12 APRIL 1979 45 lingsrapport op. Daaruit blijkt, dat de maximum-norm regelma tig wordt overschreden. De wijkraad de Wetering lanceert het bericht, dat de schietdemon- straties een verkeerd beeld zouden hebben gegeven er zou minder ,,hard-knallende" munitie zijn ge bruikt Dave Zoetmulder van de schietvereniging Leusden is des duivels en dreigt met een kort ge ding als die beschuldiging niet on middellijk wordt teruggenomen. ..Zij krijgen 48 uur de tijd om hun be schuldigingen te bewijzen", zo vertelt hij de redaktie van deze krant grimmig. Uit het Provinciaal woonwagen plan blijkt inmiddels, dat Leusden extra standplaateen zal moeten in richten voor woonwagenbewoners. Vóór 1 januari 1982 moeten dat er tien zijn In de periode van 1981 tot 1985 dient Leusden zorg te dragen voor vijf standplaatsen extra. Het raadsbesluit va Leusden blijkt daarmee inderdaad op illusies te zijn gebaseerd. PONY-BOERDERIJ De konklusie van het overlegor gaan 't Spul was medio juni: ..Maak van de boerderij een pony-boerde rij". De kosen zouden (inclusief achterstallig onderhoud) 170.000-gaan bedragen. Het jubileum-concours van Lisi- duna werdeen zeer geslaagd muzi kaal festijn, dat spreekt. Volgens een mededeling van de gemeente, ka de evenementenhal in de Hamershof in de loop van 1980 gereed zijn. De geplande ten- nishal (buiten het hoofdwinkelcen trum) zou voor het winterseizoen 1979-1980 in gebruik kunnen wor den genomen, zo wordt op de voor pagina van 22 juni naar voren gebra rt. Milieu-inspekteur C Mulder be gint zijn werk. De boerderij van Koepon moet in november gereed zijn Begin juli gaat de eerste spade de grond in. Zoals ook nu weer, blijkt het in Leusder? erg gevaarlijk om voor spellingen te doen inzake realise ring van bouwprojekten De verkeersbngadiersdienst funktioneert niet goed. meldt de Leusder Krant op 22 juni. Oorza ken: verschillende schooltijden en een tekort aan vrijwilligers In Achterveld zal een deel van de St. Jozefschool wordt verbouwd tot sociaal-culturele accommodatie. LANGENBEEK COLLEGE NEDERLAAG De aktieve redaktie van de Leusder Krant (eén klein schouder klopje mag er toch wel tus sendoor^) brengt de verbijsterde geogemeente op 17 augustus het alarmerende bericht, dat de wo ningbouw in Langenbeek met maar liefst één jaar is vertraagd. Eigen nieuwsgaring, dat is duidelijk, want zelfs op sommige gemeentelijke afdelingen kwam dit bericht als een donderslag bij heldere hemel Het bleek juist te zijn Een ander bericht, dat de ge moederen in beweging bracht zo vlak na de zomervakantie, was de mededeling van de zijde van de gemeente ,,als zou er geen kamer- Onze (politiek georiënteerde) re- dakteur Marnix Kreijns presenteert op donderdag 31 augustus alvast het nieuwe college van b en w. Zijn maanden tevoren gedane voor spelling kwam uit. In een redaktio- nele aankondiging wordt meege deeld. dat Marnix Kreijns overigens met ingang van 1 oktober de redak tie van de Leusder Krant zal verla ten om zijn rechtenstudie af te kun nen maken. Hij zal worden opge volgd door de heer Bob Braakman Het Hazewater wordt in ere her steld. Voortaan zal dit gebied taboe zijn voor wandelaars en honden De Stichtse Milieufederatie vecht de wetmatigheid van de bouwver gunning aan en Pon moet de bouw De oude raad van de periode 1974-1978 voor het laatst allemaal op de foto. Van links naar rechts voorste rij zittend: wethouder Wage naar, wethouder Van Zandbrink, burgemeester Rademaker, ge meentesecretaris Brouwer en wethouder Van Woudenberg. Achter ste rij, staand, van links naar rechts: de heer Reichert, mevr. Verduin, de heren Ossendrijver Bokkers, Van Maanen, Van Tiel, mevrouw Van Amerom en de heren Bergsma, Dijkstra en Kuijpers. rend alle vrouwen op één lijn stelde en getuigde van een ach terhaalde opvatting. Er yverden die middag trouwens koninklijke onderscheidingen uitgedeeld voor raadsnestor Van Maanen (AR) en wethouder Van Zand brink (KVP). De wethou dersverkiezingen verliepen vol gens plan. De school met de bijbel in Ach terveld vierde haar vijftigjarig be staan. Het gereedgekomen Edukatief Plan kreeg nogal wat kritiek uit het verenigingsleven. De initiatiefgroep Huisvesting Alleenstaanden konstateert in een gesprek met de verantwoordelijk redakteur van deze krant, ,,dat de gemeente op dit moment tekort schiet wat betreft het probleem van de kamernood in Leusden". OPENBAARHIEID Een nieuw fenomeen doet haar intrede in de Leusdense politiek- openbare commissievergaderin gen. Jarenlang door deze krant vergeefs, door Progressief Leus- VEILIG OVER Het gemeentebestuur lijdt een nederlaag in de raad. Een raadsmeerderheid wijst catego raal voortgezet onderwijs af, zoals b en w voorstelden. De eni ge mogelijkheid blijft: een sa menwerkingsschool en dat ini tiatief dient het college te steu- len. De zomer was inmiddels begon- Inen en ook al hielp het weer-niet mee, de Tour de Junior ging zoals lebruikelijk vol enthousiasme van itart. Wethouder Wagenaar lanceert in ili een plan voor een kantoren- mplex in het werkgelegenheids- lebied Princenhof. Achterveld is half juli ..wegens 'akantie gesloten". Op de voorpa- |ina van de krant van 20 juli een [oto-collage van Achterveldse za- ':en, die het bekende bordje op hun leur hebben gehangen. Eén troost: Ie drie horeca-bedrijven hebben n deuren wagenwijd opengezet De l.t.v. Lookhorst bestaat vijften lar. De gemeente lanceert voor het lan Langenbeek een plan voor lertig houtskeletwoningen. Als er iminste belangstelling voor is. De iddels opgeheven stichting 'utskeletbouw Leusden knarst tt haar tanden Het bureau Voorlichting van de imeente Leusden krijgt verster- ïng: Barbara Caspers komt voor- 'iter Hans Hermans een handje 'elpen, zij het dan part-time. De Leusder Krant meldt op 10 'ugustus, dat een aantal pre- liewoningen in de tweede fase nu il zijn doorverkocht en dat is na- uurlijk tegen de regels. Er zitten 'lijkbaar mazen in de wet Gesprekken over de samen werking tussen de coöperaties van chterveld, Leusden en Hoogland "ien in die tijd vast. In Achterveld vierde de School met de Bijbel haar vijftig jarig be staan met een receptie en feestavond op 16 september 1978. nood onder de HBOV-studenten bestaan" „Ruim twintig jongens aange houden na 26 inbraken en tal van diefstallen". Een fikse kop op de voorpagina van 24 augustus 1978 Opnieuw een lichte verbijstering. Het kruispunt Groene Zoom- de Beaufortweg leverde in drie weken maar liefst vijf ongelukken op. waarvan één met dodelijke afloop. De gemeente kondigt een fikse re- konstruktie aan De onderhandelingen tussen de politieke partijen over de wethou ders voor de nieuwe raad zijn intus sen van start gegaan. De werkgroep R O. van het CML konstateert ..De passiviteit van de Leusdenaren is verbazingwekkend en zorgwekkend". Ook de werk groep zelf toont te weinig eigen ini tiatief. Pats. Die zit. Maar is dat ook ^zo.:.7 van een boerderij tijdens het onder zoek door de Kroon stopzetten. KINDEROPVANG Vóórdat de niet weer in de raad terugkerende raadsleden en wethouder zouden worden ge huldigd, kreeg de raadsvergade ring een licht grimmig karakter op 30 augustus, toen bur gemeester Rademaker een de monstratie op de publieke tribu ne ten bate van de kinderopvang in Leusden verbood. De redaktie van de leusder Krant omschreef dit incident als stijlloos, voor zo ver het ging over het optreden van de burgemeester. Stijlloos was ook de mening van de meer derheid van de raad ten aanzien van kinderopvang: „Als vrouwen willen werken, moeten ze zelf de konsekwenties maar dragen". Een opvatting, die generalise den in de raad tot vervelens toe be pleit, werd het ineens een feit. Alle raadscommissies werden openbaar gemaakt De commissie Ruimtelijke Ordening opende de rij openbare bijeenkomsten. De re daktie kreeg het er extra druk mee De begroting voor 1979 vertoon de een tekort van anderhalf miljoen. Door het niet halen vaa 20.000 in woners. kreeg Leusden een fikse financiële tegenvaller te verwerken Een deel van de Roo van Alde- wereltbewoners blijken tegen de realisatie van een dorpshuis op de voorgestelde plaats in de Pon driehoek te zijn De Leusder Krant had intussen een nieuwe rubriek gekregen: „De mens in zijn werk" Hoewel, hele maal nieuw is deze rubriek niet. want de krant bracht in een eerder stadium reeds een dergelijke serie interviews, maar stopte daar enige tijd mee. Eind september wordt vooral Leusden-centrum in beroering gebracht door de eerste aklies van de pas opgerichte aktieg- roep „Veilig over", gericht op een veiliger verkeer in Leusden en dan met name voor de fietsers en voetgangers. De aktie, al eer der van start gegaan, wordt geëscaleerd door een ongeluk op de Asschatterweg, nadat de gemeente de Middenweg tijdelijk had afgesloten ende As schatterweg een enorme drukte te verwerken kreeg. Het ongeluk was dodelijk en zette de ge moederen in beweging om het gemeentebestuur met de neus op de feiten te drukken. De aktie maakt indruk op de bevolking. De sportverenigingen in Leusden komen in opstand. Door het begro tingstekort van anderhalf miljoen zal er ook moeten worden be zuinigd op de sport en zullen de eigen bijdragen van de verenigin gen omhoog moeten. Paniek en verwarring, temeer omdat van ge meentezijde nu niet bepaald op verhelderende wijze aan goede voorlichting wordt gedaan. In verband met een technische reorganisatie verschijnt de Leusder Krant begin oktober tijdelijk twee keer per week De raad beslist defi nitief tot afbraak van 't Spul. Het overlegorgaan is verbijsterd, de wijkraad Groenhouten is verbijs terd, kortom, geen tekort aan ver bijstering. Behalve bij de tegen standers, die zijn gelukkig met het besluit. De Jeugdraad trekt ook aan het kortste eind: de ambulant funk- tionaris komt in dienst van de gemeente en niet van de jeugdraad. Argument: in dienst van de gemeente is goedkoper. De algemene beschouwingen zetten vraagtekens bij het ontbre ken van een beleidsvisie Een kleine rel. woningzoekenden voor aangepaste woningen in Leusden zouden in de kou blijven staan Evelien Blom op de bres voor deze mensen Vraagtekens blijven be staan Ook de begrotingsbehandeling in oktober van 1978 ontaardde in een woord-marathon met fikse spraak verwarringen. De huisvesting en woningtoewijzingsbeleid wekt on rust onder de bevolking, er is meer openheid noodzakelijk naar de bur ger toe, is de konklusie Wethouder Wagenaar doet een oproep tot aktie- „Een tweede brug over het Valleikanaal is en wordt een bittere noodzaak", zegt hij, maar daar is men het in Leusden niet unaniem over eens De vierde openbare lagere school De Heerd wordt door ex- wethouder Van Zandbrink (zeg maar Wout tegen Willem) officieel in gebruik genomen ONRECHTVAARDIG De Woningstichting Leusden vindt de kritiek, die zij te verwer ken kreeg inzake haar beleid met aangepaste woningen, onrecht vaardig. De verantwoordelijk re dakteur sprak met het bestuur om de zaken en meningen op een rijtje te zetten. Konklusie: in feite schoot en schiet de gemeente tekort in haar beleid. De redaktie licht in een com mentaar het welzijnsbeleid van wethouder Gijs van Woudenberg door en komt tot de konklusie. dat er weinig of geen welzijnsbeleid is. Het welzijn in Leusden bestaat uit een reeks ad-hoc-beslissingen. De Jeugdraad blijft aanhikken te gen de ambulante funktionaris in dienst van de gemeente, terwijl in Achterveld wordt gedemonstreerd tegen het feit, dat verbouwing van de oude St. Jozefschool zo lang op zich laat wachten De boerderij 't Spul gaat in alle stilte (vroeg in de morgen) tegen de vlakte. Het doek valt over deze langdurige touwtrekkerij. Tja en dan krijgen we opnieuw een fikse opschudding de vrije sektorkavels in Langenbeek. Die kavelprijzen zouden veel te laag zijn en bovendien gingen - zo wordt in het dorp gezegd - de mooiste kavels naar de burgemeester en sommige hoge ambtenaren. Tu mult in alle gelederen. De Leusder Krant publiceert een uitgebreide beschouwing over die kavelprijzen en konkludeert, dat die inderdaad te laag zijn. Het artikel wordt door de

Leusder Krant | 1979 | | pagina 71