squash-centrum (1980). aanleg volk- stuinencomplex (realisering 1982); aanleg crossterrein voor auto's (1980); aanleg crossterrein voor bromfietsen (1980); aanleg trimbanen (1980 tot 1982); aanleg woonwagencentrum (1981); bouw centrum open bejaar- denwerk (1981 Je kunt het eigenlijk niet zo gek be denken of het is in de lijst te vinden Op het gebied van sport (aanleg ver schillende sportaccommodaties), on derwijs (bouw scholen, verbouwing scholen, noodlokalen etc.), sociaal- cultureel werk (bouw sociaal-culturele centra etc gezondheid etc. etc. Wilt u weten wat er allemaal op de lijst staat, u kunt de lijst gratis afhalen op het Bureau Voorlichting (oude gemeentehuis. Burg de Beaufortweg). Het tussen haakjes achter een projekt geplaatste jaartal is het vroegst mogelijke startjaar. maar dat wil niet zeggen, dat het ook doorgaat. De raad kan bijvoorbeeld óók beslissen, dat een bepaald projekt eer der of later wordt uitgevoerd dan in de lijst staat aangegeven. Dat is allemaal onderdeel van de komende diskussies. Wilt u als burger invloed uitoefe nen op de besluitvorming van de raad in deze materie, dan is het in ieder geval zaak, dat u aanwezig bent op de verschillende openbare raadscommissie-vergaderingen, waar u desgewenst ook het woord kunt doen. Stel u dan wel op de hoogte van wat er allemaal eventueel kan gebeuren. De prioriteiten van de raad, kunnen ook uw prioriteiten zijn, maar misschien denkt u er anders over. Het is dan zaak om de raad er van te overtuigen, dat het anders moet. De commissievergaderingen, waarin deze meerjaren-analyse ter sprake zal komen, zullen in deze krant natuurlijk zo mogelijk tijdig worden aangegeven. De eerste be handeling vindt plaats in de komen de extra raadsvergadering van woensdag 9 mei a.s. om half acht in het gemeentehuis (raadzaal), waar deskundigen de meerjaren-analyse zullen toelichten. (Van de redaktie) LEUSDEN - Er rust bepaald geen zegen op het ontwerp-bestem mingsplan Rozendaal. Zowel van de zijde van de commissie Ruimtelijke Ordening en Publieke Werken als van de zijde van de Raad van Advies van de Groenstichting Rozendaal waren zoveel bezwaren tegen onder meer de mogelijkheid tot het aanleg gen van parkeerplaatsen in het openbaar groengedeelte, dat voor zitter Wagenaar in arren moede tenslotte maar besloot om het voor stel terug te trekken om opnieuw te bestuderen, hoe het bezwaar van de heer M. Nathans toch nog enig recht kan worden gedaan. Verder zal het punt parkeren opnieuw worden be zien en dan - zoals mevrouw Defares (PPL) voorstelde, het liefst wel in overleg met de Raad van Advies van de Groenstichting Rozendaal, wat nu niet is gebeurd. Mevrouw Bloemhof had aan het be gin van de diskussie namens de Raad van Advies van de Groenstichting naar voren gebracht, dat de raad met verba zing had kennisgenomen (via de krant) dat de gemeente de mogelijkheid tot aanleg van parkeerplaatsen in de voor schriften wil inbouwen. „De raad van adviesaldus mevrouw Bloemhof, „is van mening, dat het een kwestie van behoorlijk bestuur zou zijn geweest, in dien het college dit eerst met het be stuur en de raad van advies zou hebben besproken, alvorens dit te publiceren." De meeste commissieleden waren van mening, dat beide punten beter geargumenteerd op tafel moesten ko men. Het bezwaar van de heer Nathans tegen het inrichting van een pension of een kamerverhuurbedrijf in het plan Rozendaal werd door het meerendeel van de commissie onderschreven. Ook zij vonden, dat b. en w betere waarbor gen moest inbrengen tegen dergelijke bedrijven Dat is echter een moeilijke zaak. omdat lang niet altijd kan worden aangetoond, dat sprake is van een be drijf. Mevrouw Defares (PPL) diende een alternatief plannetje in ten aanzien van het parkeren. Deze suggestie hield in. dat aan de rand van het bestem mingsplan de mogelijkheid wordt ge- kreëerd om extra parkeerplaatsen aan te leggen. Dit werd echter door de voor zitter niet onderschreven, die betoogde, "dat ook al zou een dergelijke suggestie worden overgenomen, realisering on mogelijk is indien dit niet in de voor schriften wordt opgenomen Wethouder Wagenaar Als we de mogelijkheid van het aanleggen van parkeerplaatsen in het openbaar groen zouden uitsluiten, dan zouden we voor Rozendaal een uitzonderingspositie kreèren, omdat in de voorschriften van alle andere bestemmingsplannen in Leusden deze mogelijkheid wel is op genomen En opnemen van een derge lijke mogelijkheid wil niet zeggen, dat er ook gebruik van zal worden gemaakt Maar je moet natuurlijk wel vooruitkij ken en de mogelijkheid open houden In antwoord op mevrouw Bloemhof, bevestigde de voorzitter, dat het be stemmingsplan later gewijzigd zou moeten worden, indien de behoefte aan extra parkeerplaatsen blijkt en dit niet in de voorschriften is opgenomen. Dat leek hem een omslachtige manier van werken toe „En bovendien heeft het bestuur en de raad van advies van de Groenstichting Rozendaal het laatste woord Als zij het niet willen, gebeurt het niet." De heer Wagenaar vond het geen goede zaak om dat ook In de voor schriften op te laten nemen, omdat aan de andere kant allesbehalve ze ker is, dat de Groenstichting als zo danig zal blijven bestaan. Als de Groenstichting over een paar jaar is verdwenen, om maar eens een voor beeld te noemen, dat kan de bepaling niet worden gehanteerd, omdat die verwijst naar een niet bestaande in stelling, aldus het argument van de voorzitter, die tenslotten na een langdurige diskussie besloot om het voorstel voor nadere bestudering terug te nemen. (Van de redaktie) LEUSDEN - De publieke tri bune tijdens de commis sievergadering van de com missie Ruimtelijke Ordening en Publieke Werken was goed gevuld. Het Gemeentelijke Voorlichtingscentrum was vrijwel geheel gevuld met on der meer 37 adspirant-kopers van vrije sectorkavels en be langstellenden, die wat wilden zeggen en horen over andere belangrijke onderwerpen, die deze avond op de agenda stonden. Voorzitter Wagenaar leidde deze vergadering op uitstekende wijze. Hij heeft alle vragenstellers volop de gele genheid gegeven om mee te diskussiëren en bereikte daarmee een uiterst levendige vergadering, waarbij de pu blieke tribune het volle pond kreeg. Waarmee is bewezen, dat een soepele opstelling van een commissie-voorzitter niet hoeft te leiden tot het uit de hand lopen van een vergade ring. De wijze, waarop voor zitter Wagenaar deze verga dering leidde, gaf duidelijk aan, dat zelfs met een „volle bak" ook commissie-verga- deringen plezierig kunnen verlopen, wat bovendien extra informatie oplevert voor de commissie-leden. Parkeerproblemen in de wijk Rozendaal. De Raad van Advies van de Groenstichting maakt ernstige bezwaren tegen het plan van het gemeente bestuur om openbaar groen eventueel te bestemmen voor parkeren. Het voorstel van b. en w. werd in de commissie R.O. teruggetrokken. Rozendaallaan 9 Leusden-C.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5