12 APRIL 1979 terugblik 39 worden bewaarheid. In de aan biedingsbrief voor 1978 zegt het gemeentebestuur. dat de broekriem fiks moet worden aan getrokken. Er is nu al een tekort van meer dan een half miljoen De heipalen van Centraal Ne derland (in de volksmond ,.het kun stenaars-collectief Centraal Ne derland) blijven bovengronds en de drie. die er met veel moeite ge deeltelijk in zijn geramd vormen een bizar kunstwerk a la Moore Dat gebeurde tijdens ,de eerste paal"- ceremonie, waarbij talrijke kenners zich verdiepten in grondwater spanning en korrelstanden (of an dersom) van de bodem onder dit kunstwerk PROVINCIAAL DIRIGISME ..Provinciaal dirigisme" Dat is het streekplan Utrecht-Oost. In een felle aanval van het gemeentebe stuur van Leusden op G S van Utrecht zegt de gemeente „Ont- werp-streekplan gaat voorbij aan werkelijkheid en verantwoordelijk heid van de autonome gemeente" De inspraak, zoals die door G S. wordt voorgesteld, zeggen de ge meentebestuurderen ferm. „is een dode letter". En daar kunnen ze het in Utrecht voorlopig mee doen De redaktie doet er in een commentaar uiteraard nog een schepje bovenop en noemt het ontwerp-stieekplan „een duidelijke miskleun". „Het wordt tijd dat de provincialen uit hun ivoren torens kruipen", schrijft de krant. En alweer is zij het roerend eens met de gemeente Hoera! Met enige trots meldt de Leusder Krant op 22 september, dat de spuitproef van Centraal Ne derland geslaagd is. De twintig meter lange heipalen gingen er in als een mes in een pakje boter. „Met artikel 19 in de hand kan 't Spul wellicht worden behouden", merkt wethouder Wagenaar tijdens een hoorzitting over deze boerderij op, ..maar willen we dat?" Jazeker, dat willen de talrijke Groenhouters. die in een stampvol voorlich tingscentrum de bijeenkomst bij wonen. De getoonde film, door be woners gemaakt, maakt enorme indruk op de wethouder „Die film geeft de situatie zo goed weer, die zouden we in het gemeente-archief op moeten bergen als het Spul ge sloopt gaat worden Dat is een sterke. Huiseigenaren van woningen, die door Centraal Nederland wor den gebouwd in de tweede fase. verenigen zich Uiteraard onder de naam ,De Heipaal" In Achterveld wordt een brand stichter gegrepen, die een reeks branden op z'n naam heeft staan Voor de goede orde het is een Leusdenaar ANTENNE VRIJ Voor elk probleem in Leusden is er wel een groep, die het ter hand neemt Zo ook wat betreft de an tenne-perikelen In Leusden ont staat de landelijke werkgroep „An tenne Vnj" op initiatief van onder meer Peter Noorland. Ter gelegenheid van de officiële opening van het Zuivel Controle In stituut door minister van der Stee. tracteert het instituut de Leusdense schooljeugd op blokjes kaas. Een aardige (suikervrije) geste. 't Spul wordt voorlopig nog niet afgebroken. Een commissie moet maar eens gaan bekijken of er iets anders mee te doen is De Achtervelders houden een aktie tegen de algehele afbraak van de oude St. Josephschool De Achtervelders willen in ieder geval voor een deel „dit stukje oud Ach terveld" voor het nageslacht be houden De akte heeft succes. De Vor mag - via een postzegel plannetje. zo heet dat - toch uit breiden op de plaats waar het be drijf nu is gevestgd. Dat betekent, dat de werkgelegenheid van Ach terveld behouden blijft en dat is een goede zaak. Geluidswallen moeten de geluidshinder voor de omwo nenden verzachten. 't Spul blijft de gemoederen hevig bezighouden Op donderdag 13 oktober is vrijwel de hele voorpagi na en pagina 3 aan dit hete hang ijzer gewijd. Een ander karakteristiek stukje oud-Hamersveld gaat wèl verdwij nen. Medio oktober werd een begin gemaakt met de sloop van het pand Zwarteweg 1 Een tikkeltje nostal gisch gestemd werd deze sloop- partij door omwonenden gadege slagen. HOUTSKELETBOUW De stichting Houtskeletbouw Leusen (nog steeds in oprich ting) laat weer van zich horen. Zij is woedend op de gemeente en dat is nog zacht uitgedrukt. „De gemeente heeft ons bijna twee jaar lang buiten de deur gehou den". zegt het bestuur van die stichting en daar heeft HSB Leusden schoon genoeg van. Op het moment, dat de HSB ge reed is om van start te gaan. met een eigen aannemer en projekt- ontwikkelaar, houdt de gemeente de boot af en zegt, dat de zaak dient te worden uitgevoerd door Natio naal Grondbezit De gemeente heeft duidelijk géén vertrouwen in de stichting Houtskeletbouw Leus den i o. Commentator V. heeft voor deze handelswijze evenmin een goed woord over en noemt het een kwalijke zaak, dat een particulier De grootse optocht van Leusden 1200 in augustus. Veel belang stelling voor de talrijke, schitterende, wagens. In augustus werd het laatste deel van het in juni van 1977 zo triest afgebroken feest t.g.v. 1200 jaar Leusden afgewerkt o.m. met een daverende braderie. Hier de stand van de Leusder Krant met de anthieke drukpers in werking. initiatief zo lang buiten de boot is gehouden en na twee jaar touwtrekken niet wordt gehono reerd 't Spul brengt het tot landelijk nieuws via de actualiteitenbriek van de VARA. „Vara-Visie Heibel rond een viskraam. Je houdt het zo nu en dan voor on mogelijk, maar er is eigenlijk niets wat geen aanleiding kan geven tot heibel. Zo ook een sim pele viskraam, die aanvankelijk bij het noodwinkelcentrum De Rozendaal werd geplaatst, maar daar moest verdwijnen. Naar de Smoussesteeg, waar de eigenaar z'n vis diende te slijten temidden van nog enkele overgebleven koeien en het bouwverkeer rich ting tweede fase. De ouders van de vierde openbare school bekeken de nieuwbouwplannen. De school zal ook aan de Smoussesteeg verrij zen Een populair steegie, kon- kludeert de redaktie van de krant. Don Bosco bestaat in 1977 veer tig jaar en dat is een feestje waard En uiteraard wijst de gemeente de verwijten van de stichting Houtskeletbouw Leusden van de Hand De argumenten die wethou der Wagenaar gebruikt, overtuigen niet. De werkgroep Milieuzorg van het CML krijgt in november 1977 een jaar om de studie over de School steegbosjes af te ronden De re daktie is een beetje verbaasd, want er bestaan al verschillende kundige studies over dit onderwerp Waar om dan nog eens? Voor het behoud van een deel van de St Josephschool te Achter veld worden ruim 800 handtekenin gen verzameld en dat is geen poezeplas De raad keurt de begroting voor 1978 goed. Een lekker lig gende uitspraak van wethouder Wagenaar over eigenbouw: „le dereen mag zelf een woning bouwen als men zich aan de re gels houdt". Er zijn tot 1985 echter maar 600 kavels be schikbaar en de regels van de gemeente liegen er niet om SCHREEUWENDE RAADSLEDEN Opmerkelijk tijdens de begro tingsbehandeling was wel de schreeuwpartij van de heren Holl en Voormolen tegen mevrouw Verduin. Uiteraard: over de nota welzijn. Mevrouw Verduin wees er nogmaals op, dat de nota van de gemeente niet meer is dan een inventarisatie en een opgave van de subsidie-verdeling. Geen echte welzijnsnota met een visie voor de toekomst. De beide he ren liepen rood aan en begonnen een ordinaire schreeuwpartij te gen mevrouw Verduin, zonder dat loco-burgemeester Van Zandbrink ingreep. Dat deed de heer Reichert, die konstateerde, dat de heer Holl zich misdroeg. De redaktie vat het geheel samen in een klein commentaartje on der de kop. „Veel geblaat en weinig wol!" En zo was het. De bewoners van Alandsbeek- Oost spreken zich uit vóór woonerven in hun wijk. KOEPON Een nieuwe rel is zich inmiddels aan het ontwikkelen, ook al is niemand zich daar op dat moment nog van bewust- de voorgenomen bouw van een boerderij in de inmid dels berucht geworden Pon- Driehoek Ook ongerustheid heerst onder de kandidaat-bewoners van Bouwfondswoningen De koopwo ningen zullen aanmerkelijk duurder uitvallen, dan was gesteld Het tweede kamerlid mevrouw Kappeijne van de Copello kwam spreken voor de Leusdense WD en sprak de gedenkwaardige woor den. „Ik geloof niet in een CDA/ WD-kabinet" Die pessimist Dan gaat de vlag uit in de ge meente Leusden. Er is een nieuwe burgemeester benoemd: mr. J. W. M. Rademaker uit het Twentse plaatsje Delden. Toch met een tikkeltje gemengde ge voelens over deze keus van Hare Majesteit de Koningin wordt het nieuws in de Leusder Krant met een uitgebreid interview met de nieuwe burgervader gepresen teerd. In een commentaar zegt V. de indruk te hebben, dat de heer Rademaker een tikkeltje aan de behouden kant is. maar zoals de burgemeester zelf zegt: flexibel. „Dat geeft hoop voor het alles behalve harmonieuze Leusden". Het nieuws wordt ook met ge mengde gevoelens in de raad ontvangen, omdat op maar weinig punten tegemoet is ge komen aan de profielschets, zoals de raad die ten aanzien van een nieuwe burgemeester sa menstelde. De heer De Vor blijkt intussen grond te hebben aangekocht, dat de gemeente had bestemd voor woningbouw in Achterveld. In een gesprek met de heer De Vor vroe gen we hem of hij de grond had gekocht om te kunnen speculeren, zoals zoveel mensen doen „Nee hoor", zei hij vriendelijk, „het is aankoop van grond met toekomst verwachting" Die hadden we nog niet eerder gehoord PROFETIE In een profetische bui kondigt de Leusder Krant op de voorpagina van donderdag 1 december 1977 aan. dat raadslid Mandemaker vol gend jaar niet zal terugkeren in de raad. Hij heeft het zelf gezegd, dus Maar niets zo veranderlijk als de mens. de redaktie had dat kunnen weten. De Bankgirocentrale bereikte het hoogste punt en Diny de Jong, de vraagbaak van de gemeente Leus den wordt gemeente-voorlichtster in Woerden Het wijkorgaan Groenhouten ziet het nieuwe Centrale Antenne Sy steem niet zitten Mist op het scherm dus, maar dat is niet uniek meer in Leusden, waar vrijwel geen enkel systeem echt blijkt te deugen Sinterklaas komt de gemeente weer binnen De winter is inmiddels al weer begonnen Leusden-Zuid krijgt een eigen „markt" op het plein voor het winkelcentrum De Bieshaar en het R.K. gemengd zangkoor zingt alweer zo n tien jaar In Achterveld, wel te verstaan De stankoverlast door het vee voederbedrijf van de firma v.d Berg aan de Hamersveldseweg komt weer eens ter sprake Maar er is niets aan te doen „Neus dicht hou den zolang de Kroon nog geen uit spraak heeft gedaan" is het advies De Schoolraad wordt vervelend Zij stelt nog eens vast, dat een „ge meentelijke visie in het onderwijs beleid ontbreekt maar wisten we dat al niet jaren? Burgemeester Rademaker maakte alvast kennis met de ge meenteambtenaren en zij met hem De Gertrudishof kreeg een eigen stoellift en dat is eigenlijk net zo belangrijk, nietwaar? Volgende probleem Leusdense Rockers (zoiets als Hell's Angel's op z'n Leusdens) zoeken nou al ja ren naar een eigen clubhuis Zij willen nou ook wel eens onderdak „We hebben weer een bur gemeester" vertelt een fikse kop ons op de voorpagina van don derdag 22 december Op zaterdag 17 december kwam de heer Rade maker en zijn gezin officieel naar De opening van de gerenoveerde Huize St. Jozef in Achterveld op 25 augustus 1977.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 65