I le—siten hrmiE Ombuigingen noodzakelijk Zilveren KNOV recipieert terugblik Een felicitatie schrijven bij een jubileum doe ik erg graag. Na tuurlijk wens ik allereerst de KNOV-afdeling Leusden geluk met haar 25e verjaardag. Nu is het op zich geen ver dienste om 25 jaar te bestaan maar de wijze waarop de Leusder middenstand hun vereniging le vend hebben gehouden dwingt respect af. Het jubileum komt eigenlijk in een erg goede tijd. Van iemand die vaak pessimisme verweten wordt zal zo'n uitspraak u verba zen. maar juist in deze tijd is het aantal afdelingen van het KNOV sterk groeiende! Ik weet van de afdeling Ruimtelijke Ordening van het KNOV, dat Leusden als plaats ook sterk groeiende is. De realisatie van het hoofdwin kelcentrum Hamershof is bijna rond en ik heb begrepen, dat de R.O.-mensen van het KNOV daarbij een niet onaanzienlijke rol hebben gespeeld. Onlangs heb ik elders in het land gezegd dat het ondernemen tegenwoordig geen sinecure is. Dat zal ongetwijfeld in Leusden ook zo zijn. Eén van de oorzaken is ongetwijfeld de slechte ont wikkelingen in de economie. De politici slagen er niet in de zo broodnodige ombuigingen te realiseren. Zelfs de naar mijn smaak al minimale doelstellin gen van Bestek '81 worden om politieke redenen niet gehaald. Terwijl iedereen met een beetje verstand zou kunnen uitrekenen dat verdergaande ombuigingen dringend nodig zijn. Wij zullen op ons terrein in Den Haag al het mogelijk doen om ontwikkelingen te initiëren voor een betere positie van de zelf standige ondernemers in het midden- en kleinbedrijf in Ne derland. Als wij dat op dezelfde krachtige wijze doen als in Leus den de KNOV-afdeling de mid- denstandsbelangen behartigt, zie ik voor u en voor uw collega's waarachtig wel positieve ontwik kelingen in het verschiet! Wouter M. Perquin Voorz. Koninkl. Nederlands Ondernemersverbond te Den Haag. De redaktie van dit extra nummer van de Leusder Krant vroeg mij vriendelijk of ik een leuk stukje zou willen schrijven over de 25-jarige afdeling Leusden van het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Ver bond. de KNOV. Nou wil ik dat altijd wel, want ik ben gek op jubilea, maar kunnen Op zo'n moment besef je eigenlijk, dat je bijna je hele le ven met ye eigen winkeltje bezig bent geweest en dan is het een tikkeltje moeilijk om zo maar voor de-^vuist weg een stukje weg te ratelen op je machine over het winkeltje van iemand anders. Maar goed, dit is per slot van rekening een feestelijk nummer. En daar hoort een feestelijk stukje in. 25 jaar. Dat is een kwart eeuw. Een aardig tijdje dat zat iedereen met me eens zijn, lid of geen lid. 25 jaar lang je winkel runnen in het zweet des aanschi/ns. Hard werken, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. En om de zoveel jaar de mogelijkheid hebben om misschien een stukje uit te brei den, ook al werkte de gemeente daar vooral de laatste jaren niet zo erg aan mee met al die be vroren toestanden van de Ha- merveldseweg en zo. Leusden-centrum, Achter veld en Leusden-Zuid. Vijf en twintig jaar geleden, toen de Leusdense afdeling van de KNOV werd opgericht, klonk dat heel anders: Hamersveld Achte(r)veld en Leusbroek. Niks geen centrum-gedoe of zo. Hamersveld was gewoon Ha mersveld en Achterveld bleef gewoon dat aardige dorp, waarvan de bewoners al méér dan 25 jaar denken, dat ze achtergesteld worden door de rest van de gemeentenaren. En Leusbroek? De mensen daar hebben jaren lang moeten wachten op hun winkelcentrum De Bieshaar. En eindelijk had den ze er een, zo maar eigenlijk. Een aardig ontwerp, gezellig zo te zien. Alleen een beetje strak tussen de bestaande wijk in ge klemd en dal kan moeli/kheden geven. En in de gemeente Leusden hoefje nooit zo lang te wachten op moeilijkheden, men wordt hier op de wenken be diend. Ook dat is gelukkig vrijwel opgelost, we horen er tenminste niks meer van, zodat het hele dikke dossier wellicht opgebor gen kan worden. En al die Biezenkamp-ellende is ook bij na achter de rug. Mensen, ook dat was me wat. Het dossier dat ik daarover heb is bijkans nog dikker dan dat van de Bieshaar. Over een paar maanden is ook dat gelukkig verleden ti/d. Blijft over Achterveld en tja, op zo'n moment als deze denk ik toch heel eventjes, stiekem maar, dat die Achtervelders misschien wel eens gelijk heb ben zo nu en dan. Ze horen na tuurlijk bi/ de gemeente Leus den. maar die provincie snapt maar niet. dat de winkeliers in dat vriendelijke Achterveld ook moeten leven. Géén nieuwe huizen, dat betekent géén nieuwe klanten. Zo simpel als maar wat. Maar nee hoor, ginds in Utrecht praten ze maar steeds over vijf vinger theorieën en al die onzin meer. Die denken zeker, dat als ze daar m Utrecht aan Achterveld één geven, dat de Achtervelders dan alle vijf vingers pakken. Zo zijn die Achtervelders heleméèl niet. Maar dat weten ze niet in Utrecht. Daar hebben ze het druk met al die andere zaken, dat Achterveld pas aan bod komt als de Achtervelders boos worden. Want dat is andere koek natuurlijk, boze midden standers, boze jongeren uit zo'n klein dorpje daar ergens ver van de provinciale hoofdstad. Dat hadden die gedeputeerde jon gens nog niet meegemaakt. En daarom komt er nou een plan om woningen te kunnen bouwen in Achterveld. Om ook de winkeliers wat méér ruimte te geven. Die moeten per slot van rekening ook hun brood verdie nen. Je zou kunnen stellen, dat de hoge pieten in Utrecht aan Achterveld in ieder geval één vinger hebben gegeven. Ter gelegenheid van het jubileum dat we onder meer in dit extra nummer vieren, zou ik zeggen tegen Utrecht: geef ze de vijf, dêar in Achterveld. Maar laat ik niet afdwalen. We zouden het hebben over het 25- jarig jubileum van de KNOV af deling Leusden. En bi/ een jubi leum hoort natuurlijk een stukje nostalgie. Nostalgie. Dat is erg ,,in" te genwoordig. Alles van vroeger komt terug en is „vee/ beter" dan wat we nu hebben. Met weemoed denken we dan ook terug aan al die kleine dorps winkeltjes, waar je alle tijd van de wereld had. evenals de dorpswinkelier, die nooit verle gen zat om een plaatselijk bab beltje met alle mogelijke roddels erin verwerkt. Natuurlijk, daar hebben we nu geen van allen meer de tijd voor. Als ye in een lange rij achter de kassa van een supermarkt staat, krijg je trouwens ook geen enkele aan vechting om gezellig te babbe len Alles is nu gestroomlijnd. Geen charmante stopflessen met toverballen meer op de donkergepolitoerde, verweerde toonbank. Het centenwerk is verleden tijd. Een kauwgumbal kost op z'n minst een stuiver, zo niet meer. Vroeger. Gek he, dat het net lijkt alsof het vroeger véél ge moedelijker was dan nu. Zou er in die 25 jaar dan zoveel veran derd zijn? Hadden we vroeger dan géén supermarkten? Ik wil niks van supermarkten zeggen, hoor, want die voldoen aan een grote behoefte, ma$r hoe heb ben we het vroeger vol kunnen houden zónder supermarkt om de hoek? Een tijdje terug was ik in de Zaanstreek en kwam terecht bij het kleine winkeltje, waar ene Albert ooit eens zijn kruide nierszaakje begon. Vier meter in het vierkant, hooguit. Je rook nog de kandij, de koffie en de specerijen. Op zo'n moment heb ik me afgevraagd of Albert zelf ooit terug is geweest in dat winkeltje. Ik denk van niet. Er zit een wereld van verschil tussen dat beginpunt dêêr in de Zaan en wat er nu van terecht is ge komen. En toch, denk ik dan, toch werden ooit in dat kleine winkeltje dorpsroddels verteld, ging lief en leed over de toon bank. Extra handelswaar, gratis geleverd bij het pond kandij of de bruine zak met suiker, vers uit die vrolijke gekleurde schuif- bakken geschept. Albert zit nou vast ergens hoog en droog in een héél groot kantoor. Met een mooie leren zithoek, met een ei gen huisbar voor de vaste klan ten en naast zich stapels pa pieren, waar hij een handteke ning onder moet zetten. Albert ruikt vast de geur van kandij en koffie niet meer. Komt natuurlijk nooit eens langs bij dat kleine winkeltje, waar nu nieuwsgierige toeristen zich verdringen om even te ruiken aan het kruideniers-succes. Misschien bekruipt hem zo nu en dan een gevoel van spijt over alles wat hij verloren heeft, on danks zijn steeds groeiende winst. Want dat wou ik eigenlijk maar zeggen. Ik hou van gezel lige winkels. Waar je nog wordt behandeld als een gast, waar je steeds het fijne idee hebt wel kom te zijn. Het hoeft niet over dreven te zijn hoor, want daér hou ik nou ook weer niet van. Maar gewoon. Met een klein beetje warmte maar. Als ik te genwoordig in zo'n grote winkel kom en ik loop verbijsterd rond op zoek naar iets, wat ik niet kan vinden en je met een machte loos gebaar weer naar buiten gaat omdat niemand weet wéar dat ene ding is wat ik zou willen hebben, dan denk ik aan Albert. Aan dat kleine winkeltje. Op deze plaats feliciteeer ik de /arige Leusdense KNOV Ik wens alle ondernemers in de gemeente Leusden het aller beste toe. Eerlijk. Ook veel suc ces in de komende vijfentwintig jaar bij leven en welzi/n. Maar beloof me één ding: probeer de geur van kandij en koffie te ont houden. Want echt hoor. de wereld is niet gebaat met duizenden Albert's in een groot luxe kantoor met eigen huisbar en fraaie lederen zithoek. Ik gun het u, dat wel, maarniet die mil joenen mensen, die dagelijks hun boodschappen doen in dorp en stad. Laten we het met z'n allen gezellig houden. Gefeliciteerd! V. (Van een onzer verslaggevers). LEUSDEN - De jubilerende af deling Leusden van het Konink lijk Nederlands Ondernemers- verbond viert haar zilveren feest met een receptie. Deze wordt vandaag gehouden in 't Ros Beyaart, Hamersveldseweg 55, tussen 18.30 en 20.00 uur.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 33