uppie en Nel amuseerden leel veel Leusdenaartjes lazar levert Z406,- op „Vjaemsche kermis" van den KPJ op den eersten Pinksterdagh Altijd bezig met pottenbakken Hobbit houdt rommelmarkt Jaar vergadering Gouden Klomp defllÉfl/inzijn werk Tieneravond -i.esr Pottenbakster Marian in 't Veld 55 DONDERDAG 10 ME11979 EUSDEN - Clown Huppie en ije Nel brachten woensdagmid- Ifa 2 mei voor de kinderen van de ere school twee voorstellingen, de voorstellingen waren stamp- Ondanks het slechte weer of sschien wel dankzij het slechte er. waren er veel ouders die hun ideren bij de feesttent afzetten. Bij ingang was het wel nodig om rub- rlaarzen aan te hebben want het één grote modderpoel. Tot ermaat van ramp viel een van de ideren languit en moest naar huis schone kleren aan te trekken. Na i kwartiertje kwam ze gelukkig er stralend de feesttent binnen. Oe voorstelling was vooral door iwn Huppie een groot succes. De apjes waren niet van de lucht en oral het struikelen over van alles en jg wat. gaf de kinderen dolle pret. De ideren hadden het helemaal niet ser toen de broek van Hppie een paar er afzakte en hij in een gestreepte insop stond. Zusje Nel bracht samen t Huppie wat goochelkunstjes Voor jongste kinderen was dat eigenlijk ts te moeilijk zodat deze op hun stoe- len gingen draaien en heen en weer gingen drentelen. De volle aandacht was weer aanwezig toen clown Huppie samen met de kinderen een liedje zong met de titel:Oei, oei oei, wat een circus is met dat" Deze clown was van alle markten thuis Tuba klarinet saxofoon banjo, hij wist overal iets goeds en iets grappigs uit te halen Voor de kinderen weer een uitstekend verzorgde middag met veel pret, georganiseerd door de oranjevereniging i. Ybm. 91/ A LEUSDEN - Een goed idee. Ten late van het jaar van het kind werd ip zaterdag 5 mei door kinderen in eusden-zuid een pleinfeest leorganiseerd. Ten bate van het jaar an het kind wil zeggen ten bate van ïén der grotere projekten van het iationaal Comité van het Jaar van iet Kind. „Waarschijnlijk," zei co- nitélid W. Buitendorp, „zal het geld Hoor het grootste deel besteed wor den voor het buitenlandse kind in federland". Het feest vond plaats op het plein tussen de-Juliana-, de Van Solms-, de Prinses Irene- en de Mauritslaan. Het was koud. en het regende af en toe. maar er werd met animo op dat plein gewerkt door dat handjevol kinderen. Er werd een rommelmarkt gehouden, waar allerlei leuke spulletjes voor een fancy-prijsje van de hand gingen. Er stond een gietijzeren onderstel van een oude naaimachine, die tegen elk rede lijk bod verkocht mocht worden. Er wa ren oude boeken, platen en plan- tenstekjes te koop. Er was een apart tentje opgesierd met erg mooie teke ningen, waar bloemenzaad werd ver kocht Er was een grabbelton. Er kon gesjoeld worden op een sjoelbak, die over een paar witte tuinstoelen heen lag. Het lege blikken omgooien was ook heel erg in trek. Er werden door moeders verrukkelijke poffertjes en pannekoeken gebakken, die grif wer den verkocht en opgepeuzeld. Er werd een lekker kopje koffie geschonken voor de somma van 25 cents. Sommige kinderen hadden modellen gebouwd, en verkochten daar lootjes voor - weer anderen hadden allerlei voorwerpjes vervaardigd, die ze te koop aanboden Van 10 00 tot 11.00 uur werd er een behendigheidswedstrijd gehouden, die met veel fantasie was opgezet door één der vaders, de heer J.Th. Kuypers. Drieéndertig kinderen schreven zich voor deze wedstrijd in De rit begon met ringsteken. Balancerend op de fiets moesten de kinderen met een lans in een drietal ringen steken Vervolgens moesten ze een paaltje ronden. Daarna een wip nemen, weer een paaltje ron den, en daarna kwamen ze bij een smal spoor, waar ze precies met de fiets tus sen konden rijden Het was een span nende behendigheidsrit. Twee ladders waren met de kant tegen elkaar ge plaatst. en de kinderen konden er pre cies tussendoor fietsen. Toen moesten ze over een heuvel en via een schuine plank omlaag. Via een evenwichtsbalk LEUSDEN/CENTRUM - Op vrijdag 8 juni (van 17 00 tot 20 00 uur) houdt de o.b.s. de Hobbit (Groenhouten) in het kader van het eerste lustrum een rom melmarkt De opbrengst daarvan is be stemd om de kosten van het feest voor de kinderen te dekken. De ..kooplui" kunnen nog heel wat spulletjes gebrui ken. zoals speelgoed, meubilair, kle ding, boeken, platen, huishoudelijke ar tikelen enz. (liever geen schoeisel) Wilt u - in deze schoonmaaktijd - spulletjes kwijt? Die kunnen op dinsdag 29 en donderdag 31 mei tussen 18 00 en 20 00 uur gebracht worden op de Hob bit. Als u vervoersproblemen heeft, kunt u - na schooltijd - ook bellen. Het tele foonnummer is 42131 en dan wordt e.e.a keurig bij u opgehaald moesten ze tenslotte zo n meter of vijf steltlopen Ron van der Hurke was de gelukkige winnaar. Tegen twee uur 's middags was het feest beéindigd. en de kinderen hadden welgeteld 406 - bijeen gebracht voor het goede doel. Voldaan ging iedereen naar huis. plaatselijk nieuws LEUSDEN/CENTRUM - Op vrijdag 11 mei (aanvang 20.00 uur) houdt de Leusdense carnavalsvereniging De Gouden Klomp haar jaarvergadering in het restaurant van het zwembad Ba- voort. Een belangrijk agendapunt is het bespreken van de nieuwe statuten, no dig i v m de inschrijving in het vereni- gingsregister van de Kamer van Koop handel Voorzitter G. Dietrich en de be stuursleden P Valkenet en A. Steman zijn periodiek aftredend maar her kiesbaar Ter versterking van het be stuur (2 vacatures) worden de heren R. v.d. Werve en F. Vugt candidaat ge steld Voorts wordt het programma voor het a s seizoen bekend gemaakt en de aanvulling van de Raad van Elf gereali seerd De praatavond wordt, net als verleden jaar. afgesloten met Bingo! LEUSDEN - Op den eerste Pink sterdagh, den 3-den juni van het jaar des Heeren 1979, organiseerde de K.P.J. van Leusden een Vlaemsche Kermis. Deze manifestaasie wort gehouden achter den Roschmoolen, Hessenweg 117 te Stoutenborgh, ende zal plaatsvinden van twalef uren op den noene tot twalef uren middernagt. Het programma omvat diverse vor men van volkschvermaeck ten tijde van den Middeleeuwen. Onderdelen als wagenspeelen. optreden van eene kwakzalver, een toernooij, eene ver oordeling, ende volschdanschen ligten nog slegts een tipje van den sluyer. Dit alles speelde zich af binnen eene kring van kraamen met als centraal punt den herberg Naast den stadsomroeper, schout ende schepenen, minstrelen alsmede beoefenaaren van oude ambachten zullen verschillende herkenbare figuren uit den vroegeren tijt hunner opwach ting maaken. Des avonds zullen den herberg, eene kampvuur en den maaltijt - broot, soep en vleesch een groote rol speelen Op dit mooment poogen 25 menschen den Middeleeuwsche en tourage zoo authentiek moogelijk te maaken. Het laat zich licht raaden dat hier nogal wat bij comt kijken. U merckt het, wij doen er alles aan om u het idee te geeven eene dag in den Middeleeuwen te leven Den heele op zet kan echter alleen succes hebben als u in aangepaschte, Middeleeuwsche kleding verschijnt. Speciaal dezer re den is eene tolbewaarder aangetrok ken. Uw kleding is als het waare uw entreebewijs. ,,Den Vlaemsche Kermis" is georga niseer! voor leeden en met-leeden Eerstgenoemden betaalen iets minder tol Slegts een klein aantal niet-leeden ontvangt deeze aencondigingh. Zijn er echter meer belangstellende, dan kun nen zij bij onderstaande contactper- soonen teregt In verband met deeze Vlaemsch Ker mis is een uitgebreit informaatsieblat saamengestelt. In dit blat zullen ook kleedingadviezen opgenoomen zijn. Wanneer u belangstelling voor de Vlaemsche Kermis hebt dient u zich vóór den 14-den mei van het jaar des Heeren 1979 bij één van den volgden persoonen aan te melden; Jan Her der, Hessenweg 117, Stoutenburg, tel. 033—41015; Wim Möhlmann, Burg. de Beaufortweg 38, Leusden- Centrum, tel. 033-41207. Een ieder die zich opgeeft, ont- vange het informaatsieblad, dat u, mits passende gekleed, doorgang bij den tol verschaft. „En thans, dames en heren, hoort u onze uitzending na middernacht." LEUSDEN Marian in Veld, die In januari in Lensden is komen wonen is pottenbakster. Voor haar winkeltje heeft ze de lenke naam „de Klelerye" bedacht De benedenver dieping aan Dordogne is helemaal ingericht als pottenbakker^ en ver koopruimte. rJk geef twee avonden en een morgen les in pottenbakken, maar in mijn vrije tijd ben ik ook altyd bezig. Dat moet ook wel wanneer Je er ook een winkeltje by hebt. Samen met m^Jn man, die ook erg enthousiast b, gaan wty vaak avonds naar beneden om wat lenke dingetjes te maken en opdrachten uit te voeren. Zo*n opdracht kan heel verschillend zjjn. Op het moment heb Ik een grote opdracht van spaar varkens met naam, maar ook tegels met naam of bekers ztyn veel gevraagde artikelen". Marian, die moeder van drie kinderen is wilde na de geboorte van de tweeling zo*n vijf Jaar geleden weer Iets gaan doen. Zij woonde toen in Waddinxveen en ging op een pottenbakcursus. Zij kreeg er zo'n plezier in, dat zij thuis ook een draaischijf installeerde en de leukste voorwerpen maakte. Na drie jaar op een cursus in Gouda gezeten te hebben is zij twee jaar naar de avond-MTS in Gouda gegaan. Pot tenbakken is een vrij beroep. De techniek moet natuurlijk aangeleerd woden, maar vaardigheid moet je je zelf aanleren. GOK „In onze vorige woonplaats was ik al gestart met opdrachten en lessen, maar het is altijd een gok of het ergens anders ook aanslaat. Je I-135 - investeert veel. Je hebt heel wat aan te schaffen, wanneer je wilt beginnen. Nu begint het lekker te lopen en ik* denk dat ik in september een ochtend erbij ga doen". Per les heeft Marian vijf mensen. Ze vindt dat dat er ook niet meer kunnen zijn, wil je iedereen voldoen de aandacht geven. Drie draaischij ven, een oven, werktafels, een fon teintje, droogrekken en rekken voor de verkoop en natuurlijk de gereed- krijg je de ringtechniek. Je draait rollen, smeert ze dicht en plakt deze op elkaar. Daarna werk je het af. Een volgende fase is het werken met platen. Je rolt de klei uit. snijdt er een bodem uit, rolt de plak weer uit en bewerkt het geheel om de bodem heen". VERGOEDING Mogen de mensen hun werkjes schappen staan opgesteld in een royale ruimte aan een prachtig aan gelegde tuin. ,Je hebt niet meer dan drie draai schijven nodig voor vijf man omdat de spulletjes gedraaid of geboetseerd kunnen worden. De een vindt het fijn om lekker te kliederen en de ander zit graag aan een draaischijf. Met boetseren moet je natuurlijk veel fantasie hebben. Een draaischijf lijkt eenvoudig, maar dat valt vies tegen. Het is al moeilijk om in het begin het balletje klei op de draaischijf te houden. Vaak denken de mensen wanneer ze beginnen: Nu zal ik eens even een mooi potje maken. Dan vliegen de stukken klei om je oren. In welk tijdsbestek je het onder de knie hebt is ook heel verschillend. De één heeft het met tien lessen onder de knie en de ander doet er een jaar over. Wanneer je wilt boetseren begin je met een duimpotje. De naam zegt het al. Een balletje klei druk je met de duimen uit tot een potje. Hierna mee naar huis nemen? „Ja, maar daar vraag ik wel een kleine vergoeding voor. Dat vraag ik per gewicht. De een maakt namelijk iets heel groots en de ander iets kleins". Kun je ook aan de hand van de werkjes de aard van de mensen afleiden? „Nou. nee, je hebt natuurlijk bepaalde personen die willen boetse ren en waarvan je ziet dat zij echt artistiek zijn aangelegd. Maar er zijn ook mensen bij die gewoon lekker een avondje uit zijn, gezellig babbe len en niet zo veel doen, dat is natuurlijk ook prima. Er zijn ook mensen die thuis al een draaischijf en een oven hebben, maar hier komen omdat zij de fijne kneepjes willen leren. Wanneer je door wilt gaan heb je natuurlijk niet genoeg aan dat ene uurtje in de week". Wat doe je nu allemaal om een stuk klei om te toveren in een sier- of gebruiksvoorwerp? „Wanneer ik nu dat spaarvarken als voorbeeld neem, 's avonds draai ik het varken, de volgende ochtend plak ik de oren, poten en staart eraan. Ik maak er een gleuf in en maak de ogen en de neus. Na een nacht drogen is de klei namelijk leerhard en daardoor makkelijker te verwerken. Hierna moet het varken 14 dagen drogen. Na het drogen werk ik het af. Wat wegkrabben en bijschuren. Ik bak het biscuit (920 graden Cel sius), hierna wordt het geglazuurd. Het gaat weer de oven in op 1020 graden Celsius en het varken is klaar. Na ons gesprek laat Marian mij de ruimte zien. Bij de rekken voor de verkoop blijf ik toch iets langer staan. Kleine miniatuurtjes, thee serviesjes, kikkers in alle kleuren en formaten staan te pronken op de rekken. Mijn blik wordt getrokken naar de vreemde dieren op de plank. Dit is het werk van haar man. Het zijn dieren die niet bestaan. Ik vind ze erg goed. Marian is met kleine opdracht)es begonnen. Er kwamen eens wat mensen langs, die vroegen of zty wat voor bon wilde maken. Op een gegeven moment werkte zty voor een boetiek, die maar meteen honderden miniatuurtjes bestelde, dat werd haar iets te gortig. Nu Is de winkel geopend op maandagochtend en maandagavond en verder wanneer zy thuis is, want het Is en biyft een hobby voor Marian. Tea Middelkoop-van Maanen Pottenbakster Marian in 't Veld. LEUSDEN - Vrijdag a s. 11 mei wordt in het jongerencentrum ..De Til" weer een Tieneravond gehouden voor de jeugd van 10 t/m 14 jaar (niet jon ger). Deze keer zal er een disc-jockey wedstrijd worden gehouden Jongens of meisjes die denken er goed in te zijn platen aan elkaar te praten zijn van harte welkom, maar kunnen zich bij binnenkomst melden hiervoor bij Huub Hubregtsen, en deze zal zolang de tijd het toelaat in de gelegenheid worden gesteld hun kunnen te presenteren De winnaar of winnares mag tot slot van avond enige platen aan elkaar praten, dus een klein programma verzorgen Andere talenten of imitaties kunnen natuurlijk ook altijd gemeld of vertoond worden Wel melden bij binnenkomst opdat dan het programma indien moge lijk erop afgesteld kan worden. Natuur lijk zijn ook de jongeren die niet deel nemen aan de wedstrijd welkom want er moet ook publiek zijn De aanvang van deze avond is om 19.00 uur en eindigt om 20.30 uur DAUWTRAPPEN Zoals reeds vele jaren zal ook dit jaar in de morgen van Hemelvaartsdag 24 mei as door de gezamenlijke jeugdbewegingen t.w. Jeugd en jon gerenwerk „De Til - Herv -Gerefor meerd Jeugdwerk en Blijhof weer het dauyvtrappen worden georganiseerd, wat ook dit jaar weer in de vorm van een eenvoudige puzzletocht wordt gedaan Een klein wedstrijd element maar meer recreatief wandelgenot zal er in verwe ven worden De start is weer tussen 5.00 en 6.00 uur in de morgen vanuit het jongerencentrum „De Til". Tijdens de wandeling wordt weer koffie aangebo den Na de wandeling bestaat de mo gelijkheid tot het gebruik van een ontbijt in „De Til". Aan deze tocht mag iedere belangstellende deelnemen De kosten hiervoor zijn 1,- per deelnemer. Voor 3,00 kan men deelnemen aan het ontbijt Vanaf donderdag 10 mei liggen in „De Til" ,,'t Claverenblad" en „Blij hof" de inschrijfformulieren gereed Een tijdige aanmelding, dus uiterlijk dinsdag 22 mei wordt op prijs gesteld en is in verband met ontbijt noodzakelijk y

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9