POLITIE SPAANSE ONTBOEZEMINGEN LOEP OP FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant KOOKHOEKJE loep op Leusden WOENSDAG 23 ME11979 Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie POLITIEMAN KOTST Maandagavond 14 mei om half- twaalf werd ik al fietsend door twee jon ge politiemannen, gezeten in een volksbus, gemaand tot stoppen. Ogen blikkelijk gehoor gevens aan deze oproep, ging ik met mijn rijwiel aan de kant van de weg staan. Eén politieman verliet de volksbus en stapte naar mij toe. Hij schreef een bekeuring uit, om dat zich geen voor- en achterlicht op het rijwiel bevond. Hierop gaf ik als reactie: Dat is goed, schrijf maar raak want ik betaal toch niet". Deze uitspraak is mijn goed recht. Direct na mijn uitspraak verliet de andere politieman de volks bus en zo stond ik in een ommezien tussen twee politiemannen gekneld Toen de agent, die de bekeuring gaf, alle nodige gegevens in zijn bezit had keerden beiden terug naar de volksbus Echter, tijdens deze handeling slinger de de politieman, die nog geen enkel woord gesproken had, een grove bele diging naar mijn hoofd. Hij zei: ,,Van den Berg daar kots ik van". Hierbij de klemtoon leggend op kots en doelend op mijn persoon Aangezien ik nog nimmer met de po litie in aanraking ben geweest was deze opmerking te meer ongegrond, onbillijk en daarom misplaatst. Daar ik hiervan overtuigd ben heb ik de volgende dag het voorval aan de zittende wacht meester van het politiebureau te Leus den-Zuid voorgelegd en eraan toege voegd dat aanbieding van excuses van de beledigende agent, op zijn plaats zou zijn. De wachtmeester beloofde mij plechtig, dat dezelfde dag op tegenbe richt gerekend kon worden. De wacht meester hield inderdaad woord want korte tijd na het telefoongesprek belde de politieman, die mij bekeurd had Hij zei. dat hij namens zijn collega sprak. Overeenstemming kon bij dit telefoon gesprek niet worden bereikt waarop de politieman de toezegging deed. dat de zelfde middag zijn collega, die de bele diging had gemaakt, zou terugbellen Deze belofte is niet nagekomen Uit eindelijk werd ik, na zelf opnieuw con tact op te namen met de politie te Leus- den-Zuid, ,,te woord gestaan" door de politieman die van mij kotst. Nadat ik mijn naam genoemd had en hem ver volgens tot driemaal toe vriendelijk ver zocht zijn naam te geven, wat hij aan zijn politielaars lapte, trok hij fel van leer Aantijgingen als autoritair gedrag en in timidatie werden in mijn schoenen ge schoven Verder zei hij, inmiddels in woede uit gebarsten, dat zijn opmerking had ge luid ,,Van den Berg, daar word ik kots misselijk van". Hiermee trachtend zijn belediging te vervlakken, echter wel met een leugen gepaard gaande. Kans op een weerwoord werd mij ontnomen. Zijn gal had hij gespuwd en hij deed het telefoongesprek" af door te zeggen, dat hij de zaak als afgehandeld achtte Hij verbrak de verbinding. Door de telefoongesprekken met de agenten van de volksbus is mij duidelijk geworden dat zij een dergelijke beledi ging goeddunken en tevens proberen te rechtvaardigen, leder lid van de Nedr- landse bevolking kan bekeurd worden wegens belediging van een ambtenaar in functie. Is het wel toegestaan dat een politieman ons beledigt? Sterke bedenkingen over de korte opleidingsduur van de aankomende politiemannen zijn bij mij door dit on toelaatbare gedrag nog eens extra aangewakkerd. De klacht van menig deskundige, dat de pas afgeleverde po litieman maatschappelijk nauwelijks tot niet onderlegd is, is opnieuw bevestigd. In Nederland is sprake van een groot tekort aan politiemannen en dienten gevolge wordt van overheidswege ge last. d m.v. stoomcursussen het be^ sproken tekort op te vangen. Het ge noemde wangedrag is dan ook, als het tot de kern wordt doorgevoerd, toe te schrijven aan een toekortschietend en kortzichtig regeringsbeleid, die met paardekleppen op, tevergeefs in een mum van tijd geschoolde agenten op straat tracht te brengen. Niettemin is het betreurenswaardig, dat de samenle ving met deze onaangename en ontac tische agenten wordt opgescheept. W. v. d. Berg. Hamersveldseweg 6 Leusden-C ONDERNEMEN Deze week bestaat de afdeling Leusden van het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond 25 jaar. Althans, met een beetje goede wil is dit zilver wel te stut ten op een Achterveldse bijeen komst in 1954. De ondernemers drinken er zaterdag een borreltje op en de Leusder Krant komt met een speciale editie, gewijd aan de plaatselijke ondernemers. Dat laatste zou je opmerkelijk kunnen noemen. Ik kan namelijk niet zo gauw een andere club be denken die na vijfentwintig jaar aanspraak zou kunnen maken op een extra-editie van de Leusder Krant. Lislduna? Zal toch gauw een eeuw moeten blazen voordat daar een hele krant aan gewijd wordt. KPO of NCVB? Zullen nog heel wat panties tot pop verwerkt moeten worden, alvorens we daar een heel nummer mee vullen. En sportverenigingen? Daarvoor hanteren wij het criterium dat al leen drie Europacups of wereld kampioenschappen recht geven op een eigen nummer. Waarom dan wel die midden standers al na 25 jaar gehono reerd met een aparte Leusder Krant? Daarvoor zijn twee rede nen. De eerste is de meest triviale en kan door mij niet dan met opeen geklemde kaken worden toegegeven: omdat de onderne mersvereniging zich in een zeer belangrijk facet onderscheidt van alle andere clubs: zij adverteert. Tuurlljk, doet Roda ook wel eens: „Zondag om half drie spelen we tegen een tegenstandermaar dat zet geen zoden aan de dijk. Dat Is eens in de veertien dagen een éénkolommertje en dat Is per redacteur wel een zeer dunne boterham, als je het daar van moet hebben. Dus, omdat het toch feest is. zeggen we het één keer hardop: we hebben al die jongens gewoon nodig. En nu niet meteen gaan zeuren over hoe het dan met die onaf hankelijkheid van dit nieuwsblad zit, want dat komt dik In orde. We hebben nu weer vijfentwintig jaar voor ons om de redaktionele pa gina's strikt gescheiden te hou den van die met advertenties. Dat was punt één. En het twee de: u moet goed beseffen dat het hier gaat om een zilveren jubi leum, gevierd door een midden standersvereniging. Let even goed op dat woord: m-i-d-d-e-n-s-t-a-n-d-e-r-s- v-e-r-e-n-l-g-l-n-g. uat mag welhaast een contradic tie heten. Middenstanders pre senteren zich ook altijd graag als zogeheten „kleine zelfstandi gen waarbij het zelfstandig naamwoord natuudljk Iets meer de nadruk heeft dan het bij voeglijke. Dat zijn dus geen ge wone arbeiders of directeuren zoals jij en Ik. Nee. dat zijn zelf standigen en hebben dus per de finitie moeite om meer oog te hebben voor hetgene dat hen bindt dan voor hetgene dat hen scheidt. Wie een gezelschap van dit soort lieden in een club weet te verenigen en vervolgens 25 jaar bijeen te houden, verricht Iets bij zonders. Mijn kennis omtrent karakter van de ondernemer heb ik van huis uit: ik kom uit die branche. Van kindsbeen af ben ik door drongen van de ernst van pro- blematleken zoals daar zijn het al of niet uitgeven van zegeltjes, het al of niet gezamenlijk aanbrengen van een feestverlichting met bij behorende kerstliederen, of het al of niet gezamenlijk aflasten van de koopavond op de vierde mei. „Als we het doen, dan moeten we het allemaal doen", is bij dit soort vraagstukken in middenstands kring een veelgehoorde leus. Maar keer op keer slaagden en kele dissidenten er wel in om niet mee te zegelen, niet mee te ver lichten of toch stiekem de deur open te houden op 4 mei na 18.00 uur des avonds. Niets dan diepe bewondering mijnerzijds dus voor een zilveren ondernemersvereniging. Want, geloof me, die vijfentwintig jaren, zijn Indische jaren geweest. Dat heeft ook de redaktie van deze krant, gezien de extra uitgave van zaterdag a.s., onderkend. ZOGENAAMD Mijn moeder rijdt nooit zonder veilig- heidsgordel. Op de grote weg maakt zij hem atti/d vast. Binnen Leusden dra peert zit hem over haar knieën. Niet dat zij de gordel niet vast wil maken. Zij wil het wel. maar het komt er meestal niet van, tijdens die korte rit/es. Daarom maakt zii hem zogenaamd vast. Ais zij dan plotseling moet remmen, slaat zij zogenaamd met haar hoofd tegen de voorruit. Tenminste dat hoopt zij. Vind/e het gek. dat ik mijn bromfiets helm ook zogenaamd op mijn hoofd zet? 't Zit veel lekkerder zonder die bandjes, 't Staat ook sportiever vind ik. Ik weet wel dat hij bij een eventuele botsing van mijn hoofd afvalt, maar ik rijd toevallig altijd reuze voorzichtig. Ik maak dat ding niet vast Mijn moeder kan me nog meer vertellen. Ik rijd nooit zonder bromfietshelm. Veiligheidsmaatregelen garanderen natuurlijk alleen maar een grotere veiligheid wanneer ze volgens de re gels getrokken worden. En ook hier geldtGóed, voorbeeld, doet goed vol gen. (Veilig Verkeers-rubriek van ..Veilig over" in samenwerking met de Leusder krant). Rozendaallaan 9 Leusden-C. DADERS DIEFSTALLEN AANGEHOUDEN Op zondag 13 mei werd een onder zoek in gesteld naar de handel en wan del van de heren W. v. ,d B en R. K. uit Baam, die in Amersfoort konden wor den aangehouden. Bij het verhoor kwam vast te staan, dat de beide mannen betrokken waren geweest bij een roooverval in Amers foort. In totaal bekenden zij 19 inbraken in Baarn, Hilversum, Zeist. Huizen, Eemnes. Leusden. VERNIELINGEN Van zondag 13 op maandag 14 mei werden aan de Beemden verschillende buitenbrievenbussen uit de grond ge- ruikt. Een onderzoek naar de daders is ingesteld MET AUTO OVER FIETSPAD Op de Arnhemseweg wilde op zon dag 13 mei een automobilist sneller op schieten dan het aanwezige verkeer dit toeliet. De man, D H. uit Amersfoort, reed daartoe enkele kilometers op het fietspad Wegens het onrechtmatig gebruik maken van het rijwielpad werd er tegen hem proces-verbaal opgemaakt. CONTROLE OP TECH NISCHE GEBREKEN Dinsdag 15 mei hield de Politie een kontrole op de technische gebreken der voertuigen Twee bestuurders van au to's gingen op de bon wegens het rijden met een gladde band; één liep een pro ces-verbaal op omdat de uitlaat van zijn auto lek was KONTROLE OPGEVOER DE BROMFIETSEN Zondag 13 april hield de politie een speciale verkeerskontrole. gericht op opgevoerde bromfietsen Vijf opge voerde bromfietsen werden uit het ver keer genomen. Nadat de politie gekon- troleerd had. dat de opgevoerde onder delen waren verwijderd, konden de eigenaars van de bromfietsen hun kar retje weer in ontvangst nemen BERMPALEN EN LICHTMAST VERNIELD Op dindag 15 mei deed de kantonnier van de Doornseweg er bij de politie aangifte van, dat in de nacht van maan dag 14 op dinsdag 15 mei, waarschijn lijk door de bestuurder van een vracht wagen. een aantal bermpalen, een lichtmast en een verkeersbord werden beschadigd en/of vernield De be stuurder was doorgereden zonder deze schade te melden Een onderzoek naar de dader wordt ingesteld FIETS GESTOLEN Op dinsdag 15 mei deed de heer J M. Z. uit Leidsendam er bij de politie aan gifte van. dat zijn fiets werd gestolen, toen hij in Den Treek een natuurwande ling maakte. VREEMDE MAN IN HUIS Op dinsdag 15 mei deed de heer G. uit Stoutenburg er bij de politie aangifte van, dat bij hem in huis een vreemde man was geweest. De heer G. was op zijn erf aan het werk. Toen hij terug ging naar zijn huis, zag hij tot zijn verbazing een vreemde man uit zijn huis komen De man zet dat hij oud ijzer wilde opkopen, en verdween toen ijlings. Er wordt door de heer G. niets vermist ONEERBARE TELEFOON- VOORSTELLEN De gehele afgelopen werk werd er bij de politie aangifte gedaan door men sen, die waren lastig gevallen met on eerbare voorstellen via de telefoon. De politie heeft de zaak in onderzoek genomen. EENZIJDIG VERKEERSONGEVAL Op de Arnhemseweg vond op don derdag 17 mei een eenzijdig ongeval plaats, waarbij een bus van Centraal Nederland betrokken was. Door niet voldoende rechtshouden van een te genligger moest een chauffeur van Centraal Nederland met zijn bus naar rechts uitwijken. Hij schampte daarbij tegen een boom aan. Er ontstond alleen materiële schade. Een onderzoek naar de identiteit van de tegenligger wordt ingesteld. WOONWAGENS Op donderdag 17 mei hadden enkele woonwagenbewoners een standplaats ingenomen bij het Valleikanaal aan de Asschatterweg Volgens de Algemene Politie-verordening mogen de woon wagenbewoners daar enkele dagen staan. De politie zal konroleren of ze, nadat het toegestane aantal dagen is verstreken, hun kampememt hebben opgebroken. WOORDEWISSELING MET HANDGEMEEN Tussen de heren R. S en M D. uit Leusden ontstond op vnjdag 18 mei een woordenwisseling, die uitdraaide op een handgemeen. De heer S deed bij de politie aangifte van mishandeling en vernieling Proces-verbaal zal worden opgemaakt. PVC BUIZEN GESTOLEN Door een bewaker van het win kelcentrum De Biezenkamp werd op zaterdag 19 mei aangifte gedaan van het stelen van een partij PVC buizen, die daar buiten lagen opgeslagen De heer J. B. uit Leusden kon in ver band met deze diefstal worden aange houden, en gehoord. SPIERNAAKTE MAN Op de Buurtweg-Paradijsweg vond op zaterdag 19 mei tegen 19.30 uür openbare schennis der eerbaarheid plaats. Een man vertoonde zich spiernaakt aan twee zich aldaar bevin dende meisjes. Het onderzoek dat vrij wel onmiddellijk daarna door de politie kan worden ingesteld, leverde geen re sultaat op. De meisjes konden de politie een duidelijk signalement opgeven ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie WIELERRONDE Zoals al vele jaren rond de laatste dag in mei het geval is, zal op 30 mei weer de bekende en bij vele wielerlief- hebbers beminde Ronde v Leusden worden gehouden, lengte ongeveer 1300 m. Voor vele bewoners, die niet zo wielerminnend zijn, misschien een jaar lijkse terugkerende last, omdat ze in hun vrijheid beknot worden. Toch durf ik namens het bestuur, maar zeer zeker ook namens een paar honderd renners weer een beroep doen op uw gewaar deerde medewerking en u verzoeken om op de wieleravond van 17.30 uur tot en met ongeveer 22.00 uur geen mo torvoertuigen op het parcours te plaat sen en uw kinderen en huisdieren goed In de gaten te houden. WIE VERRE REIZEN DOET Wie verre reizen doet kan veel verhalen als je de moeite neemt om te kijken en te luisteren. We togen voor een plechtig fami liefeest naar een onzer kinderen in Oostenrijk in de buurt van het Bodenmeer. Voor velen is dat geen verre reis meer, het Verre Oosten of Zuid-Amerika is al ge woon geworden, en in veertien vakantiedagen vijf of zesduizend kilometer rijden schijnt vaak een peuleschil te zijn. 't Ging allemaal goed op die zaterdagmorgen, tot ongeveer bij Keulen; door een of 't ander ont stonden er files van vier rijen breed en binnen een uur naar ik schatte, 25 kilometer lang. Een beetje jaloers dacht ik aan onze files van 4 kilometer. Bij de Brienenoordbrug of 6 kilometer bij Vianen. Zie je wel, zei mijn vrouw, die Duitsers hebben alles groter en beter. Dat vind ik nou zo leuk van die verkeersberichten, kilometers hier en daar, maar nooit een aan wijzing waar je dan wel heen kan, Ik denk dat het allemaal op een bandje staat. In tegenstelling tot de Duitse en Oostenrijkse ver keerspolitie wagens, die niet har der dan 80 kilometer per uur langs de banen gaan en zorgvuldig de parkeerplaatsen in het oog hou den, hebben we in ons brave land de Witte Porsches die onop houdelijk bezig zijn snelheids controles te verbeteren, rijdt er een achter je dan is het wegwezen geblazen. De zin van deze racerij ontgaat me. Nou, we zaten dan in de files en het liep, een uurtje uit dan dringt het langzaam tot je door dat we althans in dit deel van ons vader land Europa, in een autoplaag zijn verzeild. Onafzienbare slierten, gevuld met mopperende frustra ties kwekende lieden, en ja, na een rondrit door een deel van Keulen waardoor we weer op de goede weg kwamen, gingen ze, met een vaart van 180 tot 200 ki lometer op het linkerbaantje. We zaten het filosofies te vergelijken met een van de plagen over Egypte ten tijde van Mozes, het krioelde van het ongedierte, maar we horen er zelf ook bij. En die stroom die rijst maar meer en meer. Zoals gezegd, het was zater dag, en wat zien ik, arbeiders, pardon, werknemers bezig aan de wegen, aan de bouw, op het land en in de wijnbergen, wat een achterlijk volk. Wie werkt er nou op zaterdag, dan doen wij alleen zwart! 'k Zal onze vaderlandse vakbondsleider d'r is heen stu ren, Arle en Wim en Cees, o nee, ze waren er al, las ik in de krant. Die moeten daar maar eens flink boeh roepen. 't Was weer fijn bij de kinders en kleinkinderen, ze wonen in een huis, waar de achterdeur niet openspringt als je de voordeur sluit, als het regent en dat deed het bijna veertien dagen, blijf je gewoon droog binnen. De kamer deuren maken ze daar nog van goed uitgewaterd hout en ze knallen niet bij het dichtdoen, 't Is niet te geloven, d'r was geen barst te zien in wand of plafond. De c.v. is geruisloos en het bad lekt niet. We dachten dat dit niet mogelijk was maar het is de zuivere waar heid. 'k Wilde pas eens een portretje ophangen van m'n opoe, een zware boortol gehuurd bij m'n vriend Wil, in een half uur was het karwei geklaard, maar opoe lag 's morgens weer op de grond. En regenen dat het deed en koud dat het was en tochten tus sen die bergen, we gingen eens kijken hoe het was met de tunnel die daar in de buurt werd ge boord. Driejaar geleden zagen we het begin en nu een vierbaansge- val 14 kilometer lang, wordt deze herfst voor het verkeer openge steld. Er ligt tussen Rotterdam en Oudenrijn al meer dan tien jaar een nieuwe weg in aanleg, mis schien ziet u hem wel eens, met een zeker optimisme mag je ver wachten dat ie over nog eens tien jaar gereed zal zijn. in de tijd dat er een tunneltje onder de Gouwe gemaakt wordt, boorde een Zwit serse mij. een tunnel door de Vo- ralberg van totaal 28 kilometer. Onze nieuwe weg wordt geopend door koningin Beatrix of wellicht door een president. Bij een tocht om het Bodenmeer ont dekten we dat het oude ves tingstadje Meersburg, een ju weeltje ooit eens gesticht door koning Dagobert de Merovinger, hij had die vesting nodig voor z'n paar vierkante kilometer grote vorstendom. Midden in het stadje een reuze waterrad uit de late middeleeuwen, dat nu nog een graanmalerij aan de gang hield. En toen kwamen we in Fried- richshafen, bekend door de zep pelins die daar gebouwd werden, en de Dornier vliegboten. In april '44 heeft de Engelse luchtmacht de stad vrijwel plat gegooid, de wapenfabrieken werden uitge schakeld. De stad was weer vol ledig opgebouwd en uitgebreid, de industrie weer aan de gang, en tot onze grote verbazing stonden er huizen en appartementen te huur en te koop. Dat zagen we trouwens in meer steden en stadjes in die buurt, en die had den kennelijk ook zwaar in de vuurlinie gelegen. We hebben geïnformeerd of je zo maar een huis kon huren, ja allicht, „maar we hebben geen vergunningen of een ur gentieverklaring, ook maar niks van de talloze documenten die je in ons goede vaderland nodig hebt voor een optrekje!" 't Werd niet begrepen, dat lag zeker aan ons slechte taalge bruik. Maar nu het Grote Raadsel waar ik al jaren m'n hoofd over breek, nou breken is wat sterk uitgedrukt. Er is in dat deel van het oude Europa duchtig te keer gegaan, ik meen dat een derde van het totale huizenbezit verlo ren is gegaan. Voorzover je dat in enkele dagen zien kunt zijn er weer voldoende. En bij ons in dat goed georga niseerde maatschappelijk leven zitten we na vierendertig jaren, bijna een mensenleven, nog over woningnood te o.h.-en, en zoals het er nu uitziet wordt het wel het jaar 2000 voor dat is opgelost. Wie mij in alle redelijkheid kan verklaren hoe dit mogelijk is. krijgt een mooie beloning: Een voetreis naar Rome, of wordt dit in de toekomst Mekka? Dit waren zo wat vakantie in drukken; 't heeft niks met Leus den te maken, of toch? Sp. ASPERGES LE SAUS MET GE- Asperges zijn nu betaalbaar dus moeten we er van profiteren Ik kreeg een goede tip van een van mijn leerlingen. De asperges goed wassen, dan schillen, en de schillen in een beetje zout op zetten in ruim water en even ko ken. Alles door een zeef doen, en in dit vocht de asperges gaar ko ken 25 min. U hebt nodig 2 kg asperges 50 gr boter 25 gr bloem 3 eigelen 1 dl room of slagroom 8 hard gekookte eiren 2 ons ham fijn gehakt Smelt de boter en voeg de bloem toe, giet er dan 2 dl van het kookvocht van de asperges bij. en laat gaar worden Neem de pan van het vuur en doe de eigelen er bij en roer goed door Laat nu de saus weer goed warm worden maar niet koken, voeg nu de room toe en roer nog even Het moet een mooie gladde saus zijn. Hak de eieren en de ham fijn en geeft dit bij de asperges met kriel aardappelen een waar feest. Zo dit was het weer voor dit seizoen. Ik wil graag de redaktie van de Leusder krant bedanken voor de ruimte, maar vooral voor de prettige medewerking die ze me geven Verder bedank ik al mijn leerlingen en alle andere mensen die steeds weer zo en thousiast reageren, en ideeën aandragen, blijf dit doen. In sep tember beginnen we weer met volle moed Ik wens iedereen een goede vakantie Eet smakelijk. Japieja De renners op hun peperdure fietsen willen graag ongehinderd hun rit rijden. Steek dus niet onnodig over en nooit net na een bocht en houdt de binnenbocht vrij. Als de weergoden willen meewerken kunnen we samen een fijne wieler avond hebben Het parcours wordt ge leidt over Hamersveldseweg. Zwar- teweg. Prunuslaan. Berkenlaan. Prin- cenhoflaan. Hohorstlaan. Bavoortse- weg Met hartelijke dank voor u medewer king. H. J. J. Hendriks

Leusder Krant | 1979 | | pagina 19