ROUWENRAAD LEUSDEN: Instellen Vrouwen Advies Commissie ient nu niet meer lang te duren" Veilig Over en de verkeersproblematiek Aandacht voor de gescheiden vrouwen „Suikergoed en hartepijn" Igeweldig vrouwencabaret Gemeente op zoek naar nieuwe beheerder Hakhorst POLITIE NBP sloot seizoen af Container D.W.S. Freddy Textor: „Vertrouwen dat het op prettige manier geregeld kan worden" DONDERDAG 31 ME11979 "2- - De Vrouwenraad isden vergaderde op woensdag- 16 mei in de schaapskooi boerderij „Groot Krakhorst". de vergaderingen van Vrouwenraad openbaar zijn, zijn uit de gemeente ten alle tijde bij de diverse diverse bijeenkomsten van de )uwenraad welkom. mevrouw Donia de vergade- had geopend en de aanwezigen verwelkomd, werd naar aanleiding n de notulen gevraagd of de brief van Vrouwenraad aan de gemeente usden inzake het instellen van een ouwen Advies Commissie voor de oningbouw inmiddels was beant- iord. Na drie maanden kreeg de orzitster een telefoontje van de ge- ente, waarna de vier leden van het igelijks bestuur van de Vrouwenraad in onderhoud hadden met de burger sester en de heer Hermans. „Het orstel is nu in B en W", aldus me- ouw Donia, en wij hopen dat deze t iak nu in orde komt". Van de werkgroep Ruimtelijke Orde- <??yjng is óók een brief Uitgegaan betref- nde het instellen van een Vrouwen dvies Commissie voor de Woning- iUW. Bij de burgemeester werd tevens aangeroerd de brief, die de Vrouwen raad deed uitgaan aan de gemeente over het aantrekken van een vrouwelijk ambtenaar van de burgerlijke stand dag 5 juni van 9 00 tot 12 30 uur een kraampje op de markt te bevrouwen., om de vrouwen er op te wijzen vooral te gaan stemmen De subsidieaanvragen voor de a. 1 oor 1 aarde. ktro. 0544 Wat betreft de lezing, die de Vrouwenraad en de andere vrouwen Vrouwenraad in het aanstaande voor jaar samen met de openbare leeszaal zal organiseren, worden de namen ge noemd van de volgende schrijfsters- publicisten, Lydia Heiwig over woonwagenvrouwen, Emmy Overeem over de vróuwenbeweging in het alge meen Het dagelijks bestuur zal een en ander met de heer Groenman van de Leeszaal opnemen. Van gemeente zijde is een schrijven ontvangen over de Europese verkie zingen op 7 juni. De dames Abbring en Van der Vlugt zeggen toe om op dins- verenigingen zijn alle afgewezen wat betreft het jaar 1979. Secretaresse Evelien Blom stelt daarna het volgende aan de orde; „Leusden is éen van de vier ge meenten in Nederland met het hoogste echtscheidingspercentage. Wat moet je daar aan doen? Meer, maatschappelijke werkers? Wij zou den als vrouwen de handen ineen moeten slaan om die vrouwen te steunen. Wij zouden ieder als ver eniging een stukje kunnen schrijven over wat we doen en wie we willen bereiken. Dat zouden we in een ge meenschappelijk krantje kunnen uitgeven en huis aan huis bezorgen? Misschien mogen we, wanneer het nieuwe seizoen van de verenigingen weer begint een CML blad daarmee vullen". De dames Abbring, Van der Vlugt. Van der Vlist en Bergsma zullen hun achterban hierover polsen. De staatssecretaris voor Emancipa tie zaken heeft 10 miljoen gulden be schikbaar voor gerichte projekten op emancipatiegebied Vóór 1 juli moeten de subsidieaanvragen hiervoor zijn in gediend. deelt mevrouw Verduin mede KURSUSSEN De politieke scholingsavonden trok ken in Leusden niet veel belangstelling onder de vrouwen De avond met ge deputeerde Venzelaar trok 6 belang stellende vrouwen De avond over het jaar van het kind, die door de Vrouwenraad Amersfoort werd belegd, werd slechts door 3 Leusdense dames bezocht, terwijl de Europamarkt in Amersfoort 2 bezoeksters uit Leusden telde In het komende seizoen zullen mo gelijk een vervolgkursus op het gesprek als hulpverlening, een kursus vergader en discussietechniek, een kursus ster vensbegeleiding en, als deze subsidia bel is, een kursus vrouwen heroriënte ren zich op de samenleving georgani seerd worden VEILIG OVER Hierna is het woord aan mevrouw Walta, die spreekt over Velig over. ,,De aktiegroep Veilig over"zo zei ze,.voelt zich een vrouwengroep, die gekon- fronteerd werd met verkeersmoeilijk heden. met verontruste moeders. Deze groep liet een oproep uitgaan aan alle inwoners in Leusden om zich er op te bezinnen hoe veilig de wegen in Leus den zijn voor voetgangers. Er wordt in Leusden gekozen voor de auto, kwam er uit de vele reakties naar voren plaatselijk nieuws gelijke informatie verstrekte. Dit had de groep Veilig Over erg teleurgesteld Momenteel is de groep Veilig Over bezig het werk te coördineren met de bestaande werkgropen in Achterveld en Leusden-zuid, de vrij aktieve Echte Nederlandse Fietsers bond. de groep Stop de Kindermoord, de Vereniging voor Veilig Verkeer afdeling Leusden en de Vereniging ter bescherming van voetgangers. Bij een bezoek aan een Leusdens bejaardentehuis kreeg Veilig Over te horen, dat de verkeerslichten onvol doende zijn afgesteld op bejaarden; zij kunnen de oversteek niet halen. Er is een doelstellingsnota opgesteld De fietspaden en oversteekplaatsen moeten veilig zijn. De stoepen op het midden van de verkeersweg zijn te kort en te smal om daar met 30 kinderen te gelijk veilig te kunnen oversteken. Grotere veiligheid voor het langzame verkeer in Leuden is dringend gewenst. Het sjouwerswerk wordt door de ver- keersbrigadier-moeders gedaan, een tijdrovend moeilijk werk dat veel onbe grip ondervindt" Mevrouw Walta singnaleerde het feit, dat er op de avond waarop de ver keersmoeilijkheden werden behandeld door de gemeente niet voldoende was voorbereid noch voldoende informatie werd verstrekt. Dit in tegenstelling tot de avond over het nieuwe hoofdcentrum, die perfekt was voorbereid en alle mo Veilig Over gaat dit opnemen, met de frakties van de VVD. de PvdA en het CDA „Wat hebben we tot nu toe be reikt?". vroeg mevrouw Walta zich af: „een iets grotere aandacht voor de Leusdense verkeersveiligheid". Mevrouw Bergsma deelt mee, dat op de 80 verzonden oproepen door de VKV om vrijwilligster voor het Ram penplan 30 aanmeldingen zijn bin- nenqekomen. - Evelien Blom Mevrouw Verduin vroeg om steun vanuit de Vrouwenraad voor de vrouwen in de gemeenteraad. „De besluiten in de Raad zijn vaak vrouwvijandig", zei ze. „Niet eens vrouw vriendelijk". Zij verzocht de agenda en de notulen van de Vrouwenraad te willen toezenden aan de drie vrouwelijke raadsleden in Leusden. Woensdag 22 augustus zal de eerst volgende bijeenkomst van de Vrouwenraad worden gehouden LEUSDEN - Slotbijeenkomst Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou- wen.'afdelinq Leusden. Dinsdag 22 mei jl. hielden de Leusdense plattelands vrouwen hun laatste avondbijeenkomst van het seizoen 1978-1979. üe presi dente mevrouw A van Hasselt-Deth- mers mocht een groot aantal leden en hun gasten verwelkomen. Zij vermeld de nog even dat dit dan wel de laatste avondbijeenkomst van het afgelopen winterseizoen was, maar dat het daar mee nog geen vakantie is bewijzen de aktiviteiten die nóg op het programma staan, zoals het Cantonspark in Baarn. Deze avond stond in het teken van de natuur. Door de heer Hendriks uit Kor- tenhoef werd de natuur in al zijn hoeda nigheden getoond. Mooie beelden lie ten ons eerst het onstaan van onze aar de zien met alles wat daarop in zeven dagen geschapen is Het hoofddeel van de avond gaf de natuur weer in de loop van een jaar. De winter zoals die in januari en februari zo krachtig toe kan slaan, maar ook prach tig is met ongerepte sneeuw, berijpte takken en een iel zonnetje Daarna de eerste bloemen, die hun kopjes opsteken, het ontluikende groen aan bomen en struiken en de vele bloemen. Ook het voorjaar kwam prachtig over met de eerste lammeren en de voqels met hun nestjes vol eieren of schreeuwende bekjes Het uitvliegen van dit jonge grut werd in de zomer getoond, tezamen met bloeiende rozen, dahlia's en kleurige tuinen Het jaar werd besloten met de herfst, opnamen van de rust die dan over de natuur komt. het brekende zonlicht op de kleurende bladeren en de nevel die over de weiden hangt. Alle vier de jaargetijden werden schitterend en duidelijk weergegeven en omlijst met bijpassende muziek. Voor de heer Hendriks is de natuur zijn hobbie en het is geweldig om te zien hoeveel geduld er is opgebracht om bepaalde opnamen te maken. Alle aanwezigen hebben genoten van de beelden en de muziek en na het drinken van een laatste glaasje werd de avond besloten. KONTROLES Op maandag 21 mei hield de pobtie rood licht kontrole op de kruising Groene Zoom-Noorderinslag. Dertien personen gingen op de bon wegens het negeren van het rode licht. 's Middags werden een aantal perso nen bekeurd wegens het zich met een auto in Den Treek bevinden op plaatsen waar dit ten ene male verboden is. Een radarcontrole op de Noorderin slag leverde vier mensen op, die met hun auto de maximum snelheid over schreden die ter plaatse 50 kilometer is. De politie noteerde snelheden van 65 tot 70 kilometer Vier automobilisten moesten worden bekeurd, omdat ze geen voorrang ver leenden. Op dinsdag 22 mei werden weer di verse mannen uit de struiken en bosjes in Den Treek gehaald. Ze liepen een bekeuring op wegens het zich buiten de paden bevinden op plaatsen waar dit niet is toegestaan. WOONWAGENBEWO NERS Zestien caravans met woonwagen bewoners arriveerden op woensdag 23 mei op de parkeerplaats in Den Treek. Ze vertoefden een tijdje in Amersfoort, en waren nu op doorreis Ze konden op die plaats blijven tot donderdagavond 16.30 uur. Ze gedroegen zich uiterst korrekt, en lieten totaal geen rommel achter. ZENDERS IN BESLAG GE NOMEN Op donderdag 24 en vrijdag 25 mei nam de politie twee zenders in beslag, beide uit vrachtwagens. Het waren zo genaamde 27 MHZ zenders. De zender die op vrijdag 25 mei in beslag werd genomen, was gebouwd in een Belgi sche vrachtwagen NIET BEVOEGD TOT RIJ LES GEVEN Op zaterdag 26 mei moest een auto mobilist worden bekeurd, die in zijn auto aan iemand rijles gat. terwijl de auto niet beschikte over extra spiegels en dub bele bediening POGING TOT DIEFSTAL Vrijdag 25 mei gaf de heer P uit Haarlem bij de politie aan. dat hij op zaterdag 19 mei zijn auto had gepar keerd bij het zwembad in Leusden Toen hij wilde vertrekken bemerkte hij dat men gepoogd had in zijn auto in te breken Het rechterportier was gefor ceerd Er zaten krassen op HAKENKRUISEN Op de kruising van de Noorderinslag met de Rossenberglaan werden op woensdag 23 mei een aantal verkeers borden besmeurd met hakenkruisen De dienst van gemeentewerken maakte de borden weer schoon. AANRIJDING Op de Doornseweg vond op vrijdag 25 mei een aanrijding plaats tussen een vracht- en een personenauto De heer W uit Heerde stopte op de Doornse weg in zijn personenauto voor het rode licht. Vrachtwagenchauffeur J uit Nieu- wegem zag dit te laat en reed tegen de achterzijde van de auto van de heer W. aan. Er ontstond alleen materiële schade. ACHTERVELD - In verband met de nog steeds vooortdurende oud papier actie van de muziekvereniging D W.S zal zaterdag 2 juni de container weer staan op het Coöperatieplein, ledereen die zijn oudpapier wil opruimen kan dit weer gaan deponeren in genoemde container. D.W.S. hoopt dat deze con tainer ook nu weer geheel vol zal zijn als deze wordt weggehaald. Tehuizen en eventuele inrichtingen die niet in de gelegenheid zijn het oud papier zelf te brengen kunnen dit telefonisch doorge ven aan de volgende nummers 033- 41197 en 03425-1688. hun oud papier zal dan zeker worden opgehaald FLAUW GEVALLEN Op woensdag 23 mei kreeg de politie een melding binnen dat er bij Pon op de Bavoortseweg een aanrijding had plaats gevonden. Toen de politie ter plaatse arriveerde, bleek er echter iemand te zijn flauw gevallen. Freddy Textor, die de Hakhorst gaat verlaten. LEUSDEN - De huidige beheerder van het gemeentelijke sociaal-cul turele ontmoetingscentrum „De Hakhorst" zal zich waarschijnlijk in een nieuwe te openen horecavesti- ging in het hoofdwinkelcentrum vestigen. Voor hem zal een opvolger moeten worden gezocht. Aldus een toelichting op een agendapunt van de vergadering van leden van de werkgroep midden- en kleinbedrijf, welke vorige week woensdag plaatsvond. De werkgroep werd verzocht criteria te formuleen waaraan een opvolger zou moeten voldoen. Inmiddels was uit een perspublicatie echter gebleken dat Fred Textor, de huidige beheeerder van „de Hakhorst" al toezeggingen had gedaan betreffende zijn opvolging. De voorzit ter vroeg zich overigens wel af waaraan dit recht ontleend zou kunnen worden. De werkgroep was unaniem van me ning dat het jammer zou zijn als „de Hakhorst" in de toekomst niet op de huidige manier zou worden voortgezet omdat de vestiging duidelijk in de be hoefte voorziet van een groot aantal in woners van Leusden. Voor Fred Textor en de door hem voorgestelde opvolger Rob Bouwer is het echter niet zo hard nodig dat de gemeente op zoek gaat naar een op volger. Fred Textor heeft weliswaar de wens te kennen gegeven met zijn huidi ge activiteiten te willen stoppen, hij wil echter graag in goed overleg met de gemeente de toekomst van de Hak horst zeker stellen Dat hij zich op de voorwaarden, die de projectontwikke laar van „de Hamershof" stelt, niet gaat vestigen in het hoofdwinkelcentrum staat volgens hem geheel buiten deze zaak. Fed Textor beschouwt zichzelf als een zelfstandige ondernemer die van de gemeente een bedrijfspand heeft gehuurd. Eén voorstel om een eetcafé- galerieop te zitten in één-van de oude boerderijen in Leusden is door hem zelf destijds gedaan in de werkgroep die zich bezighield met de bestemming van de door de gemeente in tact gelaten boerderijen. Dat in een huurovereen komst met de gemeente omschreven is op welke wijze het bedrijf uitgeoefend dient te worden was destijds voor alle partijen een duidelijke zaak waar niemand moeite mee had In de loop der jaren is gebleken dat de Hakhorst is geworden wat men gehoopt had; een ontmoetingscentrum, waarin van tijd tot tijd culturele evenementen plaatsvon den. Fed Textor heeft niet alleen veel tijd maar ook geld in „de Hakhorst" geïnvesteerd en veel goodwill ge kweekt, zaken die een ondernemer bij het stoppen van zijn activiteiten graag in geld omgezet wil zien. Met Rob Bouwer, de man die op dit ogenblik in feite al het hele bedrijf runt en vanaf het begin een vaste medewer ker van hem is, zou Fred Textor met overeenstemming kunnen komen. Niet alleen heeft Rob al 22 jaar ervaring in de horecasector als eigenaar van een ca fé-galerie en een restaurant-galerie, hij heeft ook uitstekende contacten in de jazz-wereld, wat er op dit ogeblik al toe leidt dat er vaak uitstekende groepen in de Hakhorst spelen. Dat Rob Bouwer ook in de keuken zijn mannetje staat zal een ieder die de Hakhorst wel eens be zocht heeft bekend zijn. Overigens is Fred Textor er niet bang vóór dat de zaken niet op een plezierige manier met de gemeente geregeld zouden kunnen worden, Vanaf het ogenblik dat de plannen voor het eet café op tafel kwamen tot op heden heeft hij met de gemeente altijd een zeer goed contact gehad LEUSDEN - Met het programma Suikergoed en hartepijn" brachten es vrouwen uit het vrouwencafé naandag 28 mei een geweldig caba- et. Maanden is er geoefend en dat vas dan ook duidelijk te zien en te ho- De muzikale begeleiding was in landen van Herma Sleumer die het jeheel op de ietwat krakkemikkerige liano van de Hakhorst begeleidde, och kon zij zelfs hieruit nog goede muziek halen. De teksten voor het grootste gedeelte door Noortje Klin kenberg geschreven, varieerden van éuk tot hard. maar steengoed. Teksten zoals: als ik niet klaarkom, iedje voor Marnix, abortus, Har- isburg-al, wrakhout, Leusderland en vele anderen werden op voortreffelijke V//ze gebracht Muziek van bekende zangers zoals budewijn de Groot, de Beatles en laar mijn mening de moeilijke muziek w op te zingen van Robert Long wer den als achtergrond van de teksten ge wikt. Tot op> de laatste stoel was eetcafé Ide Hakhorst bezet en de vrouwen die Iaanwezig waren hadden zichtbaar ge noten. aan het applaus was dat ook duidelijk ^e merken. Er zat niets anders voor de groep, die bestond uit Riet van Heerwaarden, Noortje Klinkenberg, Herma Sleumer, Rose Verkerk, Heieen van Bokhorsten Francien van der Vaart op, om het publiek een laatste toegift te geven. Tea Middelkoop-Van Maanen.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7