12 APRIL 1979 terugblik 38 graaf maakte dankbaar van deze unieke gelegenheid gebruik. Een wethouder in een Middeleeuwse jurk, dat zie je toch niet zo vaak De vaste opponent van de ge meente-secretaris. de heer B van Praag uit Leusden-zuid, zag in augustus 1977 zijn kans schoon om zijn bittere gal te spuien ten aanzien van de zoals hij zei .dictatoriale" macht van gemeentesecretaris Brouwer en ,,de ondemokratische gang van zaken op de gemeente- sekretarie van Leusden" Hij maakte gebruik van de wet AROB die burgers in de gelegenheid stelt om ambtelijke beslissingen te laten toetsen of er bezwaar tegen aan te laten tekenen In een hoorzitting in Utrecht ging de Leusdense bioloog fel te keer. Vooral tegen het volgens hem oneigenlijke qebruik van ar tikel 19 HEIPALEN En dan, gutte gut, dan krijgen we het geheibel met de heipalen. Een zeer komische operette in vele delen. Wat blijkt? Centraal Nederland wil wel graag begin nen met het bouwen van wonin gen in Akkerhoeve/Noordwijck. maar bij het heien bleken de pa len veel te kort te zijn. Dat goeie raad duur blijkt te zijn, werd ook toen weer bevestigd. Afgezien nog van het feit, dat veel beter voor die tijd uitgezocht had kun nen worden hoe lang die palen zouden moeten zijn om een hele woonwijk te kunnen schragen, er moesten nu verschillende des kundigen worden aangetrokken om het zaakje te klaren. De Tabaksschuur van "t Spul blijkt - wat een verrassing - al sinds 1975 op de monumentenlijst te staan en mag dus helemaal niet worden afgebroken, zoals de raad dat van plan was te doen Gnif felende Groenhouters lachen in hun vuistje Commentator V. vindt het allemaal maar schaap achtig, ook al maakt hij van de ta baksschuur zonder blikken of blo zen een schaapskooi, waarschijn lijk om de woordspeling wat beter uit te laten komen. Hij suggereert om van die schuur in ieder geval nogal zwaar op de maag De hoofdredakteur had er in een kom- mentaar enige pittige woorden aan gewijd en de Milieufederatie ,.bu- reaukratie" verweten en ,,geen fee ling met de werkelijkheid" De Mi lieufederatie liet dat natuurlijk niet op zich zitten en stuurde een mge zonden brief naar aanleiding van die ..ongenuanceerde opmerkin gen". Zij had verwacht, dat de re- daktie wel een toelichting zou heb ben gevraagd op het bezwaar schrift Commentator V laat koel tjes weten, dat déar geen beginnen! aan is. zeker niet in Leusden en bovendien ook niet gebruikelijk. Hij verwijt de Milieufederatie nogmaals een teveel aan „bureaukratie,,Z zal méér moeten doen dan het in dienen van bezwaarschriften om d aan haar verstrekte subsidies waai te maken", houdt de krant de mi lieubeschermers voor De redaktie schaart zich achter de mening var het gemeentebestuur, ook al den ken sommige Leusdenaren. dat d Leusder Krant altijd ..tegen" hei gemeentebestuur is. SLOTFEEST 1200 LEUSDEIN Het zo tragisch onderbroker feest rond Leusdens 1200 jarig be staan. werd eind augustus gran dioos alsnog gevierd met overweldigende historische optoch (waarbij niemand kosten nod rnoeite had gespaard om zo goei 'mogelijk voor de dag te komen) ei een onbezorgde, feestelijke en zee druk bezochte braderie. Bovendiei was er voor de sportievelinger .Sport en spel", eveneens in jur niet helemaal afgewerkt. Markt meester Suvaal verzuchtte na af loop van de braderie: ..Dat zou et jaar moeten gebeuren Het is ge weldig". Dat denken méér menser maar tot nu toe is het bij denkei gebleven, helaas. De Leusder Krant was natuurlij met een geheel eigen stand presei op de braderie. Met een doorlopen de video-voorstelling van tijdens d juni-feestelijkheden door een spe ciale Leusder Krant video-ploe gemaakte opnamen, er werde gratis foto's uitgedeeld van Rijki rvv» De heipalen-misère van Centraal Nederland: Het werden war kunststukjes in de stijl van Henry Moore. Maar de grond in ginqen i niet8 augustus 1977. een piepklein kinderboerderijtje te maken Op donderdag 25 augustus wordt huize St. Joseph in Achterveld na een lange periode van renovatie en uitbreiding officieel heropend. B en w adviseren kalmpjes om al die 258 bezwaarschriften tegen het ontwerp-bestemmingsplan Buitengebied-Oost voor hef groot ste deel ongegrond te verklaren De tabaksschuur van t Spul. zo meldt de gemeentelijke voorlich tingsdienst. heeft nooit op de nomi natie gestaan om gesloopt te wor den. PROFIELSCHETS In gesprek met de commissa ris der Koningin in Utrecht, prof. Verdam, mogen de raadsleden vertellen, hoe hun nieuwe bur gemeester er uit moet gaan zien. Konklusie: „De raad vraagt niet om een schaap met vijf poten", ook al scheelt het niet veel. De PJGU houdt een grote land dag in Leusden. het wordt één groot familiefeest. Ons kent ons. De Volkstuintjes in Achterveld (op het ..landgoed" van de heer Van Dijk aan de Eemelaarseweg) liggen de Stichtse Milieufederatie dag 777 (met prijsvraag) voor kinderen was er een touwtrekke er konden gratis allerlei zaken wt den afgehaald op vertoon van e bon en bovendien werden reg matig demonstraties gegeven rr een antieke, handbediende dru pers Het slotfeest werd vergez* van schitterend zomerweer Redakteur Marnix Kreijns gd begin september op bezoek bij Oosterhoutse Norbertinessen voor de gemeente Leusden getrouwe kopie hadden verva digd van de akte. waarmee Karei Grote Lisiduna stichtte Hij was zt onder de indruk. De akte werd of september officieel in ontvaft genomen door loco-burgemees Van Zandbrink Intussen zijn ze bij Centra Nederland nog steeds bezig die heipalen, die maar niet go of lang genoeg willen zijn. Ee waren ze te kort, maar nou blijk palen van twintig meter niet lemaal de grond in te willen. 8 vendien levert een bepaal grondlaag de nodige problem op in verband met de waterstal „Misschien dat we de palen grond in kunnen spuiten", is e nieuwe suggestie. De sombere voorspellingen eerdere begrotingsvergadering MR. A. H. VAN DER POST OVERLEDEN elke week weer aangepaste kreet De provincie laat via het ont- werp-streekplan Utrecht-Oost weten, dat zij voorkeur heeft voor een volledige realisering van de S10 en dat wordt in bepaalde de len van de gemeente niet in dank afgenomen. In dat streekplan staan nog meer aardige dinget jes, die de Leusdenaren zwaar op de maag vallen, zoals de plan ning van het stadsrekreatiege- bied tussen Leusden/Zuid en Amersfoort langs het Ponlijntje. Dat die gekke provincie-be- stuurderen het hoofdwinkelcen trum het liefst gebouwd willen zien op het werkgelegenheids- terrein 't Ruige Veld ten noorden van de huidige bebouwing van Leusden-centrum, daar wordt alleen maar meewarig om gela chen. „Ze lopen daar wel een beetje achter", heb ik in die tijd menige ambtenaar horen mom pelen. Er mogen tot 1990 3700 woningen in Leusden-centrum worden gebouwd, zo blijkt ook nog uit het ontwerp, dat naar la ter blijkt een stroom van reakties en bezwaarschriften zou oproe pen. Achterveld trekt zich daar alle maal niets van aan. De Tour de Ju nior wordt opnieuw een grandioos succes, terwijl de braderie in dat dorp volgens de krant ..een bruisend gebeuren" is geweest Onze sportieve wethouder Gijs van Woudenberg zien we in Leus den 1200-kledij het Lockhorst-ten- nistournooi openen en onze foto- Op donderdagmiddag 9 juni 1977 overleed burgemeester mr. A. H. van der Post in het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht. Komplikaties na de zware hals werveloperatie waren hem fu nest geworden. Op het hoogte punt van het feest, dat door hem vanaf het begin was gestimu leerd, verloor Leusden haar bur gemeester. Het feest werd afge last. De Leusder Krant wijdde een speciaal (extra) nummer aan het overlijden van de heer Van der Post. In de nacht van don derdag op vrijdag heeft de dienst gemeentewerken alles op alles gezet en op vrijdag was Leusden herschapen in een gewoon dorp van alledag. Op maandag 13 juni 1977 werd burgemeester Van der Post gecremeerd, nadat veel Leusdenaren de zondag daar voor afscheid namen van de bur gemeester, die toen In de St. Jo- sephkerk lag opgebaard. De raad kwam maandag 13 juni in een extra zitting bijeen om haar voor zitter te herdenken. HOOFDCENTRUM EN LANGENBEEK Het leven gaat door Ook in Leusden. Het burgermeesterloze tijdperk trad in, maar dat nam niet weg, dat er nog heel wat zaken ge regeld moesten worden. Er werd een expositie gehouden over het Komplikaties na een zware halswerveloperatie waren er de oorzaak van, dat het feest van Leusden 1200 halverwege moest worden afge broken: burgemeester mr. A. H. van der Post overleed in het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht. Zondag 12 juni 1977: honderden Leusdenaren brachten de laatste groet aan hun burgemeester in de St. Josephkerk. De opening van het internationaal Jeugdtennistournooi van Look horst werd op 30 juli 1977 verricht door wethouder Van Woudenberg in middeleeuwse jurk. Waard om voor het nageslacht te bewaren beeld een extra authentiek ka rakter geven. Kortom: er is niets nagelaten om „Rijksdag 777" tot hét hoogtepunt van Leusden 1200 te maken. EXTRA NUMMERS De Leusder Krant wordt in die feestweek bijna-dagblad. De re daktie brengt feestelijke extra edities in weekeind-formaat en dat slaat enorm aan. Samen met Dennis en Neelia Hutchins uit het Engelse Leusdon wordt een prijsvraag uitgeschreven als hoofdprijs een vakantiereis naar het Engelse Leusdon. Natuurlijk gaat ook het gewone leven door. ook al zie je dat er niet aan af Uit een uitvoerig gesprek tussen wijkbewoners en gemeente blijkt, dat de gemeente geen kans ziet de boerderij 't Spul te handha ven. De krant start in de feestweek met een nieuwe (naar later blijkt zeer succesvolle) serie: Buiten landse vrouwen in Leusden" Anco Mali voert de gesprekken Het zul len er 18 worden in 1977. De rekonstruktie van „Rijksdag 777" werd een grandioos succes, ook al kwam de aangekondigde prins Claus niet opdagen. De bur germaaltijd liep bijna uit op een bur geroorlog hoofdcentrum en Langenbeek. ter wijl voorzitter Kreikamp van de werkgroep Bestemmingsplannen CML er de voorzitterhamer bij neergooit. Wegens zakelijke ver plichtingen Eind juni wordt bekend, dat ver schillende onderdelen van het Leusden 1200-feest toch nog door zullen gaan de braderie en de op tocht Op 27 augustus De gemeente kiest voor Delta- Lloyd als de ontwikkelaar van het hoofdcentrum. En de raad vindt ook, dat 't Spul gesloopt moet wor den. ook al waren ze op bezoek in Groenhouten om op de deel van de boerderij te kijken naar een film. waarin naar voren kwam waarom 't Spul moest blijven De raad neemt verder wel een principe-besluit om tot een cultureel centrum in Leus den-zuid te komen, maar een deel van de raadsleden twijfelt aan de noodzaak De Groenhouten-bewoners zijn voor een belangrijk deel zeer boos als blijkt, dat de sloop van 't Spul definitief is. De argumenten van de raad worden onjuist genoemd De voorpagina van de Leusder Krant heeft inmiddels haar huidige vorm gekregen, met de twee-ko- loms inhoudsopgave, inclusief de

Leusder Krant | 1979 | | pagina 64