ieusiiEr knmifc 12 APRIL 1979 terugblik Op 31 mei 1976 kwam Hans Wiegel in Leusden om voor een stamp volle tent zijn meningen ten beste te geven: Puin ruimen, sprak hij ook daar. En Hans Wiegel komt naar Leus den. De afdeling Leusden van de WD laat niets aan het toeval over en laat een pracht van een tent neerzetten, goed voor duizend man publiek. Een hele organisatie wordt door de liberalen in no time op touw gezet, het eigen huisblad Liberaal Leusden heeft een interview met de toenmalige fractievoorzitter van de WD. kortom: de WD-ers werken aan de komst van hun (politieke) ..koning" DWS wint een eerste prijs op een muziekconcours in Uithoorn in de eerste afdeling Inmiddels is de affaire Bankgiro centrale uitgekristalliseerd en dient de raad op korte termijn een beslis sing te nemen. Artikel 19-proce- dure, dat spreekt Hoewel de raad de procedure onjuist vindt, gaat zij overstag. (Met de rug tegen de muur, weet u wel?). De ..schoolgrenzen" beroeren nog steeds de onderwijs-be- stuurderen. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs afdeling Leusden vindt, dat er geen sprake is geweest van tijdige en verant woorde voorlichting Ir. A. de Zeeuw legt inmiddels de eerste steen voor het gebouw van het Zuivelcontrole Instituut CML En dan is het weer mis met het CML. Na een enthousiaste ople ving als gevolg van de „uithuilen en opnieuw-beginnen-proce- dure" van wethouder Jan Wage naar, is het maar droevig gesteld met de inspraakorganen van het CML. De opkomst van de leden is matig, het publiek blijft helemaal weg. Reden voor de commenta tor van de Leusder Krant om de zaak eens wakker te schudden door middel van een vinnig stukje. Dat heeft uiteraard een vervolg. CML-lid Marijke Walta klimt even vinnig in haar welbe spraakte pen en dient de verant woordelijke redakteur van re pliek. Dat laat de commentator weer niet op zich zitten en zo ont staat een toch wel interessante dialoog: „Het CML en de „blinde woede" van de commentator". Later zou blijken, dat de verant woordelijke wethouder ook door Volkstuintjes aan de Eemelaarseweg in Achterveld op de „landgoederen" van ex-raadslid Van Dijk. Hier in 1975. De volkstuintjes zouden later onderwerp van gesprek worden door de afwijzing van de Stichtse Milieufederatie. woede was bevangen en daar door niet in staat was te spre ken Wiegel eist tenslotte eind mei in de gevulde tent van de WD het aftreden van Joop den Uyl. Het heeft wat lang geduurd, maar het is er dan toch later van gekomen Wiegel trok bovendien zijn kom- plete arsenaal tevoorschijn en had zijn mening over de KGB, de defen sie, de abortus, de confessionelen, Zuid-Afrika, de bloeiende econo mie van West-Duitsland, en natuur lek de politiek van Den Uyl. „Dat wordt puinruimen", verzuchtte hij toen in Leusden. Het in groten ge tale toegestroomde publiek juichte. „Snelle aansluiting op rijksweg 28 voorkomt veel verkeersellende", is de mening van velen naar aanlei ding van de hoorzitting over de Princenhof. Vooral de Zwarteweg- Horsterweg-aanwonenden wilden nu eindelijk wel eens wat rust in hun wijk. De PPC achtte de bezwaren van deze club deels gegrond. De diskussie rond het CML wordt driftig voortgezet in het volgende nummer en beide partijen komen al iets dichter tot elkaar. De konklusie van V. tenslotte: „Het zal gewoon een kwestie zijn van uithuilen en opnieuw beginnen. Het CML weet in ieder geval tenminste wel hoe dat gaatEen pagina verder treffen we misschien ook een oplossing aan „Hoe doen de egeltjes het? Hééél lief." Maar dat heeft weer niks met het CML te maken. Ook de Leusder Krant doet in die tijd blijk baar aan sexuele voorlichting. Dat ambtelijke molens nog wel eens traag willen draaien, bleek op donderdag 17 juni. In de krant van. die datum wordt aandacht ge schonken aan de opnieuw ter visie- legging van het ontwerp-bestem- mingsplan Rozendaal. Wat blijkt na twee jaar ijverig studeren door onze en andere ambtenaren'? Dat het plan vrijwel ongewijzigd is gebleven Alleen mag er nu wèl onder de achterbalkons worden gebouwd Voor het overige heeft het plan een sterk conserverend karakter „Knap werk", konstateerde de Leusder Krant „tevreden" Maar helaas, de studie was niet goed ge noeg gedaan, wanthet plan werd weer ingetrokken. Een vrolijker onderwerp was de mededeling, dat 't Ros Beyaart op 1 december weer zou worden her opend. Op die datum zouden de verbouwingen afgerond kunnen zijn. John en Rina Visser, zo wordt aangekondigd, gaan een restau rant en de zaal exploiteren De „klusjesman voor kerk en paus", zoals pastoor Ter Bekke hem noemde, de heer P. A. Waals, ontving uit handen van de pastoor de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". Uit het vooroverleg inzake het bestemmingsplan Tweede Fase bleek inmiddels, dat de instanties veel waardering hadden voor het ontwerp. In Achterveld opent bur gemeester Van de Post „D'Ouwe Peerdestal", een „dependance" van de Roskam. Het Milieujournaal van het CML, nog steeds opgenomen in de Leusder Krant, besteedt haar hoofdartikel aan „De vierde zo- merslaap van het CML". In feite een bevestiging van de eerdere vast stelling door de Leusder Krant. Van het Coördinatie Team is nog niets gehoord. Daar slapen ze natuurlijk nog steeds, denk je dan. Wethouder Gijs van Wouden berg komt met het opwekkende be richt, dat de bijna duizend woning zoekenden nog anderhalf jaar moeten wachten. In Stoutenburg brandt een houten woning af De bedankbriefjes, die het coördinatie-team van het CML had gestuurd naar enthousiaste Leusdenaren, die zich hadden opgegeven voor deelname aan aspektgroepen voor de Tweede Fase, waren een tikkeltje voor barig geweest, zo werd duidelijk, want de aspektgroepen moesten nog worden opgericht. Waar schijnlijk nog bezig zich de slaap uit de ogen te wrijven, verzucht een goedwillende Leusdenaar. W1M AANTJES „We moeten duidelijk antwoord geven op de lokstem van het marx isme", zegt mr. Willem Aantjes, fraktievoorzitter in de Tweede Ka mer voor de Anti-Revolutionaire Partij, op bezoek in Leusden. De bezuinigingsvoorstellen van de WD op de plannen van het kabinet Den Uyl noemde hij „uitgesproken schaamteloos". BGC: 180 BEZWAREN Tegen de voorgenomen bouw van de Bankgirocentrale aan de Noorderrandweg in het plan Prin cenhof zijn in totaal zo'n 180 be zwaarschriften ingediend. De be zwaren zijn hoofdzakelijk afkomstig van bewoners aan de Zwarteweg, Horsterweg en Hamersveldseweg en omgeving. Ook de Studentenhuisvesting in Leusden is een enorm probleem. De gemeente zegt op donderdag 1 juli wel, dat zij aan het probleem werkt, maar de oplossing van de gemeente, blijkt later toch niet haalbaar te zijn: de aankoop van Huize St. Ansfridus aan de Ha mersveldseweg. Er wordt een ernstig lek ont dekt. Nee, niet op het gemeente huis (waarschuwde Wim Aantjes al niet voor de lokstem van het marxisme?), maar in het buiten bad van het zwembad Bavoort: per dag een verlies van 50.000 liter en dat is bij elkaar een hele plas. Een nieuw bad zat er niet in. Plakband dus. SCHOOLRAAD We hebben dat eventjes laten rusten, maar denk nou niet dat in de voorgaande maanden niets meer is gezegd over de schoolgrenzen-af- faire en de schoolraad. Voorzitter J. Ochse van die raad trad uit protest tegen de handelswijze van het ge meentebestuur af als voorzitter en de WD stelde vragen aan het col lege. Het gemeentebestuur: „De ontstemming van de schoolraad is misplaatst." GS, die ook vragen kreeg te beantwoorden over deze kwestie: „Verstoorde relatie is te wijten aan de Schoolraad" Ouders tonen hun ongerustheid over deze hele kwestie nogmaals tijdens een expositie over de nieuwe (vierde) openbare school en ti/dens de vergadering van deze school. De aanwezige wethouder Van Woudenberg ontweek de moeilijke" vragen van zijn publiek. (Overigens heeft onze vaste brief schrijver K G. zich alweer twee keer geroerd. Over de Bankgiro- centrale en over de cartranspor- tersdie dan nog fris en vrolijk, maar zeer duidelijk over de Zwar teweg denderen Twee korte stuk jes en dat is iets nieuws voor de heer G.). De aanhoudende droogte eind juni, begin juli heeft er voor ge zorgd. dat er een noodsituatie is ontstaan. Het waterschap vaardigt een verbod uit. Geen water meer pompen uit de beken". Daar valt trouwens niet veel meer uit te pom- pem, zoals een bijgeplaatste foto duidelijk toonde. De PJGU Leusden wordt reser ve-kampioen in Utrechts touwtrek kampioenschap en dat is op 14 juli een plaats op de voorpagina waard. De verantwoordelijk re dakteur kondigt dan met een brede grijns aan, dat hijJekker drie we ken er tussen uitknijpt" LEUSDON In de krant van woensdag 14 juli 1978 wordt het één en ander verteld over het Engelse Leusdon in Dartmoor. Denis Hutchins, de eigenaar van het Leusdon Lodge Guesthouse stuurde de Leusder Krant alle mogelijke informatie en wees ons op de overeenkomsten tus sen het Engelse Leusdon en het Nederlandse Leusden. Dit eerste kontakt zou uitgroeien tot een briefwisseling en persoonlijke ontmoetingen. Het Samenwerkingsorgaan Eemland zegt in een struktuur- studie, dat tot 1980 in het Eemland- gebied twaalf tot vijftienduizend woningen gebouwd dienen te wor den. Volgens deze studie zou wat Leusden betreft vooral het gebied ten zuiden van de Schoolsteeg bosjes geschikt zijn voor woonbe bouwing Een duidelijke achter haalde visie dus, want die plannen had het gemeentebestuur van Leusden al opgegeven Zr Rosa is begin augustus 25 jaar wijkverpleegster en dat is na tuurlijk de moeite van het herden ken waard De Leusder Krant zet zuster Rosa daarom maar eens wat extra in het zonnetje. Begin augustus meldt de krant, dat de eerste voorbereidingen voor de viering van Leusdens 1200 jarig bestaan zou worden getroffen Het stichtingsbestuur, dat op 9 sep tember zal worden geïnstalleerd, wordt samengesteld Het raadslid P. M Fock van de WD gaat de raad verlaten, aldus een voorpaginabericht in de Leusder Krant van 19 augustus Hij zal worden opgevolgd door Rients Bergsma Mevrouw C. Deenik neemt af scheid als leidster van de oppas- centrale. Haar taak werd overge nomen door mevrouw Hassink VRACHTWAGENS De raad beslist op donderdag 26 augustus 1976, dat de vracht wagens niet meer over de Zwar- teweg-Hamersveldseweg mo gen rijden. Aardig hoor, zo'n be slissing en de geplaatste borden vormen een aardig patroon met de al bestaande borden ter plaat se, maar vrachtwagenchauffeurs zijn ook maar mensen die een bord wel eens over het hoofd zien. Voortdurende ellende dus. Zwartewegbewoners vinden het niet leuk. Cineast Jan Willem Muller bom bardeert Leusden-centrum gedu rende een dag tot filmdorp voor het maken van de film „Een veiliger weg naar school" Uren filmen voor een paar minuten konstateert de krant met een lichte verbijstering Het college wil snel beginnen met de aanleg van het fietspad langs de Lockhorsterweg. lezen we in de zelfde krant De raad geeft daar geld voor en alles is dus geregeld, zou je zo zeggen. Maar het opti misme wil wel eens vaker hoogtij vieren binnen raad en college. Zo ook nu GROND Dat de grondpolitiek niet alleen verschillende regeringen, maar ook de gemeenteraad van Leusden beroerde, bleek uit de krant van 26 augustus, waarin de Stichting Grondvest te Amsterdam uitge breid ingaat op de mening van het college, die op haar beurt haar me ning gaf op de nota van Progressief Leusden. Maar de koppen waren al veel eerder geteld: Progressief Leusden maakte geen schijn van kans met haar voorstel om in Leus den over te gaan op erfpacht van de grond inplaats van verkoop De Christelijke Gemengde Zang vereniging „Kunst Veredelt" vierde in september haar vijftig jarig be staan. Latent Talent gaat voor het eerst van start. De belangstelling is bo ven verwachting Op dinsdag 7 september vierde de Leusdense weekmarkt haar derde levensjaar en ook dat werd weer zoals gebruikelijk met veel inzet gedaan „Spetter-festival viel deels in het water" lezen we met lichte verba zing in de krant van donderdag 9 september 1976. Dat zal toch wel de bedoeling zijn geweest, daar in dat zwembad, denken we dan. maar nee hoor, het heeft nogal ge regend en dat extra vocht werd niet op prijs gesteld. Teveel spetters. De gemeentebegroting geeft voor 1977 een tekort van twee ton te zien. Het zou het begin zijn van een steeds groter wordend tekort, uitmondend in de paar miljoen van dit jaar In een extra raad wordt de grond aan de Bankgirocentrale verkocht en wordt de heer Bergsma geïn stalleerd als raadslid voor de WD. Op dinsdag 14 september was dat. Volgens de aanbiedingsbrief voor 1977 wordt de aansluiting van de Noorderinslag op Rijks weg 28 in 1981 verwacht. Het Leusder zwembad, u weet wel, dat lek was, zal worden gerepa reerd. De belasting wordt na tuurlijk weer verhoogd. Besloten werd om in de komende jaren, zo lezen wij, zich bezig te houden met een uitgebreid verkeerson- derzoek om steeds over aktuele gegevens te kunnen beschikken. Tegen waterwinning aan de Koedijkerweg heeft het gemeente bestuur grote bezwaren en daar mee staan ze op één lijn met de agrariërs, die ook hun bezwaren hebben tegen waterwinning, wat ten koste gaat van hun eigendom men en landerijen Eind april 1975 bezoekt de Leusder raad de Volkswagenfabrieken te Wolfsburg.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 59