Herinneringen SPAANSE ONTBOEZEMINGEN Zaterdag 26 mei 1979 ICiiSlICI* terugblik Een dezer dagen bestaat het Kon. Ned. Ondcrnemersverbnd afd. Leusden 25 jaar; zoiets geeft een schrik effect. Alweer 25 jaar voorbij, en met het ouder worden heb je dan de neiging weer in 't verleden te duiken bij soortgeliike mijlpalen. Na als kind de strijd der kleine zelfstandigen mee gemaakt te hebben kom ik tot de ontdek king dat ik al zo'n vier en vijftig jaar mee huppel in het onderne mersklimaat. Wat een zee van herinneringen. De sterkste indrukken die me bijgebleven zijn, zijn die, buiten '40-'45, de crisis jaren van ne gentiendertig tot negetien vee rtig. Het leven leek toen rustiger dan in deze turbulente tijd, vooral het zakenleven. De ouderen onder ons zeggen vaak: de mensen waren tevre den. Nou ze moesten wel, want er was niet meer, d'r was niks te eisen of te verlangen. Hoewel ik het bewust heb meegemaakt is het me nog een raadsel hoe en waarvan men toen van heeft geleefd. Niet alleen de werk lozen (in 1936 450.000 bij 8.5 miljoen inwoners) in ons land, ook duizenden kleine tot zeer kleine ondernemertjes kenden de bitterste armoe. Als u het zou willen weten dan zou u eens „Arme Mensen" van Jan Mens moeten lezen of het werk van de Duitse schrijver Hans Fallada: „Wat nu, kleine man". Het gezin van een werkloze genoot een ondersteuning van ongeveer dertien gulden per week en al 'ie kerks was met de kerst een pond spek met wat suiker of zoiets. Wat dit alles voor het zakenleven betekende is met eindeloze verhalen te il lustreren. Er was een collega die net zomin als de andere z'n var kenskoppen kwijt kon en ze te neinde raad 's avonds aan z'n winkeldeur hing. Anderen daags hingen er vier bij. Een andere kwam 's maan dags morgens vijftig gulden bij mijn baas lenen en zaterdag- avonds ging ik ze weer terug halen met als interest een sigaar van zes cent. Dat ging jaar in jaar uit, op zulk soort manieren werden de minimale omzetten gefinancierd. De omzetten wer den krampachtig op peil ge houden door het „horen en be zorgen", waaraan vaak het hele gezin mee moest werken; een onsje vleeswaren werd nog X_ii graag nabezorgd ook al was er een halfuur fietsen mee ge moeid. Bakkers, melk en groentenboeren sjouwden met hun handwagen waaronder vaak een trekhond, de hele stad door om hun klantjes bijeen te houden. Wat me altijd bij gebleven is, en dat zal de boeren die deze ontboezening misschien lezen wel aanspreken: in '36 kochten we twee slachtvarkens van plm. 300 pond per stuk voor 9 ct. per pond op de Rotterdamse markt. De hele handel kostte vier en vijftig gulden, daarbij kwamen de crisisheffingen ten bate van de landbouw van 10%. Een zware vette slachtkoe kochten we in diezelfde tijd voor 175,- gulden, en dan waren we zater dagsavonds of beter gezegd 's nachts, want de winkel was tot elf uur open. dolblij als huur en licht en loon weer betaald kon den worden. Dat loon bedroeg voor een twintigjarige bij een werkweek van 70 uur zeven- eneenhalve gulden. De nieuwe Chevrolet kostte in die tijd f 1390 - en een pond spek 15 ct. een corset van Hückemuller f 4,90 en een brood was te koop voor een cent of acht. Ondanks de overvloed van alles waren het wat Evert Werk man in zijn interresant boek noemt: de magere jaren. Een sprong naar de tijd van na 1945, we kwamen terecht in een klein verlopen winkeltje in de haven buurt van de grootste haven stad ter wereld. D'r is daar veel geleden en gelachen, na een moeilijke aanloop ging het, toen de distributie werd opgeheven al vlug beter, maar de ups en downs waren niet van de lucht. Zo'n volksbuurt met een wat rauwe maar openhartige be volking zit vol met verhalen. Willem van Ipendaal die ook in de buurt woonde kon er wat van vertellen (Lord Zeepsop en Polletje Piekhaar) Talloze trieste maar ook vrolijke verhalen zijn bij ons over de toonbank gerold. Er kwam een jongetje vragen of we een rijksdaalder konden wisselen, natuurlijk jong, hier twee gulden en twee kwartjes, hij grist het van de toon bank en terwijl hij de zaak uit stormt zegt 'ie: me moeder zal het van de' week wel geven. Een niet erg betrouwbaar mevrouwtje komt een flinke be stelling plaatsen Want d'r dochter ging trouwen. Of we het even wilden bezorgen, zo ge daan; leg het maar op de trap ik kom zo betalen 't vrouwtje nooit meer gezien met het geld. maar het bleek dat ze ook geen dochter had. We gingen er dan op af met het dreigement de deur in te trappen als er niet betaald werd. Stond daar bo ven aan de trap zo'n reus van een havenarbeider. Jan met de Handjes, die dreigde alle kapi talistische winkeliers uit te roei en, nou dan ging ik maar. Drie en vier hoog boven ons woonden twee gezinnen waar van de moeders een aantal we ken prima met elkaar omgingen, samen winkelen, bioscoopje pikken, borreltje drinken en na en zekere tijd werd het steevast slaande ruzie. Ze hadden op de gemeenschappelijke kale- en verveloze trap een prachtige lo per gekocht van echt dik pluce met koperen'roeden, zo van de Hema, schitterend. We moesten komen mee bewonderen, het was een pracht op die steile trap waar de rooie bakstenen door de muren keken, dat kwam dan weer door de fietsen van drie gezinnen die 's avonds aan de trapteuing gehangen werden. Op een kwade dag be schuldigde de ene buurvrouw de ander dat ze een fles melk had weggepikt, buurvrouw twee, ook niet mals, blies toen de stofzuiger leeg onder de deur van het gangetje van buurvrouw één. 's Anderen daags komt buurvruw één: kom nou e's kij ken, na m'n aanvankelijke weigering, we hadden al wat ervaring, ging ik mee. Boze buurvrouw had de helft van de fraaie loper door geknipt en weggehaald, de bovenste 12 treden preikte met de rest. 't Was voor mijn kruide- niershart wel eens moeilijk partij te kiezen, deed je dat dan was je vast en zeker een klant kwijt, en dat kom je je in die ti/d niet per- miteren. Als ik alle discussies hier in Leusden hoor over verkeer en geluidsoverlast dan denk ik vaak aan de tijd dat onze kin deren in het zand tussen de rails van het havenspoor speelden, als er een trein kwam gingen ze even op zij en speelden dan weer verder. Ze fietsten naar school, zich wringend tussen de duizenden auto's, trams en zwaar transport door; natuurli/k brak er wel eens een arm of ver speelde een stuk tand. Maar ze leerden met het verkeer om gaan, en dat leren ze in Leusden niet zo best. Per etmaal pas seerden bij ons over de driedubbele rijbaan zo'n tien tot vijftien duizend voertuigen en 's nachts hadden we wel eens de neiging de voeten op te trekken want dan had je weieens het gevoel dat er overheengereden werd. Er waren ook huisvrouwtjes die zo af en toe het „leven in gingen" zo heette dat; een beetje bijverdienste al of niet met goed vinden van de man, en een enkele keer kreeg je die erotische verhalen weieens te horen als het rustig was voor het toonbankje. Vaak heel triest, 'k zie het vrouwtje voor me met op haar armen littekens van uitge drukte sigarettenpeukjes, een presentje van haar man. Een ander met een fraai blauw oog, „zo, mevrouwtje een ongelukje gehad" nee, van me vent, maar ik heb hem een heis met de ko lenschop gegeven. Het vreemde was, dat hoewel we niet uit die buurt kwamen, er toch veel mensen waren die hun leed maar ook hun vreugde aan ons kwijt wilden, en we pro beerden te luisteren. Simon Carmiggeltkan wel tien bundels vullen met zulk soort verhalen, en dat doet hiij gelukkig ook. En toen kwam Hamersveld, maar dat zou een verhaal apart kun nen worden. 'k Geloof niet dat je nou speciaal winkelier zou moeten zijn om al die geschie denissen mee te maken, en of je ze mee wilt maken, je kan ook ogen en oren dicht houden. Maarwijzouden voor geen geld dit alles hebben willen missen, 't Kwam alles weer boven bij de mijlpaal van het K.N.O.V. SP. vervolg van pagina 19 familie v.d. Pol veel kontakt met de kinderen. Zelf zijn zij al een keer in Australië geweest en zo nu en dan komen de kinderen over naar Nederland. Een tijdje zag het er naar uit dat de jongste zoon de zaak zou overnemen, maar toen hij eens op vakantie naar Australië ging en daar een meisje leerde kennen, is hij daar gebleven. V.d. Pol. ..Toen wij het café gingen sluiten zeven jaar gele den, wij waren toen vijfenzestig, was niemand het er mee eens Voor ons werd het gewoon te veel. De sluitingstijd was in de loop der jaren van half elf tot twaalf uur verlengd. Voordat je dan in je bed lag. 's Morgens had moeder net het hele café ge daan of er kwamen straten makers en andere werklui koffie drinken en brood eten en ze kon weer opnieuw beginnen. Voor de oudere mensen is het wel jammer, die kunnen nog steeds nergens hun slinger vinden. Ook de werklui kunnen in Leusden nergens terecht om 's ochtends een kopje koffie te drinken Voor ons is het wel een hele verandering. Om zes uur sluiten wij de slijterij en in het café had je dan nog zo'n zes uur voor de boeg. Wij kunnen eindelijk eens rustig eten, want al die jaren hebben wij elkaar moeten aflos sen De slijterij alleen bevalt ons prima. Het loopt goed, wij maken geen reclame want dat vinden we gewoon niet meer nodig. Nu wilt u natuurlijk nog iets over mijn hobbies weten. Vanuit mijn oude beroep heb ik biljarten overge houden, klaverjassen doe ik graag Ik kijk naar sport op de televisie, zoals voetballen en paardesport, moeder ook trouwens. Thea Middelkoop van Maanen

Leusder Krant | 1979 | | pagina 49