l/lr. dr. Jan den Tex werd tachtig jaar Wij meten tot op de centimeter precies. SKGV- cup uitgereikt poggenpohl 'n Poggenpohl keuken. AVONDVIERDAAGSE ACHTERVELD OP 28, 29,30 EN 31 MEI eslaagde nstantiedag ,De Hohorst" „Forma-Concepta" DONDERDAG 17 ME11979 plaatselijk nieuws 9 tners Exacte maatvoering is bij een inbouwkeuken erg belangrijk Daarom komen wij zelf opmeten Wij van Forma Concepta nemen royaal de tijd om naar uw wensen te luisteren en u te adviseren. Het ontwerp, vergezeld van perspectieftekening, wordt gratis voor u gemaakt Daarna beslist u pas Wij leveren de Poggenpohl keuken zelf af Op het afgesproken tijdstip Begeleiden de inbouw Controleren alles nog eens Leggen precies uit hoe de inbouwapparaten werken Topmerken als AEG. Atag, Neff. Gaggenau. Kitchen- Aid, Miele etc. Bij een Poggenpohl keuken is veel uc j y -f-s extra's inbegrepen Veel praktische details, die uw keuken juist zo waardevol maken En de prijs zo redelijk U heeft wensen, wij de mensen. Keuken/badkamerstudio NIEUWE LEVENSSTIJL Half juni zal er een markt voor Op- f>er-Volta worden georganiseerd. Wil edereen iets moois of waardevols afstaan om In de dorpen aldaar een bescheiden maar noodzakelijk apo theekje in te richten. Graag bij me vrouw J. Koelstra, Melafier 3, tel. 42933. KLEDINGBEURS De kledingbeurs van 25 april bracht 1375,- op. Er was veel vraag naar winterjassen, colbertjes, schoenen en kinderkleding. De 1375,- wordt als volgt be steed: 1. verzendkosten van 300 kg kleding naar Zuid-Afrika. 2. een jaaradoptie van een kinderte huis in Laos. 3. een waterpomp voor een dorps gemeenschap in Malawi. 4. gedeelte voor Stichting Mensen in Nood Caritas, die ook de niet verkochte kleding een bestem ming gaf. OUD PAPIER LEUSDEN-ZUID Op zaterdag 2 juni zal er weer een container bij het winkelcentrum De Bieshaar staan, waarin men zijn ou de papier kan deponeren. De opbrengst van zaterdag 7 april was: 5380 kilo 2 ct. is 107,60. Als men het papier eerder kwijt wil of moeilijk bij de kontainer kan krij gen, kan men bellen naar A. de Lan ge, tel. 03498-2003. LIEDBOEK-DAG Op zaterdag 9 juni wordt de jaar lijkse liedboekdag gehouden in de gerestaureerde Oude Kerk te Am sterdam. Er is veel samenzang uit het Liedboek. Een koor van de An- glikaanse kerk zal laten horen hoe Engelsen de psalmen zingen. Prof. dr. J. W. Schulte Nordholt spreekt over: Goed en verkeerd In het kerk lied. De dag wordt besloten met een dienst van Schrift en Tafel. Wie deze dag mee wil doen kan zich aanmelden door een tientje (per persoon) te storten op postgiro 3742120 t.n.v. commissie voor de kerkmuziek te Groningen, met ver melding Liedboekdag 1979. 's Avonds is er om kwart over acht een Bachconcert op het grote en het koororgel door Frits Heil en Gert Muts. WIJK DE WETERING Woensdag 6 juni wordt er een wijkavond voor de Wetering gehou den in De Krakhorst. Ds. Hans Bouma zal een inleiding houden over „Christen zijn in deze tijd". BLOEMENDIENST Mevrouw Bokhorst, die tien jaar de bloemendienst verzorgde, wil haar taak overdragen. Wie wil elke zondag de bloemen verzorgen in de Marcuskerk, en be zorgen bij een gemeentelld als een teken van meeleven in verdriet en pijn. Opgave graag aan mevrouw No bel. Meidoornhof 21, tel. 41882. INTERKERKELIJKE VREDES GROEP De jaarlijkse tocht naar Soester- berg, om te demonstreren tegen het hebben en gebruiken van kern wapens, wordt gehouden op zater dag 19 mei. Het is een landelijke ma nifestatie, waarbij u door uw deel name daadwerkelijk een nee tegen de kerkwapens kan laten zien en horen. Vanuit alle plaatsen rond Soester- berg vertrekken fietsers naar het verzamelpunt. De fietsers uit Leusden verzame len zich om 12.00 uur op het par keerterrein bij de Marcuskerk. Om 12.30 uur haakt de groep zich bij de colonne Amersfoort aan. In Soesterberg vertrekken alle groepn om 14.00 uur voor de vredesmars. Op het dorpsplein in Soesterberg zullen allerlei aardige en goede ak- tiviteiten zijn. LEUSDEN-Zondagmiddag 13 mei ïrde een prominent en sympathiek woner van Leusden zijn 80ste ver- ardag met een grootse receptie in otel Den Treek. Mr. dr. Jan den Tex, biograaf van Van denóarnevelt, ex-raadslid van Leus- ?n voor de Partij van de Arbeid, nog eeds bewindvoerder van de school »r de Wijsbegeerte, nog altijd vier uur >r dag werkend (aan een nieuwe his- rische uitgave), ontving ter gelegen- ïid van zijn 80ste verjaardag een iendenkring uit een diversiteit van tderlandse milieus Het was, zoals zijn vrouw Klara den >x-Weisz het uitdrukte, een hetero- ?en oekumenisch gezelschap van >'n 170 mensen, die vanuit vele in- ilshoeken de bevriende Den Tex vamen gelukwensen Eén van de oudste vrienden, mr. A D. van Regteren Altena, zélf een tach tiger. kwam met zijn musicerende fami lieleden. en droeg aan Jan den Tex een lied op, waarbij Lucas van Regteren Altena de muziek schreef. „Ex dente Chroma, et bois ce vin, toujours ve- nérant ta Klara. In de Gloria. Gloria. Gloria" Ex dente is een anagram van de naam Den Tex Chroma betekent kleur, en de eerste letter, de chi. is tevens de naam van de vader van de heer Den Tex, die een klassieke oplei'ding had genoten. Hij ondertekende de brieven aan zijn vrouw altijd met Chi. BIJZONDERE KLANK Het lid had een heel bizondere klank, en werd op enthousiaste wijze door de twee fluitisten, de violist, de cellist en de harpiste vertolkt. Hoewel de melodie niet eenvoudig was, zongen de aanwe zigen volgaarne mee. ..Ik was blij", zei de jarige, „dat het mij werd toegezongen, en dat ik niet hoefde meé te zingen, want ik vond het een mooi maar erg moeilijk lied!" Een hoogtepunt tijdens de druk bezochte receptie was ook de komst van de Poorterij van Amersfoort, die in slierten uitwaaierend, in zijn kleurrijke kostuums de jarige de hand kwam drukken Poorter Boóne legde een link naar 300 jaar Unie van Utrecht, de his torische beschouwing daarover graag aan de jarige mr Den Tex overlatend. Onder de receptiebezoekers bevon den zich vele tijdgenoten van de 80 jari ge die de moeite van een vermoeiende reis er voor over hadden om hun vriend in het zonnetje te komen zetten. De jari ge kreeg bloemstukken en geschen in die tijd, dat we werden uitgezogen door de Fransen. Maar het was alle maal veel minder erg dan tijdens de Duitse bezetting van 1940. In de eerste plaats duurde de Franse bezetting géén vijf jaar Voor Utrecht bijvoorbeeld duurde deze maar 17 maanden. De Rooms-Kahtolieken bevonden zich in een specifieke moeilijkheid. Voor hén was die tijd tweezijdig Zij kregen vrijheid van godsdienst, en konden een groot aantal kerken openen Daar werd de preekstoel dan gegeseld, want van daaruit was al het kwaad geschied. De Katholieken streden derhalve met hun gewetensbezwaren hóé pro-Neder lands en hóé pro-Frans ze konden zijn. 't Gaat mij om de verhouding van be zetters en bezetten. Niet om de militaire aspekten van deze zaak" „Uit welke stukken hebt u uw kon- klusies over deze bezetting kunnen trekken?" BRIEVEN VAN FRANSE OFFICIEREN ken, en één gemeenschappelijk kado. een taperecorder De gevers daarvan zeiden: „Jan, schrijf niet van die „dro ge" geschiedwerken, schrijf je me moires Je hebt altijd zó veel amusante dingen te vertellen!" Daar waren Alfred de Booy, ex-vice admiraal, prof Van Poelhekke uit Nij megen. rabbijn Jacobs uit Amersfoort. Golda en Mottel Brom van de Joodse Gemeenschap Amersfoort, dr. Eldnora Robinson, residing director of the Uni versity of Syracuse, E Korthals Altes, ex-president van de Hoge Raad. de weduwe en de kinderen van Walraven van Hall, die samen met zijn broer Gijs de financier was van de Nederlandse verzetsbeweging. Zij ondersteunden de achtergebleven vrouwen van de Ne derlandse koopvaarders en de gezin nen van het stakend spoorwegperso- nee Uit Connecticut was overgekomen mevrouw Coleman, schilderes en be stuurslid van een kunstakademie en gallery die in Amerika zorgt voor ten toonstellingen in de opvoedkundige sfeer „In het jaar van het Kind", zo vertelde zij, „organiseert onze galery een exhibition van werk, dat de kun stenaars maakten vóór hun 12e jaar, terwijl ze één doek of tekening konden inzenden van hun huidige werk. Er is één charcoaldrawing (houtskoolteke ning) van Dante bij, die èén der artisten maakte, toen hij 9 jaar was. plus een werk van hem op nu, 70 jarige leeftijd". PAPERBACK VAN OLDENBARNEVELT Wat het werk van de jarige betreft. Mevrouw All Ton is bezig 3 van de 5 delen van de Van Oldenbarnevelt- biografie van mr Den Tex te bekorten tot een paperback van 260 pagina's Zij verricht deze taak voor haar doctoraal examen geschiedenis Voor het publiek betekent dit. dat de biografie van Van Oldenbarnevelt onder zijn bereik komt. Het lezen van vijf delen historische biografie blijft voorbehouden aan de vakspecialisten. Bovendien is het eerste deel van de biografie uitver kocht FRANSE BEZETTING VAN 1672 Mr i?r Jan den Tex zelf werkt iedere dag vier uur aan zijn nieuwe boek. dat gaat over de bezetting van Nederland in de Franse tijd in 1672. „Het idee is geweest", vertelt de 80 jarige historicus, „dat het heel erg was Mr Den Tex: „Uit de brieven, die Franse officieren schreven naar de mi nister van Oorlog in Parijs, en die zich in Vincennes bevinden. De Due de Luxembourg was de opperbevelhebber van de Franse troepen Hij schreef dat hij het karakter van de Hollanders zéér redelijk vond, als je maar wist hoe je ze moest aanpakken! Een der Hollanders wilde geen schatting betalen aan de Fransen De hertog dreigde hem met inkwartiering wat zeker in die tijd geen onverdeeld genoegen was. De man was verschrikt. „On lui paria rais on", schreef de her tog: (we brachten hem tot rede), „hij heeft onmiddellijk betaald' Bij de kado's. die ter receptie werden aangeboden, waren ook twee certifi caten van boomplanting in Israël, in het Keistadpark De jarige mocht zich in een fijne ver- jaarsviering verheugen, die vooral ook werd begunstigd door het onverwacht stralende zomerweer. Proficiat Jan den Tex. Vele goede en werkzame jaren toegewenst! ANCO MALI NIEUWS UIT DE LEUSDENSE KERKEN KERKKOOR HAMERSVELD 15 JAAR Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het Kerkkoor Hamers- veld zal op zondag 20 mei om 19.00 uur een zangdienst worden gehou den in de Marcuskerk. Het Hamersvelds Kerkkoor en het Kerkkoor uit Den Dolder zullen de volgende liederen ten gehore bren gen: Ambrosianer Lobegesang; Cantique de Jean Racine: Rejoice in the Lord always; Wer bis an das En- de beharrt. Dirigent is de heer D. Broekema. De begeleiding is in handen van de heer P. Leebeek Organist is de heer A. Zevenbergen. Voorganger in de dienst is ds. J. J. Kooman. Showrooms maandag t/m zaterdag geopend van 9 00 tot 17 OOuur Amersfoort: Lieve Vrouwestraat 12-14 (achter de Lange Jan), telefoon (033) 11703 Amsterdam: Chr Huygens- plem 34-36 (bij de Middenweg), telefoon (020) 931859 Hilversum: Groest 36. telefoon (035) 11076 Badkamerstudio alleen Hilversum 1e etage. gers aanwezig van de Hoofdafdeling Bijzonder Jeugdwerk te Lochem ressorterende onder C.R.M., G.G.D.'s, Kinderpolitie en Gemeen tepolitie, Scholen, Onderwijs, Ad viesdienst, Sociaal Pedagogische Diensten, Algemeen Maatschappe lijk Werk, Stichting de Opbouw, Ge westelijk Arbeidsbureau, Kin- derpsychatrie, Stichting Jeugd en Gezin van Amersfoort, Hilversum, Bussum, Utrecht, Zeist, Haarlem, als enige vertegenwoordigster van Leusden, de Wijkverpleging Leus den. De opzet van deze goed bezocht in stantiedag was om de regionale be hoefte te peilen voor residentiele hulp verlening aan jongeren. Er werd ook van gedachtên gewisseld over de huidige doelstelling en werkwijze van de Hohorst. Via een diavoorstelling en rondleiding werden de groepsactiviteiten en vor ming en onderwijs toegelicht. De tentoonstelling gericht op het Jaar van het Kind kreeg ook de bijzondere aandacht Al met al kan de Hohorst op een instruc tieve dag terug zien. ACHTERVELD - Dinsdagavond jl. werd in Café „Buitenlust" te Achter veld de voorjaarsvergadering van de SKGV gehouden. Van alle 14 aange sloten verenigingen waren één of meerdere vertegenwoordigers aan wezig. Na de opening door voorzitter A. Valkenburg werden de agenda punten naar ieders tevredenheid af gehandeld. Besloten werd, dat s.v. „Tyr" uit Lunteren de zomerwed strijd 1979 zal organiseren. De postwedstrijd. welke georgani seerd was door B. Voskuilen was uit stekend geslaagd, en hij kreeg hiervoor een warm applaus. De prijzen die hier voor beschikbaar waren gesteld, wer den na afloop van de vergadering door de heer Voskuilen uitgereikt en waren van goede kwaliteit. Ook werd deze avond De Cup uitge reikt door de heer Coenders van Café „Buitenlust", door wie de Cup be schikbaar gesteld is. De Cup werd ge wonnen door Driebergen. 2e, 3e en 4e werden resp. de verenigingen uit Hoevelaken, Terschuur en Ermelo, die uit handen van cupcommissielid P. C. de Wit de bekers in ontvangst namen. Als eindconclusie-kwam naar voren dat de SKGV een gezonde en aktieve vereniging is. LEUSDEN - Op 9 mei j.l. hield het nternaat de Hohorst een Instantie- lag. Er waren o.a. vertegenwoordl- ACHTERVELD - Door de Wandel- (ring Utrecht - 't Gooi en omstreken vordt ook dit jaar weer een avond- nerdaagse georganiseerd. Gezien het iucces van vorig jaar zal ook dit jaar de ivond vierdaagse in Achterveld worden jeorganiseerd door de Hervormde jeugd vereniging Con Amore uit Achter veld. De plaatselijke commissie bestaat uit E. Kamphorst, Oldenbarneveltstraat 87 Barneveld, tel. 03420 - 7163 voor zitter. G. ter Maaten. Stoutenburgerweg 27 Achterveld, tel. 03425 - 1466 sec retaresse, E Legemaat, Hessenweg 193 a, Achterveld, tel 03425 - 1702 penningmeester en de leden M Don selaar. Hessenweg 189A, Achterveld, tel 03425 - 1219 en D. Bijl, van Ol denbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425 - 2090 De afstanden van de avondvierdaag se zijn voor personen van 14 jaar en ouder 4x15 km„ personen 8-13 jaar 4 x 10 km en personen 4-7 jaar 4 x 5 km. Om als groep te kunnen worden aan gemerkt moet deze uit tenminste 11 personen bestaan, waarvan de leidster of leider 18 jaar of ouder moet zijn. De avondvierdaagse zal worden gehouden op 28. 29. 30 en 31 mei De starttijden zijn van 18.30 - 19.00 uur bij Ons Ge bouw Inschrijven voor deelname aan deze avond vierdaagse zal zijn op don derdag 17 mei en op dinsdag 22 mei beide avonden van 19 00 - 22.00 uur in de School met de Bijbel aan de Walter van Amersfoortstraat 42. Het is wel wenselijk, dat op één van deze beide avonden wordt ingeschre ven. Latere inschrijving is wel mogelijk maar dan moet er wel rekeing mee ge houden worden, dat de herinnering verbonden aan deze avondvierdaagse niet aan het eind van de laatste avond zal kunnen worden uitgereikt De laatste avond zal er ook weer een défilé worden gehouden Waar dit défilé zal plaats vinden zal nog nader bekend worden gemaakt.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9