stokt 12 APRIL 1979 IgllSliEr kTOHt terugblik 23 springt in de raadsvergadering van september op de bres voor de gewone man. „Zorg voor pan klare plannen inzake kleine ver bouwingen van gelijke wonin gen", stelde hij het gemeentebe stuur voor. Pas in 1979 zouden particulieren aan deze wens (ge deeltelijk) tegemoet komen via de Architectenwinkel. Het gekanker over de plastic- zakken voor de vuilnisdienst heeft tot resultaat, dat met ingang van 1 november alle soorten plastic-zak ken gebruikt mogen worden, mits van goede kwaliteit. Het grofvuil zal nu elke week worden opgehaald. Het raadslid Kitselaar (zeer aktief in de raad) stemt tegen de onder handse aanbesteding van de ver bouw van De Til. Hij is van mening, dat de werkeloosheid in de bouw niet met een onderhandse aanbe steding aan een Amersfoortse aan nemer is gediend. De centrale antenne-systemen in Leusden werken slecht, is de alge mene konstatering. De middel eeuwse toestanden met het riool langs de Kerkdijk in Achterveld worden door de bewoners slecht ontvangen, maar daar valt voorlo pig nog niets aan te doen. Onze commentator had het weer eens moeilijk met het CML Onder de kop ,.CML waarheen?" schreef hij opnieuw een pittig (en pinnig) commentaar met de bedoeling de zaak goed wakker te schudden Het helpt niet zo heel veel. De klaver- jasclub wordt in Leusden opgericht. Ook een duivensportvereniging ziet het licht. De sportpagina's van de Leusder Krant blijven groeien. Leusden's oudste inwoner, de heer J. Schreuder, werd 99 jaar. Het voortgezet onderwijs blijft de gemeenschap beroeren De schoolraad is niet zo erg gelukkig met de aanvragen buiten het ge meentebestuur om door twee scholen. De EHBO-Achterveld bestaat 25 jaar en dat wordt medio oktober ui teraard ook gevierd Onze Achter- veldse medewerker, de heer A. M. v.d. Berg stopt met zijn werk voor de Leusder Krant en dat wordt door de redaktie ernstig betreurd. Er volgt een oproep voor een opvol- geister). „Goede toegankelijkheid van het stedelijk gebied is een vereiste" stelt de werkgroep bestem mingsplannen van het CML na drukkelijk tijdens de behandeling van de deelnota „Verkeer en ver voer". In oktober wordt door de krant een nieuwe serie gestart: „Sport en spel" in Leusden. geschreven door onze sportmedewerker P. J. Op den Camp. Natuurlijk komen de hockeyers het eerste aan de beurt Onze sportman heeft nu eenmaal een zwak voor deze sport. De wedstrijd Roda-Achterveld eindigt met de juiste uitslag: 2-2. Zo hoort het. Eerlijk delen De werkgroep Oude Boerderijen maakt bekend, wat er volgens haar met verschillende oude boerderijen zou moeten gebeuren Aan de Zwarteweg komt in het pand van loodgieter Vermeulen een super markt Bewoners van de Zwar teweg vinden dat niet bepaald ple zierig Het openbaar vervoer wordt on derwerp van diskussie, onder meer ook door het nieuwe Knalgroen rapport „Verkeer en vervoer in het licht van Leusden's groei" Knal groen bepleit railverbinding of snel tram. De gemeente zoekt het in een opvoering van de busdient-frek- wentie Met ingang van donderdag 24 In september 1973 wordt Leusden echt Europese gemeente als de borden worden geplaatst. oktober werd mevrouw Bijl in Ach terveld benoemd tot redaktioneel medewerkster voor die plaats. NIEUW JASJE Donderdag 24 oktober is bo vendien ook het moment, dat de Leusder Krant in een nieuw jasje wordt gestoken: een nieuwe kop, een strakkere indeling. De sportnota verscheen en de behoefte aan sportaccommodaties werd op een rijtje gezet. Door een teveel aan hemelwater, zoals de krant poëtisch meldt, zien de boe ren hun oogst letterlijk vastlopen. De uitspraak van het korte geding tegen de bouw van Noodwin- kelcentrum valt op 31 oktober. De rechter besliste in het voordeel van de gemeente: er mag een noodwin- kelcentrum gebouwd worden aan de Torenakkerweg Het Comité Milieuzorg gaat toch op de helling en dat doet com mentator V goed Er is dan toch nog naar hem geluisterd, denkt hij Progressief Leusden heeft daar ook goed naar geluisterd en zwaait een slag om. de politieke federatie stelt voor om in het vervolg konstruktief samen te gaan werken met de an dere partijen en zich in het vervolg positief op te zullen stellen. V. had in een eerder commentaar daar ook al op aangedrongen, nietwaar? Er komt een plan op tafel voor een busverbinding tussen Leus den-centrum en zuid. Het bleef bij een plan. De gemeente zal alle aandacht besteden aan een veiliger verkeer, belooft zij de raad. Dat was in oktober 1974 De plaatselijke journalisten ver lieten uit protest de raadzaal tijdens de behandeling van de begroting voor 1975. Tegen zoveel „gekke nwerk" waren zij niet bestand Er wordt zoveel gepraat, dat er geen schrijven tegen mogelijk is" Ook verschillende raadsleden zijn die mening toegedaan Het moet af gelopen zijn met dat gekkenwerk, vinden zij. Dominee J. D. te Winkel begint een campagne tegen „jakkeraars" Hij en zijn werkgroep willen voor komen, dat wij met z'n allen „de zenuwen krijgen" Op onze mede werkster Anco Mali maakte dat een enorme indruk. Zij zei de afspraak, die ze die avond had, meteen op Lekker rustig thuisblijven dacht ze na het lezen van het uitnodigende foldertje van de dominee en de zij nen. De ponyclub van Nimmerdor werd "kampioen van Nederland in de Nationale Veelzijdigheids-kam- Op 15 augustus 1973 wordt de eerste steen voor het overdekt zwembad aan de Bavoortseweg gelegd. Begin van de woningbouw in Groenhouten. We schrijven dan 1973. Öp de achtergrond boerderij 't Spul. Istaat strots met Gerritje op de [foto. In Achterveld worden de Pharles Eijck-ramen van de kerk gerestaureerd. Het 300 jarig be staan van de parochie Achter veld wordt eind augustus op {grootse wijze gevierd, dat kun je 'ustig aan de Achtervelders [overlaten. De eerste paal voor het Gerefor meerd Dienstencentrum wordt ge slagen. Kosten van het gebouw 3.2 miljoen gulden. De paal van zestien meter bleek op dat moment de langste paal te zijn. ooit in Leusden Beslagen. De Gereformeerde ba sisschool Leusden wordt officieel in |ebruik genomen In Achterveld is t het geval met „Onze Wereld". Op dinsdag 27 augustus werd Jeest gevierd op de markt Die be stond 1 jaar. Burgemeester Van der |Post wordt in volle glorie met kam- |ioenskoe Gerritje getoond, op de orpagina nog wel, kompleet met se krans. Na twee 'aar actief wer- fen worden de „puupekoppen" nu [en echter carnavals vereniging, le en we op 22 august js 1974 flOODWINKELCENTRUM Het gemeentebestuur zag op iet laatste moment haar fout in [en besloot in allerijl te stoppen jnet de grondwerkzaamheden [voor de bouw van een noodwin- kelcentrum aan de Noorderin- «lag (tweede fasegebied). In een Spoedvergadering besloot de Jaad om dit noodcentrum te [Stichten aan de Torenakkerweg laast het postkantoor. De win keliers in Leusden/Centrum, die ladden gedreigd met een pro- «s, konden het aangespannen Sort geding intrekken, j Op vrijdag 30 augustus 1974 jouwde onze Leusder Krant-fo- •graaf Janus Visser met mej. Ger- 3 Herder, zo meldt de krant ook jnigszins trots, kompleet met foto [De peuterspeelzaal „Klein (luimpje'' te Achterveld kreeg een ieuw onderkomen: in het voorma- fae kruisgebouwtje naast de kerk De wethoudersverkiezing liep jok in 1974 niet zo gestroom- |jnd. Er waren vier stemmingen dig, voordat Gijs van IVoudenberg (CHU) zijn plaats jchter de tafel van het college innemen. Kandidaat Man maker van Progressief Leus- |en haalde het niet. Hij zou zich, oral in de ogen van de KVP, let konstruktief hebben opge teld (aldus fraktievoorzltter An- Jjé van de Berg van de KVP). De ^D koos toen voor de heer pijpers (lijst 6) inplaats van or de kandidaat van de CHU, 1 heer Van Woudenberg. De vond de heer Van Wouden- 9 aanvaardbaar, temeer in het Ier van een toekomstige bun dling van de confessionele par- tot het CDA. Progressief -usden had de sleutels in han en en moest toen kiezen tussen uijpers en Van Woudenberg. Ie keus bleek erg moeilijk te zijn e voelde voor geen van beide mdldaten), maar hield het "islotte op ons aller Gljs, die tot heden dankzij die verkiezing de wethoudersplaats nog steeds bezet. Het 300 jarig parochiefeest in Achterveld werd uitbundig gevierd. Dat spreekt. De krant besteedde er bijna drie pagina's foto's en versla gen aan om dit belangrijke gebeu ren extra te onderstrepen. De CML werkgroep bestem mingsplannen stelt, dat de ge meentelijke deelnota's moeten worden aangepast aan een streef getal van 27 000 inwoners in 1985. De Hockeyclub Leusden ging succesvol van start Burgemeester van der Post gaf de eerste slag op de noodhockeyvelden aan de Noorderinslag. In een pagina-grote advertentie vertellen de winkeliers van de Biezenkamp, hoe ze denken over de affaire Biezenkamp en noodwin- kelcentrum onder de kop. „Wij wil- Onze sportmedewerker P J Op den Camp behoort tot de vaste ru- briekenschrijvers van de Leusder Krant Sinds januari 1976 (en inci denteel in het jaar daarvoor) levert de heer Op den Camp elke week zijn bijdrage aan de rubriek. ..Sport Cursief'. Vooral onder de sport liefhebbers in Leusden een veel gelezen rubriek Ook hij levert in dit speciale jubileumnummer zijp (ju bileum-) bi/drage 10 JAAR LEUSDEN/CENTRUM - Of tien jaar Leusder Krant lang ge noeg is geweest om met een speciale editie te worden her dacht, is mij niet gevraagd. Naar mijn strikt persoonlijke mening was al die drukte niet nodig en met een maand extra vakantie had ik ook wel accoord kunnen gaan. De directie van de krant heeft, zoals u kunt zien. in uw voordeel besloten en daarom wierp ik figuurlijk maar een blik in het recente verleden. Hoewel 10 jaar als tijdsduur eerder kort is dan lang, veran derde heel wat in het van ruim 10.000 tot bijna 20.000 inwo ners uitgegroeide Leusden. Op sportgebied was de aanwas veel groter dan 100%. Leusden was 10 /aar geleden ook al sportief met mogelijkheden tot voetbal, schaken en schieten, tennis, tafeltennis, gymnastiek, handbal, zwemmen en de vo geltjesclub en m Achterveld kon men terecht voor voetbal, schieten auto/motorpuzzelritten en de jaarlijkse Tour de Junior. De vri/e zaterdag was toen nog een luxe. Gesteund door de praatjes- en plaatjesmakers van de krant kwam de sportieve ontwikkeling in een stroomversnelling met de OP DE BRES Het raadslid Kitselaar (KVP) opening van het Kerstenssport- park (voetbal) op 3 oktober 1970 en het tennispark op 14 april 1973 in Achterveld, waar de LTV de Eemelaar (in 1971), de SV Anti (ook 1971) en de ruiterverenigmg de Singels (1974) het eerste levenslicht aanschouwden. Bloei en groei ook alom in het Leusdense deel van de gemeente met de ope ning van sportzaal De Meent en 3 gymnastieklokalen (en ook 1 in Achterveld) Successievelijk werden opgericht de ijsclub Zwanenburg (1971), de bin nensport- en de bridgevereni- gingen in 1972, de hockeyclub (1973) en 2 jaar later de BV '75 en de LTV Leusden. LEOS en het squashgenootschap ont stonden in 1977. Voorts zijn er mogelijkheden tot badminton (2 clubs), zaalvoetbal bij FC Op stelten, klaverjassen bij Leus den Troef, de postduivensport en al vele jaren kunt u deelne men aan de prestatielopen van de KPJ en aan wie weet. wat nog meer voor ontspanning. De sportieve explosie was groter dan de gemeente met ac commodatie kon bijbenen. De hockeyclub en de drie ten nisverenigingen hebben be hoefte aan (of zijn bezig met de bouw van) een clubhuis, Rod a komt nog altijd velden tekort, de korfbalclub balt korf op een me- degebruikt voetbalveld en de handbalclub dreigt te verdwij nen door de afkeuring van het moeras, waarop tot heden ge speeld werd. Een heel groot vraagteken is verder het schiet- complex t b v. de Sv. Leusden. Voor de ijsclub schijnen de pro blemen binnenkort voorbij Niet evenwel voor de bmnenspor- ters. Die wachten nog altijd op de sporthal en op een squash en tennishal De gebruiksver- goedingen voor de gemeente lijke sportaccommodaties laat ik, vanwege de nog steeds be staande grote onduidelijkheid op dat gebied, m deze feestkrant maar buiten be schouwing. P. C. len wél winkels, niet wij zijn de dwarsliggers". Het wandelpark Princenhof be gint al aardige kontouren te krijgen en het is er aangenaam toeven Om tot rust te komen bijvoorbeeld na al die winkel-stormen. De gemeentebegroting van 1975 geeft een tekort van een kwart mil joen aan. Ondanks belastingverho gingen De realisering van een rij wielpad langs Zwarteweg/Hor- sterweg wordt aangekondigd. De huisvesting baarde ook toen al ern stige zorgen, zo lezen wij. 132 bezwaarschriften tegen de voorgenomen bouw van het nood- winkelcentrum aan de Torenak kerweg worden ongegrond ver klaard door de raad en de werk zaamheden gaan van start

Leusder Krant | 1979 | | pagina 49