VRNDGN 20 is JAAR LEUSDEN COÖPERATIEVE HANDELSONDERNEMING BEIDE EEN BEGRIP IN LEUSDEN de gezamenlijke standhouders van de leusder markt wensen de leusder krant proficiat met haar jubileum 12 APRIL 1979 terugblik 47 betrokkenen niet in dank afgeno men, dat is duidelijk Burgemeester Rademaker slaat" de eerste paal voor het hoofdwinkelcentrum De Hamers hof De markt verhuist van de Biezenkamp naar het nieuwe par keerterrein naast De Swartesteegh aan de Zwarteweg De Woningstichting Leusden kreeg als dank voor het feit. dat zij zo ruimschoots inspraak toestond n haar plannen het predikaat .Goed en goedkoop" en dat bete kende een aardige subsidie De raadsdiskussie rond de vrije kavels in Langenbeek biedt geen nieuwe perspektieven. Progressief Leusden. die de kavelprijs hoger wil hebben, moet zich bij de meerder heid neerleggen. Hoge ambtenaren ten gemeentenhuize halen opge lucht adem. De enige instantie, die nog roet in het eten kan gooien is de provincie, als het raadsvoorstel niet door GS wordt goedgekeurd Traditie-getrouw brengt de Leusder Krant aan het einde van het jaar een speciale Kerst- en oudjaarseditie in weekend-formaat en volop kleur. Burgemeester Rademaker kijkt redelijk voldaan terug op het achter hem liggende jaar. Hoewel, al die kritiek op het be leid is ook niet in zijn kouwe kle ren gaan zitten. „We kunnen wel tegen een stootje, maar de vraag s of je voortdurend als kop van Jut moet dienen", vraagt hij zich met een zucht af. TIEN JAAR Wie de tien jaar, die in dit nummer zijn beschreven, nog eens de revue laat passeren, zal met ons tot de konklusie komen, dat die kritiek er wel altijd zal blijven Leusden is nu eenmaal geen rustige, stabiele dorpsgemeente, maar een heftig pulserend stuk ..beton" uitdijend van dorp naar ..stadje' Want echt. de aanvankelijk zo met trots aange kondigde realisatie van een ..New Town Leusden", dóérvan is geen sprake meer. Nog afgezien van het feit, dat de meeste nieuwbouw in Leusden in de loop der jaren is gerealiseerd zonder enige vernieuwingsdrang, zonder opmerkelijke experimenten, zal de nuchtere lezer tot de kon klusie kunnen komen, dat er van het sprookje van de nieuwe stad met maar liefst 50 tot 60.000 inwoners weinig terecht is gekomen. Geen stadspark in de Schoolsteegbosjes aansluitend op een groots opgezet winkelcentrum Geen vierbaans ringwegen om de bebouwing heen. Geen ongelijkvloerse kruisingen voor een veilig langzaam verkeer Geen opzienbarende terraswonin gen nabij het hoofdcentrum. Geen woonwijken ten oosten van het Valleikanaal Geen S10. geen T11 geen T10. En nog steeds geen vol ledige Noorderrandweg met aan sluiting op rijksweg 28 Nog steeds niet een volwaardig winkel-ap paraat. Nog steeds een onderwijs beleid. dat onvoldoende richting geeft. Veel van de in de afgelopen tien Half november 1978 werd de boerderij 't Spul in alle vroegte afge broken, waarmee een eind kwam aan een jarenlange diskussie over de bestemming van deze boerderij in Groenhouten. jaar met zoveel elan gepresenteer de denkbeelden bleek een illusie te zijn. een droombeeld, dat uiteen spatte onder de druk van aktieg- roepen en individuelen. Is er in de afgelopen tien jaar dan echt helemaal niets gebeurd? Deze krant bewijst het tegendeel. Er is wel degelijk hard gewerkt door de gemeente, door de raad. door de Leusdenaren Maar het is allemaal toch anders gelopen, dan zo keurig netjes op papier was voorzien Een vollediger overzicht dan deze korte terugblik zou bijzonder interessante stof voor deskundologen kunnen opleveren. Men zou er lering uit kunnen trekken Want veel van wat veranderde aan de plannen, veelal ten gunste van een betere leefge meenschap. kwam tot stand dankzij het fenomeen van de ..lastige Leusdenaar", die vaak terecht aan de bel trok om het gemeentebe stuur terug te brengen op het vol gens hem juiste pad De tijd zal le ren wie gelijk zal krijgen die lastige Leusdenaar of het gemeentelijk be stuur, dat onder druk van de bevol king zoveel van haar plannen heeft moeten wijzigen Eind december 1978 werd burgemeester mr. J. W. M. Rademaker jfficieel als burgemeester van Leusden geïnstalleerd. Burgemeester Ichneiders van Almelo kwam naar Leusden om zijn collega persoon- ijk de hand te drukken. In juni 1975 begon redakteur Marnlx Kreyns incidenteel zijn cur sief geschreven rubriek ,,En Ten slotte'Een rubriek, die enkele maanden later werd uitgebouwd tot een wekeli/kse column Kreyns. die daarna aan zijn studie rechten aan de universiteit van Utrecht begon, bleef zijn bi/drage leveren tot op de dag van vandaag De redaktie van de Leusder Krant is bli/, dat Marnix met ingang van 7 mei weer in vaste dienst treedt Doordat hij op dit moment hard be zig is met de afronding van het eer ste deel van zi/n studie, van hem he laas geen bijdrage aan dit overzicht van ben aar Leusden Tien jaar Leusden. Het 20U .jbrtwrtfjkonluist zijn om te stellen, dat er alteen maar re gelmatige kritiek «as. Die groeistuipen vormen een vast onderdeel van een dotp. dat in een (te) snel tempo uitgroeit tot êenf sfcdje. Daarnaast is veel jgöSftjrtot stand gekomen, dank zij de Inspanning van hetzelfde gemeentebestuur, dat zoveel kritiek te verduren kreeg in de afgelopen tien jaar. Niemand zal dat kunnen ont kennen Maar het blijft nog steeds een telt; er is nog veel werk aan de winket. Want attes kan he- ter. Veiliger, Prettiger; Har monieuzer. Met een variant op de titel van het potilfeke pro gramma der raadslrakües be sluiten wljdtt (noodgewongen korte en daardoor onvolledige) overzicht met: .Samen in har- monter'op weg naar een pret tige, leefbare samenleving in het no nog turbulente gebied, dat Leusden heet". Sn het duurt nog minstens tien |aar voordat het zover 2al kunnen zijn. De tienjarige Leusder Krant zat ook In de toekomst die ont wikkeling kritisch duiven vol gen, samen met al die lastige Leusdenaren. die toch alle maal het beste willen voor Leusden. Bert Vos S r. Voor veevoeder, kunstmest, brandstoffen, benzine, huisbrandolie en landbouw gereedschappen van groot tot klein, moet u bij de COOPER A TIE zijn. Ook voor gecreosoteerde palen, draad en gaas enz. kunt u bij ons terecht. Leusden, tel. 41241. 10 jaar de Leusder Krant en 5 jaar de Leusder Markt. ■ijii

Leusder Krant | 1979 | | pagina 73