L. A. van Hamersveld: „Vroeger as de handel veel gezelliger" |Jeugd EHBO-lessen in Achterveld succesvol Achterveld neemt revanche op DWSM: 5-1 IJFTIG JAAR EIERHANDELAAR inderlinge wedstrijden lymnastiek Avanti DONDERDAG 17 ME11979 plaatselijk nieuws ACHTERVELD - Zaterdag 12 mei is het 50 jaai geleden dat de heer L. van Hamersveld de eierhandel innenstapte Het was die dag 50 jaar lieden dat hij voor het eerst met zijn ider mee moest. Zijn vader woonde Achterveld maar had zijn magazijn Amersfoort. De rit werd elke dag it de transportfiets afgelegd. Als jarige jongen moest hij van Ha rsvela mee op de transportfiets, ijdens de rit naar Amersfoort wer en dar onderweg de eieren opge- ocht. De gekochte eieren werden laar gezet en door de bodedienst an Van Laar naar Amersfoort ver- oerd. Drie dagen in de week moest e 11-jarige knaap met zijn vader op eze manier mee. terwijl hij dan de verige twee dagen de school nog locht bezoeken. De dag dat hij 12 lar werd verliet hij voorgoed de chool en ging nu elke dag werken in et bedrijf van zijn vader. Het was in ie tijd dan ook wel hard werken ge lazen! Eerst vóór op de transport ets mee, eieren verzamelen en dan lar het magazijn in Amersfoort lar alles met de hand moest wor- n gesorteerd en ingepakt. In die jd gingen al de eieren naar klanten Den Haag. Toen de heer Van Hamersveld 16 was. moest hij in verband met iekte van zijn vader alleen de baan op eieren te gaan inkopen. Dit lukte Het levensgrote ei in de tuin van de fam. Van Hamersveld. hem wonderwel De eieren werden toen ingekocht voor 1 '/2-3 cent, terwijl het in de winter wel 2 of 3 cent duurder was. Na het uitbreken van de tweede we reldoorlog werd het transport naar Den Haag steeds moeilijker. ..In die periode zijn we dan ook al onze Haagse klanten kwijtgeraakt Tijdens de oorlogsjaren werden nu de eieren gedistribueerd in Amersfoort bij de winkeliers, de bakkers en de zieken Dit ging allemaal door middel van een toewijzing. Als de eie ren erg goedkoop waren, werden er veel aan de bakkers verkocht als kalk- eieren. Veel bakkers hadden zelf een kalkput waarin ze de eieren legden Werden ze door onszelf in de kalk ge legd dan werd er natuurlijk wel de ar- Deidskosten bij gerekend In 1944 werd de vergunning voor de handel in eieren ingetrokken. De distri butie van de eieren werd toen toegewe zen aan de grossiers ..Ik ben echter gewoon door blijven gaan met de han del", aldus Van Hamersveld ..Ik handelde toen gewoon in smok- keleieren, zoals dat werd genoemd. Er waren genoeg clandestiene kip penhouders, die me hun eieren wel wil den verkopen Ook van de andere pluimveehouders kreeg ik alle mede-^ werking. Tijdens deze periode liep je* dan nog wel eens wat anders op ook, zoals een kaasje e.d. Direkt na de be vrijding kreeg ik mijn vergunning weer terug. In 1949 ben ik getrouwd en ben toen helemaal voor mezelf begonnen In 1945 was ik reeds in Achterveld be gonnen in een garage Later kon ik een schuur aan de Veri Ruiitónwón huren waarin ik meer ruimte had Ik was toen inmiddels ook al in het bezit van een sorteermachine De zaken gingen steeds beter en ik schakelde helemaal over op de binnenlandse verkoop De heer Van Hamersveld vertelt en thousiast over zijn beroep ..Alleen de eieren van een bepaalde maat die hier niet gewild zijn, gaan nog weg voor de export Daar de schuur, waarin ik werkte te klein werd. kocht ik een stuk grond en bouwde daar een nieuw ma gazijn en woning op. Het is nu in maart 22 jaar geleden dat we dit toen nieuwe pand hebben betrokken Ook kon ik een auto aanschaffen De eerste vrachtauto die ik kocht, was een dumpauto maar het ging er mee. Eerst op de transportfiets, toen een bakfiets en nu een auto De zaken gin gen steeds meer vooruit" ..Ik kon nu ook met personeel gaan werken. Momenteel heb ik twee vracht auto's en een bestelauto We werken nu met zes man, twee kinderen van mij, drie man personeel en ikzelf. Als je dan zo terug kijkt op die 50 jaar, dan ben ik toch wel dankbaar dat ik dit heb kunnen bereiken Ik moet wél zeggen, dat de handel vroeger heel wat gezelliger was dan nu. In die tijd had je 250 tot 350 boeren als leverancier Dat zijn er nu maar enkelen meer. Nu ben je helemaal aangewezen op de grote pluimveebe- dnjven Je had toen veel meer contact met je leveranciers, waardoor het ook veel leuker was om zaken te doen Ook de financiële kant werd helemaal door jezelf afgehandeld. Nu gaat alles over de bank We leveren nu door een groot gedeelte van Nederland Alleen in de noordelijke provincies komen we niet. Sinds kort leveren we nu ook gekookte eieren. Deze zijn verpakt in emmers van 120 stuks per emmer. Deze eieren worden afqenomen door de cafetaria's Ook de handel in kneuseieren en struif is helemaal veranderd Voorheen kochten de bakkers alle kneuseieren Die waren goed maar wel wat qoedko- De heer Van Hamersveld. per Dit is nu geheel over De kneusjes en de struif worden nu in de koelcel bewaard, waarna er eierpoeder van wordt gemaakt Zo is er op die vijftig jaar wel heel wat veranderd en als ik dan mijn gedachten terug laat gaan over die tijd, dan zeg ik toch wel eens: Het was in die tijd dat ik als 11 -jarige jongen begon toch wel heel wat leuker om het te doen dan nu in deze gehaaste tijd." ACHTERVELD - Zaterdag 17 mei uilen in desportzaal aan de Walter van ftmersfoortstraat weer de onderlinge |vedstrijdrn van de sectie gymnatiek an de sportvereniging Avanti worden feehoudm Het programma luidt als 3lgt: |l 1.30 ujr: Opening ■11.35-11.50 uur: lOperoare les jongens 5 t/m 7 jaar ■12.00 - 12 55 uur: ■Meisies 6-7 jaar |12.55- 13.50 uur ■Meisjes 8-9 jaar |13.50 - 14.05 uur ■Volksdansjes door meisjes waarna ■prijsuitreiking 14 05 - 15.00 uur: ■Jongens 8-9 jaar. meisjes 12 jaar en Houder 15.00-15.55 uur Meisjes 10-11 jaar 15.55 - 16.10 uur:Hoepeloefening en prijsuitreiking 16.10 - 16.50 uur Keurgroep I 16 50 - 17.35 uur: Keurqroep II 17.35 - 17.50 uur Demonstratie Jazz gymnastiek o.l.v. mevr. T Weijers. 17.50 - 18.00 uur Prijsuitreiking en sluiting Iedereen is van harte welkom om de verrichting van de deelnemers gade te slaan. Vooral de ouders worden ver zocht van hun belangstelling blijkt te geven Hun aanwezigheid zal zeker stimulerend werken Gezien de tijd dat het af te werken programma in beslag zal nemen, is er voor zitgelegenheid en voor een drankje gezorgd. De organi satoren van deze onderlinge wedstrij den hopen op een grote publieke be langstelling „Mag ik nu vanavond langer buiten spelen, mama?" „Nu jij zoveel van me houdt, Frits, kunnen we het beste eerst maar gaan trouwen." ACHTERVELD - Reeds een aantal (jaren worden er op de R.K. basis- I scholen Onze Wereld en St. Joseph J EHBO lessen gegeven aan de zesde fklassers. Donderdag werd op Onze Wereld de laatste les gegeven en vrijdag op St. Joseph. Tijdens deze laatste les werden er diverse onge vallen in scène gezet. Een slacht offer had zich met houtsnijwerk in I de hand gesneden, het tweede slachtoffer was met zijn fiets geval len en had een hoofdwond, het derde slachtoffer had een arm verbrand. De lessen werden gegeven door mevr. Kleinveld. De praktische lessen wer den verzorgd door mevr. Teunissen- Kerkhof. Tijdens de laatste les moesten de leerlingen onder het toezicht van mevr. Kleinveld de gevallen zelf behandelen. Het schminken van de slachtoffers nam mevr. Gerda Janssen-Rijnders voor haar rekening Vol enthousiasme werd aan deze laatste les deelgenomen. Soms speelden de zenuwen wel par ten, maar alles werd toch goed opge lost. Door mevr. Kleinveld werd ook nog even een klein scène in elkaar gezet. Terwijl zij even naar een ander lokaal liep struikelde zij zogenaamd over een stoel, waardoor zij kwam te vallen en haar voet verstuikte. Ook dit werd door de leerlingen, zij het wel met enkele aanwijzingen heel goed behandeld. Jeugddiploma's worden in Achterveld nog niet uitgereikt. Het ligt in de bedoe ling om daar mogelijk volgend jaar wel mee te beginnen. Na afloop van deze laatste les werden alle leerlingen veel succes gewenst. Uit de reacties van de kinderen bleek, dat zij er veel van ge leerd hadden en dat zij de lessen steeds met volle aandacht hadden gevolgd. ACHTERVELD - Achterveld heeft zich gerevancheerd van de forse ne derlaag (van 8-1) op het Maarsense DWSM op het zonovergoten Ker- stens Sportpark werd DWSM met 5-1 weggespeeld. Vanwege het feit dat DWSM ook de clubkleuren oranje- wit heeft verscheen thuisclub Ach terveld geheel in wit. DWSM had jl. donderdag zijn laatste theoretische kansen verspeeld op het kampioen schap door van Ministerpark te ver liezen. Er stonden nu 2 ploegen te genover elkaar die dus niets meer te verliezen hadden en ook niets meer te winnen. DWSM begon meteen vanaf de af trap met een serie leuke aanvallen. De verdediging van Achterveld was goed op elkaar afgestemd en sloot de rijen keurig af. Herman van Ruitenbeek be ging echter een keer de fout door de bal te lang bij zich te houden. Door treuze len kwam een Maarnse speler onver wacht in het bezit van de bal. Het hier- opvolgend afstandsschot kon door de Achterveldse doelman Bertus Tolboom op bekwame wijze worden gestopt. Achterveld begon hierna meer vat op het middenveld te krijgen, en kon een serie aanvallen op DWSM inzetten In de 20ste minuut wist Albert Tolboom een dieptepass af te geven naar de reeds op snelheid liggende Jan Kerk hof. Met een afstandsschot wist de Achterveldse middenvoor doelman Van Tricht te passeren, 1-0 Achterveld bleef de betere ploeg en DWSM begon onzuiverder te spelen. Aangezien aanvallen de beste ver dediging is bleef Achterveld dooroaan om DWSM nog verder op de knieën te krijgen Dit lukte al vrij spoedig na het eerste doelpunt. Na een half uur spelen was het de grieperige middenvelder Jaap Schouten die geheel onverwacht een harde schuiver op het DWSM-doel loste Via de binnenkant van de paal verdween het leder langs de kansloze DWSM-keeper Achteraf bleek dit de mooiste goal van de hele wedstrijd Vrij spoedig hierna werd Jan Kerkhof in het beruchte gebied onderuit gehaald. Scheidsrechter Van de Wakker floot af en legde de bal onverbiddelijk op de wit te stip Toon Kalshoven voltrok 't vonnis en nr. 3 lag in de trouwen, 3-0. Tot aan de rust speelde DWSM rommelig ver der. Het was bijna 4-0 geworden als Jan Kerkhof de hem goed aangespeelde bal niet hoog over het Maarsense doel had geknald Na de rust aanvankelijk een beter draaiend DWSM. Bij Achterveld bleek Jaap Schouten te zijn vervangen door Cor Hoogland Met technisch beter spel dan Achter veld werd gepoogd om tot resultaat te komen Achterveld daarentegen moest het alleen van de inzet hebben. En die was er volop Aanvankelijk werd Ach terveld in de verdediging gedrukt om dan via de counter de spitsen aan het werk te zetten. Toch heeft DWSM ver schillende reele scoringskansen gehad maar eenmaal voor het Achterveld-doel gekomen zijnde, was er geen afmaker Dat ging Achterveld beter af aan de an dere kant. Herman van Ruitenbeek was de inleider van het vierde doelpunt. Vanuit het middenveld schoof hij de bal Jaap Schouten scoort met een prachtig afstandsschot het tweede doelpunt. naar J. Kerkhof die weer doortikte naar Albert Tolboom en de bal achter doelman Van Tricht liet verdwijnen Op vlaggen van de DWSM-grensrechter werd na enig beraad de goal afgekeurd wegens buitenspel Het cijfer 4-0 hing al op het scorebord en scorebordman Wim Schouten jr moest dit weer terug brengen naar 3-0 Echter voor zeer korte tijd, want enige minuten later was het toch weer raak Nu was het Albert Tolboom die vanaf de rechtervleugel Jan Kerkhof in schietpositie kon lance ren en dat betekende 4-0 voor Achter veld. Toch wist DWSM de eer te redden, doordat de Achterveld-verdediging even de touwtjes liet vieren. Doch de doelpuntenhonger van Achterveld was nog niet ten einde Good-old Cor Hoogland ondernam met de bal een snelle rush en gaf keurig op maat af aan de schietgrage Jan Kerkhof en dat be tekende 5-1 De competitie is dus met een klin kende overwinning afgesloten. Eind goed al goed. Opstelling: B. Tol boom, H. Versteeg, T. Kalshoven, J. v. Dalen, Klaas v. d. Heuvel, H. Ruitenbeek, J. Schouten, J. Boersen, J. Kerkhof, A. Tolboom en A. Wouters. Bijzonderheden: De jeugdige spelers Albert Wouters en Klaas v. d. Heuvel kunnen terugzien op een zeer goede wedstrijd. Jan Boersen was zowel aanvallend als storend opvallend actief. Trainer Baas neemt met deze wedstrijd af scheid van Achterveld en gaat Scherpenzeel (zondag) trainen. Programma: Dames: Heden donderdag 17 mei: 19.00 uur: BVC - Achterveld Zondag 20 mei: Dames: Achterveld - Zwaluwen-Vooruit (de dames kunnen kampioen worden). Jan Kerkhof wordt binnen het strafschopgebied onderuit gehaald, waarna de toegekende penaltv het derde doelpunt opleverde.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 11