Zo zien de ijsbaan- ilannen er uit Ook in de gemeente Leusden graskarpers voor het onderhoud van de vijvers? Voor proefprojekt is toestemming nodig van de minister PRIORITEITEN LIJST 1980 BINNENKORT TER DISKUSSIE IJSBAAN-REKREATIE-TERREIN EN DE KOSTEN FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant plaatselijk nieuws 3JI. ^"<2- I (Van de redaktie) LEUSDEN - „Het zou een onmo gelijke zaak worden, wanneer com- j missieleden uit de lange lijst van j projekten uit de meerjarenanalyse hun prioriteiten zouden moeten kie zen," aldus wethouder Mandemaker in de extra raadsvergadering van vorige week woensdag tijdens de behandeling van de meerjaren-ana lyse in informele sfeer. „Vandaar dat we hebben gekozen voor een amb telijke prioriteitenstelling voor 1980." Dat betekent, dat van ambtelijke zijde een voorstel wordt voorbereid, waar over daarna in de commissies kan wor den gediskussieerd Het ambtelijke coórdinatieteam is daar de afgelopen week erg druk mee bezig geweest, al dus de wethouder en daarom kan het op korte termijn in de commissies wor den verwacht. ..Volgende week dinsdag (eergiste ren dus - red.) zal het ambtelijke voor stel door b en w worden besproken Het ziet er naar uit - indien b en w akkoord gaan - dat de prioriteitenlijst voor 1980 dan in de commissievergaderingen van 11, 12 en 13 juni a s behandeld kan worden Als dit schema wordt gehaald, dan kan de lijst nog voor de zomer vakantie door de raad worden vast gesteld CDA-woordvoerder Hans Pekel haring miste in het rapport van bu reau-Berenschot de inspraakproce dure door de bevolking. „Dit dient in een vroegtijdig stadium te gebeu ren," vond hij. Hij werd gerust- I gesteld, want de bevolking zal vol gens de normale Inspraakprocedure in deze belangrijke zaak worden be trokken, zo werd meegedeeld. Rozendaallaan 9 Leusden-C Zo zien veel vijverpartijen in Leusden er uit. De graskarper. DONDERDAG 17 ME11979 deze extra voorzieningen dikwijls tot een minimum beperkt blijven of zelfs geheel achterwege worden gelaten. Intussen is nog gebleken, dat de hen gelaars de graskarper ook een interes sante sportvis vinden Dit wordt door de Werkgroep Gras karper als een zeer positieve faktor beoordeeld, aangezien dankzij dit ge geven een samengaan van kwantitatief waterbeheer (van waterschappen e.d.) en visserijbeheer (van hengelsport verenigingen e.d.) tot de reèle moge lijkheden behoort In de toekomst zal namelijk in de beheerseenheden. waar men voor de graskarper als regulator van de plantengroei kiest, een vorm van samenwerking tussen deze beide part ners tot stand moeten komen Alleen op die manier kan een doelmatig en con tinu beheer van de graskarperstand worden verzekerd. In de provincie Utrecht waren in 1978 in totaal elf projekten met gras karpers. Ook de gemeente Leusden kan wellicht meedoen aan een pro- jekt in overleg met de desbetreffende instanties, zoals de „Organisatie ter verbetering van de binnenvisserij" (de OVB), en het Centrum voor Ag- robiologisch Onderzoek (CABO) te Wageningen. Daarvoor is trouwens wel toestemming nodig van het mi nisterie van Landbouw en Visserij. Wil de gemeente Leusden voor 1980 mee gaan doen aan het graskarper- projekt, dan zal niet meer te lang ge wacht moeten worden met aanvra gen. De voorraad gekweekte gras karpers is niet onuitputtelijk. In 1979 was zelfs een geringer kwantum aanwezig dan in vorige jaren. eer dit machtige sportcomplex volledig gerealiseerd is Het heeft niets te ma ken met politiek, maar de rech tervleugel van het van het sportpark komt het eerst in uitvoering. Met name de ijsbaan, waarvoor in februari van dit jaar een detailtekening is gemaakt Voor de ligging van de baan wordt niet afgeweken van de oorspronkelijke plannen Wel krijgt de ,,zak" (op een autocircuit wordt gesproken van de pits) een andere plaats. Voorheen langs de oostelijke bocht en nu aan het zuidelijke rechte einde van de baan Daar komt t.z.t ook de ingang naar het complex (tijdelijk is die gepland in de noordoost hoek) Het benodigde water wordt onttrok ken aan de Grift (via sluizen en pom- "V- te (Van de redaktie). LEUSDEN - Het onderhoud van de vijvers in Leusden begint zo langza merhand een probleem te worden. Wie zo maar door één van de wijken loopt in centrum kan dit duidelijk konstateren. Overmatige water- plantengroei en algenvorming. Nu is het gebruikelijk, dat de dienst ge meentewerken jaarlijks de vijvers schoont, maar er zijn andere metho den. Eén van die methoden werd door wethouder Wagenaar genoemd in verband met het onderhoud van de binnen afzienbare tijd te realise ren ijsbaan-rekreatievijver. Ver schillende raadsleden waren nogal huiverig voor de kosten van dit on derhoud, ook al zou dat wel meeval len, volgens het college. Ook in de commissie Welzijn waren enkele le den nogal huiverig voor de eventuele onderhoudskosten. Wethouder Wa genaar noemde in de commissie RO een alternatief: het uitzetten van graskarpers, een vissoort, die er om bekend staat liefhebber te zijn van waterplanten e.d. „Zet genoeg gras karpers uit en je houdt de boel goed schoon", is het motto. Blijven na tuurlijk nog wel de lege doosjes, blikjes en wat al niet meer voor troep, want je neemt niet aan, dat die gras karper een allesvreter is, maar het is natuurlijk wel iets. In dit artikel gaan we nader in op die graskarper. De graskarper lijkt wat zijn vorm en zijn schubbenbeeld betreft nog het meest op de kopvoorn (meun) Hij heeft evenals deze vis een langgerekt, rond lijf met zwart omrande schubben. Op vallend anders is daarbij vooral de merkwaardige plaats van de ogen op zijn kop Vergelijken we daarentegen de graskarper met de karper, dan vormt het ontbreken van de baarddraden een kenmerkend verschil WAT IS HET BIJZONDERE VAN DEZE VIS? De graskarper is één van de weinige vissoorten uit de gematigde klimaatzo ne die zich hoofdzakelijk met planten voeden Hij is afkomstig uit China, waar hij in de grote rivieren wel afmetingen bereikt van 1,5 meter bij gewichten van rond de 40 kg Gebleken is dat deze vis in warme zomers ook in Nederland een snelle groei kan vertonen. De grootste exemplaren op onze kwekerijen heb ben thans een lengte van rond de 90 cm. Van groot belang is. dat de gras karper zich in Nederland niet langs na tuurlijke weg kan voortplanten Daar voor verschillen de omstandigheden hier te veel van die in China Pas toen daarover zekerheid bestond, is de OVB er toe overgegaan met deze vissoort op haar kweekbedrijven te gaan experi menteren. Dat was in 1966! Sindsdien is er veel onderzoek verricht, dat vanaf 1973 door een werkgroep wordt bege leid. Hierin zijn alle van belang zijnde overheidsinstanties vertegenwoordigd Dit heeft ertoe geleid dat de graskarper van steeds grotere waarde wordt geacht in de ontwikkeling van meer mi lieuvriendelijke bestrijdingsmethoden WAT WIL MEN MET DEZE VIS IN NEDERLAND? pen) en bovendien wordt de ijsbaan .verdiept" aangelegd in de vorm van een vijver, compleet met een eiland In de zomer kan e.e.a recreatief worden gebruikt als kanovijver en wandelpark. De uitgegraven grond wordt benut bij de aanleg van begroeide wallen ter be scherming tegen de koude noordoos tenwinden Of en waar event een ska- teboardingbaan zal komen is ook nog niet duidelijk Wel - en dat is jammer voor de recreatiezoekers - dat het complex niet bepaald centraal ligt en nogal aantrekkingskracht zal uitoefe nen op Amersfoort. Een situering in het sportpark aan het Valleikanaal (en dan het schietcomplex aan de Noorderin slag) zou ook nog wel overwogen mo gen worden. In vele wateren van ons land vindt regelmatig onderhoud plaats om te voorkomen, dat de waterafvoer door overmatige plantengroei wordt gehin derd Daarbij worden dan ook andere funkties van het water gediend, zoals het voorzien in drinkwater voor het vee, de sportvisserij, de pleziervaart, zwemmen en nog talrijke andere Voor het beteugelen van de vaak zeer hinderlijke plantengroei is nu ook de graskarper, mits in een zekere dicht heid uitgezet, een doelmatig middel ge bleken. De overmatige groei van de meeste waterplanten kan op deze wijze worden voorkomen of zelfs worden te ruggedrongen Dit geldt eveneens voor de mechanisch moeilijk te bestrijden soorten als waterpest, draadalgen (..flab"). kroos en dergelijke, die zich thans vaak alleen met chemische mid delen laten bestrijden Het spreekt vanzelf, dat de plan- tenbestrijding met behulp van gras karper alleen in afgesloten water systemen met succes kan worden toegepast Wateren met open verbin dingen moeten dan ook met spijlen- roosters of hekken van stevig gaas worden afgezet. Door zoveel mogelijk aansluiting te zoeken bij bestaande waterstaatkundige eenheden als bijv afgesloten plassen en polders kunnen (ICUSDEN/CENTRUM - Het is niet eerst, dat wij de tekening l(TS3-3-1976) plaatsen van hoe het urgemeester Buinlngpark er t.z.t. - verigens nog steeds een ruim be- rip - kan uitzien. Het zal ook niet de atste keer zijn. U ziet van links naar ichts het zwembadcomplex, het sstaande tennispark van Lookhorst iet daarnaast op het gravel-oefen- eld van Roda (waar de nieuwe ainingshoek moet komen, is niet uidelijk) de uitbreiding met 6 banen, e7 voetbalvelden van Roda '46, de „verschuifbare" korfbalvelden van e Antilopen, de 2 (verharde?) hand- alveldjes van Impala en de ijsbaan an Zwanenburg. Het zal nog wel een paar jaar duren

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7