Ofepv'®1 artikelen '.=2%— X. .VA** D Zaterdag 26 mei 1979 terugblik an tt vullen met onze hcerlii aw feestdis aan tc vta. ^Laat de Sint een boe N FRUTT^^ vervolg van pagina 7 keicentra, maar dat er een dringen de behoefte aan uitbreiding van het winkelbestand is, is natuurlijk wel duidelijk. In alle plaatsen waar de bevolking snel groeit, zit je op een gegeven moment met een tekort aan winkels. Hier in de omgeving doen zich vergelijkbare situaties voor - of gaan zich voordoen - in Maarsebroek, Niewegein en Hou ten. Want je moet bij het ontwikke len van het winkelapparaat voor zo'n nieuwe plaats zeer welover wogen te werk gaan Je moet niet met een winkelcentrum beginnen voordat er een redelijk consumen tenbestand is. Doe je dat wel, dan zie je al spoedig een aantal winkels over de kop gaan, gevolgd door an dere, die het ook moeilijker krijgen in het steeds onaantrekkelijker wordende winkelcentrum. En om dat soort opengevallen plaatsen weer op te vullen, dat is heel erg moeilijk. Van de andere kant: wan neer je wacht op een redelijk con sumentenbestand - en daartoe ben je dus gedwongen - betekent het dat |e ondertussen een te kle.n win kelapparaat hebt. Dat heeft tot ge volg dat er een afvloeiing van koopkracht plaatsvindt naar omlig gende gemeenten. Dat zie je hier dan ook. Het CIMK (Centraal Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf) heeft vastgesteld dan 91 van de Leusdenaren wel eens bui ten deze gemeente inkopen doet. Het merendeel van die afvloeiing komt in Amersfoort terecht, terwijl ook nog eens een niet onaanzienlijk deel naar Woudenberg gaat" STEIL/PLAT De heer Kardol is er van over tuigd d?t het kooplek door de Ha mershof en de uitgebreide Biezen- kamp gedeeltelijk gedicht zal kun nen worden Vooral ook door de brancheverdeling, waarin ook ruimte is gecreëerd voor wat goedkopere zaken. Niettemin zul len er toch Leusdenaren regelmatig in Amersfoort blijven winkelen. Kardol: „Dat is zo. Ongetwijfeld. Maar daar staat tegenover dat Ha mershof en Biezenkamp ook ko pers uit Amersfoort zullen trekken Om welke hoeveelheden dat zal gaan. daar is nu nog niets zinnigs van te zeggen. Vooral omdat ook dat weer zo afhankelijk is van an dere ontwikkelingen. Een voor beeld' in de uitbreiding in Amers- foort-Noord komen uiteraard ook winkelvoorzieningen. De structuur daarvan is nog niet bekend. Wordt het een zogeheten „platte" struc tuur, die bestaat uit een aantal clusters van wijkwinkels, dan zal de invloed daarvan op Leusden an ders zijn dan wanneer wordt geko zen om een „steile" structuur. Dan centreert men de winkelvoorzienin gen, wordt het meer stadsdeelach tig en dan zullen minder inwoners van Amersfoort-Noord wel eens in Leusden komen winkelen, dan wanneer het een platte structuur wordt". HAMERSVELDSEWEG Het CIMK heeft ook berekend dat er in het groeiende Leusden, met de op dat moment voorhanden zijnde cijfers, nog ruimte zou zijn voor 10.000 vierkante meter winkelvloer. Wanneer de uitbreiding van de Biezenkamp en de Hamershof zijn gerealiseerd, dan is er volgens die berekeningen nog enige ruimte voor uitbreiding van het Leusdense winkelbestand. Kardol pleit er voor om zeer zorgvuldig met die res terende vierkante meters om te springen. Niet alleen om eerst eens rustig aan te zien wat er nog aan het branchepatroon van beide win kelcentra zou kunnen schorten, maar ook om te kunnen denken over uitbreiding van winkels, die zich niet in de beide cantra bevin den. Kardol: „We hebben al eerder gesignaleerd dat er ook voor de buiten Biezenkamp en Hamershof gevestigde ondernemer ruimte moet zijn voor uitbreiding, wanneer daar behoefte aan bestaat en er mogelijkheden zijn. Ik wil daarover geen standpunt innemen door bij voorbeeld te zeggen: de Hamers- veldseweg moet verder bewinkeld worden. Daarvan zeg ik niet: ja, ook niet: nee. Wel vind ik dat die moge lijkheid open moet worden gelaten. Terdege moet de wenselijkheid van verdere bewinkeling van de Ha- mersveldseweg worden onder zocht, ook in relatie met de beide centra". ACHTERVELD Met de grote aandacht die er momenteel bestaat voor de ontwik kelingen in Leusden-centrum, ver liest het KNOV toch niet de andere Leusdense kernen uit het oog. In Achterveld signaleert de KNOV- consulent enige problemen. Kardol „Daar zijn het vooral de vergrijzing en de gezinsverdunning die er voor zorgen dat het winkelapparaat te groot dreigt te worden. Dringend is in Achterveld nieuwbouw nodig, maar iedereen weet dat het streekplan er weinig ruimte voor laat. Vooral op het moment dat in centrum de Hamershof klaar is, zal het moeilijk zijn om het voorzienin genniveau in Achterveld op het huidige peil te houden. Ik kan me voorstellen dan men nu in Achter veld tevreden is met het winkelbe stand, maar eigenlijk zijn er teveel. Naar onze normen is Achterveld overbewinkeld. Nu zijn de Achter- velders hun eigen winkeliers nogal trouw en bovendien trekt ook nog wel wat klanten van elders, maar als de ontwikkelingen op deze wijze doorgaan, dan lijkt een terugloop van het voorzieningenniveau on vermijdelijk. En gaat zoiets een maal draaien, dan gaat het in een versneld tempo. Stel je voor dat de laatste slager uit Achterveld zou verdwijnen en de Achtervelders hun vlees dus ergens anders moesten halen, dan zouden ze meteen ook andere inkopen buiten Achterveld gaan doen". In Leusden-Zuid, toch al niet zo ruim bedeeld met winkels, is de situatie nauwelijks anders. Daar is de bevolking aan het af nemen, een ontwikkeling die zich de komende jaren lijkt te gaan voortzetten. Ook daar zal het er voor de winkeliers dus niet mak kelijker op worden. Kardol: „Het komt er gewoon op neer, dat er van nieuwbouw of uitbreiding van winkels in Achterveld, Leus den-Zuid en Stoutenburg de ko mende jaren geen sprake kan zijn. In tegendeel: het zal nog een hele toer zijn om het huidige peil te handhaven". KA Dl o TELEVISIE Hrkentl installateur e CoeH L' cl. Momenteel fantastische aanbieding ...T P..AT,;»mssE1A41t ,,cht c" donker '"verina van Uw '«►«.- reto>

Leusder Krant | 1979 | | pagina 37