25 jaar georganiseerde middenstand 1 eusd en kran Is Redelijk tevreden terugzien COLOFON: terugblik Zaterdag 26 mei 1979 Wat klein begint heeft heel vaak de juiste neiging groter te worden. Dat kunnen we zeker van toepassing verklaren op de middenstand, het midden- en kleinbedrijf in Leusden. In 1954 werd een afdeling Achterveld opgericht van het Nederlands R.K. Middenstandsver- bond. Nu in 1979 blijkt deze te zi|n uitgegroeid tot de afdeling Leus den van het Koninklijk Nederland Ondernemersverbond. Er is niet alleen, maar er wordt een enorme ontwikkeling doorgemaakt. Daar bij denken we natuurlijk allen aan wat er volgend jaar om deze tijd in heel Leusden te vinden zal zijn. We beseffen ook dat het in deze vijfentwintig jaren voor de zelfstandige ondernemer niet gemakkelij ker is geworden. Grote eisen worden gesteld aan vakbekwaamheid, inrichting en assortiment, dienstverlening, financiering. De durf wordt vaak op de proef gesteld, maar: goed gedurfd is goed ge sprongen. Graag complimenteer ik allen die zich sinds 1954 er aan hebben gezet het midden- en kleinbedrijf in het geheel van onze gemeente van nu te doen bloeien. En: Leusden heeft grote behoefte aan u, uw bedrijven, uw collegiale wedijver, uw gezamenlijke dienstbaarheid. mr. J. W. M. Rademaker, burgemeester. Om in deze tijd goed onder nemer te kunnen zijn moet je wel in jezelf geloven en een enorm doorzettingsvermogen hebben. Vroeger was het van zelfsprekend dat de familie of liest de oudste zoon de zaak overnam. Dat ging nou een maal zovaak zelfs ten koste van het bedrijf. Als een vrouw vroeger alleen achter bleef was ze vaak genood zaakt om in de voorkamer een klein winkeltje te beginnen, waar men met inzet van het hele gezin van rond kon ko men. Er waren weinig verande ringen en alles ging zo ieder jaar weer verder. Op regelma tige tijden kwamen de „mid denstanders" 's avonds bij el kaar om de gang van zaken te bespreken en verder een kaartje te leggen. Tegenwoordig komen er andere problemen op tafel dan 25 jaar geleden. In 1979 moet men meer cijfermatig te werk gaan om bij kostenstij gingen van materiaal en de sterk gestegen loonkosten direct een gevaar te kunnen signaleren en bijtijds te stu ren. Er komen ook hele andere aspecten naar voren bij het midden en kleinbedrijf behal ve dat wij steeds verder voor uit moeten zien, zal er moeten worden gezorgd voor een be ter klimaat voor de onderne mers. Het is namelijk een te ken aan de wand dat er weinig of geen interesse meer is bij de jeugd om een zaak over te nemen van de ouders. Ze hebben vaak teveel gezien. Een euvel is namelijk dat de honorering dikwijls niet meer in verhouding staat tot de toch wel zware taak van het onder nemerschap. Bovendien is het ook onze taak om te voor zien in de continuering van de winkels. Dit niet alleen voor de jonge zakenmensen want we hebben ook nog de verant woording om te zorgen dat de steden en dorpen leefbaar blijven, juist door deze win kels. Zo ook hier in Leusden. Er is hier al meer dan 10 jaar ge werkt (lees: gevochten) aan een goede oplossing van de kwestie „De Biezenkamp" die nu eindelijk wordt gereali seerd. Ook zijn we al jaren be zig om via verschillende commissies, waar onderne mers zitting in hebben, zoals de comm. Midden Kleinbe drijf, branche comm., C.M.L., Kamer van Koophandel en het K.N.O.V., mee te denken en te werken aan het hoofdcentrum „Hamershof". Want dit win- kelgebeuren, dat toonaange vend zal zijn voor de hele om geving, zal er toe bij moeten dragen om het kooplek, dat er in Leusden nog altijd is, zal worden verkleind en zo mo gelijk gedicht. Dit gebeurt niet vanzelf. Wij zullen dan ook moeten zorgen dat er een grotere verschei denheid van artikelen komt, en vooral diegenen, die iets afwijken van de dagelijkse behoefte. En dat niet alleen: we zullen ook moeten bevor deren dat er meer prijs-agres- sieve zaken bijkomen, om ook in deze behoefte te voorzien. Vaak sta ik er van te kijken hoe objectief veel onderne mers zijn, die de ondankbare taak hebben hierin mee te mogen denken. Hiernaast mogen wij niet uit het oog ver liezen dat „de Hamershof" niet te dominerend mag wor den t.o.v. „de Biezenkamp", maar dat Leusden-Centrum in z'n geheel, een gezellig, ver antwoord winkelbestand zal krijgen. In de gemeente Leusden zijn 4 winkeliersverenigingen: één in Leusden-Zuid, één in Achterveld, en in het centrum: „de Biezenkamp" en „De Ro- zendaal" dat straks zal op gaan in ,,'t Hamershof". De voorzitters van deze 4 vereni gingen hebben zitting in een beleidsadviescommissie om zodoende de problemen, zoals bijvoorbeeld Achterveld met z'n vergrijzing van heel Leusden te kunnen overzien alsmede begrip te krijgen voor die van elkaar. Een dergelijke commissie is uiteraard van het grootste belang. Vroeger wist men nauwe lijks wat b.v. de Kamer van Koophandel was en deed, en zo ook met het K.N.O.V. Mis schien kwam dat ook wel een beetje door de grote afstand die er vroeger bestond tussen deze instellingen en de win keliers. Gelukkig ontdekken steeds meer zakenmensen dat ze alleen maar iets kunnen bereiken als ze het samen doen. Wanneer ik enkele punten naar voren laat springen over de afgelopen 25 jaar dan denk ik onder andere aan de weke lijkse markt en de Leusder Krant, die mede door de ini tiatieven van Leusder onder nemers tot stand zijn geko men, en dan kan ik met een redelijk tevreden blik terug zien. Ik hoop dan ook dat wij in de volgende 25 jaar weer met hetzelfde enthousiasme en doorzettingsvermogen door kunnen gaan zoals de op richters zijn begonnen. Want tenslotte wil ik toch nog wel opmerken dat het 't toch wel de moeite waard is om onder nemer te kunnen zijn. J. C. M. Lieshout, voorz.: Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond Leusden. Aan deze extra editie van de Leusder Krant werkten mee: Mr J. W. M. Rademaker L. Perquin J. C. M. Lieshout C. Ph. Spaans Tea Middelkoop-van Maanen Marnix Kreyns en Bert Vos Foto's afgestaan door Truus van Maanen en enkele inwoners van Achterveld Janus Visser Lay-out: Harry Blankestijn Een uitgave van de BDU- Krantenkombinatie b.v. te Barneveld

Leusder Krant | 1979 | | pagina 31