Nieuw gemeentehuis wordt „eenvoudig representatief" Haast maken met wettelijk kader van wijk-organisaties" Beleidscommissie gaat binnenkort inzendingen architecten beoordelen I ■eusder hrant" INITIATIEF VOORSTEL VVD: DONDERDAG 10 ME11979 plaatselijk nieuws 7 LEUSOEN - Hoewel met het ntwerpen van een nieuw ge- eentehuis voor Leusden nog loet worden begonnen, staat ts van het karakter van het ge euw al wel vast: overbodig luxe il het niet worden. „Eenvoudig ipresentatief" zijn de woorden ie Reier van Gooi gebruikt om et toekomstige onderkomen an de gemeente te typeren. Van ooi, ambtenaar van de ge- ieente Leusden en projektcoör- inator voor de nieuwbouw van et gemeentehuis, noemt me- n enkele voorbeelden om het bere karakter te Illustreren: n airconditioning (waarvan kosten één miljoen gulden uden bedragen), geen geheel ileuwe Inventaris (waarmee 900.000,- gemoeid zou zijn) en er veel aandacht voor energie- sparende maatregelen. Geen armer in de hal dus? „Nee", legt Van Gooi, „geen marmeren al". Toch is ook met een niet zo erg ixueus gemeentehuis nog een fors drag gemoeid De gemeenteraad iett zich in haar vergadering van vori- ie maand akkoord verklaard met een ogeheten „taakstellend krediet" van «ina vijftien miljoen gulden. Van Gooi: Oat is veel geld. ja. Maar we hebben litgerekend wat nieuwe gemeentehui len, die in de afgelopen jaren gebouwd lijn. per kubieke meter gekost hebben Vij zitten dan met dit bedrag ergens in iet midden, gezien ons aantal inwoners in ambtenaren. In Rheden. een enig- :ins vergelijkbare gemeente, is vorig iar een gemeentehuis gereed geko- nen Dat heeft zo n 26 miljoen gulden lekost. Gezien de prijsontwikkelingen un je haast wel zeggen, dat we het hier ■oor de helft van de prijs proberen te jaan doen" PROGRAMMA Gelijk met de aanvaarding van het taakstellend krediet, dat waarschijnlijk in augustus gevolgd zal worden door een besluit tot votering van het vereiste bedrag, heeft de gemeenteraad het programma van eisen voor het ge meentehuis vastgesteld. Voor 35.000,- vervaardigde het advies- buro ..Berenschot" een fraai blauw boek. dat het uitgangspunt voor de nieuwbouw vormt. Kon de gemeente zelf zoiets niet produceren? ..Nee", meent Van Gooi; ..allereerst niet omdat het door de provincie geeist werd. Maar we waren er ook zelf al van terug geko men om alles zelf te doen. Toen we d'r anderhalf jaar geleden mee begonnen, hadden we nog het idee dat veel door onze eigen medewerkers kon worden gedaan. Maar niemand van ons heeft ooit met een dergelijk projekt van doen gehad. Dan wordt het wel een vreselijk hachelijke zaak om er aan te beginnen zonder steun van deskundigen. Maar nogmaals; het mocht ook niet van de provincie". iSL De leden van de beleidscommissie „Nieuwbouw Gemeentehuis". Boven mevrouw W. Vlugt (CML), burgemeester J. W. M. Rademaker, R. van Gooi (projektcoördinator) en K. F. E. Brouwer (gemeentesecretaris). Onderste rij van links naar rechts: T. Pais (directeur gemeentewerken) en de raadsleden R. Bergsma (VVD), R. BLoemhof (PL) en J. Pekelharing (CDA). V.Dj eerste kwartaal van 1981 met de bouw van het nieuwe raadhuis gestart zal kunnen worden. Daarmee is dan na programmamaken en ontwerpen de derde fase van start gegaan: die van de uitvoering. BERENSCHOT Het staat nog niet vast of en zo ja, in welke mate bij de verdere voorberei ding en de uitvoering van de nieuwbouw gebruik gemaakt zal wor den van de diensten van externe ad viseurs Van Gooi: ,.Het medewerken aan de totstandkoming van het program van eisen door Berenschot is een op zich staande opdracht geweest. Het houdt niet automatisch in dat we verder ook nog van Berenschot gebruik zullen maken, al denk ik toch wel dat het zal gaan gebeuren. Het hangt in de eerste plaats af van het apparaat dat de te kiezen architect of architecten achter zich hebben. Zijn het grote bureaus, dan zal een groter deel van de organi satiewerkzaamheden in eigen huis kunnen gebeuren. We hebben op de begroting een bedrag opgenomen van 190 000,- voor advieskosten door externe bureaus. Daarnaast is er een post van 210.000,- opgenomen voor de zoge heten budgetbewaking. Dat is gedaan omdat wij zelf niet de vereiste knowhow in huis hebben en je door inschakeling van een deskundig bureau hiervoor in feite de zekerheid krijgt dat het budget niet overschreden zal worden Dat is uiteraard erg belangrijk en daarom lijkt het me echt nodig om dat bedrag er aan te besteden, temeer daar het maar een fractie van de totale bouwsom is" Van Gooi is het dus niet eens met de opmerkingen van CDA-raadslid Piet Voormolen, die in de laatste raadsver gadering liet weten de geraamde direc- tiekosten erg hoog te vinden? Van Gooi ..Ik weet dat het de taak van de raadsleden is om de nieuwbouw van het gemeentehuis zeer kritisch te vol gen, met name ook de financiële kant er van. Voormolen heeft toegezegd er la ter gedetailleerd op terug te komen, en met belangstelling zal ik er dan kennis van nemen. Ik persoonlijk zie in de post directiekosten niet erg veel ruimte. De meeste dingen, zoals het architec tenhonorarium. liggen gewoon volgens normen vast. Daarnaast heb je dan de kosten van externe adviseurs. Maar daarover heb ik al gezegd dat ik in schakeling, zeker op de budgetbewa king, nodig vind". INSCHAKELING KING BEVOL- INVENTARISEREN Berenschot begon met het inventari seren van alle wensen met betrekking tot de ruimte, daarbij rekening houdend met de nota ..Personeelsprognose tot het jaar 2000". Er werden gesprekken gevoerd met de chefs van de ver schillende afdelingen, die tevoren had den overlegd met hun medewerkers. Een enquête leverde gegevens op om trent het aantal bezoekers dat de diver se afdelingen ontvangen. Een ander maakte duidelijk hoe de relatielijnen - wie gaat er naar wie en hoe vaak - binnen de gemeente liggen. Ook de aanvoer van auto's en fietsen werd on der de loupe genomen. Aan de hand van deze soort gegevens maakte men met behulp van een computer het pro gramma van eisen. Het grootste deel van het blauwe boek wordt ingenomen door een indicatie van het benodigde vloeroppervlak van de ruimtes in het raadhuis. Zo moet er een raadszaal komen van 200 vierkante meter, een boudoir van zeven en een gezel schapsruimte van vijftig meters in het vierkant. Ook wordt er een toelichting gegeven op de specifieke onderdelen van het gebouw en de organisatie. In het pro gramma wordt bijvoorbeeld vastgelegd dat publieksgerichte aktiviteiten voor namelijk in een grote ontvangsthal plaats zullen moeten grijpen. Afdelin gen die veel met het publiek te maken hebben (Voorlichting. Burgerzaken. Bouw- en Woningtoezicht etc.) moeten daarom in de naaste omgeving van de hal gesitueerd worden. Het zijn basis gegevens, die in de ontwerpfase later moet worden uitgewerkt. COMMISSIE Tot de programma-fase behoorde ook het instellen van een inspraakgroep voor het personeel en een beleids commissie. Het gemeentelijk personeel is van het begin af aan in de gelegen heid gesteld suggesties te doen voor het nieuw gebouw en de ambtenaren zullen gedurende de hele verdere ont wikkeling hun ideeën naar voren kun nen blijven brengen. De beleidscommissie neemt een centrale plaats in bij de voorbereiding en de uitvoering van de bouw Bur gemeester Rademaker is voorzitter van de club, die verder bestaat uit Van Gooi (projectcoördinator), Brouwer en Pais (hoofden en respectievelijk secretarie en gemeentewerken, Bergsma. Bloemhof en Pekelharing (raadsleden) en mevrouw Vugt (namens het CML). Deze commissie stelde ook de te vol gen proceduren bij het zoeken van ar chitecten voor het gemeentehuis vast. In navolging van Lelystad werd geko zen voor het plaatsen van enkele ad vertenties. waarop belangstellende ar chitecten kunnen reageren De ad vertenties zijn dezer dagen geplaatst en de termijn voor reageren is op drie we ken gesteld. Van Gooi; ,,Het is uitdruk kelijk niet de bedoeling dat de gegadig den na drie weken met een schetsont werp komen. Wij willen van ze dat ze iets laten zien van hun creativiteit bij voorbeeld door recent gerealiseerde projecten te tonen Ook vragen we om hun visie op het gemeentehuis in relatie tot de omgeving en het dorp Leusden Onafhankelijk van elkaar gaan de leden van de beleidscommissie de inzendin gen beoordelen aan de hand van een aantal punten, vastgelegd in een ma trix. Vervolgens gaan we praten over een voordracht aan B. en W. We zullen er acht voordragen, waaruit gekozen moet-worden. Die voordracht baseren we op gesprekken met de gegadigden en het bekijken van gerealiseerden projecten Het aantal van acht is wil lekeurig, je moet ergens een grens trekken. Het wordt ondoenlijk om pro jecten van vijfentwintig architecten te bekijken."sz EEN OF MEERVOUDIG Uit de acht selecteren B.en W. en de beleidscommissie vervolgens één of drie architecten, wie de opdracht wordt verleend Van Gooi: ,,We zijn er eigen lijk altijd vanuit gegaan, dat het een meervoudige opdracht zal worden. Maar voor het geval één kandidaat duidelijk met kop en schouders boven de overige uitsteekt, hebben we de mo- gelijkhied van een enkelvoudige op dracht ook in de procedure opgeno men De rest van de gang van zaken lijkt op die rond het winkelcentrum De Ha mershof. Uitgaande van drie architec ten: die gaan ieder een schetsontwerp maken Deze worden blootgesteld aan inspraak van de bevolking, inspraak van gemeenteambtenaren, de kritiek van een onafhankelijke architec tencommissie en mogelijk de visie van het stedebouwkundig adviesburo Zuiderhoek. Tenslotte wordt er een de finitief ontwerp gemaakt, dat de goedkeuring van burgemeester en wethouders behoeft Dan zijn we in middels ruim een jaar verder. De daar op volgende aanbestedingsprocedure, het aanvragen van de bouwvergunning en de procedure van het bouwrijpma- ken zullen vervolgens ook nog de nodi ge tijd in beslag nemen, zodat in het Pas wanneer er één of meerdere voorlopige ontwerpen op tafel liggen, wordt de Leusd.ense bevolking recht streeks ingeschakeld bij de plannen voor het nieuwe gemeentehuis Is dat niet wat laat. want er is dan al een hele weg afgelegd? van Gooi: ,,Het moment waarop je de bevolking het beste kunt laten inspreken is een moeilijke vraag. Het punt is, dat je de mensen iets concreets moet kunnen laten zien. Zo'n program van eisen, daar kun je toch niet op laten inspreken. Overigens wordt het CML wel uitge breid ingeschakeld bij het maken van de plannen. Mevrouw Vlugt is lid van de beleidscommissie als vertegenwoor digster van de CML-werkgroep R.O die ook alle plannen op tafel krijgt. De andere werkgroepen van het CML wor den ook op de hoogte gehouden van de gang van zaken. Maar ook in het CML is het nu niet zo eenvoudig om goed in te spreken Ik was kortgeleden in de werkgroep R.O om vragen over het program van eisen te beantwoorden. Daar werd ook meteen door een paar mensen gevraagd, waar zijn de teke ningen Dus je moet toch wel iets concreters dan dit kunnen bieden i. (SKfc. (Van de redaktle) LEUSDEN - Tijdens de openbare commissievergadering van de raadscommissie Algemene Be stuurszaken, werd enige tijd gedis- kussieerd over het ingebrachte ini tiatiefvoorstel van de WD ten aan zien van de organisatie-vorm van wijkorganen In de gemeente Leus den. In het voorstel spreekt de WD de voorkeur uit voor wijkverenigin- gen. Zeker in verband met het ver strekken van gemeentelijke subsi dies lijkt het de WD gewenst, dat door de verschillende wijkorganlsa- ties gekozen wordt voor een wettelij ke vorm, bij voorkeur een vereniging om „een zo groot mogelijk participa tie en medezeggenschap in de sa menstelling van het bestuur en de te organiseren aktivitelten te verkrij gen". In het algemeen vonden de le den van de commissie het WD- voorstel uitstekend, maar men had enkele kanttekeningen. Zo werd getwijfeld aan de haalbaarheid van het voorstel „dat een wljkvereniging alteen als gesprekspartner kan wor den geaccepteerd als tenminste vijf tig procent van de wijkbewoners is aangesloten". Ook het door de raad vast te laten stellen van statuten en huishoudelijk reglement vonden sommige leden te ver gaan. HAAST Woordvoerder Rients Bergsma van de VVD vond toch, dat er wel enige haast geboden is met dit voorstel, ook al merkte voorzitter Rademaker op, dat het gemeentebestuur reeds is begon nen met een ,,nota wijkverenigingen" Die haast is geboden, aldus de heer Bergma omdat ook in de tweede fase binnen afzienbare tijd nieuwe wijkvere- nigingen/organen zijn te verwachten Het zou in dat verband prettig zijn, dat zo spoedig mogelijk in ieder geval mi nimale regels worden opgesteld, waar aan zo'n wijkorgaan dient te voldoen om voor een gemeentelike subsidie in aanmerking te kunnen komen" De liberaal kon zich indenken, dat niet in de mei-vergadering van de raad deze zaak reeds afgerond zou kunnen zijn, maar hij verlangde wel richtlijnen van de raad. In dat verband drong hij er bij voorzitter Rademaker op aan er naar toe te willen streven om medio juni een deelnota (tussenrapport) uit te brengen over deze materie, waarin enkele mini male richtlijnen staan aangegeven". DE WETERING De wijkraad De Wetering had - naar aanleiding van het VVD-voorstel - een brief gestuurd naar de commissie, waarin werd vastgesteld, dat de wijk raad het jammer vindt, dat de VVD de vrijheid beperkt door dwingend de ver- enigingsvorm te willen voorschrijven Verder wordt het in de brief van de We tering als teleurstellend ervaren, dat het voorstel buiten de bestaande wijkorga nen om wordt gepresenteerd. Ook het criterium ten aanzien van het aantal le den, zoals de VVD in het voorstel stelt, vindt de wijkraad te zwaar „waardoor bestaande wijkraden op die manier gemakkelijk kunnen worden weggere- geld'. De heer Bergsma merkte naar aan leiding van deze brief op, dat het nog de vraag is of een verenigingsvorm de vrij heid van de leden beperkt. Het verwijt, dat de VVD ondemokratisch zou heb ben behandeld door niet eerst de wijk organen in te schakelen, wees de heer Bergsma af. „Iedere partij heeft zonder meer het recht om een initiatief-voorstel op tafel te leggen Pas daarna kan er over worden gepraat' Burgemeester Rademaker deelde mee. dat het in de bedoeling ligt van het gemeentebestuur in juni de nota wijk verenigingen te presenteren. Daarna kan dé nota worden besproken door alle belanghebbenden De besluitvor ming zou dan in november kunnen plaatsvinden NIET TE LANG WACHTEN „De reden, dat wij juist nu dit voorstel hebben geformuleerd, komt, doordat verschillende mensen kontent zijn met de wijze waarop de zaken nu geregeld zijn Die mensen hebben het gevoel - en wij hebben dat ook - dat er een wet telijk kader aan de wijkorganisaties ge geven dient te worden om de betrok kenheid van de bewoners bij het wijk- gebeuren groter te maken Juist als dat het geval is, kan een dergelijke wijk- vereniging ook met recht als gespreks partner funktioneren met de overheid Zeker, wanneer om subsidies wordt ge vraagd. dient dit wettelijke kader aan wezig te zijn Juist omdat ten aanzien van wijkorganisaties nieuwe ontwikke lingen zijn te verwachten (tweede fase), vinden wij het achtzaam, dat niet te lang wordt gewacht Wachten tot het eind van het jaar vinden wij juist daarom een moeilijke zaak. We zouden het op prijs stellen, indien in de juni- of augus- tusraad in ieder geval de voor- en na delen van verschillende vormen op een rijtje zijn gezet met daarbij de minimale vereisten, waaraan een wijkorganisatie dient te voldoen Dat kader kan dan via her rapport wijkorganisaties worden uitgebouwd" De heer Offereins (GPV/SGP) vond het initiatief van de VVD in eerste in stantie een goed voorstel. Ook hij was van mening dat 'n wettelijk kader gege ven dient te worden aan de wijkorgani saties. „Ik ben echter verbaasd over het voorstel van de VVD dat de statuten en de huishoudelijke reglementen door de raad vastgesteld dienen te worden Dat gaat me te ver. Er kan hoogstens spra ke zijn van een minimum-model, waar op de statuten en de huishoudelijke reglementen gebaseerd dienen te zijn". De vijftig-procents-regeling in het VVD- voorstel vond hij. evenals de heer Kuijpers (Gemeentebelangen) te hoog gegrepen. Mevrouw Defares (PPL) was het met de heer Offereins eens. Zij vond de vaststellingsprocedure van statuten en reglementen zoals in het VVD-voor stel wordt voorgesteld, „een tikkeltje naar centralisme neigen" en dat ver baasde haar bijzonder. Ook de heer Konijnenbelt (CDA) vond het een positief voorstel, ook al was er nog wel wat aan te verbeteren Hij ondersteunde de wens van de VVD om haast te betrachten „Snelheid is inderdaad geboden", vond hij en vroeg om een tussentijdse „deelbehande- ling". SPELREGELS KELIJK NOODZA- De heer Bergsma trok zich de kritiek ten aanzien van het „centralisme" wel aan. Hij wees er op, dat de fraktie geen ervaring heeft met het samenstellen van een initiatief-voorstel en dat het door de VVD ingediende voorstel na tuurlijk voor verbeteringen vatbaar is. ,,De essentie van een demokratisch wijkorgaan", aldus de heer Bergsma". is de manier van vergaderen, van in spraak e.d Wat wij hebben bedoeld is inderdaad een minimum-model voor de statuten en de reglementen, waarin de door de gemeente minimum-eisen zijn vastgelegd Of er minimaal 50% lid moet zijn van een wijkverpleging of misschien iets minder, daar is over te - Harm Offereins (SGP/GPV) praten. Maar je kunt je wel afvragen of een wijkvereniging nog als gesprek spartner kan dienen, als meer dan de helft van de bewoners van een wijk niet achter de wijkvereniging staat, die wél namens alle bewoners praat. Spelre gels zijn in ieder geval noodzakelijk en ons voorstel wiMaartoe bijdragen. On ze fraktie is blij, dat de andere frakties zo positief over ons voorstel denken" In de mei-raadsvergadering zal het WD-voorstel in ieder geval aan de orde komen, met daarbij een reaktie van het gemeentebestuur.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7