„Toen we het café sloten, was niemand het er mee eens 1 eu sd er kraan t Tinus van de Pol: delMA/Vrnjn werk Zaterdag 26 mei 1979 terugblik 19 LEUSDEN - Martinus van de Pol, beter bekend als Tinus, heeft jaren samen met zijn vrouw een café-slijterij ge rund op het hoekje van de Zwarteweg Burgemeester de Beaufortweg (dus precies te genover de Rabobank). Tegenwoordig, zij zijn bei den 72 jaar, hebben zij alleen de slijterij aangehouden en verkopen rookartikelen om toch nog iets te doen. V.d. Pol. „Van mijn geboorte af, toen woonden wij op een klein boerderijtje op de plaats waar nu de Biezenkamp staat, heb ik in Leusden gewoond. Tegen de tijd dat ik van school kwam, dat was in 1919, had ik meer het idee om slager te worden, maar ik rolde vanzelf in het baantje van bak kersknechtje bij Stephen van de Berg. Stephen van de Berg had een café plus bakkerij op de plaats waar nu slijterij en bakkerij v.d Hengel zit. Als caféhouder al leen kon je namelijk je brood niet verdienen. Zo had 't Ros Beyaart een café en kruidenierswinkel. Paauw (waar nu de grote Chi nees tegenover de Biezenkamp zit) had een café en kruide nierswinkel en Mets (tegenover de Smoussesteeg) had ook een café en kruidenierswinkel. Jaren heb ik in de bakkerij gewerkt, eerst bij Stephen van de Berg, daarna bij Evert v.d. Hengel en weer later bij Herman v.d Hen gel Inmiddels, dat was in 1932. trouwde ik en ging iets voorbij autobedrijf Bloemendal wonen. Op een gegeven moment was het huis waar wij nu nog steeds wonen te huur voor 6- per week en zo konden wij starten met het café. In een later sta dium hebben wij het pand ge kocht". U moet zich voorstellen dat Leusden er toen heel anders uit zag, op de plaats waar nu het gemeentehuis staat met de hele wijk Hamersveld, waren alleen weilanden. Huizen waren slechts te vinden aan de Ha- mersveldseweg en Zwarteweg. Het hele gebied wat nu Leusden is was weiland met boerderijen. Winkels waren er praktisch niet, op de kruidenierswinkels na. Schoenen maken bijvoorbeeld werd bij iemand aan huis ge daan evenals andere noodzake lijke ambachten. ZWAAR V.D. Pol. „Het caféleven in die tijd was heel zwaar. Overdag had ik gewoon mijn baan en 's avonds zorgde ik voor het café. Moeder stond om zes uur op, (dat doet ze trouwens nog steeds) en zorgde overdag voor het café. Om acht uur aina het café open en om half negen stond de koffie klaar. Hun café stond bekend als een net en rustig café. De ouderen maakten hun biljartje of legden hun kaartje en de jonge ren zaten gezellig bij elkaar Moeilijkheden hebben we bijna nooit gehad. Dat ligt ook voor een groot deel aan jezelf. Je moet het vóór zien te blijven, dat iemand teveel drinkt. We heb ben wel eens iets gehad, maar dat waren vaak mensen van een andere plaats. Het kwam natuurlijk wel eens voor, dat ik iemand uit de buurt niet meer gaf. omdat hij al teveel op had. Dan was het van: „hier kom ik nooit meer", maar de volgende dag kwam hij wel zijn excuses aanbieden Gokken met kaarten heb ik nooit toegelaten, daar komt altijd ruzie van" Het café was in die tijd ook een soort verzamelpunt, ging de voetbalclub uit spelen, dan werd er bij v.d. Pol verzameld. Alle fietsen werden tegen het huis gezet en men vertrok met de bus, na afloop dronk men een glaasje bij v.d. Pol. In die tijd kwamen er voor het eerst ook wel eens wat meisjes mee naar binnen. Voor de oorlog kwam dat nooit voor. Er is zelfs een tijd geweest, maar dat wist meneer v.d. Pol zich nog van zijn vader te herinneren, dat de pastoor het op de preekstoel verbood Andere voetbalclubs die in Leusden moesten spelen ver zamelden zich ook altijd bij v.d. Pol. Toen de voetbalclub een ei gen kantine kreeg, was dit na tuurlijk afgelopen. Mevrouw v.d. Pol zuchtte wel eens vanwege al die fietsen. Vaak kon ze haar ei gen dan niet eens op. De brand weer kwam na een oefening ook altijd trouw naar v.d. Pol. In de tijd dat iedereen een fiets of bromfiets had. kon je praktisch buiten uitrekenen of het binnen vol was GELACHEN V.D. Pol. „We hebben best wat afgelachen Op een avond, het was ontzettend mistig ging er een klant uit Amersfoort op de fiets naar huis. Hij nam het bin nenweggetje langs de kweke rijen en moest even een plasje doen. Hij stapte weer op zijn fiets, maar inplaats van verder te gaan, was hij teruggefietst zon der het te merken Op een gege ven moment, hij was al bijna hier, merkte hij hetzelfde hoopje zand op de grond op, wat hij bij de heenweg ook al was tegen gekomen. Toen is hij maar even doorgefietst om het te komen vertellen. De mensen dronken toen vaake een jenevertje, maar zij keken goed of het glaasje wel helemaal gevuld was. Glaasjes die gevuld waren tot aan het streepje pikten zij niet, want zo werd er gezegd, voor de boven ste helft heb ik ook betaald. Je moest ook altijd bijspringen wanneer er een mannetje tekort was met klaverjassen. Dan werd er geroepen. „Tinus kom je er even bij". De andere klanten ac cepteerden dat gewoon. ZWARTE LIJST In die tijd ging er ook een zo genaamde zwarte lijst in Leus den .en de omliggende ge meenten rond. Deze lijst werd opgemaakt door de politie. Aan de mensen die op de lijst voor kwamen mocht niet geschonken worden. Dit kwam bijvoorbeeld omdat zij hun geld opmaakten aan drank, terwijl zij een gezin hadden of omdat zij thuis, nadat ze een borrel op hadden de boel kort en klein sloegen. Wanneer je je een tijd netjes gedroeg, kon je naar het gemeentehuis gaan om te vragen of je van de lijst geschrapt kon worden. Deze lijst heeft nog heel lang bestaan. V.d Pol „Wat dat geld opmaken betreft, ik hield het zelf ook in de hand. ik wilde nooit dat iemand van zijn loonzakje rondjes uit deelde Er moest niet aan het loonzakje gekomen worden. Dat kun je niet hebben. Wij hoorden ook van anderen dat het hier een net café was en we wilden graag die naam houden, de klanten weten gauw genoeg waar ze aan toe zijn Als kastelein zelf moet je niet meedrinken Ik heb daardoor meerdere collega's zien sneuvelen Als je je dan verrekent (dat noemen ze met een vork schrijven), dan is het mis. Vaak krijgt de kastelein al de schuld, dat hij teveel rekent, maar dan vergeten de mensen al die rondjes die ze weggeven". KINDEREN Meneer en mevrouw van de Pol hebben negen kinderen In de begintijd van het café was het ook voor mevrouw v.d. Pol een zware tijd. Gelukkig konden de oudste kinderen de jongste hel pen. Onderlussen zijn alle kin deren al een tijd getrouwd en het huis uit. Van de zes dochters waren er drie in de verpleging en twee in de kraamverzorging Nu zit de oudste zoon in Australië, de jongste zoon in Nieuw-Zeeland en een dochter in Washington. Toch heeft de vervolg op pagina 21

Leusder Krant | 1979 | | pagina 47