Gevechten in de ruimte en in mooi Engeland mm kijk op de film filmagenda Amersfoort' DOR BERT VOS MERSFOORT - Deze week twee nieuwe films. Nou ja, nieuw. De remake g 22i Howard Hawk's „The Big Sleep" naar het beroemde boek van Raymond indler kwam bijna een jaar geleden in Nederland in roulatie en genoot licht tot heden een welverdiende „big sleep" op de planken van de ver- irmaatschappij. En „Battlestar Galactica" is ook niet zo nieuw meer, ook deze science fiction-film in de stijl van „Star Wars" van recentere datum iovendien nog erg aardig ook. Een kooi met rare vogels", de prima komedie van regisseur Edouard Molinaro valt bij het Amersfoortse publiek blijkbaar minder in de smaak, dan was verwacht, want de film verhuisde van Grand 3 naar Grand 4 en dat is naar mijn gevoel niet terecht. Sommigen vinden het eerste gedeelte minder dol en verlaten voortijdig de bioscoop om daardoor een flitsend, uitstekend deel te missen. Misschien waren het de kniesoren, die zich toch niet wilden laten kennen en toch geschrokken zijn. In ieder geval: wie „Een kooi met rare vogels" wil zien, moet er wellicht niet te lang mee wachten. En nogmaals, wat mij betreft de moeite waard voor een avondje gewoon lachen. „Superman" zorgde de eerste week voor soms uitverkochte zalen en dat was eigenlijk wel te voorspellen Want wie wil die forse knaap niet met z'n vuistjes vooruit door het luchtruim zien zwieren, ondertussen de wereld voor allerlei onheil behoedend? Geprolongeerd werden verder Twee vrouwen" van George Sluizer (Grand 1), de beide missionarissen, die nog steeds hun heilige oorlog uitvechten op het doel van Cinema 2 (alweer voor de zevende week) „The Deer Hunter" van Michael Cimini, die volgens de berichten uit Cannes alweer overtroffen schijnt te zijn door de grote Vietnam-film „Apocalypse Now" van Francis Ford Coppola (achtste week). „Ashanti", voorde derde week in Euro en „De Schorpioen prikt raak", de familie-porno in Duo 1Tja, en dan blijft ook „Juliana" nog in het Grand-complex, van Grand 5 neder gedaald naar minder hoge sferen in Grand 2. maar dan alleen in de middag-voorstellingen. Datzelfde geldt eigenlijk voor de befaamde Walt Disney-film „Bambi", die nu in een nagesynchroniseerde versie opnieuw in roulatie is gebracht en elke middag in Grand 3 is te bewonderen, terwijl daar 's avonds „The Deer Hunter" draait. Voegen we daarbij in Duo 2 „Atlantis, de verzonken stad", met in de nachtvoorstellingen een reprise van de horrorfilm „lt s Alive!", en je hebt, op enkele sex-uitspattingen na, het filmprogramma kompleet. Het gaat allemaal om de verwoede strijd tussen afstammelingen van de aarde, verenigd in een federatie onder leiding van president Adar ep de Cy- clons, een volkje dat vast nog familie heeft gehad bij de booswichten in „Star Wars Ze lijken er tenminste erg veel op en dat getuigd eerlijk gezegd van iets mindere fantasie, dan uit de rest van de film blijkt Die Cyclons zijn aan de win nende hand en slagen er in het pleit voor zich te winnen, dank zij een nogal dubieuze diplomaat, die van twee wal letjes probeerde te eten om uiteindelijk de leider van de aardlingen te kunnen worden onder supervisie van de al machtige Cyclons en hun meesterb rein Dat mislukt een klem beetje, want in de ogen van de Cyclons zijn alleen zij de baas over het kosmische spul Het aardse leger is genoodzaakt om - na de vernietiging van de meeste van hun planeten - de benen te nemen (voor zover |e daarvan in de ruimte kunt spre ken) en het doel is het-oude moedertje aarde Zoiets is echter gemakkelijker op papier uitgedacht dan in de praktijk ge bracht. want er moeten nog heel wat barrières worden geslecht en moeilijk heden worden overwonnen, voordat de weg naar de aarde vrij komt. Regisseur Colla heeft dat alles prima in beeld weten te brengen, flitsender dan gigant „Star Wars" (ook niet zo lang) en met minstens zoveel ruimte gevechten en andere akties die soms spektakulair op het doel overkomen Maar zoals gezegd heeft Colla niet de moed gehad om geheel met de suc cesvolle methodiek van George Lucas te breken, want ook hij voegt - eigenlijk volledig overbodig lang - een nacht clubscène aan het geheel toe (inplaats van de kroegscène in „Star Wars"). Aardig geprobeerd, maar wat dat be treft had de kroegscène.in „Star Wars" sfeer, was fantasievol Colla bracht het niet verder dan een dubieus optreden van mutanten-zusjes met vier ogen en twee monden, die in stereo kunnen zin gen. En dat is teveel van het goede. Maar afgezien van die paar cliché matige slippertjes, is „Battlestar Galactica" voor hen, die „Star Wars" geweldig vonden, ook prima amu sement. Inmiddels Is men begonnen met het vervolg op deze film (want de weg naar de aarde is lang en er zal best ook een weg terug zijn), terwijl volgend jaar ook nog het tweede deel van „Star Wars" is te verwachten onder de titel „The Empire Strikes Back". En dat is beslist andere koek dan „Superman", die het als kos misch jong nooit verder heeft ge bracht dan de planeet aarde. (Grand 2, eerste week, alle leeftij den). THE BIG SLEEP Zoals ik reeds in de inleiding schreef, „The Big Sleep" van regisseur Howard Hawks uit 1946, gebaseerd op de ge lijknamige befaamde detective-roman van Raymond Chandler is, denk ik, niet te overtreffen. Regisseur Michael Win ner had dan ook eigenlijk niet aan deze Robert Mitchum in de knel in „The Big Sleep". kampvuur, dat de „mensen" achterlie ten zet spoedig het <J5hele woud in lichterlaaie. Het Grote Hert vindt Bambi temidden van de rook. Hij brengt hem in veiligheid. Op een eilandje worden Bambi en Feline verenigd. En weer wordt het lente. Het is een drukte van jewelste in het woud. Stam pertje en zijn familie maken Meneer Uil wakker. Bloem en zijn zoontje volgen. In het struikgewas ligt Feline met een hertentweeling. Op een heuvel, die uit kijkt op het strijkgewas staan de trotse Bambi en het Grote Hert. De oude Pri s besluit zich terug te trekken, zodat Bambi zijn plaats In kan nemen als de Grote Prins van het Woud (Elke middag in Grand 3). remake hoeven te beginnen. Dat hij dat toch gedaan heeft, betekent, dat de Chandler-(èn de Bogart)-liefhebbers met wat verbijsterde blik tegen al die vreemde zaken aan zullen kijken, voor het geval dat ze, nieuwsgierig gewor den, tpch naar Grand 5 zijn getogen Want Winner heeft er wel een merk waardig ratjetoe van gemaakt door het verhaal niet in Los Angeles te laten spelen, maar in en nabij Londen. Great- Britain. Dat zal wel Brits chauvinisme zijn, maar het is te hopen, dat in ieder geval de Britten in massa zijn gaan kij ken- voor Nederlandse begrippen is het niet meer dan een wat langdradige TV- film, zonder sfeer, zonder echt flitsende dialogen of enerverende aktie „The Big Sleep" van Winner is dus duidelijk een misser en dat is nog niet eens te danken aan Marlowe-vertolker Robert Mitchum ook al heeft die niets van Humphrey Bogart, die Marlowe in 1946 zo grandioos neerzette Mitchum was vast wel van goeie wil. maar met zo'n slap aftreksel van het origineel en in zo'n wezensvreemde omgeving, valt er niet veel van te maken. Good old James Steward als gene raal Sternwood is best aardig (en dan ook uit een oogpunt van nostalgie), maar het mag niet helpen Michael Winner s „Big Sleep blijft een wazig produkt, zonder body, zonder sfeer. Ik denk, dat de film dan ook snel terug zal gaan naar de plank om aan de „Big Sleep" te gaan beginnen Waarom deze film in Grand 5 is ingezet, is me een raadsel. De enige Arthouse-gedachte aan dit Britse produkt is de heimwee naar de echte klassieker van Hawks, die nog steeds de tand des tijds heeft door staan en regelmatig in onder meer Filmhuizen te zien is geweest. (Grand 5, eerste week, 16 jaar). WARLORDS OF ATLANTIS Regisseur Kevin Connor heeft zo langzamerhand het copyright verwor ven op het maken van avonturenfilms in fantasy-sfeer, „Naar het middelpunt der aarde" is er één van, en als ik me goed herinner, heeft zich ook zoiets af gespeeld in een tropisch deel van de zuidpool etc. etc De meeste verfilmin gen zijn dan ook gebaseerd op de boe ken van Edgar Rice Burroughs, die naast zijn Tarzan-verhalen, ook de no dige aandacht aan de rode planeet Mars besteedde. Is Kevin Connor meestal de regisseur van dit soort films. Doug McClure speelt steevast de hoofdrol als de held Zo ook in „War lords of Atlantis", waarin McClure als Greg Collinson, een ontwerper van een duikklok, in allerlei .avonturen terecht komt op zoek naar het verzonken kon tinent Atlantis. En natuurlijk wordt At lantis gevonden en natuurlijk komt Col linson, alias McClure in kontakt met een pracht vap een inboorlinge, waar ie sta pelverliefd op wordt (Cyd Charisse). Alles komt op z'n pootjes terecht, dat is duidelijk. Wie de vorige films van Connor heeft gezien, weet wat men kan verwachten en dat is hele maal niet zo slecht. Maar toch ik heb elke keer het gevoel, dat de ver halen zo op elkaar lijken en sommige beeldenMaar voor de echte liefhebber van dit genre zal dit wel licht een zorg zijn. Mij ook. (Duo 2, eerste week. 12 jaar). BAMBI De kinderen wacht een verrassing: de nu in het Nederlands nage synchroniseerde befaamde film van DONDERDAG 31 ME11979 IPPEREN bert een liefhebber van flipperen, ent dat wel, achter zo'n glanzende oomkast staan vol met allerlei flit- ide, oplichtende kleurties, rinkelen belletjes en snel verschietende cij- /es Met een balletje moet je pro- zoveel mogelijk elektrische Hakten te raken, wat dan weer een /e score oplevert. Het is een fas erend spel van behendigheid en uk, waar hele volksmassa's ver- afd aan bh/ken te zijn. lu lees ik deze week in mijn krant, het maken van een weerbericht net ets is als het spelen met het flipper- Een deskundoloog in het voor- 1lien van al die nattigheid, die de tste maanden met een afschuwelij- regelmaat op ons hoofd is gevallen, I. dr. Cor Schuurmans vindt ten- is te, dat weersvoorspellen gewoon peren is. „Elke keer wordt de bal op '.elfde wijze in het spel gebracht, ar de afloop is elke keer weer an- Hele kleine en op zichzelf ogen- pijnlijk onbeduidende factoren kun de afloop van het spelletje ingrij- id veranderen. Hetzelfde geldt ook >r het weer.Dat zegt Schuurmans hij kan het weten. 'hpperen dus met onweersbuien en semschichten. Een kwestie van uk en behendigheid, dat wel erg H computers mee doen aan het irspellen van ons kille weer, maar de mensen het altijd toch nog beter men. s dat nou echt zo? Neem nou dat perspel. Je trekt aan een handeltje floep daar gaat het balletje rollen. I De poppetjes gaan aan het dan- en voor je het weet moet je de aplu boven /e hoofd houden om de rtbui enigszins af te houden. Tikke- 1 Er gaan wat cijfert/es ratelen en dat ekent onherroepelijk hagel en mis- iien hou je er nog een fikse mist aan irook RangSneeuw, en dat in mei! veegt het zweet van /e voorhoofd, ntje hebt beslist wel eens beter ge- oerd, kun /e je nog goed herinneren, ene avond bijvoorbeeld in de kan- 1 van dat vakantiecentrum ergens in nte, toen het buiten stortregende, lelde en onweerde en het edele oerspel het enige vermaak vormde, oge, toen heb je de balletjes ge kt! Maar het bleef toen gewoon re genen, hagelen en onweren. Er veran derde niets. Mensenwerk dus, puur mensenwerk. De computer, zou die het beter kun nen? Onze prof zegt van niet. Neem nou de Karei Jan 5002, de KJ5002, schijnt een grote computer te zijn. Zet die nou eens achter een flipperkast. Niets. Hij staat daar maar te zoemen en papiertjes uit te spuugen, waarop staat hoe je aan de handel moet trekken om het balletje goed in het spel te krijgen. Verder niets. Nog geen miezerig re genbuitje. Geen drup. Onze deskun doloog zou best eens gelijk kunnen hebben. Vandaar dat hij aanbeveelt om de mens samen met de computer de regenbuitjes te laten vallen. Gaat snel ler. efficiënter. Zat best. Computer spuugt papiertjes uit. Mens leest papiertje:Trek balletje met driekwart sterkte uit, laat handel hal verwege de teruggang in driekwarts maat terugschieten en je krijgt gega randeerd een zonnige periode van minstens tien uur." Mens doet dat. Maar een mens is maar een mens nietwaar? En ja hoor, de eerste don derwolken komen al opzetten. Net niet precies genoeg geweest. Verkeerde knop geraakt en voilé: een donderbui, inclusief hagelstenen van eieren- formaat en bliksemschichten van on gekende voltage. Kortom: gedonder in de glazen, mensen kwaad, computer onrustig zoemend papiertjes spuu- gend. Dat is weersvoorspellen, aldus onze prof. Een leuk en spannend gezel schapsspelletje voor het hele gezin „Toch hebben we een scorings-per centage van tachtig", vertelt meneer Schuurmans trots. Heb het thuis op mijn eigen mini-flipper nog eens dun netjes overgedaan Alle elektrische punten heb ik voorzien van een etiketje. Op de ene stond bijvoorbeeld „on weer" op de andere „regen" en op weer een andere „zonneschijn" Ik heb inderdaad een score van tachtig gehaald. Twintig procent re gen, twintig procent onweer, twintig procent hagel en twintig procent sneeuw Tachtig procent. Het klopte als een bus. Ik weet nou ook, waarom de Bilt zo verdraaid weinig zon voor spelt. Want dat is me eventjes een moeilijke opgave1 - Want er is maar één belletje met het etiketje „zon" erop. En geloof me: dat verdraaide ding raak je zelden of nooit. En levert nog niet eens een hoge score op. Ik stel voor, dat we met z'n allen massaal stoppen met flipperen op het moment dat de zon schijnt. En er pas weer mee gaan beginnen als we wer kelijk een regenbuitje nodig hebben. De kans dat het dan sneeuw wordt, nemen we dan op de koop toe. Of zou professor doctor Schuurmans dat niet zo bedoeld hebben? Toen enkele jaren geleden, ik ge loof in 1977, voor het eerst „Star Wars" in Nederland werd vertoond, wisten we het met z'n allen al van tevoren te voorspellen: dat wordt een rage. Helemaal uitgekomen is die voorspelling niet, maar dat de filmmakers in die periode na „Star Wars" handig hebben ingespeeld op de verhoogde belangstelling voor science fiction of wat daarvoor door gaat, is duidelijk. Was „Star Wars" een zogenaamde space-opera van het zuiverste water, gebaseerd op het Amerikaanse stripgebeuren uit de jaren dertig, veertig en vijftig, de nieuwste film op dit gebied, „Batt lestar Galactica" van regisseur Ri chard Colla heeft hetzelfde basis principe. Bovendien - en dat geeft de burger moed - is „Battlestar Galactica" naar mijn gevoel (maar wie ben ik) een stukje beter dan het gigantische spektakel van George Lucas. De gebruikte trucages en de decors doen niet onder voor „Star Wars", terwijl het verhaal in totaliteit veel beter te pruimen is dan het in we zen bloedeloze operette-verhaal, dat Lucas voor zijn film op papier zette Maar nogmaals, ook in „Battlestar Ga lactica" gaat het. ondanks de beter af gewerkte story om de effekten van in gevechten gewikkelde ruimteschepen en de avonturen van een stel ontheem de aardlingen op terugweg naar hun bakermat: moedertje aarde Recht toe recht aan amusement voor de liefheb bers van ruimtelijke oorlogsfilms. SF- strips en techniek. Een van de hoofdrollen wordt ge speeld door good old Bonanza-papa Lome Greene en dat geeft misschien al ongewild een vergelijking met de wild west-toestanden op de eigen aarde in het verre verleden en in feite is het the ma niet zo heel erg anders, dan op het eerste gezicht zou li|ken Het gaat alle maal om de niet aflatende strijd tussen goed en kwaad Walt Disney: „Bambi". Bambi, Stamper, Bloem, al de dappere hel den uit de fantasie van menig kind is weer present, kompleet met de schitterende liedjes en nu zonder onderschriften. Voor hen, die het verhaal nog steeds niet kennen, hier is het: Bij het aa breken van de morgen zijn alle dieren en vogels van het grote woud in rep en roer. Ze kondigen de geboorte van een nieuwe prins aan. Het is Bambi. een klein hertje Een jong konijntje. Stampertje, haalt meneer Uil uit zijn slaap met het blijde nieuws. Deze kijkt wat verstoord rond, maar tezamen met de andere woudbe woners feliciteren ze de moeder en be wonderen de nieuwe prins. Bambi leert lopen en met Stampertje gaat hij het woud verkennen Ook leert hij praten. Temidden van allerlei bloe men ontmoet hij een klein stinkdiertje Bambi noemt hem Bloem en het drietal wordt dikke vriendjes. Bambi brengt zijn dagen dartelend door met Stampertje. Op zekere dag ontmoet hij een vrouwtjeshert, Feline genaamd. Bambi is erg verlegen. Hij rent weg en ver schuilt zich achter zijn moeder „Kom Bambi. je hoeft niet bang te zijn," zegt zijn moeder en spoedig worden Bambi en Feline goede vriendjes. Ze zijn vaak op de wei te vinden, alwaar ze samen spelen. Op een dag valt ér een grote stilte over'de wei Een majestueus hert ver schijnt ten tonele. Hij staat stil en bekijkt Bambi, wiens vriendelijke glimlach de norse uitdrukking van het Grote Hert doet verdwijnen Na diens vertrek zegt zijn moeder hem, dat „de Grote Prins van het Woud" zijn vader is Het Grote Hert bemerkt dat er iets mis is in het woud. Hij rent terug om de anderen te waarschuwen. Er zijn „mensen" in het woud. Bambi raakt de kluts kwijt Maar juist als de mensen beginnen te schieten, brengt het Grote Hert hem in veiligheid. Het wordt winter Het woud wordt be kleed met een dikke-Jaag sneeuw. De tijd van kinderlijk gedartel is voorbij. De herten gaan op zoek naar voedsel. We derom zijn er „mensen in het woud. Bambi en zijn moeder proberen zich in het struikgewas te verbergen. In deze paniekerige situatie raakt Bambi zijn moeder kwijt. Het Grote Hert komt uit de winterschemering te voorschijn. Hij vertelt Bambi: „Je moeder kan niet meer met je zijn. De „mensen" hebben haar weggenomen Van nu af aan zul je alleen verder moeten". De lente treedt in Alle diertjes van het woud raken verliefd. Meneer Uil waarschuwt Bambi, Stampertje en Bloem voor de gevaren van het seizoen, zoals het verliefd ra ken. Doch Bloem wordt verliefd en Stampertje volgt al spoedig. Bambi houdt nu niet langer van zijn vrienden en blijft alleen achter. Dan ontmoet hij wederom Feline en ook hij kan geen weerstand bieden aan de lenteliefde Plotseling wordt hij wakker geschud door de komst van een mededinger, die Feline voor zichzelf wil hebben Een spectaculair gevecht is het gevolg, doch Bambi overwint. Hij keert terug naar Feline en samen wandelen ze weg. In de herfst bemerkt Bambi. dat er iets mis is Hij laat de slapende Feline achter en ontmoet het Grote Hert. Sa men ontdekken ze het kampvuur van de „mensen". Ineens regent het schoten in het woud Feline wordt belaagd door een meute wilde honden, doch Bambi arriveert net op tijd om ze op een af stand te houden, zodat Feline kan vluchten. Tijdens haar vlucht wordt Bambi beschoten en verwond. Het Filmagenda voor Amersfoort van don derdag 31 mei t/m woensdag 6 juni 1979 Grand 033-14632 Grand 1 Twee vrouwen 16 Dagelijks: 13.30, 18.30 en 21.15 uur Zondag en maandag: 13.30. 16.00. 18.30 en 21.15 uur. Grand 2 Juliana in 70 bewogen jaren a l. -Dagelijks: 13.30 uur. Zondag en maan dag: 13.30 en 16.00 uur. Battlestar Galactica a l. Dagelijks: 18.30 en 21.15 uur. Grand 3 Bambi a.l Dagelijks 14.00 uur. Zondag en maan dag 14 00 en 16 30 uur The deer hunter 12 Dagelijks 20.00 uur. Grand 4 Een kooi met rare vogels a.l. (La cape aux folies) Dagelijks: 13.45, 18.45 en 21 30 uur Zondag en maandag: 13.45, 16.15. 18.45 en 21 30 uur Grand 5 The big sleep 16 Dagelijks. 13 45, 18.45 en 21.30 uur Zondag en maandag: 13.45, 16.15, 18 45 en 21.30 uur. Cinema 033-18900 Cinema 1 Superman the movie a.l. Dagelijks: 13.30, 18,30, 21.15 uur Zondag en maandag: 13.15, 16.00, 18.30 en 21.15 uur. Let op: zondag en maandag 1e voor stelling 13.15 uur Cinema 2 De twee missionarissen a.l. Dagelijks: 13.45, 18.45 en 21.30 uur. Zondag een maandag: 13.45, 16 15, 18.45 en 21 30 uur. Euro 033-33655 Ashanti 16 Dagelijks: 13.45, 18 45, 21.15 uur. Za terdag: 16.15.18 45 en 21.15 uur. Zon dag en maandag: 13 45, 16 15, 18.45 en 21.15 uur. Woensdag 18.45 en 21.15 uur Euro kindermatinee Sjors en Sjimmie en het zwaard van Krijn a.l. Zaterdag- en woensdagmiddag: 13 45 uur. Duo 033-16572 Duo 1 De schorpioen prikt raak 18 Dagelijks: 14.15, 19.15 en 21.30 uur Zondag en maandag: 14 15, 16.30, 19.15 en 21 30 uur. Duo 2 Atlantis de verzonken stad 12 Dagelijks: 14.00, 19.00 en 21 15 uur Zondag en maandag: 14.00. 16.15, 19.00 en 21 15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1 Vrouwen, die er van houden 18 Vrijdag- en zaterdagavond 24 00 uur Duo 2 Het monster leeft 16 (It's alive) Vrijdag- en zaterdagavond; 23.45 ui" BATTLESTAR GALACTICA

Leusder Krant | 1979 | | pagina 19