1 eusd Lid r rnnc In Achterveld begon de victorie w Zaterdag 26 mei 1979 _lJ terugblik 17 Er bestaan weinig foto's van de heer Coenen, die éen van de oprichters was van de KNOV-afdeling Leusden. Hier staat hij rechts achter de meest rechtse tafel met de donkere stropdas. De foto is gemaakt bij de opening van „Ons Gebouw vervolg van pagina 15 je de mensen die er komen kent. Ik ga graag om met de mensen hier in het dorp; ik kom ook vaak met re paraties bij mensen in huis. Ik werk hier heel graag". Maar zo n kleine zaak, kun je daar wel van leven? Coenen: „Ja hoor, ik kan hier een goede boterham verdienen. Nu zitten we in bepaalde opzichten natuurlijk wel gunstig. Het is een al lang bestaand bedrijf en daarvan zijn de kosten natuurlijk minder hoog dan van een bedrijf dat je he lemaal nieuw moet opzetten. Daarnaast heb je de bekendheid van de zaak in het dorp. En boven dien kunnen wij - althans dat geldt voor mij persoonlijk - genoegen nemen met een wat minder hoog inkomen dan iemand in de stad. Die zal bijvoorbeeld geld willen sparen voor een caravan of zo, Nou, die heb ik niet nodig, want ik hoef de deur maar uit te stappen en ik zit al in de natuur" Toch lijken me de artikelen die je verkoopt typisch zaken waarvoor mensen naar Amersfoort, Bar- neveld of verder trekken om ze te gaan kopen Coenen: „Dat zal ook wel ge beuren. ja. maar over het algemeen kopen de Achtervelders veel in hun eigen plaats. Ze hebben er vaak ook begrip voor dat ik niet alles in voorraad heb. Maar ik kan het be stellen en dan is het er een paar dagen later, en daar zijn ze dan ook weer heel tevreden mee. Bovendien hebben we een groot achterland. We trekken mensen uit de wijde omgeving. Leusdenaren ook, ja. Ik denk dat die vooral ko men voor de gezelligheid Want je kunt hier heel gezellig winkelen. Bovendien hebben we voor zon kleine plaats een verrassend groot assortiment En je vind in de win kels vaak de eigenaar achter de toonbank Dat ervaren de mensen als een vorm van service en dat is ook belangrijk. Want de klanten stellen natuurlijk wel eisen". POLITIEK Ondanks het feit dat hij nu tevre den is over zijn positie als midden stander in Achterveld, is Johan Coenen wel bezorgd over de toe komst van Achterveld, ook die van de winkeliers aldaar. Met name de bovengenoemde vergrijzing baart hem zorgen en hij heeft er zich re gelmatig voor ingezet om de Ach- terveldse problematiek bij de diver se overheden aan te kaarten. Wel licht hebben zijn ontmoetingen met politieke dames en heren zijn be langstelling voor de politiek zo zeer gewekt, dat hij er zelf een functie in zou willen bekleden? Coenen: „Ach, misschien zou ik het wel wil len. Maar als je dat goed wil doen, als raadslid bijvoorbeeld, dan zou je er toch vier, vijf avonden per week aan moeten besteden En die tijd heb ik er niet voor. Maar het inte resseert me wel. De gemeentepoli tiek, de landelijke, wat er in Europa gebeurt. Als er Kamerdebatten rechtstreeks op de televisie worden uitgezonden, dan zit ik daar vaak uren naar te kijken Vroeger ben ik ook nogal fanatiek bezig geweest in een jongerenaf deling hier van de KVP. Ik heb nog eens een excursie naar de EGKS meegemaakt. Ik vond het geweldig interessant om het eens van dichtbij te zien. Hoe dat allemaal zomaar kon Met een zelfde soort ver bazing zullen buitenstaanders wel licht af en toe kijken naar wat er in Achterveld allemaal zomaar kan. Johan Coenen noemt het „de posi tieve aanpak hier die dingen van de grond krijgt, die elders wellicht nooit tot stand komen „Over een paar jaar zullen we daar weer eens in het groot iets van laten zien. Dan bestaat Achterveld zeshonderd ja ren en het feest dat dan gevierd gaat worden zal een pure Achter- veldse happening worden". LEUSDEN - Wat nu de afdeling Leusden van het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond (KNOV) is, begon 25 jaar geleden in café ,,De Roskam in Achterveld Daar kwamen op 14 juni 1954 31 Achterveldse ondernemers bijeen om te komen tot de oprichting van een afdeling van het Nederlands Rooms Katholiek Midden- standsverbond Voorzitter J. G J. Coenen - vader van de elders in dit nummer geïnterviewde Johan Coe nen - wist alle aanwezigen te bewe gen zich als lid op te geven De voornaamste aktiviteiten van de Achterveldse afdeling vormden de organisatie van winkelreclame weken en de uitgave van het maandblad ,.De WinkelbooiOok hield de Middenstandsafdeling zich bezig met het organiseren van ge zelligheids aktiviteiten Vele jaren werd er een schutjascompetitie georganiseerd tussen zestien- mansploegen van de ABTB, de Jongeren Boerenbond, de KAB en de ondernemers zelf Uit de enkele malen georganiseerde Achterveld se winkelbeurs ontstond de Achter- Een bijzondere foto uit Achterveld van 1950. Drie van de oprichters van het KNOV afdeling Leusden bijeen. Van rechts naar links de heren Schouten, Bourgonje en Coenen. Geheel links het huidige bestuurslid, de heer Wijntjes. veldse winkeliersvereniging Ook organiseerde de Achterveldse afde ling een aantal educatieve avonden. Zo sprak kapelaan W Pas eens over De Hedendaagse Jeugd" en belichtte ene Pieter van der Valk de toekomst van de televisie Dat alles geschiedde onder de bezielende leiding van de eerder genoemde heer Coenen. Het was dan ook een groot verlies voor de Achterveldse afdeling toen de heer Coenen eind december 1963 over leed. Tot zijn opvolger werd de heer R H Kleinveld gekozen, die vijf jaar lang in de voorzittersfunctie de afde ling heeft gediend. In de loop van 1968 kwam het idee tot opneming van ..Hamers veld' in de afdeling voor het eerst ter sprake. Op 27 mei van dat jaar werd een eerste gecombineerde verga dering gehouden, waarbij de heren J C. M. Lieshout en A W Wisman uit Hamersveld in het bestuur wer den opgenomen Het verdwijnen van de naam ..Hamersveld" bij de samenvoeging van de gemeente Stoutenburg en Hamersveld. bete kende ook voor de KNOV-afdeling een naamsverandering van afde ling ..Hamersveld/Achterveld" werd het afdeling ..Leusden" Met de verandering van het dorp. veranderde ook de inhoud van de werkzaamheden van de Leusdense KNOV-afdeling Vaker kwamen problemen die middenstanders be dreigen aan de orde en werden ad viseurs van het KNOV ingeschakeld om de problemen het hoofd te bie den. Een goed voorbeeld is de as sistentie die KNOV-medewerkers de Leusdense ondernemers ver leenden bij de onderhandelingen met Delta Lloyd over de Hamershof. Het doet de huidige voorzitter van de afdeling. J. C. M. Lieshout, con cluderen dat een organisatie als het KNOV ..onvoorstelbaar nodig" is

Leusder Krant | 1979 | | pagina 45