uurtsteunpunt Alandsbeek noet eind 1980 klaar zijn College: „Wacht onze nota af' JeusdeH* krant 8B PLAN VOOR MAXIMAAL 800 M2 WINKELS ONDERHANDELINGEN MET DELTA LLOYD NOG NIET AFGEROND VVD-inititief inzake wijkraden LEUSDER KRANT Ie omvang van het 1/inkelgebied het parkeren wat komt er in het buurtsteunpunt alandsbeek? DE LEUSDER KRANT wanneer kan worden gebouwd? het plan bejaardenwerk peuterspeelzaal inspraak-procedure complicaties DONDERDAG 31 ME11979 plaatselijk nieuws 1.71 EUSDEN - Op de plaats waar nu g de noodlokalen staan (bezet tot gustus door de Montessori- hool) zal straks een klein win- Icentrum komen, een zogenaamd urtsteunpunt. Dat betekent, dat op plaats winkels zullen komen, die de dagelijkse behoeften voorzien, n dergelijk buurtsteunpunt naast Biezenkamp en het hoofdwin- Icentrum De Hamersfhof wordt odzakelijk geacht in verband met pafstanden tussen woningen en Inkels. Zou dit buurtsteunpunt niet het eetcafé De Hakhorst komen, in zou de loopafstand met name inwoners van de wijken ndsbeek, De Wetering en Lan- inbeek wellicht te groot worden. In gemeentelijke commissie Mid- m- en Kleinbedrijf werd de nood- ik van een dergelijk winkelcen- mpje betwijfeld. Verschillende le- n waren van mening, dat winkels lér niet levensvatbaar zouden zijn. t gemeentebestuur en ook het ntraal Instituut voor het Midden- Kleinbedrijf denken daar toch ligszins anders over. Eind 1980 (t het winkelcentrumpje gereed |Een belangrijk gegeven voor de be- loners die hun boodschappen in het (uurtsteunpunt doen en voor de eige- par(s) van de winkel (s) is, dat de zaak Ivensvatbaar is. Het gemeentebestuur leeft daarom aan het Centraal Instituut (lidden- en Kleinbedrijf (CIMK) ver- cht om een onderzoek te verrichten, let CIMK komt tot de conclusie dat alle |andacht in de eerste plaats gericht et zijn op het hoofdcentrum en dat dere centra niet groter moeten wor- len dan strikt noodzakelijk. De gemeente had op grond van een eigen onderzoek reeds eerder in het bestemmingsplan Leusden-centrum 2e fase de uitbreiding van De Biezenkamp en de stichting van twee buurtsteunpunten opgenomen. Het CIMK komt. evenals de ge meente, tot de conclusie dat zonder die buurtsteunpunten de loopafstanden te groot zouden worden. Ze dringt erop aan het zuivere winkeldeel van de buurtsteunpunten niet groter te maken dan 500 m2 brute vloeroppervalkte verkoopruimte opslag). Ze denkt aan de vestiging van één supermarkt, waar van de aantrekkingskracht vergroot wordt door een goede service-verle ning. Ze acht het niet raadzaam een discount-zaak in het buurtsteunpunt te vestigen. De winkels en de Hakhorst zijn de belangrijkste voorzieningen waarvoor parkeerplaatsen moeten worden aan gelegd. De grootste parkeerbehoefte voor de winkels is overdag, voor de Hakhorst 's avonds, zodat een vrijwel volledig dubbel gebruik van de par keerplaatsen mogelijk is. Parkeernor- men zijn moeilijk toe te passen Indien men uitgaat van 1 parkeerplaats per 50 m2 winkels, zijn 16 parkeerplaatsen nodig. De Hakhorst heeft gemiddeld ca 45 autobezoekers en is dus maatge vend. Er dient te worden uitgegaan van 45 vaste parkeerplaatsen en een mo gelijkheid tot het stallen van ca. 30 au to's op plaatsen die normaal niet als parkeerplaats in gebruik zijn Volgens de regels van het bestem- BDU Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt ieüdere donderdag. REDAKTIE: Bert Vos en Marnix Kreyns Redaktle-xdres: Postbus 11, LeusaervC. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: I Mevr. A. Bijl, v. Oldenbameveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Óamp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport); Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Voor opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 7,25 per kwartaal, f14,25 per half jaar en f28,- per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van f5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm.) op giro; 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermel ding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, leusden/Centrum. Órtgeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is een uitgave van de BDU-Krantencombinatie, Postbus 67, 3770 AB Bameveia. mingsplan mag maximaal 800 m2 win kels worden gebouwd Het CIMK komt op grond van haar onderzoek tot de conclusie dat een omvang van ca. 500 m2 waarschijnlijk nog tot een rendabele exploitatie voor de winkelier zal leiden Daarom zal het winkeloppervlak voor lopig niet groter dan 400 a 500 m2 wor den gemaakt Het is wel verstandig om de overige oppervlakte tot 800 m2 te reserveren in verband met mogelijke toekomstige ontwikkelingen. Een zeer groot deel van de be schikbare oppervlakte in het buurtsteunpunt-gebied is dan al ver bruikt De resterende ruimte zal worden gereserveerd voor de bestemmingen die behalve de winkels nog worden ge noemd in het bestemmingsplan. Dat zijn verzorgende en ambachtsbedrij- ven, gebouwen voor gezondheidszorg, het maatschappelijk verkeer en even tueel één of meer dienstwoningen. Buiten het plangebied van de 2e fase ligt in Alandsbeek het eetcafé Hakhorst. De te bouwen voorzieningen in het buurtsteunpunt moeten ruimtelijk aan sluiten op het Hakhorstterrein. Winkels worden meestal pas ge bouwd als de meeste woningen aan wezig zijn. De winkelier moet natuurlijk leven van de klantenkring, die wordt gevormd door bewoners van woningen rond zijn bedrijf. Alandsbeek is een reeds enige ja ren bestaande wijk. De woningen in Noordwijck zijn in aanbouw. Met de bouw van woningen in Langenbeek zal in 1979 een begin worden ge maakt. Eind 1980 zullen ook daar de meeste woningen zijn voltooid. Dan ook moet het buurtsteunpunt in ge bruik kunnen worden genomen. In het voorgelegde schetsplan is het buurtsteunpunt - rekening houdend met de achtergronden die de situering hebben bepaald - nader uitgewerkt. Uitgangspunt was daarbij, dat het buurtsteunpunt niet slechts als verzor- gingspunt interessant zou moeten zijn maar ook als verblijfsgebied; het is im- 'mers het enige punt binnen het woon gebied waar de bewoners elkaar re gelmatig ontmoeten. Door een uitnodi gende sfeer binnen een aantrekkelijk decor te scheppen, kan dit contact tus sen de bewoners van verschillende woonbuurten bevorderd worden. De geslotenheid van deze woonbuurten kan daardoor enigszins worden opengebroken. Wat vervolgens kan lei den tot nieuwe activiteiten, spontane initiatieven. Zelfs de kleinst mogelijke impuls die hiervan uit kan gaan voor een levendig buurtleven moet positief gewaardeerd en toegejuicht worden Een moeilijkheid om de gewenste aantrekkelijkheid van hel buurtsteunpunt te realiseren is de vrij beperkte omvang en de aard van de voorzieningen. Met deze middelen al léén kan geen aantrekkelijk verblijfsmi- lieu gevormd worden: er is daarom mei de centrumvoorzieningen aansluiting gezocht bij de aanwezige boerderij Hakhorst en de nog te bouwen wonin gen In de gekozen opzet zijn deze ele menten zó gegroepeerd, dat een cen trale ruimte ontstaat. In deze ruimte kan een belangrijk deel van de parkeer behoefte worden opgevangen, maar er wordt daarnaast voldoende ruimte ge boden voor zitten, spelen, wandelen etc. (binnen het kader van de gewenste ontmoeti ngsfunctie) Op deze wijze wordt de boerderij met zijn belangrijke sociaal-culturele functie sterk bij het buurtsteunpunt be trokken. terwijl het zwaartepunt van het parkeren daar wordt gelegd, waar de behoefte hieraan het grootst is. De westwand van het ..plein" wordt gevormd door winkelbebouwing, die zich met de voorzijde (de entree) zou moeten richten naar het plein De con sequentie hiervan is dat de achterzijde - meestal niet het meest interessante deel - zich keren naar de buitenkant van het buurtsteunpunt Omdat het buurtsteunpunt door zijn centrale lig ging temidden van de woonbebouwing van alle kanten kan worden gezien en beleefd, zullen ook aan de achterzijden van de winkels hoge architectonische eisen worden gesteld. De zuidzijde van het ..plein" wordt in het voorgelegde plan ruimtelijk onder steund door de zijgevel van een blok praktijkwoningen Zij vormen een on derdeel van het buurtsteunpunt. maar sluiten qua karakter en vormgeving aan bij de reeds geprojecteerde woning bouw. Dit was aanleiding om de prak tijkwoningen rug aan rug te situeren ten opzichte van de woningen aan de oost zijde van het buurtsteunpunt (waarvan de exacte situering reeds in een eerder stadium was bepaald). Daarmee is een buffer gecreëerd tussen de mogelijke overlast vanuit het centrum en de privé- sfeer in de achtertuinen bij de wonin gen. De oostzijde van het ..plein" wordt gevormd door de zijgevel van een bouwblok van reeds geprojecteerde woningen. Om hinder vanaf het par keerterrein te voorkomen is een vorm van afscherming wenselijk. Gedacht wordt aan een combinatie van een muur met (daarvoor) beplanting. Voor wat betreft het beeld van de centrale ruimte wordt een zware be planting voorgesteld. Enerzijds kan hiermee het geconcentreerde auto- blik enigszins worden geca moufleerd, terwijl het anderzijds MiflWCNWéJ- Het buurtsteunpunt Alandsbeek. zoals het draaiboek het aangeeft gaat fungeren als een „bindmiddel'* tussen de gebouwen rondom de ruimte, die immers in functie en ka rakter sterk uiteenlopen. Een open ruimte hiertussen zou deze grote verschillen zichtbaar laten en zou daardoor een rommelige aanblik opleveren. De bestaande open ruimte rondom de boerderij is bij zonder aantrekkelijk en blijft naast het centrale plein in zijn oorspron kelijke staat gehandhaafd. Het open karakter van deze rustieke ruimte zal door het contrast met de „gesloten" ruimte van het dicht te beplanten plein zonder twijfel aan waarde win nen. De bestaande sloot voor de boerderij langs vervult in de nieuwe opzet nauwelijks een functie en is niet nodig voor de waterhuishou ding. Gemeend wordt, dat voor een goede samenhang tussen het buurtsteunpunt en de activiteiten in en rond de boerderij deze onbeduidende sloot gedempt zou moeten worden. De ontsluiting van het buurtsteunpunt en de beide daaraan grenzende woon- buurtjes (in de bocht van de Middenweg gelegen) geschiedt via eén aansluiting op de Middenweg, dié zich vóór het buurtsteunpunt zelf splitst de westelij ke tak geeft toegang tot het westelijk gelegen woonbuurtje. de oostelijke tak ontsluit de praktijkwoningen, leidt rechtstreeks naar het centrale plein (parkeren en expeditie) en ontsluit van- daaraf het oostelijk gelegen woonbuur tje. De voet- en fietspaden uit de omlig gende woongebieden sluiten op een voudige wijze aan op het verblijfsmilieu rond het buurtsteunpunt. Hoofdele menten hierin rond het buurtsteunpunt. Hamersveldse Wetering en het voor malige (rechte) tracé van de Noorderin slag Via deze routes kan men het buurtsteunpunt bereiken maar evengoed via deze pleisterplaats zijn. weg vervolgen. Looplijnen voor de voetgangers zijn zo ontworpen, dat de wegen zo weinig mogelijk en steeds haaks worden gekruist. De bestaande beplanting tenslotte is in de voorgestelde opzet grotendeels gehandhaafd. Slechts bij de noodza kelijke verbreding van de Hamers veldse Wetering moest een gedeelte van de houtwal hierlangs wijken, al dus het pas verschenen draaiboek, dat in de openbare vergadering van de commissie R.O. zal worden be handeld. l-6»5é. I (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Wanneer het college van burgemeester en wethouders zijn zin krijgt, dan zal de gemeente raad vanavond geen uitspraak doen over de gewenste vorm van wijkra den in Leusden. De raad zou dat kunnen doen aan de hand van een initiatiefvoorstel van de VVD over dit onderwerp, maar het college stelt de raad voor slechts te besluiten dat men met belangstelling de door b. en w. toegezegde nota over dit onder werp afwacht en dat de raad de rep resentativiteit van wijkverbanden uitdrukkelijk van belang acht. De nota is voor dit jaar toegezegd. De VVD daarentegen wil verder gaan. Het initiatiefvoorstel vraagt van het college een inventarisatie te laten maken van de behoefte aan wijkorga- nen inde diverse wijken Daarnaast zou de VVD willen dat de raad zich uitsprak voor een verenigingsstructuur van deze organen, waarvóór de raad dan statu ten en reglement zou moeten ontwer pen. Met betrekking tot de gevraagde inventarisatie zegt het college daartoe wel bereid te zijn, „zij het dat wij nog niet uit de vraag of uit de praktijk tot heden niet al voldoende gegevens kun nen worden verkregen. Tenslotte is het denkbaar dat de behoefte ontstaat, wordt aangemoedigd dan wel juist weg ebt aan de hand van de voorstellen in de komende nota en de op grond daar van te nemen besluiten van de Raad". NOG NIET ZO VER Over de door de VVD geprefereerde verenigingsstructuur zegt het college: ..Wij zijn nog niet zo ver te menen dat wijkverbanden een verenigingsstruc tuur zullen moeten hebben, en. indien bevestigend, dat een statuut en een reglement door de Raad zouden moe ten zijn vastgesteld. Wel zijn wij het gé- heel eens met de strekking van de brief en de voorstellen van de VVD dat op een of andere wijze moet blijken dat een wijkverband inderdaad representatief geacht kan worden voor de bewoners namens welke zij zeggen op te treden" Ook de kwestie of voof de genoemde verenigingsstructuur dan statuten en reglement opgemaakt zouden moeten worden door de raad, laat het college voorlopig in het midden „Wij weten thans nog niet of het de beste werkwijze is dat uw Raad statuten en reglementen zou vaststellen. Iets anders is dat wij vanzelfsprekend graag bereid zijn een of enkele modellen te ontwerpen, die de wijkverbanden zou den kunnen hanteren. Het is daarbij zeer wel mogelijk dat de Raad enkele minimum eisen vastgelegd wenst te - Rients Bergsma (VVD) zien die u in staat stellen na te gaan welke bewoners op welke wijze verte genwoordigd zijn. hoe zij meespreken en welke financiële bijdragen zij hebben te leveren", aldus burgemeester en wethouders. vervolg van de voorpagina Het open bejaardenwerk, konstateert de draaiboekopsteller, dient op de be gane grond gesitueerd te worden. De open delen hiervan dienen in verbin ding te staan met de café-ruimte In de ruimte voor het open bejaardenwerk zal het mogelijk zijn een kaartje te leggen, te biljarten, te schaken etc. Met een keuze-mogelijkheid tussen gesloten hoekjes en een meer open ruimte. De peuterspeelzaal dient op aantrek kelijke wijze te worden ingericht, als een speelhol. Gebruik van zogenaamde splitlevel-konstruktie geeft daartoe, volgens de opstellers, aardige moge lijkheden. Voor de jeugd van 6 tot 16 jaar moet worden gezocht naar aantrekkelijke leeshoekjes, tafeltennis e.d De moge lijkheid wordt onderzocht of in het hoofdcentrum aparte voorzieningen getroffen dienen te worden, zoals een disco, ontspannings- en communicatie centrum. Natuurlijk wordt ook ten aanzien van het evenementencentrum de normale inspraak-procedure gevolgd Zowel het CML als de Sportstichting worden direkt in deze inspraak betrokken, terwijl bo vendien voor de bevolking nog informa tie-avonden worden gegeven, kom pleet met de gebruikelijke inspraak- brieven. Eerst over het draaiboek, daarna ten aanzien van het schetsont werp en het definitief onderwerp. Het gemeentebestuur wil de grootst mogelijke spoed zetten achter de reali sering van deze evenementenhal Onder het motto „Liever vandaag dan morgen maar zo snel gaat het in de praktijk ook weer niet. Normaal gesproken duurt een procedure vanaf het draaiboek tot realisering van woningen in Leusden ruim jaar. Het gemeentebestuur wil trachten die procedure voor het eve nementencentrum te versnellen en het binnen twee jaar rond te krijgen. Dat zou kunnen betekenen, dat In augustus 1980 gestart kan worden met de bouw. Er gaat een jaar in bouw zitten, zodat naar verwachting de evenementenhal op 1 augustus 1981 gereed kan zijn. Voordat het zover is, zal er nog heel wat water door de gracht stromen Want op dit moment wordt er nog druk onderhandeld met Delta Lloyd. de ad- spirant-ontwikkelaar. die het evene mentencentrum wil bouwen in com binatie met de eveneens nog te reali seren tennishal (die op een geheel an dere plaats zal komen). Alleen op die manier is de zaak exploitabel, zegt Delta Lloyd Hierover zijn nog steeds onderhandelingen gaande De Sa menwerkingsovereenkomst (SOK) is uiteraard nog niet afgesloten Het ligt aan de snelheid, waarmee dit kan ge beuren, of op tijd kan worden gestart met de bouw. Duidelijk is, dat van de zijde van het gemeentebestuur alle mogelijke aandacht zal worden ge schonken aan de voorwaarden in deze overeenkomst, temeer daar de ex ploitatie van zowel evenementenhal als de tennishal niet in handen komt van de gemeente Daarom dient de samen werkingsovereenkomst waterdicht te zijn, waarbij gegarandeert dient te wor den, dat de Leusdense gemeenschap prioriteit geniet ten aanzien van de huur van de beide accommodaties. Delta Lloyd zal, naar voorlichter Hans Hermans meedeelt, de ex ploitatie van zowel tennishal als evenementenhal in handen geven van „Sportac bv", een dochtermaat- schappij van „Sportfondsen bv". 11 Overigens heeft ook de Sportstich- 11 ting een belangrijke stem in het ge- 11 heel ten aanzien van de exploitatie. 11 De Sportstichting wordt dan ook 11 nauw betrokken bij de inspraak. Het 11 is dan ook beter om een waterdichte samenovereenkomst af te sluiten die wellicht meer tijd vergt, dan dat een snelheid de voorrang wordt gegeven met het risico, dat de gemeente wat al te snel is geweest, waardoor de Leusdense gemeenschap de dupe zou kunnen worden van com merciële belangen. -Jï

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3