terugblik 12 APRIL 1979 ze voor het dusdanig plaatsen van het hoofdcentrum, dat over de Noorderinslag heen wordt ge bouwd richting Hamersveldseweg, zodat een vrij natuurlijke relatie ont staan tussen de winkelgebieden Biezenkamp. Hamersveldseweg en hoofdcentrum. De gemeente dacht er ook toen al duidelijk anders over De historische kleding-modellen voor Leusden 1200 worden ge showd. De resultaten van anderhalf jaar bodemonderzoek rond de res ten van het Huis Zwanenburg wor den in een pagina-groot artikel op een rijtje gezet Het feit, dat de werkgroep Voor lichting van het CML aan de bel heeft getrokken en dat dit uitgebreid in de Leusder Krant verscheen, bleek een misverstand te zijn De pers had dit stuk niet mogen ont vangen, zo bleek ons uit een inge zonden stuk van de werkgroep voorlichting We willen u niet blijven vermoeien met die uiterst vermoei ende zaken van het Comité Mi lieuzorg Leusden uit die dagen, maar één ding wordt overduidelijk het is onmogelijk, dat een CML, dat werkt als inspraakorgaan van de bevolking (of een deel daarvan) in beslotenheid werkt. Nooit. Tot nu toe hebben nog maar weinig leden van het CML dit echt begrepen De krant publiceert op 17 februari maar liefst twee pagina's modellen en foto's van historische kleding. De feeststemming begint er in te komen. Het ontwerp-bestemmingsplan Buitengebied-Oost wordt uitge breid in de krant behandeld: een kleine drie pagina's wordt aan dit belangrijke bestemmingsplan be steed. Er wordt afscheid genomen - na zeventig jaar - van het Groene Kruis. Deze vereniging is immers samen gegaan met het Wit-Gele Kruis Tijd voor een tikkeltje nostal gisch terugblikken. Adjudant Elbertsen wordt groepskommandant van de rijkspo litie Groep Leusden ..Vooral hulp en bijstand verlenen aan de men sen'' ziet hij als zijn voornaamste taak, tekênt Anco Mali uit de mond van de nieuwe commandant op Zo'n dertig Leusdenaren heb ben de verkeerscodecursus met goed gevolg doorlopen en dat geeft de wandelende en fietsen de burger een tikkeltje moed, nietwaar? Er blijven er weliswaar genoeg over, die de code niet kennen (en dat blijkt elke dag weer) maar alle beetjes helpen. De gelden, bestemd voor de jaanleg voor een fietspad langs de Lockhorsterweg, kunnen niet be steed worden: GS. gaf geen [goedkeuring aan het desbetreffen de besluit van de raad Teleurstel- ing alom ..Dan maar een beroep de kroon" zegt de raad Als het net anders kan De raad dient een iieuw (door haar goedgekeurd) oorstel bij G S in De heer Holl llijst 6) wilde zelfs een motie van antrouwen tegen G S. indienen erigens wordt de verkeersveilig er in de gemeente Leusden iteeds groter, wordt gekonstateerd te Lockhorsterweg alléén al levert f maand één ongeluk af. De inspraakprocedures voor kandidaat-bewoners van de twee- Ie fase gaan van start Er wordt gonnen met 80 premie-wonin- |en Op zaterdag 12 maart worden er eluidsproeven genomen, zo lezen m de krant van tien maart, in erband met de aanleg van schiet- nen bij de Wetering De Jeugdraad wil een noodac- :ommodatie in Leusden-zuid )P DE BARRICADEN? Tijdens een (besloten, maar ■oor de Leusder Krant bijge- oonde) bijeenkomst van eusdense winkeliers en het emeentebestuur, bezwoor wet- iouder Wagenaar in alle toon- arden: Niemand is er mee ge- aat als we weer op de barrica- en gaan". Hij viel in die bijeen- omst nogal fel uit tegen de re- aktie van de Leusder Krant, die op een enorme manier voort- urend tegen de schenen van het emeentebestuur schopt, omdat ie het niet goed zou doen". De 'daktie van de Leusder Krant chopt meteen terug, dat wreekt. Op de barricaden dus. Opnieuw is Leusden televisie- orp. als de TROS neerstrijkt met aar omvangrijke karavaan om het De eerste paal voor de Bankgirocentrale in maart 1977. ganiseert nog eens een expositie over de eerste fase: een terugblik op alles wat wel en niet is gereali seerd Het nieuws over de aanstaande viering van Leusden 1200 blijft de aandacht van de krant vragen Met veel enthousiasme en gezond chauvinisme worden hele en halve pagina's aan dit feest der feesten besteed De Leusdense architect C. B M. Smit wint de eerste prijs in een lan delijke wedstrijd over Houtskelet- bouw De Stichting Houtskeletbouw i o is intussen nog steeds in onder handeling met de gemeente t SPUL Jeetje, dan schrikken we toch wel eventjes van die fikse kop in de Leusder Krant van donderdag 21 april 1977: „De gemeente wil 't Spul na 1 november slopen". Hoe kan dat nou? En enkele jaren terug wilde de gemeente de boerderij gebruiken als wijk- gebouw. Staat in het bestem mingsplan Groenhouten, weet u nog? Niets zo veranderlijk als de mens. maar de Groenhouters zijn niet he lemaal op hun achterhoofd gevallen en de voor- en tegenstanders van de sloop komen in een draf in het geweer. Ook Stoutenburgers vonden het welletjes en verzamelden 130 handtekeningen vóór de aanleg van het fietspad langs de Zwar- teweg-Horsterweg. waar de bewo ners van de Horsterweg-Zwar- teweg in Leusden-centrum zo te gen zijn en waartegen zij bezwaar schriften hebben ingediend. Wethouder Gijs van Wouden berg opent het nieuwe onderkomen van de postduivenhouders in Leus den. Medewerker P J Op den Camp begint een verslag over deze blijde gebeurtenis nogal ironisch met de woorden ..Goed, dat wet houder G van Woudenberg verle den week woensdag niet als post duif bij de P.V Leusden bin nenkwam. want dan was hij beslist buiten de prijzen gebleven" U hebt het geraden, de wethouder kwam inderdaad te laatParkeer problemen. AKTIE Er is iets mis met Leusden als er geen aktie meer wordt gevoerd Ik weet niet wie Leusden ooit met een slaapstad heeft vergeleken, maar wie alle akties uit de afgelopen tien jaar achter elkaar zet, komt op een zeer respectabel aantal terecht. De aktie om de Lockhorsterweg van een fietspad te voorzien was intus sen van start gegaan en bleek een groot succes. Het bouwrijpmaken van het eerste deelplan in de eerste fase ging van start. Burgemeester Van der Post liet de bulldozer grom mend de zwarte grond inschieten. De bezwaarschriften tegen het ontwerp-bestemmingsplan Twee de Fase worden door het gemeen tebestuur ongegrond verklaard. ZIEKENHUIS En dan staat op de voorpagina van donderdag 5 mei het toch wel nare nieuws te lezen, dat bur gemeester Van der Post zal worden opgenomen in het ziekenhuis voor het ondergaan van een halswervel operatie. Hij zal hierdoor de viering van twaalfhonderdjaar Leusden niet bij kunnen wonen Na twee- en een half uur praten gaat de raad tenslotte akkoord met het bestemmingsplan Tweede Fa se De raad deed de principe-uit spraak dat zij vóór de stichting van een open jeugd- en jongeren centrum is. G S keuren het krediet voor het fietspad langs de Lockhorsterweg goed Wethouder Gijs van Woudenberg legt een welzijns-dis- kussienota op tafel Niet geheel wat Progressief Leusden eigenlijk in gedachten had. enkele maanden eerder, maar het is in ieder geval een begin. VERKIEZINGSAVOND Ter gelegenheid van de Twee de Kamerverkiezingen organi seert de redaktie van de Leusder Krant een speciale uitslagen avond in samenwerking met Freddy Textor van de Hakhorst. Jaap van der Doef en Piet Steen kamp doen Leusden aan. Voor de politieke avond in de Hakhorst is de belangstelling overweldigend groot. Volgens een onderzoek door de wijkraad Groenhouten willen de Groenhouters het Spul niet kwijt Burgemeester Van der Post wordt intussen opgenomen in het zieken huis. De belangengroep „Veilig Leus- den-Zuid" wacht nog steeds op antwoord van de gemeente Zij wil verbetering van verschillende (on veilige) verkeerssituaties in Leus den-zuid. LEUSDEN 1200 En dan staan we aan de voor avond van de grootse viering van Leusden 1200 Vooral in Leusden- centrum zijn de straten in het dorp aangekleed Kasteel-achtige toe standen als toegangspoorten tot het dorp Een schaapskooi met houten brug voor het gemeente huis. speciale historische uithang borden, bloemen op paaltjes, etc. etc Bovendien worden in ver schillende wijken ook heel wat ver sieringen aangebracht Leusden is klaar voor het feest. De „Rijksdag 777", een histo risch spel dat nogmaals op ver antwoorde wijze de plechtige stichting van Usiduna in beeld zal brengen, zal het hoogtepunt van het feestprogramma vor men. Raadsleden en andere bur gers hebben lang gerepeteerd om dit spel samen tot een goed einde te kunnen brengen. Regis seur George Bruens had er een hele kluif aan. Prachtige decors, geschilderd door de Achtervel- der Jehee, moeten het totale programma ..Informatie op woensdag gewijd aan de topsport in de Hakhorst op te nemen. „The Good News Christian Fel lowship" streek intussen neer op het landgoed De Boom en nodigt alle Leusdenaren uit om maar eens •en kijkje te komen nemen Har telijke mensen Dat is ook de me ning van Anco Mali. die met hen sprak en een kopje thee kwam drin ken. Vrouwen in opmars We hadden het er eerder over Een nieuwe mijl paal is de installatie van de Vrouwenraad Leusden. medio maart. Mannen aller wijken, ver enigt u En ach gut, die Woningstich ting Leusden geeft er opnieuw blijk van geen snars te hebben begrepen van het fenomeen in spraak, laat staan van de funktie van het CML. De werkgroep be stemmingsplannen is alweer zeer boos op de WSL. Die liet het CML opnieuw in de kou staan. Ondanks alle sussende ge sprekken van voorheen. De Zwarteweg/Horsterweg-be woners dienen weer eens be zwaarschriften in. nu tegen het ontwerp-bestemmingsplan Buiten gebied-Oost Geen verrassing meer want als er ook maar één klein stukje van hun weg op een kaart van een bestemmingsplan staat, kun je er de klok op gelijk zetten, dat er bezwaarschriften ko men Zo ook nu De eerste paal voor de Bankgiro centrale. geslagen door bur gemeester Van der Post, ging er geheid in op 22 maart 1977 Het Milieu Journaal van het CML heeft een gesprek met fietsers Hun opinie. „De wegen in Leusden zijn allemaal ontworpen door mensen, die zelf autorijden" Het konflikt tussen CML en Wo ningstichting wordt uitgepraat en wethouder Wagenaar doet ieder een (vriend en vijand) versteld staan door zijn milde uitspraak: „In spraak is als een spinneweb Je raakt er licht in verstrikt en het blijft aan je vingers kleven. Dat is ook de reden, dat wij als gemeentebestuur wel eens mistasten Op het punt van het goed voorbereiden van die inspraak zijn we ontspoord Wij waren echter van goede wil Een aktie onder bevolking om de Lisidunahof aan een bestelbus te helpen, levert maar liefst 60 000 - op De VVD afdeling Leusden stelt een aktiecomité samen om hand tekeningen te verzamelen voor aanleg van het fietspad langs de Lockhorsterweg Via het ontwerp-bestem mingsplan Leusden-zuid wordt een oplossing gevonden voor de ge luidshinder en andere overlast bij het winkelcentrum De Bieshaar De Tankwerkplaats zal worden inge richt tot groot kreativiteits- en vrij etijdscentrum. zo brengt de Leusder Krant op 31 maart als groot nieuws. Er wordt een speciale bij eenkomst georganiseerd op 1 april. Op 4 april ondertekenden de KVP, ARP en CHU de samen- werkings-akte en werd het CDA- Leusden een feit. Een initiatief-voorstel van Pro gressief Leusden om zo snel moge lijk met een goede welzijnsplanning te beginnen in het kader van de nieuwe welzijnswet, wordt met har de hand van tafel geveegd Raads lid Corne Verduin voelt zich per soonlijk beledigd door de nogal krasse taal der mannelijke raadsle den Van Tiel (VVD) en Holl (Lijst 6). hoewel ook de andere raadsleden niet al te benauwd waren en hun mening over het voorstel (zij het in iets minder onvriendelijke taal) niet onder stoelen of banken staken Later zou blijken, dat zij zich ge woon hebben vergist, maar wie geeft dat toe? AR-Tweede Kamerlid Hans de Boer sprak in Leusden en zegt dal ons land een nieuwe coalitie tussen socialisten en confessionelen nodig heeft J Klunder Nijland verlaat de raad (met spijt, zoals hij zelf zegt) en wordt opgevolgd door het twee de vrouwelijke raadslid: mevrouw Lily van Amerom De Hulpdienst Leusden-zuid be staat vijf jaar in die tijd. G S. geeft alsnog toestemming voor de aanleg van een grasvliesveld en de hoc keyers juichen. De gemeente or- Rijksdag 777. Het hoogtepunt van de viering van Leusden 1200 in juni 1977.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 63