SPAANSE ONTBOEZEMINGEN 12 APRIL 1979 terugblik 36 't Ros Beyaart werd officieel in gebruik genomen op 3 januari 1977. Voor de Eendracht betekende de komst van de vier heemskinderen een verheugende gebeurtenis: hun toneelzaal werd behouden. 1977 VIER HEEMSKINDEREN De Leusder Krant begint 1977 met de Vier Heemskinderen op de voorpagina: 't Ros Beyaart is geopend, officieel, vandaar. De vierde peuterspeelzaal in Leusden gaat van start „Pinkeltje". De lay-out (het gezicht) van de krant is langzaam maar zeker ver anderd en heeft de vorm gekregen, zoals het er nu uitziet In 1976 kre gen de nieuwspagina's een dia-po- sitief aanduiding, een ontwikkeling die ook dit nieuwe jaar werd voort gezet De inhoudsopgave op de voorpagina werd verder geaccen tueerd met raster-kop Grafische aanduidingen, die u misschien niets zullen zeggen, maar die wel het ge zicht van de krant verder bepaal den De jongeren van Leusden-zuid boden burgemeester Van der Post een petitie aan. waarin dringend werd verzocht zo snel mogelijk een jeugdsoos te willen realiseren en de omleidingsroute voor het vracht verkeer wordt op 17 januari in ge bruik genomen Een belangrijk jaar ook voor de zelfbewuste vrouwen van Leusden. want het Vrouwenkafé gaat van start. Op de nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur proclameert Karei de Grote het herdenkingsjaar: 1200 jaar bestaan van Leusden Het is de eerste presentatie van het stichtingsbestuur in vol ornaat. Onze sportmedewerker, aktief als altijd, bracht verslag uit van de nieuwjaarsreceptie van de Sport stichting onder de kop: „Receptie zonder spektaculair nieuws". Je verwacht dan een foto met een klein babbeltje Maar P C ziet het breed een halve pagina maar liefst HOUTSKELETBOUW Met die Houtskeletbouw is het maar merkwaardig gesteld. De gemeente - we schreven dat reeds - bleek welwillend tegen over de plannen van de stichting- in-oprichting te zijn. Het duurt wat lang, maar dan krijgt het voorlopig bestuur dan toch eindelijk bericht. „Houtskelet bouw krijgt het licht op groen" staat in een vette kop op de voor pagina van donderdag 20 januari 1977 te lezen. ,,ln 1979" staat er in kleine, magere lettertjes ach ter. „De stichting Houtskelet bouw i.o. kan beginnen met de voorbereidingen van houtske letbouw in de tweede fase" is de boodschap, die het gemeente bestuur aan de stichting heeft verzonden. Dat geeft blijdschap in deze houtminnende gelede ren, dat is duidelijk. Maar... 1979, dat duurt nog twee jaar en Het eerste vrouwenkafé trekt enorm veel belangstelling Tussen de 150 en 200 vrouwen waren pre sent om de mannenmaatschappij over te nemen In het kafé, althans De politie doet een goeie slag zij vindt een grote partij amfetamine bij een Leusdenaar in huis. Adjudant Hartman gaat met pensioen, maar dat heeft niets met het voorgaande te maken. Hij is 55 jaar geworden en dus krijgt hij zijn f.I.o. zijn funktio- neel leeftijdsontslag. weer aan de wand gehangen om later weer de archiefkast in te gaan. NIEUWE VLAG I En dan die nieuwe vlag van de gemeente Leusden. Er is heel wat om gelachen. De Leusder Krant schrijft dan ook, nog stil van diep respekt: „Deskundigen in den lande hebben verbijste rend werk geleverd. Het resultaat is de nieuwe gemeentevlag, als de raad dit stuk beschilderd ka toen tenminste goedkeurt. Een ontwerp, geheel gemaakt in Leusdense stijl: met de natte vinger". De krant was er duidelijk niet zo weg van en stond daarin niet alleen. Rood, zwart en groen. Er wordt door sommigen een Duits Nazi-embleem in gezien en wat al niet meer voor fraais. De vlag ging in ieder geval uit voor „De Swartesteegh" die haar poorten opende. Een fraaie aan winst voor het „nieuwe' Leusden: een gezellig, intiem dorpscafé, waar er niet genoeg van kunnen zijn Een goeie greep van Truus en Ab van Maanen. Er zullen geen vlaggen genoeg kunnen zijn tijdens de viering van het feest van „Leusden 1200", dat van maandag tot en met zaterdag 11 juni 1977 gehouden zal worden Het belooft een knallend feest te worden Schrijft de krant, die de in houdsopgave op de voorpagina speciaal laat verhuizen om de kop boven het artikel nog groter te kun nen maken. De Gereformeerde school in de wijk Rozenboom wordt officieel in gebruik genomen OPENBAARHEID Met die openbaarheid is het in Op 18 januari 1977 ging het Vrouwencafé voor het eerst in de Hakhorst van start. Wethouder Gijs van Wouden berg krijgt er van langs. De Jeugdraad is dit maal zeer ontevre den: „Wethouder heeft geen visie op jeugd- en jongerenwerk'zegt voorzitter Cloosterman Dan is het weer tijd voor, nee niet voor koffie, maar voor het carnaval, dat dan weer losbreekt in de ge meente Leusden Misschien heb ik u het in dit over zicht nog niet gemeld, maar dat grasvliesveld, dat de gemeente wil de aanleggen, dat ging in eerste in stantie met door. omdat Gedepu teerde Staten goedkeuring weiger de Op donderdag 27 januari 1977 komt het plan opnieuw in de raad en het gemeentebestuur heeft goede hoop. dat met een nieuw plan, waarin tegemoet werd gekomen aan de wensen van GS, de zaak beter zal gaan De plannen voor het Sportpark Valleikanaal worden Het bouwrijp maken van het eerste deelplan in de tweede fase in maart 1977. De eerste hap werd genomen. 1977 toch nog niet zo best ge steld. Kijk, dat het CML alles in grote openheid doet, (of dat pro beert) dat is best hoor, maar de raad is van mening, dat zij in haar commissies in alle beslotenheid besluiten moet kunnen nemen. Progressief Leusden, die het voorstel deed, kreeg derhalve geen meerderheid. De Achterveldse EHBO brengt drie ploegen in de strijd en deze drie bezetten de eerste drie plaatsen. Tijdens de rayonwedstrijden van het distrikt Utrecht Opnieuw een applaus waard Dat er in Achterveld ook heel merkwaardige dingen gebeuren, bleek begin februari overduidelijk: in het Achterveldse scharrelt een kip rond die zeer milieu-bewust groene eieren legt. Een buiten beentje in het kippenhok van de fa milie Verhoef aan de Hessenweg, dat wel. De werkgroep Voorlichting van het CML is in februari ernstig be zorgd over het slecht funktioneren van het Coördinatieteam, lees ik in de krant van 10 februari 1977 Hé. wacht eens. waar heb ik dat eerder gelezen7 Commentator V. slaakt een zucht van opluchting onder de kop „Eindelijk" Hij vindt het wel een beetje gek. dat het meer dan een half jaar geleden is. dat leden van dezelfde werkgroep nogal boos reageerden op dezelfde soort op merkingen als nu door hen zelf worden geuit Het kan verkeren, zucht men dan gelaten De inspraakongevoeligheid van de Woningstichting Leusden re sulteerde in een stevig konflikt met de werkgroep Bestemmingsplan nen CML. doordat deze werkgroep grotendeels buiten de plannen van de woningstichting was gehouden In de krant van donderdag 10 fe bruari 1977 lezen we, dat de vrede tussen deze twee is getekend na een sussend gesprek met bur gemeester Van der Post. In de Schoolraad gaat het er weer hard aan toe Opnieuw wordt fel gedis- kussieerd over de leerlingen-plaat singen MENS IN ZIJN WERK De krant start op 10 februari met een nieuwe rubriek de mens in z'n werk De eerste Leusdenaar die onder het mes wordt genomen is Eric-Jan Tuininga. Dat mensen hard moeten wer ken. bleek weer eens tijdens een ter plaatse opgenomen TV-uitzending van „Bij ons in van de KRO in De Hakhorst „Levensgrote illusie en hard werken", schreef onze me dewerkster Nine de Krui/ff toen Een tikkeltje sarcastisch, dat wel. De werkgroep bestem mingsplannen van het CML heeft overwegende bezwaren tegen het hoofdcentrum als eiland. Door de Noorderinslag. Centrumweg en Hamersveldseweg is het hoofd centrum ingepakt door verkeers wegen. zeggen de leden en dat is een slechte zaak. Opnieuw pleiten De heer C Ph Spaans is In Leus den geen onbekende Jarenlang heeft hij de Leusdenaren voorzien van hun stukje vlees bij de maaltijd, terwijl hij zich daarnaast intensief bezighield met het wel en wee van de middenstand in de gemeente Leusden. In het nummer van 20 no vember 1975 verscheen zijn eerste bijdrage onder de titel ..Spaanse ontboezemingen'' Al fietsend en wandelend door dorp en streek filo sofeerde hij een fiks eind weg over de mogelijkheden en onmogelijk heden van de gemeente, waarin hij - ondanks alle problemen - met plezier woont. Vandaag in dit num mer een speciale bijdrage van zijn hand. HERDENKINGEN Negentien-honderdnegen- enzeventig belooft een veel be wogen jaar te worden. Schilders en schrijvers en an dere beroemdheden uit de ou de tijd, zouden, als ze waren blijven leven, 300 of 350 aar geworden zijn. Albert Einstein zou honderd geworden zijn, da's relatief jong. Al zulk soort dingen worden dan herdacht met tentoonstellingen expositie en herdenkingsboeken. De Unie van Utrecht, het couveusekindje waar ons land dan uit is ontstaan, is met veel ceremonieel en protocollen plechtig herdacht. Het kind was ook al 400 jaar oud Meestal vinden die herden kingen plaats in musea of soortgelijke gelegenheden Het hoort bij de folklore om in een museum alleen maar te fluiste ren en heel zachtjes te lopen We kregen eens bij een bezoek aan de Stiftsbibliotheek in Sankt Gallen een paar wollen sloffen aan Een dezer weken is er een tentoonstelling van Amersfoort- se kunstenaars of kunstemakers in de Zonnehof, dat is ook in die goeie stad, voor hen die dit nog niet weten k Was daar net toen een stel scholieren van middel bare scholen bezig was het stilte taboe te doorbreken Spits en ongezouten gaven ze hun oordeel over het gehangene De expositie vond ik hartstikke leuk, om een mode-woord te gebrui ken Nog leuker echter was het commentaar van die jongelui. Het eerbiedig fluisteren was ver te zoeken Het zijn allemaal hoogtepunten, voor sommige althans, in het jaar Onzes Heren '79 Een hoogtepunt was ook het zenden van een vredesleger van hier naar Libanon. Honder den jongens die moeten pro beren de orde te handhaven. Ontroerende toespraken van officieren, terwijl achter in de zaal zacht/es liederen gezon gen werden zoals Wat een spreker is die man Palmen en bloemen omli/sten het ge heel Eigenlijk is het geen hoogte- maar een dieptepunt. Een onzer kinderen, met uni versitaire opleiding, ging met zijn vrouw diezelfde dag naar Laos. voor een aantal vluchte lingen werk doen. d'rzijn er daar wel een paar Laos: u weet wel bi/ de Gouden Driehe. waar de papavers zo welig bloeien. Me neer van Agt is daar eens ge weest om te zeggen dat ze suikerbieten of zo moesten gaan verbouwen. Da's gezon der, zei hij toen 't Is ook in de buurt van de Chinezen. Vietnammers en Cambod/aners Vlakbij Thailand ook. met de mooie koningin Siri- kit. Toen die kinderen van Schiphol vertrokken, waren er geen officials, planten, ont roerende toespraken en kleine vretenjtjes. D'r was niks. Ze gin gen alleen maar doen wat ze vonden dat ze moesten doen Dat zi/n dan van die uitschieten de dingen in het nog vrij jonge '79. En dan is er nog een groot historisch feit. Tot m'n grote ver bazing bestaat de Leusder Krant ineens tien jaar. In ver band daarmee heb ik een wel doordachte en orginele opmer king geplaats: waar blijft de tijd? Goed hé! In het voormalige restaurant, Nieuw Leusden, hebben we als ondernemers de kraamkamer gevormd voor dit gerenom meerde blad Zonder de me dewerking van adverteerders ging het feest namelijk niet door. 't Is goed dat dit eens gezegd wordt aan het adres van welk nieuwsmedium dan ook. Geen nieuws zonder adverteerders, ziedaar een nieuwe slogan, 't Ging allemaal niet zo erg vlot in den beginne, sommige van ons hielden vast aan alleen ad- vertentie's van Leusdenaren en meer van zulk soort eisen 't Leek moeizaam vakbondso- verleg. Maar het lukte allemaal toch onder de bekwame leiding van de heer Rebel van de B.D U himself. 'k Heb veel leut gehad om die krant. Er waren nog al eens bit tere en scherpe commentaren van de redactie, terecht en wel eens onterecht, over zaken die een snel groeiend dorp raken ledereen kon er z'n frustaties in kwijt. Ik denk nog wel eens aan de actie s van knalgroen, aan de Schoolsteegbos/es, de uitbreiding over het kanaal waar burgemeester van der Post zo n moeite mee had, Euro woningen en Biezenkamp. Wat betekent een krant in het leven van de moderne mens7 Is dat een filosofische opmerking? (voer voor een student m de so ciologie, gratis voor niks). Over de Leusder Krant zal ik het maar niet meer hebben die naam is overigens verzonnen door iemand die nu deel uit maakt van het college van B en W. Voor ons als potentiële krantenlezers betekent een krant nogal wat. maar in het weekeinde heb je kans op hoofdpijn. Dan wegen ze bijna 5 ons, arme bezorgers, de hele barre winter lang hebben ze zonder mankeren de krant in de bus gestopt, alsnog bedankt. Het gekke is dat de meeste grote kranten bestaan van rot- nieuws, en sommige uitgaven van nog r nieuws Nee. we noemen geen namen, maar we hebben net als elk land een stelletje bladen die alleen van vuilnis leven, 't gaat nog goed ook. Verbazingwekkend vind ik het dat die kranten elke dag op nieuw weer worden vol geschreven, wat een heidens werk zit daar aan vast. Ondanks de bezwaren van sommige lie den die vinden dat er te veel niet locale adverteerders zijn, mag die Leusder Krant voor mij nog voorlopig tien jaren bestaap. Sp.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 62