13 12 APRIL 1979 terugblik Burgemeester Rademaker. Nee, tijdens het Oranjefeest van 1978 blijkbaar wat al te felle zonnetje niet met de oogkleppen op, maar zijn ogen afschermend tegen het de subsidiebedrag Bur gemeester Rademaker maakte een resoluut einde aan de diskussie over ..Sjoemel'' door een spelletje ..Mens erger je niet" voor zich op tafel te zetten. Het welzijnsbeleid (twee kwartjes per persoon) kwam natuurlijk in de raad aan de orde. VVD en KVP waren des duivels over de onge hoorde beschuldigingen en wet houder Gijs van Woudenberg, die zich persoonlijk aangesproken voelde, legde een verklaring af. echter zonder de genoemde cijfers met argumenten en keiharde eigen cijfers tegen te spreken Volgens de wethouder besteedde Leusden in 1978/ 14,75 per hoofd van de be volking aan CRM-subsidie (inclu sief muziekschool en dat is een fik se hap). Er verschijnt een extra editie van de Leusder Krant naar aanleiding van de statenverkiezing. Het CDA kan gerust zijn, VVD en Progressief Leusden verschillen niet zoveel van elkaar Vernielingen alom De tabaks- schuur bij 't Spul is het doelwit van aktieve vernielers en als daar geen stokje voor gestoken wordt, hoeft er straks niets meer worden afgebro ken Hetzelfde geldt voor de St Jozefschool in Achterveld Ook daar wordt de zaak aardig afgebro ken Mr. G Both van de Raad voor Maatschappelijk Welzijn doet in de krant van donderdag 13 april nog eens uit de doeken, wat er aan de hand is met het Leusdens Wel zijnsbeleid. ,,Het is weinig open en gedurfd is zijn mening. De redak- tie zet in een commentaar alles nog eens op een rijtje en konkludeert, dat raad en college de brengers van het slechte nieuws hebben aange vallen. maar het slechte nieuws zelf als ongefundeerd en eenzijdig in de prullebak hebben gegooid In plaats van zich de kritiek aan te trekken. WINNAARS nu via brieven aan alle mogelijke instanties en berichten in de kran ten aan de noodbel Wachtmeester Bijl uit Achterveld, alom bekend en vooral door de jeugd alom bemind, neemt afscheid van de rijkspolitie wegens het be reiken van 'de pensioengerechtigde leeftijd Hij vertelde in de krant van 20 april het één en ander over zijn leven en zijn beroep De heer Bijl. die samen met zijn vrouw Aline ook zorgdraagt voor al het Achterveldse nieuws in deze krant, bleef overi gens in Achterveld wonen. De af- formatie bij een aktuele zaak ORANJEZONNETJE Het oranje-zonnetje maakte koninginnedag tot een toch wel feestelijker gebeurtenis, dan het meestal (in regen en wind) placht te zijn. Burgemeester Radema ker, zo laat een foto op de voor pagina van 4 mei zien. heeft zelfs een tikkeltje last van die zon en bekijkt de festiviteiten met een geïmproviseerde zonneklep bo ven zijn zonnebril. Het voortgezet onderwijs, dat de gemoederen in Leusden al jaren bezig heeft gehouden, is ook in de april-vergadering van de raad mid delpunt van diskussie. Don Bosco wil in Leusden een MAVO stichten, terwijl een R K.-school voor voort gezet onderwijs uit Amersfoort eveneens een aanvraag had inge diend, maar dan voor een depen dance (of verplaatsing) De meer derheid van de raad zei te willen blijven streven naar een samen werkingsschool voor voortgezet onderwijs In Achterveld wordt het nieuwe scholencomplex aan de Jan van Arkelweg geopend. De scholen St. Jozef (RK) en 't Sta'rtblok (openbaar) kregen daarmee een gloednieuw onderkomen Het wel of niet verbieden van een eigen antenne op het dak leverde ook de nodige diskussie op en de werkgroep ..Antenne Vrij" kwam dan ook prompt in het geweer, bij- PROVINCIALE GROEIKERN De avondvierdaagse in Achterveld verliep in april 1978 erg suc cesvol. Dan even tussendoor de win naars van de grote Leusder Krant-prijsvraag ter gelegenheid van 1200 jaar Leusden, weet u het nog? De familie Wanner uit Leusden-Zuid won de hoofd prijs: een reis naar Engeland, Leusdon in Dartmoor. Samen met dochter Heleny ging het echtpaar Wanner naar Leusdon en waren acht dagen te gast van de heer en mevrouw Hutchins op Leusdon Lodge. De familie kwam laaiend enthousiast terug en in de krant van 13 april deden zij verslag van hun reis. Overigens was één en ander niet zonder moeilijkheden gegaan. Een op een eerdere datum geplande reis naaf het Engelse Leusdon moest op het laatste moment worden afgezegd, omdat de vervoer smogelijkheden niet meer aan wezig waren: volgeboekt. Recht streekse telexverbindingen met Engeland konden niet voorko men, dat er toch de nodige mis verstanden ontstonden. De uit eindelijke reis heeft alles ruim schoots vergoed, getuige het enthousiaste verslag van de fa milie Wanner. In Achterveld gaat de door Con Amore georganiseerdde avond- lerdaagse succesvol van start en dat zou niet meer veranderen. De bewoners van Dalmatiè in tozendaal zijn droevig gestemd al geruime tijd aanwezige ver keersproblematiek op dit plein bleef onopgelost en de bewoners trokken scheidsreceptie was zelfs voor Achterveldse begrippen groots te noemen. MUZIEKKRING De stichting Muziekkring Leusden (in oprichting) komt op 20 april in de openbaarheid. Zij wil „verandering brengen in Leusdens kleurloze culturele le ven". (Waarom horen we eigen lijk nu niets meer van deze mu ziekliefhebbers?) De Hessenweg in Achterveld zal worden gerekonstrueerd en de ge meente organiseerde daarom een grote expositie, die door de Achter- velders druk werd bezocht Zr Syl via nam afscheid van Huize St Jo zef als direktrice en kreeg een reis aangeboden Een prima initiatief moet de Leusdense woningbouw door plaatselijke aannemers stimu leren: Vijf plaatselijke aanne mers bundelen hun krachten" en treden op als de „Stichting Bouwteam Leusden". De ge meente staat welwillend tegen over dit initiatief. Een groot Breugheliaans kin derfeest op het terrein van Don Bosco ter gelegenheid van veertig jaar Don Bosco-internaat, werd een ongelooflijk succes, Het „feestje" van deze technische school aan de Dodeweg werd door meer dan elf honderd kinderen uit Leusden be zocht en dat is niet niks. De organi satoren waren dan ook geheel ver bijsterd én gelukkig door dit onge kende succes. J. van Loenen is april 1978 vij fentwintig koster van de Hervormde Kerk in Leusden-Zuid. De rom melmarkt ten bate van de restaura tie van de Dorpskerk werd overi gens een succes De heren W. J. van Hoorn en A. J Kooy schrijven in april het tweede deel van hun overzicht over de boerderijen „De Buzert" en ,,'t Spul", historische achtergrond-in gestaan door verschillende wijkra den. die ook een andere mening hadden dan het gemeentebestuur. Het ondoorzichtige voorstel werd teruggenomen. De VVD hield weer een enquête onder het motto .Leusdenaar zeg het maar" Een van de belangrijkste konklusies was. dat het met de ver keersveiligheid m Leusden niet zo best gesteld was. „Gevaarlijke si tuaties voor fietsers blijkt het groot ste probleem", zo konkludeert de krant uit de resultaten van de en- quete De krant benadrukt in mei nog eens extra, dat volgens het streekplan Utrecht-Oost de ge meente Leusden wel degelijk is aangewezen als een groeikern, maar dan een provinciale. Dit om misverstanden in de toekomst te voorkomen. Misverstanden die jarenlang bleven bestaan rond de vraag of Leusden nu wel of niet een door het rijk aangewe zen groeikern was. Op donderdag 25 mei. een kleine week voor de gemeenteraadsver kiezingen. brengt de Leusder Krant een speciale verkiezings-editie. waarin de verschillende partijen hun zegje nog eens kunnen doen Acht pagina's in weekeindformaat en met kleur In de gewone krant van 25 mei besteedt de redaktie extra veel aandacht aan het probleem van de woonwagenbewoners Aanleiding hiertoe is het raadsvoorstel, waarin het gemeentebestuur de raad voor stelt om vijf aangepaste woningen voor woonwagenbewoners be schikbaar te stellen, in plaats van ruimte voor een klein woonwagen kamp De koppen zijn eigenlijk al geteld, alleen Progressief Leusden is vóór een woonwagenkampje. DE WETERING In de Wetering rommelde het al enige tijd en het kwam in de krant van donderdag 25 mei tot een uit- bastmg Woordoerder J J Kool sprak namens verschillende Wete ringbewoners met de krant en stel de nadrukkelijk, dat zij de dikatuur van de wijkraad beu zijn Zij willen overgaan tot een echte ijkvereni- ging Dit interview ve oorzaakt een fikse rel binnen de Wetering en de krant wordt be schuldigd van opruierij Het konflikt zal enige tijd later met een siser af lopen alles blijft bij het oude. Impala vierde haar tweede lus trum op grootse wijze n de Amers- foortse sporthal de Koppel (bij ge brek aan een dergelijke ruimte in eigen gemeente), terwijl Roda een receptie hield ter gelegenheid van het heuglijke feit, dat het zaterdag elftal kampioen werd en romoveer- de naar de eerste klasse EXTRA EDITIE Op donderdag 1 juni lag de speciale verkiezingskrant van e Leusder Krant reeds vroeg bij de abonnees in de bus. Een extraa tje, waarin alle verkiezingseitsla- gen uit eigen gemeente, regit, provincie en landelijk. Er wer een teleurstellend resultaat voorde VVD en Gemeentebelangen ge- knstateerd. Het CDA, zoals door de krant voorspeld, was tevre den: 7 zetels. De WD en Prog ressief Leusden eindigden ge- lija: elk 4. GPV/SGP en Ge meentebelangen moesten ieder met één zetel genoegen nemen. DeStichting Leusden 1200 sluit Don Bosco vierde een feestje. Het Breugheliaanse feest voor de kinderen liep uit op een gigantisch festijn van meer dan twaalfhon derd Leusdense kinderen haar boeken af met een batig saldo van 60.000 - en dat is heel wat meer, dan werd verwacht Tea Middelkoop, zo blijkt uit de krant van 1 juni, wordt de nieuwe redaktionele medewerkster voor Leusden-centrum De raadLeusden was inmiddels akkoord gegaan met het voorstel van het collegeom vijf aangepaste woningen voor woonwagenbewo ners e bouwen Het provinciaal woonwagenplan voorziet voor Leusden echter in de aanleg van een kamp voor 10 standplaatsen, later uit te breiden tot 15. Com mentator V tekende in een be- geeidend commentaar aan. dat het besluit van de raad voortkomt uit o begrip en gebaseerd is op louter illussies Hij kreeg gelijk Het raadslid Dijkstra (tussenijds in de raad gekomen als opvolger van de naar de VVD overgestapte Holl), stelt vragen over de toewij zing van vrije sector-kavels in Noordwijck. De heer Dijksra noch de lezers werden veel wijzer van de antwoorden Bij de tennisverenigingen Look horst. Eemelaar en Leusden kon den verschillende kampioenen worden gehuldigd De familie Voskulen kreeg het eerste huis in de tweede fase van Leusden's uitbreidng en dat ging met enig feestelijk vertoon geaard NIEUW GEMEENTEHUIS Het nieuwe gemeentehuis - de raad wil ditgraag in het hoofdcenr trum gebouwd zen - gaat bijna tien miljoen gulden kosten, zo meldt de Leusder Krant op 8 jui 1978 Inmiddels kreeg burgemeester Rademaker de resultaten van een enquête uit Leusden-zuid over het dorpshuis overhandigd De uitslag was positief en de initiatiefgroep Dorpshuis Leusden-Zuid was daar erg blij mee. De schoolraad houdt haar twijfels over het gemeentelijke leerlingen- beleid en die twijfels zullen in een later stadium niet verdwijnen Raadsleden en Weteringsbewo ners waren aanwezig bij schiet- kampioenschappen op de Leusder Heide om nou eens opnieuw het geluid te beluisteren Konklusie: „Het geluid is niet harder dan in een voerbak pikkende kippen", aldus onze sportmedewerker De wijkraad blijft tegen een schietbaan in hun onmiddellijke na bijheid gekant De NOS maakte begin juni televi sie-opnamen voor een programma van de schooltelevisie Onder meer leden van de Eendracht figureeden in dit filmprogramma ZWARTEWEG De Zwarteweg-bewoners zijn in de loop der jaren aktief geble ven in hun niet aflatende strijd tegen de opvattingen van rad en gemeentebestuur ten aanzien van hun straat. Ondanks inrij- verbod heeft de Zwarteweg nog steeds een druk vrachtverkeer te verduren en odanks herhaalde klachen van de bewoners, wordt daar niets aan gedaan. De Zwar teweg begonnen zélf met het doen van meningen en stelden naar aanleiding daarvan een tril-

Leusder Krant | 1979 | | pagina 69