12 APRIL 1979 terugblik In mei 1974 werd de Jeugdraad geïnstalleerd. de Centrumweg ten behoeve van Roda. In de verre omtrek rond de proefboringen van de waterlei dingmaatschappij bij De Glind is het groen gaan verdorren. De agrariërs zeggen, dat de proefboringen er de oorzaak van zijn. Volgens berichten zal de proef pas half oktober van dat jaar worden gestopt. Weer enkele vernieuwingen wat betreft de inhoud van de Leusder Krant Er wordt gestart met een nieuwe reeks „De schijnwerper op een Leusdense vereniging en de rubriek ..Medische en Maat schappelijke Info". Een deel van de Bavoortseweg gaat dicht De SV Leusden viert haar tweede lustrum. Ter gelegenheid daarvan worden inwoners van Leusden uit genodigd om mee te komen schie ten. Of daar Weteringsbewoners bij zijn geweest, vermeldt het verslag niet In de vergadering (voor deze ene keer openbaar) van de raadscom missie R.O. wordt meegedeeld, dat in oktober 1976 kan worden gestart met het eerste deelplan van de tweede fase. Op initiatief van de PPR komt de toneelgroep Proloog naar Leusden met een stuk over het onderwijs. De sportnota Leusden is inmid dels boven water gekomen en de raadsleden tonen zich tevreden met het gedegen werkstuk. t SPUL Op dinsdag 9 september wordt Leusden opgeschrikt door enorme rookwolken boven de wijk Groenhouten. Hoewel het toen nog niet zo aktueel was, zullen de vroede vaderen wel licht in eerste instantie hebben gedacht: „Daar gaat 't Spul in de fik", maar het was de hooiberg naast de boerderij. De rookont wikkeling was enorm, waardoor een groot deel van Groenhouten in een dichte rookmist werd ge zet. Vooral de omwonenden hebben daardoor rookschade ondervonden. Het initiatief van Veilig Verkeer Nederland afdeling Leusden heeft succes. De vereniging had op de weekmarkt een kraam neergezet, waar Leusdenaren hun klachten, problemen en wensen konden inle veren. Er werdt ruimschoots ge bruik van gemaakt. Franse burgemeesters bezoch ten Leusden Dat deden ook zo'n tweehonderd Amsterdamse stu denten. die het milieu rond Leus den kwamen bekijken. Op zondag 14 december werden de pastores Lieberom en Ter Bekke plechtig geïnstalleerd Antilopen bestaat de week daar op tien jaar, een feestje waard. In Achterveld wordt een geslaagde braderie gehouden ten bate van Door Wilskracht Sterk, die geld no dig heeft voor nieuwe uniformen. De Achterveldse bloedafname- avond leverde 246 donors op en dat is niet mis De Leusdense mu ziekvereniging Lisiduna gaat na een succesvol concours naar de eerste divisie. De Stichting Eduka- tief Werk i.o. gaat in oktober van start De belangstelling is groot, dankzij de medewerking van de Leusder Krant. Als de provincie akkoord gaat, dan zal uitbreiding van het bedrijf van firma De Vor op de huidige plaats mogelijk zijn, zo stelt de spe ciale werkgroep vast. Er zullen dan echter wel geluidsafwerende voor zieningen nodig zijn. Er is hoop voor de Achterveldse werkgelegenheid, zo lijkt het. De eerste subsidie voor de cursus „Vrouwen oriënteren zich op de samenleving" leverde de nodige diskussie op in de door mannen bevolkte raad. De heren wilden wel eens weten, wat een dergelijke cursus inhield voordat zij er hun goeie geld aan wilden spenderen. „Tweehonderd gul den per avond, waar hebben ze dèt voor nodig?" zo vroeg de heer Kuljpers zich af. „Niet om aan uitspattingen te doen", stel de de wethouder gerust. De heer Van den Berg: „Straks krijgen we nog een subsidieverzoek van de Stichting BOB (Burgers oriënteren zich Op Bierfeesten)." Na een nogal lange diskussie werd het geld tóch beschikbaar gesteld. Gradus van de Hengel was begin oktober maar liefst dertig jaar aktief in de Leusdense jeugdverenigin gen en de jongeren lieten deze ge legenheid niet voorbijgaan, zonder hem daarvoor te bedanken. Hij kreeg als dank een koelkast aan geboden. Het kerkelijk centrum aan de As- schatterweg werd na de gereali seerde verbouwing omgedoopt in „Marcuskerk" Op 20 oktober ging de laatste fa se van de renovatie van het bejaar dentehuis St. Joseph te Achterveld van start. BIESHAAR Wie dacht, dat de affaire win kelcentrum Bieshaar inmiddels verleden tijd was. die had het mis want de omwonenden hebben di strijd tegen de geluids- en andere overlast nog niet opgegeven en of het bureau van de redaktie beland opnieuw een fiks dossier. Er zullei nu nieuwe geluidsmetingen worder verricht in het kader van de hm derwet De Leusder Krant publiceert eer pagina-grote luchtfoto van Leus den-centrum in haar nummer van I oktober 1975 De foto kon bijbe steld worden voor het bescheide' bedrag van 50.- Er werd ruim schoots gebruik van gemaakt ..Gerhard Wouters gaat verhu zen" meldt de krant-niet van irc nie ontbloot - op 9 okt. „In verban met de verkeersdrempels, waarte gen hij zich zo hevig via ingezon den brieven in de krant had verze Hij kondigt zijn vertrek aan v een lange brief aan b en w va Pascal Ramon van Wieringen wordt de 15.000ste inwoner vai Leusden. Burgemeester van der Post feliciteert het gelukkige gezir Van Wieringen in april 1974. breid met Marnix Kreijns, die zijn werk bij de Leusder Krant of ficieus enkele weken eerder was begonnen en de persconferentie van minister Gruyters in Utrecht bijwoonde. Zijn meegebrachte nieuws bleef de gemoederen nog steeds beroeren. In de raadsver gadering verklaarde bur gemeester Van der Post, dat na navraag uit niets was gebleken, dat minister Gruyters iets zou hebben gezegd over Leusden als groeikern. Hij moest echter toe geven, dat hij niet de letterlijke tekst van de persconferentie te pakken had kunnen krijgen En natuurlijk kreeg de krant de schuld van alles. Verantwoorde lijk redakteur V. vond dat een minder elegante uitspraak en stelde met nadruk, dat de minis ter het wel had gezegd, maar dat ministers zich ook kunnen ver spreken. En daar niet voor uit willen komen. UITBREIDING De Leusder Krant breidde haar dienstverlenende taak uit door met een filmrubriek te komen. De direk- tie kwam met een mededeling, dat het abonnementsgeld per 1 juli 1975 verhoogd zou worden tot 21.80 per jaar Volgens het rapport van een spe ciale raadscommissie zal er alleen kans zijn op een scholengemeen schap voor voortgezet onderwijs, als alle belanghebbenden zich gaan bundelen De bewoners van Kornoelje in De Wetering willen meer verkeers drempels En natuurlijk komt daar door een diskussie op gang over de voor- en nadelen van deze barriè res. Redakteur Marnix Kreijns be steedt nogal wat aandacht aan de ze zaak in zijn cursief geschreven rubriek „En tenslotte De fiets- en voetgangers krijgen betere voorzieningen op hun weg naar zwembad Bavoort Met de groei van Leusden groeit natuurlijk ook het aantal peuters, dat is duide lijk. De peuterspeelzaal Blijhof is vol en er komt een nieuwe speelzaal „Nijntje". De peuterspeelzalen gaan bovendien samenwerken. In Achterveld komt het volkstuin tjes-rijk tot grote wasdom op het „landgoed" van de heer Van Dijk aan de Emelaarseweg De dan bij na gepensioneerde heer Van Dijk gaat op reis naar zijn kinderen in Nieuw-Zeeland. Het kampioenschap touwtrek ken, een aardige traditie van de Leusdense PJGU, werd een natte aangelegenheid, lezen we in de krant van 16 juli. Inmiddels is de krant gestart met twee nieuwe serie's. „Bedrijven en ambachten in de gemeente Leus den" en „Sport en trainers", beide van de hand van onze medewerker P. J. Op den Camp. De ingezonden stukken over de verkeersdrempels blijven bin nenkomen. Het proces van de Biezen- kamp-wlnkellers tegen de pro- Jektontwlkketaar A mro-West- land/Utrecht die de noodwln- Doordat de eerste fase vrijwel is afgebouwd en met de tweede fase nog niet is begonnen, blijkt, dat eind juli, begin augustus alleen nog maar koopwoningen te krijgen zijn in Leusden-centrum en dan nog alleen in de hogere prijsklassen. De bliksem sloeg in en legde meteen Leusden-centrum en -zuid in het donker. In zuid konden zo'n 300 abonnees evenmin gebruik maken van hun telefoon. De heer J. Schreuder, Leusden's oudste inwoner, overleed op 99-ja- rige leeftijd. Hij zou op 10 oktober de honderd jaar hebben vol- gemaakt. De diskussie over de inrichting van Hooiland in de wijk Groenhou ten loopt uit op een ordinaire ruzie. HEET Die zomer is het erg warm in Ne derland. Begin augustus moeten verschillende sportaktiviteiten we gens de hitte worden afgelast, zoals de autocróss, het Roda-toernooi e.d Volgens de weerkaart was het in de Sahara minder warm dan in Leusden De brandweer hield de bomen nat, want ook die hadden een fikse dorst gekregen van al die zon. kels langs de Torenakkerweg bouwde, wordt door de win keliers verloren. De projekt- ontwikkelaar heeft geen wet overtreden, beslist de rechter. Op dinsdag 2 september zullen de partijen opnieuw voor de rechter verschijnen, Inclusief het gemeentebestuur „voor het be proeven van vereniging". Met andere woorden, de rechter ziet mogelijkheden om de partijen met elkaar te verzoenen. TOER De 18e Toer de Junior ging op 21 juli van start en het werd, zoals tra ditioneel in dit aktieve dorp. op nieuw een wielerbelevenis van be tekenis. De Leusder Krant-ploeg doet het uitstekend, lezen wij en de redaktie is daarom ape-trots. CURSIEF BEKEKEN Teruggekomen van een al even warme vakantie in het zuiden van Europa, begint hoofdredakteur V. aan een nieuwe rubriek. „Cursief bekeken". In de krant van don derdag 21 augustus 1975 schrijft hij de eerste aflevering. Over de va kantie uiteraard. Er zouden nadien nog tal van afleveringen volgen. In Achterveld werd door motor enthousiasten het „Motor Music '75-evenement" gehouden en dat werd een enorm succes. Voor her haling vatbaar, schrijft de krant De plannen voor Hooiland wor den eindelijk gerealiseerd. Er is een einde gekomen aan de onderlinge heibel, zo blijkt Tegen het plan Princenhof wor den bezwaarschriften ingediend bij Gedeputeerde Staten van Utrecht. Er komen noodsportvelden langs Nieuwe uniformen voor Lisiduna in februari 1975. Ze worden ge presenteerd tijdens de jaarlijkse winteruitvoering van het mu ziekkorps.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 54