H2 12 APRIL 1979 terugblik heren III kampioen". De eerste gedachte is dan: met pastoor Ritselaar in het doel om de op gelopen strafschoppen van de gemeente tegen te houden, maar het blijkt een kleine vergissing van onze opmaker. Er worden eerste stenen gelegd en kokers ingemetseld. Het eerst is het geval bij het gebouw van Fisons Limited op het werkgelegenReids- terrein Princenhof. Een loden koker wordt ingemetseld in het nieuwe deel van het kerkelijk centrum (nu de Marcuskerk) met herdenkings perkament. De Vor dreigt met vertrek uit Achterveld als de kwestie rond zijn bedrijf niet tot tevredenheid wordt geregeld. ..Wordt de kip met de gouden eieren geslacht?" vraagt de Leusder Krant zich af De Achter- velders: ..Het zou een kleine ramp zijn als De Vor uit Achterveld zou vertrekken." Op de hoorzitting over de be stemming van de oude boerderijen werden hoofdzakelijk positieve ge luiden gehoord en dat is in het ver leden op hoorzittingen wel eens anders geweest De Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers viert eind maart 1975 haar eerste lustrum. De Achterveldse EHBO wordt voor de vierde maal kampioen van het distrikt Utrecht Als je daar ongelukkigerwijze een ongeluk krijgt, zit je beslist goed Het CML-Nieuwe Stijl gaat met frisse moed van start Blijhof gaat zoals gebruikelijk paaseieren ver stoppen in het Lockhorsterbos om die weer op te laten zoeken door de jonge Leusdenaartjes. ,.Het CML dat bent u!" zegt commentator V. dreigend in een commentaar. En waag het nou niet om thuis te blijven Roda won de befaamde derby van Achterveld: 3-1. En verdiend, volgens de commentaren van de deskundigen. De Leusdenaar Ab Hofstee houdt zich niet afzijdig van het Leusdense verenigingsleven. Zo was hij één van de organisatoren van de ca baret-avond ..Geven voor leven" en op 10 april meldt de krant, dat de heer Hofstee op de bazar voor de kerkebouw (Marcuskerk). zijn steentje bij zal dragen Hein Piet van der Spek, voorzitter van het PPR-Aktiecentrum in Leusden schrijft een lange ingezonden brief over ..Abortus, niet alleen indivi dueel. maar ook maatschappelijk probleem". We schrijven dan 10 april 1975. De Achterveldse huis vrouwen staan inmiddels op de bres voor het behoud van De Vor. Er wordt een ..sympathievoetbal wedstrijd" georganiseerd tussen Achterveldse huisvrouwen. Voor de Willem de Zwijgerlaan en de Van Boetzelaar van Ooster- houtlaan worden omvangrijke ver keersdrempels voorgesteld om het sluipverkeer in Leusden-zuid tegen te kunnen gaan en de schoolgaan de kinderen wat meer veiligheid te bieden De bewoners gaan in prin cipe akkoord met deze gemeente lijke voorstellen. Ook in april meldt de Leusder Krant, dat Munnikhoven het eerste plan zal worden van de tweede fase. dat zal worden ge- ealiseerd nadat in 1976 de eerste 'ase zal zijn afgerond. Je kunt plan nen wat je wil. maar het loopt toch pltijd anders, dat blijkt Weet u het nog? Die auto-loze voor de benzine-stations. zondagen begin 1974? Lange rijen partij in gemeentelijke en semi-ge- meentelijke organen en organisa ties. Hij bedoelde daarmee de VVD Aanleiding tot deze opmerking was de benoeming van de heer Pedde- mors tot voorzitter van de Sport stichting. De gedachtengang van de heer Kitselaar werd door de raad als insinuerend ervaren en daarom van de hand gewezen. Wat niet verhinderde, dat de politieke raadsfracties elkaar onderling nog eens met eenzelfde soort insinua ties te lijf gingen. De kleiduivenbaan op de Leusderhei werd met kanonscho ten geopend. Wat dat betreft staat De Wetering nog heel wat ge luidshinder te wachten als het schietcomplex daar wél wordt ge realiseerd INSPRAAK Commentator V. werpt zich in een dringende oproep op voor het goed funktioneren van de plaatse lijke demokratie. Onderwerp: de ruime inspraak-mogelijkheden rond de gespreksnota fweede fase. waar heel wat exposities en in spraak-avonden aan zullen worden gewijd. ..Maak er gebruik van!" roept de Leusder Krant haar lezers bezwerend toe. Knalgroen blijft haar twijfels houden In een inge zonden brief bestrijdt zij de inwo ners-prognose van 28.500 in 1985 en zegt bovendien: ..Inspraak in de tweede fase. de burger praat mee. maar wie luistert er?" De Leusdenaren hebben echter andere zaken aan hun hoofd dan al die inspraak Zij vieren feest. Zowel in Leusden en Achterveld wordt ko- nmginnefeest gevierd en dat ge- BURG. DE BEAUFORT- WEG De kruising Burg. de Beaufortweg-Groene Zoom schept problemen. De Beaufort- weg wordt teveel als sluiproute gebruikt door het autoverkeer en dat levert gevaar op voor de schoolgaande kinderen. De ge meente stelt voor om de burg. de Beaufortweg voorbij de Groene Zoom af te sluiten voor het auto verkeer. De kwekers aan de Ur- sulineweg en omgeving vinden dat niet zo'n goed idee, omdat de klanten dan teveel om moeten rijden. Bakkerij Tiem v. d. Hengel viert in april zijn honderjang bestaan Het gemeentebestuur introdu ceert de vrije busbaan langs de Ponlijn naar Amersfoort. ..Maar", zegt burgemeester Van der Post, „het is zo maar een gedachte. Er zal nog uitgebreid overleg gepleegd moeten worden met de verschillen de instaties." Het comité voor behoud van De Vor voor Achterveld houdt een huis-aan-huis-aktie in Achterveld. De Achtervelders zijn niet erg te vreden over het gemeentebestuur, dat geen vaart zet achter de door De Vor ingediende plannen om zijn bedrijf te verplaatsen naar de Hes senweg 98a (tussen Achterveld en Stoutenburg). waar De Vor ruimte zou hebben voor zijn bedrijf. Tijdens de boomplantdag wor den door Leusdense scholieren de bomen langs de Groene Zoom in de grond gezet. Opperwachtmeester Elbertsen Op 2 april 1974 komt prins Bernhard in Achterveld ter gelegenheid van de opnamen voor een KRO-TV-dokumentaire over de vredeson derhandelingen in 1945 in de oude school. Prins Bernhard ontvangt bloemen van mevrouw van Leeuwen-Kok en Mevrouw van Wierin- gen-Kok, twee zusjes, die ook in 1945 bloemen aan de prins overhan digden. Begin april 1974 werd Leusden opgeschud door een rel op het emeentehuis. Voor het eerst in de geschiedenis kreeg een eusdense burgemeester en een gemeente-secretaris een klap te «rwerken. De heer Zwan, die werd gekonfronteerd met afbraak van Jjn klandestien verbouwde woning, kon zich niet langer Inhouden. Qflier een beeld van de afbraak onder politie-toezicht. wordt bevorderd tot adjudant. Het Bejaardencentrum ,,'t Ha- mersveld" wordt in gebruik geno men. De serie „Sport en spel in Leus den" is al aan de 22ste aflevering toe. Ook de landbouworganisaties buigen zich over de problemen rond De Vor. De bazar van de Hervormde en Gereformeerde Kerk ten bate van de kerkebouw bracht 23.000.-op. De Sportstichting Nieuwe Stijl kan aan het werk gaan. schrijft onze sportmedewerker P. J. Op den Camp, onder voorzitterschap van de heer P. J. Peddemors. Het Chinees restaurant „Lotus" wordt geopend De eerste van de rij. Er zouden er nog twee ko men Dwergbokjes van architect Op stelten zorgen voor heel wat beroe ring in Leusden en Amersfoort als ze op een goede dag de vrijheid kiezen. De Leusder raad en het ge meentebestuur bezochten op uit nodiging van de firma Pon de volk swagenfabrieken in Wolfsburg Een aardige happening, ook al was het programma zeer vol. Gemeente architect Roggenkamp en de meereizende hoofdredakteur van deze krant gebruikten die gelegen heid om in Wolfsburg de stede- bouwkundige oplossingen te bekij ken. De krant besteedde er ruime aandacht aan Raadslid Kitselaar gooide de knuppel in het raadshoenderhok door waarschuwend de vinger te heffen tegen oververtegenwoordi ging van één bepaalde politieke beurt uitbundig De Achterveldse braderie wordt een komplete hap pening. zo lezen we PROEFBORINGEN En ook de boeren hebben andere zorgen. Zij werden gekonfronteerd met een angstwekkend zakken van het grondwaterpeil door de „proefboringen" bij De Glind door waterleidingmaatschappijen ..De schade zal worden vergoed", zeg gen de maatschappijen, maar de boeren zijn er niet zo gelukkig mee. De tweede fase-expositie trekt veel belangstellenden en dat is ver heugend. Voor de openbare school De Wegwijzer beginnen de problemen rond de leerlingen-aantallen. In de schoolraad wordt vastgesteld, dat er echter geen sprake kan zijn van schoolgrens-correcties De bouw van het Gereformeerd Dienstencentrum bereikt medio mei haar hoogtepunt. Het bondskantoor van de biljartbond aan de Walstro wordt feestelijk in gebruik geno men De ruitersportvereniging „De Singels" uit Achterveld gaat nu ac tief van start. De werkgroep Bestem mingsplannen van het CML krijgt een waarschuwing mee van één der weinige belangstellenden op de publieke tribune „Maak van de Schoolsteegbosjes geen heilige koe". Vast geen agrariër of toch wel? De heer Verbeek behoort in derdaad tot het geslacht der boeren en zijn waarschuwing kwam. nadat de werkgroepleden langdurig had den gediskussiëerd over de vraag of het grondwaterpeil van de Schoolsteegbosjes gehandhaafd kon blijven of niet. Het zou niet de laatste diskussie zijn rond deze befaamde bosjes. De heer J. Mol secretaris van de Vnjwillige Brandweer Leusden nam afscheid van Leusden wegens zijn vertrek naar Westerborck Het der de lustrum van Blijhof werd speels gevierd met een speelmarkt. Voorzitter Cloosterman van de Jeugdraad stelt vast: „Er wordt te weinig jeugdwerk in de ge meente gesubsidieerd." G.S. wijst de tweede brug over het Valleikanaal af. De brug stond aangegeven op het be stemmingsplan Allandsbeek en dat gedeelte werd door GS afge keurd. De raad zou tegen die be slissing later in beroep bij de Kroon gaan. Uit Achterveld kwam een delega tie naar het Leusdens gemeente huis om handtekeningen mét een petitie vóór uitbreiding van De Vor aan te bieden B en w. delen de aktiegroep mee. dat zij een gesprek zullen hebben met GS over dit pro bleem PASTOOR KITSELAAR OVERLEDEN Dan wordt Leusden opgeschrikt door het bericht pastoor Kitselaar overleden. De pastoor en KVP- raadslid had een hartaanval gehad. De pastoor, die al eerder te horen had gekregen, dat hij het wat rus tiger aan moest doen. was emotio neel zozeer bij de Leusdense ge meenschap betrokken, dat er van rust niet veel terecht kwam. Naast zijn drukke parochie-werkzaamhe den. waarbij hij dicht aan de basis stond, was hij bovendien lid van de gemeenteraad, waar hij meerdere malen zijn soms felle, emotionele pleidooien hield voor de minderbe deelden in de gemeente Leusden en voor de kleine besognes van de gewone man Pastoor Kitselaar werd op donderdag 5 juni 1975 on der een overweldigende belang stelling in Leusden (zijn Hamers- veld) begraven BOERDERIJEN De raad vergaderde tot diep in de nacht, maar besloot tenslotte toch ruim twee miljoen beschikbaar te stellen voor de bibliotheek, sociaal- cultureel centrum en bistro, onder te brengen in gerestaureerde boerderijen. De schooltandverzorging kreeg geen goed woord van de raad. Alle frakties drongen er bij b en w. op aan om niet langer mee te doen aan deze regionale dienst Enkele we ken later publiceert de Leusder Krant echter cijfers uit het jaarver slag van de Schooltandverzorging Nijkerk en daaruit blijkt, dat de kos ten per kind de helft lager liggen, dan de raadsleden dachten De geuite beschuldigingen der raadsleden aan het adres van de schooltandverzorgingsdienst wor den door de redaktie aan de hand van een jaarverslag weerlegd. In een commentaar leest V de raadsleden de les: de raad had nooit zulke zware beschuldigingen mogen uiten zonder zelf gecon troleerd te hebben of die op juiste gegevens berustten VERGEET HET MAAR „Vergeet Leusden maar als groekern". zegt minister Gruyters van Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting tijdens een werkbezoek aan Gedeputeerde Staten van Utrecht. Dat veroorzaakte natuurlijk heel wat opzien, nadat de Leusder Krant die uit de mond van de minister had opgetekend. Ongeloof, verbijste ring Burgemeester Van der Post „De uitspraak van de minister is wat voorbarig." De redaktie borduurt verder op deze uitspraak en de hoofdredak teur geeft een overzicht van de ge schiedenis van Leusden als groei kern. „Leusden s droom over een new town is uit", konstateerde hij. Later zou het verslag van het mi nisteriële bezoek de uitspraak be vestigen Boudewijn Binkhorst wordt twee de op het wereldkampioenschap zeilen De redaktie van de Leusder Krant wordt per 1 juli 1975 uitge-

Leusder Krant | 1979 | | pagina 53