'roblemen rond „pooldames" tan Bankgirocentrale opgelost VVD wil woonwagenbeleid in eigen hand houden Deelneemsters nu in vaste dienst bij de BGC Reinigingsrechten en hondenbelasting leusder Ie Muzikale stertocht Lisiduna DE LEUSDER KRANT COMMENTAREN/MENINGEN PARKEERPROBLEMEN? DONDERDAG 10 ME11979 plaatselijk nieuws fan de redaktie) LEUSDEN - De onlangs gerezen roblemen rond de zogenaamde 'ooldames" van de Bankgirocen- al zijn met ingang van 1 april 1979 pgelost. Zoals bekend rees er ver- ntwaardiging onder enkele mede- erksters van de BGC, doordat door nduidelijke uitleg van de zijde van e BGC zij te werk bleken te zijn ge teld via een uitzendbureau, terwijl j hadden begrepen in vaste dienst te zijn. De berichten (onder meer in onze) krant hebben toen geleid tot een nadere bestudering van dit pro bleem door de direktie van de Bank- REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbameveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Óamp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport); Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Undenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Voor opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt f7,25 per kwartaal, f14,25 per half jaar en f28,- per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van f5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm.) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermel ding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, leusden/Centrum. Óngeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. is een uitgave van de BDUKrantencombinatie, Postbus 67, 3770 AB Bameveld. girocentrale. Het resultaat is, dat 26 van de 27 „pooldames" (die gemid deld zo n 12 tot 16 uur per maand bij de BGC werken) in vaste dienst van de Bankgirocentrale zijn gekomen en niet meer via een uitzendbureau te werk worden gesteld. Deze 26 gin gen akkoord met de gestelde voor waarden. „Pooldames' zijn medewerk sters,die op niet van tevoren vast gestelde tijden voor werk kunnen wor den opgeroepen. De Bankgirocentrale heeft vooral tijdens piekdagen behoefte aan degelijke extra werkkrachten. De aangesloten pooldames hebben nu een vaste garantie van 12 uur werk per maand gekregen Dat betekent, dat iedere medewerkster, die meedoet aan dit poolsysteem op een gegeven mo ment opgeroepen kan worden om ten minste vier aaneengesloten dagen te werken (drie uur per dag). Omdat spra ke is van een vaste dienstbetrekking, kan niet geweigerd woden na een der gelijke oproep Aan de andere kant ge niet een deelneemster aan deze „pool" alle faciliteiten zoals elke andere BGC- werknemer. (sociael lasten, zieken fonds etc). Ook heeft zij in verhouding met het aantal gewerkte uren recht op de „twee extra maandlonen", die elke werknemer in het bankwezen aan het eind van het jaar krijgt. Overwerk (op vrijwillige basis) wordt ook extra betaald via de „twee maandlonen-regeling", maar in dat geval direkt aan het eind van elke maand, inplaats van aan het eind van het jaar Het „poolsysteem" is vrij uniek in Nederland. VERWERKING STAC-KAARTEN Zoals we eerder hebben geschreven, zijn de pooldames voornamelijk werk zaam op de afdeling, waar de Stortings/ acceptgirokaarten worden gesorteerd en verwerkt (de zogenaamde Stac- kaarten). Onder meer op deze afdeling zijn reeds part-timers aan het werk, maar vooal in piek-perioden kan het nodig zijn, dat extra werknemers wor den ingezet. Het aantal pooldames dat dan wordt opgeroepen is afhankelijk van de omvang van de ontstane piek. Het kunnen er tien zijn, maar ook meer of minder. Direkteur Dalmijn toonde zich te vreden over het ontwikkelde sys teem. „En ik heb de indruk, dat de deelneemsters dat ook zijn". De Bankgirocentrale beschikt op dit moment buiten de 26 pooldames over vijftig part-timers, hoofdzake lijk vrouwen. „Ik dacht", aldus de heer Dalmijn, „dat we daarmee heb ben voldaan aan de verwachtingen, die we vóór onze komst naar Leus den hebben gewekt". LEUSDEN - Vrijwel iedereen heeft inmiddels een aanslag voor de reini gingsrechten ontvangen en bij een op drie Leusdense huisgezinnen is ook nog een aanslag voor de hon denbelasting in de bus gerold. Uit de vragen die hierover bij de afdeling Financiën binnenkomen, blijkt dat lang niet iedereen op de hoogte is van de regels die bij deze belastin gen worden gehanteerd. De belang rijkste punten worden hieronder toegelicht; uiteraard is men bij de af deling Financiën gaarne bereid na dere informatie te verschaffen. De afdeling Financiën is gevestigd in het gebouw Zwarteweg 14 en telefo nisch bereikbaar onder nummer (033)-41247, toestel 133. REINIGINGSRECHTEN Voor het ophalen van huis- en grof vuil moeten reinigingsrechten worden betaald Het tarief bedraagt 81.- per jaar per woning Daarvoor mogen zes eenheden vuil per week aan de vuilnis ophaaldienst worden meegegeven. Eén eenheid vuil is óf één plastic zak met huisvuil óf één doos of bundel grof vuil. De plastic zak met huisvuil mag niet meer wegen dan 12'/: kg; de bun del of doos met grofvuil mag niet zwaarder zijn dan 30 kg en niet groter dan 45 x 45 x 100 cm Wie per keer meer dan zes, maar minder dan 13 een heden vuil wenst mee te geven, wordt voor het dubbele tarief aangeslagen Zoals gezegd, het tarief wordt per woning geheven behalve in het geval een woning door meer dan één gezin wordt bewoond. Onder gezin wordt ver staan een of meer personen, die een zelfstandig huishouden voeren. In die gevallen worden de reinigingsrechten per gezin geheven Wat voor woningen geldt, geldt ook voor bedrijven: de reini gingsrechten worden per perceel bere kend, behalve als er in hetzelfde per ceel meer bedrijven zijn gevestigd. De aanslag wordt over een heel jaar berekend. Bij vestiging in de loop van het jaar, wordt de aanslag per kwartaal berekend, waarbij het lopende kwartaal wordt meegerekend. Bij vertrek uit de gemeente vindt restitutie over het lo pende en de nog resterende kwartalen plaats. HONDENBELASTING De hondenbelasting wordt geheven van een ieder die in de gemeente een of meer honden houdt. Houder van een hond is degene die een hond bezit, ver zorgt of onder toezicht heeft. De aan slag wordt op naam van het hoofd van het gezin gesteld, ook als de hond van één van de andere gezinsleden is Wie een hond heeft en bij een ander inwoont zonder tot diens gezin te horen, is per soonlijk belastingplichtig. Wie een hond (erbij) gaat houden is verplicht daarvan binnen 14 dagen aangifte te doen bij burgemeester en wethouders. Men krijgt dezelfde aan slag van het vorige jaar opgelegd, als niet voor 1 februari aan burgemeester en wethouders schriftelijk mededeling is gedaan dat men geen houder van een hond meer is of minder honden houdt. Als men voor 1 juli houder van een hond wordt, is men over het hele jaar belasting verschuldigd Is dit na 1 juli het geval, dan behoeft men slechts de helft te betalen. Bij verstiging voor 1 juli wordt de helft van het verschuldigde bedrag opgelegd, bij vestiging na 1 juli is men over het desbetreffende jaar geen belasting verschuldigd. Men moet dan overigens kunnen aantonen dat men in de vorige gemeente de daar verschuldigde hondenbelasting heeft betaald. Voor 1979 bedraagt de hon denbelasting voor de eerste hond 56,-, voor de tweede hond 78,- en voor de derde en volgende hond 100,-. Erkende houders van poli tiehonden zijn van het betalen van hondenbelasting vrijgesteld. '•"EM Het is begrijpelijk, dat een Groenstichting Rozendaal op de valreep voordat dit orgaan definitief door de gemeente wordt opgeheven (VVD-frak- tievoorzitter Bergsma noemde dit voornemen in een voorstel over wijkorganen), nog even tjes de zaken wil regelen. Een voorstel van het gemeentebe stuur om de mogelijkheid te scheppen in de voorschriften van het bestemmingsplan Ro zendaal om parkeerplaatsen te kreëren in bestaand groen, werd door de Raad van Advies van de Groenstichting Rozen- daal nogal kribbig afgewezen, onder meer omdat er sowieso geen overleg was gepleegd met de bestuursorganen van de Groenstichting. Aantasting van het groen zou bovendien, zo hebben wij be grepen, aantasting van de Groenstichting zélf beteke nen, want (de naam zegt het al) de Groenstichting gaat over het groen. Hoe minder groen, hoe minder er te besturen valtaan de andere kant is het opofferen van groen aan het blik natuurlijk een „dood zonde". Toch kan het verba zing wekken, dat zo resoluut afwijzend op het voorstel van het gemeentebestuur werd gereageerd. Immers, als er er gens een accuut parkeerpro bleem bestaat, dan is dat wel in het plan Rozendaal, waar de woningen veel ruimte bieden, maar helaas een minimum aan echte opbergruimte. Vandaar dat de garages daar deels voor worden gebruikt en dan kan er geen auto meer in. Bovendien en daar werd door R.O. com missie-leden ook op gewezen zijn er ettelijke gezinnen, die er méér dan één auto op nahou den. Er zijn zelfs gezinnen (woningen) gekonstateerd in Rozendaal, die maar liefst ze ven auto's opleverden. Met een beetje goede wil zou daar wellicht nog wel een mouw aan te passen zijn, ware het niet, dat ook tal van bewoners, (en niet alleen in de wijk Ro zendaal) de paar honderd gul den per jaar willen uitsparen aan stallingsgeld, door zo lang mogelijk hun caravan, boot e.d. voor eigen woning te par keren. De auto wordt dan wel ergens anders neergezet, wat weer extra parkeerruimte op slokt. Het lijkt ons daarom wat hy pocriet van de Groenstichting om te stellen, dat openbaar groen niet mag worden opgeofferd aan parkeerplaatsen. De behoefte aan parkeerplaatsen wordt on der meer door de bewoners van Rozendaal zelf geschapen Daarbij komt, dat in voorschriften van elk bestemmingsplan een dergelijke bepaling is opgeno men en dan vragen wij ons af. waarom juist de Groenstichting weer het buitenbeentje moet zijn Zo exclusief is Rozendaal nou ook weer niet, ook al heeft zij dan de beschikking over een eigen zwembad(je) en een tennisbaan. Het gevolg van de houding van de Raad van Advies van de Groenstichting is wel. dat het ontwerp-bestemmingsplan Ro zendaal, toch al een jarenlang slepende ellende, opnieuw voor nadere studie terug moest wor den getrokken. En dat begint zo langzamerhand vervelend te worden. Aan de andere kant is ook de gemeente in de loop der jaren zelf schuldig aan dit half slachtige gebeuren. Het is de gemeenteraad zelf. die in het begin van de zeventiger jaren het „misbaksel" Groenstichting schiep, ook al uitte een kleine minderheid van de raad toen al haar twijfels over „dit luxe para depaardje" van het gemeente bestuur van toen. Het wordt inderdaad de hoogste tijd, dat een eind wordt gemaakt aan de exclusiviteit van het plan Rozendaal. En aan haar Groenstichting. Als we het ini tiatief-voorstel van de heer Bergsma inzake wijkorganen goed hebben gelezen (en dat hebben we), dan is de gemeente inderdaad van plan om de Groenstichting op te heffen. Af gezien van de juridische kon- Foto: Parkeerproblemen? In ieder geval als ook boten en ca ravans de parkeerplaatsen gaan bezetten, zoals hier op Dor- dogne sekwenties die dat met zich mee zou kunnen brengen, juichen we dat plan van harte toe Het is be ter toe te geven dat het „experi ment" is mislukt, dan eindeloos door te modderen zoals tot nu toe is gedaan Het verplichte lid maatschap is dan van de baan en dan kan de wijk Rozendaal zich eindelijk gaan gedragen als een gewone wijk zoals al die an dere wijken in Leusden Met een eigen wijkvereniging, die verlost is van alle bijkomende proble men, die eigenlijk op gemeente lijk terrein liggen. Waarmee natuurlijk niet is ge zegd, dat de Groenstichting Ro zendaal op andere gebieden geen goed werk heeft gedaan en doet in de wijk. Ook zij heeft zich vrij intensief beziggehouden met allerlei aktiviteiten, zeer nuttig voor de onderlinge gebonden heid van de wijkbewoners. Er worden elk jaar spelmiddagen gehouden in het zwembad, ver schillende initiatieven voor pleinfeesten worden ontplooid, terwijl ook praktische samen werking (bijv ten aanzien van gezamenlijke verbeteringen van de woningen)' wordt gestimu leerd. Daarover geen kwaad woord. Ook niet over de plezieri ge leefgemeenschap, die de wijk Rozendaal in feite is. Het is er ongetwijfeld plezierig wonen Waar het ons om gaat is het juri dische misbaksel Groenstichting met haar voor een wijkorganisa- tie oneigenlijke aktiviteiten. Hoe eerder dééraan een resoluut einde wordt gemaakt, hoe beter! Ook dan kan het gemeentebe stuur op de normaal gebruikelij ke wijze wellicht het ontwerp-be stemmingsplan Rozendaal af wikkelen zonder dat telkens on enigheid ontstaat met de be stuursorganen van de Groenstichting. Zonder „veto"- recht van de Groenstichting. De bewoners van Rozendaal krijgen dan alle rechten en plichten als van iedere ander wijkbewoner elders in de gemeente Leusden. Niet méér, maar ook niet minder. Bert Vos l-<9^ (Van de redaktie) LEUSDEN - De VVD kiest voor een zelfstandige begeleiding van het woonwagenwerk in Leusden. Dit bleek uit dediskussie in de openbare vergadering van de commissie Al- LEUSDEN - De Muzikale Stertocht, die vorig jaar op 30 september gehou den zou worden ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan, was wegens het slechte weer uitgesteld. Deze hopen wij nu te houden op woensdag 16 mei. Mede werking aan deze tocht wordt verleend door „Lisiduna". Daarnaast zullen de volgende muziekverenigingen aan de Stertocht in Leusden-centrum deelne men: de Muziekvereniging „Caecilia" uit Scherpenzeel, „Fidelio" uit Woudenberg en de Showband „Ani- mato" uit Hoogland. Vertrokken wordt om 19.15 uur vanaf de parkeerplaats aan de Zwarteweg door twee vereni gingen. Tegelijkertijd vertrekken twee verenigingen vanaf de parkeerplaats bij het postkantoor (Torenakkerweg). Na de rondgang door de gemeente komen alle korpsen terug op de parkeerplaats voor de bejaardenwoningen aan de Aschatterweg. Tijd van aankomen on geveer 19 45 uur, waa^gezamenlijk een drietal nummers gespeeld zal worden Show-Time, Baby Face en Saint Trip- hon, onderleiding van Lisiduna's diri gent M. Timmer. Applaudisseert u op woensdagavond 16 mei voor het langstrekkende „Lisi duna". De Leusdense Muziekvereni ging rekent graag op wat respons uit de bevolking. gemene Bestuurlijke zaken, vorige week in de raadzaal. Woordvoerder Rients Bergsma: „Onze fraktie wil konsekwent zijn. Wij hebben in het verleden bewust geen lid willen wor den van het Woonwagenschap. Daarom is onze fraktie ook nu tegen een dergelijk lidmaatschap. Wij vin den, dat de begeleiding van het in Leusden op te richten woonwagen kamp geheel in eigen handen ge houden dient te worden. Het onder wijs, de maatschappelijke zorg, het zijn zaken, die door de gemeente Leusden moeten worden gedaan". De heer Bergsma vond het stichten van kleine kampjes nog steeds een onjuiste zaak. Ter bevordering van de integratie wil de VVD dan ook be slist niet, dat de begeleiding wordt afgewenteld op het grote schap in Amersfoort, waardoor geen sprake kan zijn van een echte integratie. Voorzitter Rademaker was het duidelijk niet helemaal eens met de li beraal „Het is logisch dat we toetre den", vond hij. In tegenstelling tot wat de heer Bergsma naar voren bracht, was hij van mening, dat de doelstelling van het woonwagenbeleid niet in de eerste plaats integratie van de woon wagenbewoners is, maar vooal het ver schaffen van de vrijheid van het gede centraliseerd kunnen wonen in kampjes inplaats van opeengehoopt te moeten leven in één groot kamp. Pas daarna komt een mogelijke integratie. „U hebt gelijk als u zegt. dat èls er kleine kam pen komen, dat we zoveel mogelijk moeten streven naar integratie met de - plaatselijke samenleving, maar zelfs het onderwijs hoeft nog niet plaats te vinden in Leusden. Ook woonwagen bewoners hebben vrijheid van school keuze De maatschappelijke begelei ding en dienstverlening dient in ieder geval intergemeentelijk te geschieden Ook de bestuurlijke zaken dienen ge zamenlijk plaats te vinden", vond de heer Rademaker, „coördinatie in het beleid is noodzakelijk, zeker ten aan zien van speciale vaardigheden, die het Woonwagenschap onmiskenbaar bezit wat betreft van deze moeilijke materie Uw visie is best waar te maken in sa menwerking met het woonwagen schap". De andere commissieleden (mevr. Defares, PPL, Kuijpers, Gemeente belangen, Offereins, GPV/SGP en Konijnenbelt CDA) zagen de moei lijkheden van de heer Bergsma niet en waren voor aansluiting van Leus den bij het Woonwagenschap. De li beraal liet aantekenen, dat de VVD- fraktie zich haar mening voorbe houdt.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3