P ML-werkgroep R.O.: Behoud boerderijen toe te juichen eel belangstelling oor indrukwekkende odenherdenking „Niet te veel bevoegdheden voor Eemland" leusdEr krant. thousiasme voor ijsbaan-plannen DONDERDAG 10 ME11979 plaatselijk nieuws vervolg van de voorpagina cept-draaiboek Daarbij behoort ook een kaart in juni zal er een expositie over Munnikhove en Bosveld worden gehouden 'V o]". IJSBAAN uitspreken over de vraag hoeveel geld er aan besteed kan worden". FIETSEN OVER DE SMOUSSESTEEG Pais benadrukte dinsdagavond dat zijn dienst er de voorkeur aan geeft om het fietsverkeer vanuit Munnikhoe en Bosveld te concentreren op de Smous- sesteeg De directeur Gemeentewer ken deed dat naar aanleiding van de vraag van het werkgroepslid Ivens. waarom de hoofdontsluitingsweg van de beide deelplannen in de voorlopige planning niet voorzien is van een fiets pad Pais merkte op dat het niet moge lijk zal zijn om iedere weg van een ge scheiden fietspad te voorzien. .,Als je moet kiezen tussen fietsen langs een autoweg of vrij fietsen door een groenstrook - wat de Smoussesteeg is - dan zeg ik: concentreer op de Smous sesteeg het fiets- en wandelverkeer. Te meer daar dat voor het langzame ver keer uit Munnikhove en Bosveld de kortste verbinding zal worden met bet hoofdcentrum. de Biezenkamp, Amersfoort en Achterveld", aldus Pais. De vertegenwoordiger van de ENFB in de werkgroep sprak er zijn zorg over uit dat de voetpaden de in de nieuwe wijken - bij gebrek aan voldoende fiets- verbindingen - mogelijk gebruikt zullen gaan worden door fietsers, hetgeen dé veiligheid van het langzame verkeer niet ten goede komt. Het leek voorzitter Ten Berge te vroeg om daar gede tailleerd op in te gaan. ,,lk denk dat we op dit moment moeten volstaan met de mededeling aan de gemeente dat het onze zorg heeft en dat we goedé voor zieningen willen", aldus de voorzitter. Overigens verschijnt er over een dag of veertien een tweede deel van het con- Enthousiast betoonde de R.O -werk groep zich over de gemeentelijke plan nen ten aanzien van het aanleggen van een ijsbaan. Ook deze plannen, die eerder aan de orde waren in de raadscommissie Ruimtelijke Ordening, werden door de heer Pais toegelicht. Aan de hand van het Coördina tieteam van het CML bediscussieerde de werkgroep haar eigen functioneren. Men bekeek vragen als: is de organisa tie adequaat, moeten we vooral mee denkers of vooral aktievoerders zijn. is de gemeentelijke inbreng voldoende, hoe kunnen we de contacten met de bevolking verbeteren, stoeters. Voor zitter Ten Berge concludeerde dat er dringend behoefte is aan een inspraak verordening, die alle betrokkenen meer zekerheid over de te volgen regels zal moeten verschaffen. Boerderij Langenbeek: handhaven voor bewoning of een kombinatie van 'al van nabestaanden herdachten de gevallenen l-OST.^ AMERSFOORT - Zoals te ver wachten was kon de dodenherden king in het konsentratiekamp Amersfoort op de avond van de 4de mei zich dit jaar in een grotere be langstelling „verheugen" dan dit de laatste jaren het geval is geweest. Evenals in het jaar toen de toe nmalige minister van justitie Van Agt zijn voornemen had kenbaar ge maakt om de drie oorlogsmisdadi gers van Breda vrij te laten. Zo sloten ook nu na de uitzending van „Holo caust" de Nederlanders zich aaneen om de 9V2 miljoen mensen, die Hitier en de zijnen in de konsentratiekampen doodden, te herdenken Hetgeen kan worden opgevat als een uiting van de monstratie tegen het fascisme en alle totalitaire systemen, die medemensen gevangen nemen, folteren en doden om hun politieke, godsdienstige over tuiging of om hun anders zijn. Behalve vele individuele burgers en delegaties uit allerlei bevolkingsgroe pen namen aan de dodenherdenking/ demonstratie delegaties deel van de padvinders, het Leger des Heils, de po litie. oud-verzetstrijders, de gemeente besturen van Amersfoort en Leusden, het leger, Joodse organisaties. manifesterend twee travestieten mee, die gekleed waren in rose japonnen. Zij legden bij het monument op de ere-be- graafplaats voor de in Nederland ge sneuvelde soldaten een uit rose bloe men samengestelde driehoek neer. De homosexuelen moesten in Hitiers konsentratiekamp een rose driehoek dragen. Op het ene rose lint van hun bloemstuk stond. 300.000 homo sexuelen door Hitier gedood. Op het andere lint stond geschreven: ..en nog steeds STORTREGEN Toen de zich langzaam voortbewe gende stoet de fusilladeweg tussen de opgeworpen wallen met aan het eind Frits Siegers indrukwekkende beeld van de konsentratiekampgevangenen achter zich had gelaten, begon het te stortregenen. In een hoosbui namen de zeer velen, die langs de geallieerde graven op „Rusthof" defilleerden, ten slotte de twee minuten stilte in acht, nadat de klokken hadden gebeierd en het trompetsignaal had geklonken De meeste mensen waren koud en nat tot op het bot toe. maar iedereen verdroeg het, dénkend aan de hon derdduizenden die in de konsentra tiekampen vaak geheel naakt urenlang in de vrieskou op een appèl moesten staan of die in de steengroeven onder allerlei weersomstandigheden de meest onmenselijke zware arbeid moesten verrichten. Het was een indrukwekkende do denherdenking Verscheidene mensen merkten op, dat het haast te wensen ware. dat er elk jaar zQ'n impuls zou kunnen worden gegeven, opdat einde lijk eens bereikt zal kunnen worden, dat iets dergelijks zich nooit meer zal her halen. ZWAKZINNIGE KINDEREN bewoning en culturele doeleinden. Boerderij Munnikhove: multi-funktioneel. i een onzer verslaggevers) EUSDEN - De leden van de CML- kgroep Ruimtelijke Ordening vinden vanuit het oogpunt van ruimtelijke ening toe te juichen als enkele trderijen in de deelplannen Mun- icve en Bosveld gehandhaafd kun- i blijven Zij konden instemmen met gemeentelijke suggestie - gedaan in concept-draaiboek voor de ge- mde deelplannen - om de voorma boerderijen „Munnikhove" en mgenbeek" te laten staan binnen de ealiseren nieuwbouw. Tot het doen i een uitspraak over mogelijke be- mmingen van de gebouwen achtte werkgroep zich niet bevoegd 5emeentewerkendirecteur T Pais, de werkgroepsvergadering dins- javond bijwoonde om het concept- aiboek toe te lichten, liet weten dat in i dergelijke draaiboek geen plaats is 3r het benoemen van bestemmin- i „Wij bekijken het alleen vanuit debouwkundig en architectisch gpunt. Ergens anders moet over de stemming gesproken en besloten rden'. Werkgroepsvoorzitter Ten rge rekende het ook niet tot de taak fzijn club om zich bezig te houden >t de financiële konsekwenties van behoud van bestaande bebouwing de tweede fase. Ten Berge „De ge- jenteraad moet zich te zijner tijd maar Opvallend was dat dit jaar voor het eerst verschillende ouders hun zwak zinnige kinderen hadden meegebracht. De film Holocaust liet zien hoe Anna. het dochtertje van de familie Weiss, dat haar verstand heeft verloren door het bruut optreden van een aantal dronken Duitse militairen, via een zogenaamd sanatorium met zwakzinnige kinderen de gaskamer wordt ingevoerd. Evenals de joden, de zigeuners, de Jehovah- getuigen en de homosexuelen, stonden de zwakzinnigen op Hitiers lijsten om te worden vernietigd. Ook liepen in de stoet, zich openlijk Burgemeester J. W. M. Rademaker legt namens de gemeente Leusden een krans 2. (Van de redaktie) LEUSDEN - Hoewel de koninklijke goedkeuring voor het „Gewest Eemland" nog niet is afgekomen, worden in de gemeentelijke kringen binnen het samenwerkingsorgaan Eemland verschillende diskussies gevoerd over de toekomst van het gewest Eemland. Aan de hand van notities van de voorzitter van het Samenwerkingsorgaan Eemland, örs. Verfrtéer uit Amersfoort, werd in de openbare commissievergadering van de commissie Algemene Be stuurszaken (ABZ) eveneens de no dige op- en aanmerkingen gemaakt ten aanzien van de toekomst van dit gewest. In het algemeen werd nog maals benadrukt, dat het verzwaren van de gewesttaken beslist niet ten koste mag gaan van de autonomie der aangesloten gemeenten. In het licht van recente ulutspraken van minister Wiegel van Binnenlandse Zaken, die duidelijk uit liet komen, dat slechts enkele gewesten (zoals Twente, Rijnmond en Eindhoven) uit konden groeien tot een provincie en dat de andere gewesten zich dienden te beperken tot gemeenschappelijke regelingen zonder dat van een vierde bestuurslaag sprake zal zijn, werd vorige week door de commissiele den vastgesteld, dat eigenlijk nog geen zinnig woord gezegd kon wor den over de toekomst van Eemland, zonder dat de volledige bedoelingen van de minister zwart op wit bekend gemaakt zijn en bestudeerd. Toch werd door de commissie ABZ wel enige richting gegeven aan wat het „Gewest Eemland" zou kunnen zijn in interkerkelijk verband. De nadruk werd daarbij gelegd op de intergemeentelijke regelingen die reeds bestaan of in de maak zijn, zoals de districtqezond- heidsdienst, de regionale schoolad viesdienst. Daarbij gaat het er ook om of deze gezamenlijke diensten een rege ling een uitvoerende taak zullen krijgen of daarnaast ook bepaalde beleidsbe voegdheden zullen krijgen. Hierover wordt verschillend gedacht Anderzijds zijn in de loop der jaren verschillende rapporten en nota's door Eemland geproduceerd. Alvorens aan nieuwe rapporten en nota's wordt be gonnen. zo werd gesteld, dienen eerst de nota's die gereed zijn gekomen te voorschijn worden gehaald uit het ar chief. Bekeken dient te worden wat met deze rapporten gedaan kan worden. De lopende zaken dienen eerst te worden afgerond alvorens met nieuwe wordt begonnen. De regionalisering van brandweer, hulpverlening, onderwijsadviesdienst en afvalverwijdering- en verwerking dient op het programma van Eemland te staan. Kortom samenwerking tussen de aangesloten gemeenten vonden de commissie-leden prima, het overheve len van bevoegdheden stuitte op be zwaren Een beter ambtelijk funktione- ren werd ook noodzakelijk gevonden, maar voorzitter Rademaker tekende daarbij wel aan, dat het bestuurlijk funk- tioneren van het gewest wèl afhankelijk is van de grootte van het ambtelijk bu reau van Eemland. Enige uitbreiding zou dat funktioneren van het gewest wèl afhankelijk is van de grootte van het ambtelijk bureau van Eemland. Enige uitbreiding zou dat funktioneren ten goede kunnen komen,zo stelde hij. Hoewel er relatief vrij veel tijd aan dit onderwerp werd besteed, zal dit niet het laatste woord zijn geweest. Gewestvorming is geen simpele zaak, een zaak met veel haken en ogen. Dat het samenwerkingsorgaan als „Gewest Eemland" nieuw elan dient te krijgen, déórover was men het in het algemeen wel eens. GROEN EN RECREATIE Het groen moet niet teveel in kleine onbruikbare partjes versnipperd, hoewel niet ontkend wordt dat het groen naast een gebruikswaarde ook een belevingswaarde heeft. De woning en de tuin zijn voor de jeugd van 0 - 3'/2 jaar veilige speelplekken Voor de jeugd van 3 V2 6 jaar moe ten nabij de woning speelgelegenhe- den zijn zoals zandbak, grasveldje, verhard speelterrein. Totaal ca. 10 speelplekken Voor de oudere jeugd moet een tweetal speelvelden worden aange legd van ca. 1000 m2 elk De speelplekken moeten op veilige plaatsen worden aangelegd, bij voor keur langs het voetpadenstelsel De belevingswaarde van het groen 1. De dikke stippellijn geeft de bouwverkeersroute aan, zoals die ook gebruikt zal worden t.b.v. de ontsluiting van Zwanenburg, Munnikhaven en Bosveld. Ter hoogte van de toekomstige plaats van de noodlokalen (zwart gearieerd) komt een tijdelijke verbinding naar de Smoussesteeg. 2. T.b.v. de verbinding tussen Akkerhoeve-Noordwijck en de noodlokalen zullen 2 bruggetjes over het water langs de Smoussesteeg worden gelegd, één in het verlengde van het pad tussen Akkerhoeve en Noordwijck en één die aansluiting geeft op de Berkelwijk. T.b.v. een direkte relatie tussen De Heerd en de noodlokalen aan de overzijde van de Smoussesteeg (dependance van de Heerd) komt er nog een derde bruggetje. Over de exacte situering van de bruggetje, de uitvoering ervan en de aanleg van de aansluitende paden zal, conform gedane toezeggingen, overleg worden gepleegd met de betrokken scholen! (prot. chr. en De Heerd) onverbrekelijke eenheid waarin elke woning zijn specifieke herkenbare plaats inneemt. Het terrein leent zich voor een con sequent gehanteerde rechte verka veling. Op een beperkt gebied kan hiermee een bijzonder effect worden bereikt Op een groter gebied toege past. leidt het al snel tot een eento- nigpbeeld, langgerekte straten en een weinig toereikende ruimtewer king, De hoofdontsluitingsweg volgt daar om niet de rechte lijnen van de be staande verkaveling van het gebied. Voor de architectonische uitwerking van het plan gelden de volgende richt lijnen: Meerdere bouwvormen per woonge bied lijken nodig om te voorkomen dat een woongebied te zeer verzelf standigt t.o.v. overig Leusden Een lenig bouwsysteem dat de ver kaveling volgt, verdient voorkeur bo ven een star systeem dat de verkave ling dicteert Bouwen in meerdere lagen en met hoge topgevels zou bij voorkeur moeten geschieden in de centrale delen van de woongebieden. Meer naar de randen wordt als over gang naar het landschap gedacht aan lagere bouwvormen, het door trekken van kappen over bergingen e.d Platte afdekking van de daken van de woningen is slechts in beperkte mate aanvaardbaar Het is van belang dat hoekoplossin gen kunnen worden gemaakt om on aantrekkelijke blinde zijgevels te kunnen vermijden. Mogelijk kan in de kapvorm worden aangegeven dat een hoekwoning op meerdere straten gericht is Aangaande het materiaalgebruik gaat de voorkeur uit naar baksteen, hout en pannen daken, waarbij de zelfde materialen terug te vinden zouden moeten zijn in de inrichting van de omgeving van de woning (b.v muurtjes, bestrating en klinkers, pannen daken op schuren e.d.). De bunker is onverwoestbaar en daarom prima als speelobjekt voor de kinderen. kan worden vergroot door: - het maken van reliëf (ophoging of afgra ving); - het graven van plassen en sloten; - een veelsoortige beplanting. De structuur van de bebouwing kan worden versterkt door de beplanting. Voorbeeld: hoofdwegen krijgen een laanboom-beplanting Minder be langrijke wegen worden beplant met een minder forse beplanting en woonstraten krijgen een beplanting met sierbomen Beplanting kan worden gebruikt als scheiding tussen rustige en drukke plaatsen (b.v. tussen weg en plein of tussen weg en trottoir). VERKEER De intensiteit van het autoverkeer op de hoofdontsluitingsweg is zo ge ring dat het niet noodzakelijk is om vrijliggende fietspaden aan te leggen. Voor de fietser en de wandelaar zijn de Smoussesteeg en de groene ruimte in het hart van de plannen centrale punten waarop het paden stelsel gericht moet zijn. Het parkeren kan op verschillende manieren worden opgelost: a. Overwegend parkeren bij de wo ning: - alle toeleidende straten ten minste 5 m breed; - parkeernorm 1.7 parkeerplaats per woning; b- parkeren concentreren op niet te grote openbare parkeerplaatsen: - toepassing van looppaden naar de woning wordt mogelijk; - maximum afstand parkeer plaats tot woning is 50 m - parkeernorm 1,5 parkeerplaats per woning. Als alle parkeerplaatsen openbaar zijn kunnen ze beter benut worden, daarom is in dat geval een lagere parkeernorm mogelijk. Er moet rekening worden gehouden met openbaar vervoer. De loopaf standen tot een bushalte mogen he melsbreed maximaal 250 m zijn. De intensiteit van het autoverkeer is niet zo groot, dat speciale maatrege len tegen geluidshinder behoeven te worden genomen.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5