iet streng bewaakte en superbeveiligde IE BANKGIRO-CENTRALE: lastion van de vaderlandse bankwereld Bedrijf werkt nu op volle toeren 12 DONDERDAG 17 ME11979 reportage 13 rd er na omge 'eersom vcxi alles 3r aardjj ij steedi kje had De telelift. dieselagregaten van elk 720 pk auto matisch aan en nemen dan de stroom voorziening over Die batterij-spanning wordt zoveel mogelijk gespaard voor echte noodgevallen, waarin bijvoor beeld zowel het elektriciteitsnet als de generatoren verstek laten gaan Dan leveren de batterijen ongeveer tien mi nuten stroom om de desbetreffende chef van de afdeling de gelegenheid te geven de nood-agregaten op te starten. Overigens worden de generatoren en agregaten iedere week een uur lang gecontroleerd op bedrijfszekerheid Een automatisch telefonisch waar schuwingssysteem zorgt ervoor, dat het personeel van deze uiterst belang rijke afdeling van de BGC dag en nacht te bereiken is in noodgevallen De voorraad dieselolie (40 000 liter) is vol doende voor één week COMPUTERZAAL KORREKTIE, CONTROLE, VERZENDING Natuurlijk, niet voor niets werken er 250 mensen in dit bedrijf. Niet alles wordt door de computer gedaan. Com puters moeten geprogrammeerd wor den. Iemand moet de knoppen bedie nen. Er moet gekorrigeerd worden, want ook al worden de computers wel onfeilbaar geacht, mensen zoals u en ik zijn dat niet en een bankcheque is snel fout ingevuld Ongeponsde kaarten moeten van die keurige gaatjes worden voorzien om door de elektronika ..gele zen'' te kunnen worden, stortings/ac- ceptgirokaarten moeten gekontroleerd, verzameld en verzonden worden, het is eigenlijk teveel om allemaal op te noe^. men. Beeldschermen, terminals, pons- apparatuur. Mens en elektronika. (Van de redaktie) LEUSDEN - Een officiële opening ordt niet gehouden. De direktie van Bankgirocentrale heeft het ge- eentebestuur van Leusden enkele eken geleden samen met de raad ficieel ontvangen en rondgeleid, jor de rest gaat alles weer z'n nor- ale gangetje. Geen minister van Fi- incièn. die naar Leusden komt, >en president van de Nederlandse ank. Niks van dat alles. Om het niet ilemaal voorbij te laten gaan aan de jvolking van Leusden, heeft de GC (zoals dit bankinstituut ge- akshalve wordt aangeduid) een drag van tienduizend gulden ge- honken aan de gemeenschap, [oor welk doel dit bedrag zal worden isteed is nog niet bekend. Mis- ;hien, dat er enkele aardige sug- isties onder de bevolking van usden zijn. De Bankgirocentrale kwam in 1977 lar Leusden, nadat heel wat gehar- var over de plaats aan de definitieve istiging op het werkgelegenheidster- »in Princenhof vooraf was gegaan anvankelijk zou het gebouw verrijzen an de Middenweg, tegenover het portpark Valleikanaal, maar dat viel bij e Weteringbewoners niet zo in goede arde en na enige inspraakavonden rerd de zaak geregeld het werd Prin- enhof aan de Noorderrandweg, waar e boekenclub ECI juist op het goede loment verstek liet gaan, waardoor en aardige plaats vrij kwam De eusdenaren zagen de bankgigant igenlijk met enige argwaan komen De irektie van de BGC had dan wel be- 30fd. dat er behoorlijk wat werkgele- lenheid zou worden meegebracht, laar de verwachting was. dat er ook leel wat Amsterdammers mee zouden tomen uit de eerste vestiging van de De Bankgirocentrale in Princenhof. Zwaarbewaakt en beveiligd bastion van ons nationale geldverkeer. ruime ontvangsthal Het personeel komt binnen met hun eigen pasje via een geprogrammeerde draaideur En proberen om met dat eerdergenoemde elektronische zendertje het gebouw te verlaten, is er echt niet bij, want die dienen eerst achter slot en grendel te worden opgeborgen, voordat de draai deur het sein op groen zet Zoals ge zegd, een aardig binnenkomertje, dat doet denken aan Orwell's big brother- wereld Die term word je trouwens bij de BGC niet in dank afgenomen, want zo erg is het nou ook weer niet En inder daad, de sfeer binnen het gebouw is niet zo koel, als de elektronica en de air-conditioning doen vermoeden WEINIG ENERGIEVERLIES Je zou bijna zeggen, dat het gebouw energie-vriendelijk is, als je niet zou weten, dat het elektriciteitsverbruik voor de talrijke elektronische apparatuur al lesbehalve gering is. Toch is er erg weinig energieverlies wat betreft de warmte. Het ingenieuze air-conditio- ningsysteem (niet het nieuwste model, maar wel de betrouwbaarste en daar gaat het in de computer-wereld om) onttrekt de warmte aan de computer ruimten (die konstant op een vaste temperatuur gehouden dienen te wor den) en levert zo nodig die warmte aan De elektronische zendertjes, waarmee alleen het geclassificeerde personeel toegang heeft tot de meest kwetsbare afdelingen van het bedrijf, zoals de computergedeelten en stroomvoorziening. alle elektriciteitsapparatuur, inclusief de reserves, zou hetzelfde resultaat kun nen hebben. Toch is zo'n kans niet zo erg groot, werd ons verzekerd, maar men neemt geen risico's: het gebouw is hermetisch van de buitenwereld afge sloten en alleen met een speciale pas komt men binnen, terwijl de speciale afdelingen zelfs met die pas niet meer zijn te bereiken. Daarvoor heeft men een speciaal zendertje nodig en die wordt alleen maar uitgereikt aan ge classificeerd personeel. Radarbeveili- ging rondom plus monitoren die alles via een video-systeem zichtbaar ma ken, wat zich buiten op het helderver- lichte terrein afspeelt. Een vlieg zou nog tegen de lamp lopen En toen ook Harrisburg was een kans van één op de miljoen. BINNENKOMERTJE Binnenkomen is niet zo'n simpele zaak, tenzij de beveiligingsdienst van De tape-safe, waar de computerbanden gedurende een bepaalde tijd voor eventuele na-controle worden bewaard. tevoren op de hoogte is gesteld van je komst De slagbomen voor het par keerterrein gaan dan gewillig omhoog na je melding Normale deuren kent men niet bij de BGC Je hebt maar te wachten, totdat men je binnen laat En dan nog kom je maar een paar stappen verder voordat de volgende glazen bar rière de weg verspert Kwaadwillenden komen dan niet veel verder Anderen, zoals wij. komen dan eindeijk in de PGC in de hoofdstad Daardoor zouden naar betrekkelijk weinig Leusdenaren [aan de bak komen, zo werd door pes simisten gesteld. En die part-timers, die werk zouden kunnen vinden bij de |BGC, daar geloofde men helemaal niet [zo in Het is allemaal best meegevallen. ^Natuurlijk kwamen er tientallen Am- Ijsterdamse werknemers mee met het [[bedrijf naar Leusden, in totaal zo'n man (en vrouw). Er blijven dan Bnog zo n 170 werknemers over, die Iwel uit Leusden en de regio afkom- Istig zijn, waaronder vijftig part-ti- Imers (hoofdzakelijk vrouwen). Daar- I naast heeft het bedrijf nog de eerder in deze krant genoemde 26 „pool- dames" in dienst. Toch een aardig j stukje werkgelegenheid in dat su- j per-bewaakte en streng beveiligde bastion van de vaderlandse bank wereld. Direkteur Dalmijn is dan ook erg tevreden. „De verwachtingen zijn aardig uitgekomen", zei hij niet zonder enige trots, toen we kort geleden de geldvesting binnen wa ren geloodst voor een informatieve rondgang door het bedrijf. ENG Het is toch wel een eng idee: als je bedenkt dat per jaar binnen dit gebouw met een inhoud van 53.000 m3 en een vloeroppervlak van 12 500 m2 een groot deel van ons vaderlandse geld verkeer wordt verwerkt In 1978 behan delde de BGC zo'n 70 miljoen ac ceptgirokaarten, om maar eens een voorbeeld te noemen, 66 miljoen bank- giro-incasso-opdrachten om nog maar niet te spreken van de betaal- en euro cheques 400 000 (per dag!) Het is eng, omdat - hoewel dat bijna niet mo gelijk is. zo werd ons verzekerd - één goed gerichte aktie ons totale geldver keer kan ontwrichten ja vrijwel geheel kan stilleggen. Een totale storing van De drie diesel-noodagregaten van 720 pk elk, die elk een generator aandrij ven met een vermogen van 620 KVA. ruimten, waar dat gewenst is Bijver- warmen is er daardoor bijna niet meer bij. Men laat trouwens niets aan het toe val (of aan de olieproducerende landen en gasmaatschappijen) over, want de installatie kan zowel op gas als op stookolie draaien Of gekombineerd als dat nodig is GEEN ONDERBREKING Computers vullen steeds meer ons leven, maar ze hebben tot nu toe één nadeel, ze dienen ononderbroken voorzien te worden van energie Eén kleine onderbreking van méér dan en kele seconden kan funest zijn voor het centrale brein, waarin alle gegevens zijn opgeborgen Vandaar dat de Bank girocentrale de beschikking heeft over een zogenaamde .no-breakvoorzie- ning" van halfgeleiders, die de onre gelmatigheden in het elektriciteitsnet opvangen Onregelmatigheden van tiende seconden, die we zelf ook wel eens kunnen konstateren als bij ons thuis de lamp wat flikkert Mocht de elektriciteit van het landelijke net ver stek laten gaan, dan zorgen in totaal 360 batterijen van elk 25 ampère voor het automatisch opvangen van die sto ring. Dat gaat eveneens via de ,,no- break-installatieMocht de stroomsto ring langer duren dan anderhalve se conde, dan worden de batterijen auto matisch losgekoppeld en slaan de drie Het ruime restaurant van de BGC met toegang naar het terras en het eiland in de vijverpartij aan de Noorderrandweg. Voor als de zon schijnt. Een van de afdelingen, waar de stortings/acceptgirokaarten worden ver werkt (Stac-kaarten). Uw auto zou hier behoorlijk lang op kunnen rijden: 360 lood-batterijen van elk 25 AH. De computerzaal van de BGC, het hart van het bedrijf, is indrukwekkend. Niet zozeer misschien door de twee grote computersystemen (van res pectievelijk IBM en Burroughs) maar wel door het besef, dat die gigantische hoeveelheden bank-wijzigingen hier dagelijks worden verwerkt Dat alles grotendeels afhankelijk is van het funk- tioneren van dit systeem Document readers. printers, tape-units, disk units .je bent dan echt verzeild ge raakt in de wereld der programmeurs. Geheimtaal Outputs, inputs Hardware en software. Het is een taal, die je niet meer verstaat. De taal der elektronika. Draaiende tapes, opflitsende lichtjes Geruisloos bijna. Zo'n dertig mensen werken hier. GRAPPIG En het meest grappige, het meest normale eigenlijk, is dan uiteindelijk de telelift van het bedrijf. Een soort buizen- lift, maar dan in treintjesvorm. Aardig, onschuldig uitziend speelgoed. Trein tjes. die hun toch wel perfekte rondjes draaien door de talrijke afdelingen van het gebouw van bezorgen en verzen den Het inwendige van de Bankgirocen trale wordt geregeerd door de macht der elektronika. Door computerbreinen, verbonden aan bijna alles waarmee gewerkt wordt Een kontrast daarmee vormt de kantine van het bedrijf, waar de 250 personeelsleden op vaste tijden het eigen inwendige van nieuwe impul sen en energie kunnen voorzien Hier ontbreekt gelukkig de elektronika. die in andere delen van het gebouw zo na drukkelijk overheerst. Toch niet hele maal. ontdek je even later, want de bre de deuren, die de kantine verbinden met het uitgestrekte terras voor het ge bouw aan de vijverpartij, zijn natuurlijk van binnenuit beveiligd Het oog van de camera ontgaat niets Het is een dwin gende noodzaak voor een bedrijf, wiens inwendige zo uiterst kwetsbaar is De Bankgirocentrale. Of zoals een speciale brochure van de Bankgiro centrale zegt: „Een moderne tech nologie dus in een oud landschap. De Leusdense reigers zullen er niet van opkijken." De reigers niet. Of misschien op het moment, dat de verwarming („voldoende voor een flinke stadswijk op de één of an dere manier de omliggende vijvers en sloten op kamertemperatuur en hoger brengt. Aan verbrande sna vels hebben reigers een gloeiende hekel. Of dit ooit zal gebeuren? De mensen van de BGC bezweren, dat de kans uiterst gering is. Want veiligheid en kontinuïteit is de maat staf voor alles wat met de BGC te maken heeft. Ook al draait alles tenslotte om het geld. Het slijk der aarde. Bert Vos.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 13