4/laemsche Kermist Een Pinksterdag vol middeleeuws vermaak ■eusder krant 3 juni 1979 KPJ organiseert Vlaemsche Kermis StuxkrCUn, dairikcn- Aan- XORqw /u&y- Jsjildea ondvi de Atadspoc&c. dTLet een, KacpptL ut de, 'iKuót k^XZUlbOzdeL TMt 'tUtijUt&icJ-V LAV QXoiXüUM I.QSS -EUSDEN - Om twaalf uur op n noene, dat zal u duidelijk n. gint de Vlaemsche Kermis op bekende feestterrein. Zondag 3 juni organiseert de K.P.J. atholieke Plattelands Jongeren) en aemsche Kermis. Volksvermaak uit tijd van de middeleeuwen zal daar toond worden en ook aan meege- an kunnen worden De K P. J. organi- ert een keer in de paar jaar een heel gebreid feest voor zijn leden 60) genodigden (dit zijn er ondertussen ker 100 geworden) Dit wordt ge- eltelijk gedaan om te laten zien hoe uisend van energie de K.P.J. is en deeltelijk om samen met een projekt zig te zijn. Voor deze Vlaemsche rmis zijn zeker 40 leden aktief in di- rse commissies om het geheel suc- isvol te laten verlopen. Eerst stalt u uwen stalen ros et 1 of meer PK rvolgens gaat de tollenaar u ven kleding na. De Vlaemsche Kermis wordt achter boerderij de Roschmoolen. Hes- nweg 117 in Stoutenburg gehouden ndat er zoveel belangstellenden zijn er een vriendelijk doch dringend ver- lek vanuit de KPJ gekomen. Rij met nand mee of kom op de fiets omdat er ist niet genoeg parkeergelegenheid Wat die tollenaar betreft, de tol die theven wordt bedraagt 5 - voor le- ïnen 6.-voor niet-leden mits zij zich >or 14 mei opgegeven hebben. Het is )k zo dat iemand die niet middeleeuws ?kleed ook niet aan het festijn mee ag doen. Juist omdat de kleding niet veel geld Deft te kosten, zijn er in het infor- atieblad allerlei eenvoudige en leuke eidingadviezen gegeen. De hoofdbe- ekking bijvoorbeeld. Gebruik een half geknipte voetbal met aluminiumfolie om heen. natuurlijk met een pluim. 1 >etbal 2 hoofddeksels Voorbeeld 2. aak van karton een kroontje. Voor- eeld 3 sjaal om hoofd (onder de kin istbinden) Voorbeeld 4, speciaal voor ames Maak een frietzakje in het groot, ooi er een sluier omheen en bind een edeelte ervan vast onder je nek. dit oorkomt dat de muts windgevoelig ordt Is de kleding juist bevonden en de tol geheel voldaan. Dan kunt u verder schrijden en het terrein opgaan. Weken voor Pinksteren was de KPJ al dag in dag uit in de weer om materia len te organiseren, het weiland achter de Roschmoolen klaar te maken, een sloot te graven waar de brug overheen komt, de herberg op te zetten en niet te vergeten middeleeuws geld te maken, middeleeuwse liederen op te zoeken en de hele geschiedenis van de middel eeuwen nog eens grondig door te ne men, om te kijken wat er allemaal echt middeleeuws gemaakt of gedaan kon worden ondanks deze tijd Schrik niet van ene galg, die is alreeds bezet. Het is echter wel verstandig dat u op 't bruggetje let. Het bruggetje evenals bijvoorbeeld de schandpaal en vele andere attribu ten konden door de KPJ geleend wor den van diverse instanties en van ge wone aardige mensen die het idee ont- zettend leuk vonden. Verschillende be drijven hebben of geheel gratis of tegen een kleine vergoeding middeleeuwse attributen of versnaperingen gemaakt of beschikbaar gesteld Heeft u de brug genomen en staat u in de kring dan ziet u rechts de herberg •voor een versnapering. De herberg was, als middelpunt van het leven in de middeleeuwen, niet minder belangrijk dan de kerk Zij stonden overigens naast elkaar. De wijn en het bier ston den onder strenge controle Het was ook voor de wijntapper verboden meer dan één soort wijn in ..eenen kelre te legghe" en in heel wat steden stond de klant vrij de tapper in de kelder te volgen om te zien of de wijn waarvoor hij be taalt had ook getapt werd. Wie schuldig was aan wijn- of biervervalsing werd streng gestraft met een boete, schandpaal of men schoor hem de helft van het hoofdhaar af. Rondom staan dan de kramen en de dissen opgesteld Waar u van al kunt kopen met het zelfgeslagen geld. Een geldwisselaar die vroeger de munten uit diverse streken en landen omwisselde voor munten uit de eigen streek zal nu aanwezig zijn om hollands geld te wisselen in middeleeuwse munten, speciaal voor deze dag zijn er zo'n 1000 munten geslagen Fruit, speciaal haverbrood en andere spijzen kunt u aan de kramen kopen. Maar gaat u allen eerst naar het midden van het plein Alwaar de stadsomroeper met schout en gevolg zal zijn. Wanneer een stad stadsrechten' had verkregen mocht het haar eigen bestuur en rechters kiezen. Men koos uit de ..beste" burgers schout en sche pen die het algemeen bestuur vormden en tevens recht spraken Vechtpartijen, moord, diefstal, roddelen, of het niet nakomen van de eisen van een gilde werden niet mals bestraft Gevangenisstraf kende men in die tijd weinig, dan moest men ook nog voor de misdadiger zorgen Veel straffen konden worden afgekocht, de rechter kreeg hier ook een groot deel van Geliefd was het aan de kaak stellen waarbij men of met de oren aan de „kaak" (schandpaal) gespijkerd werd en zich maar moest losscheuren of tentoongesteld werd waarbij de veroor deelde bespuwd en volgegooid werd met rotte eieren. Andere lijfstraffen waren geselen, brandmerken, oor of hand afsnijden en de doodstraf Zij (de schout en gevolg) ope nen de kermis en leiden deze dag En roepen een programma op, dat u dan volgen mag U kunt dan zelf bekijken hoe een heksberechting is En dat een dief wordt vastgepij- kerd dat gruwt u ook gewis. De heksenvervolgingen begonnen pas goed toen de bul van paus Inno- centius in 1484 van kracht werd. In de bul wordt verklaard dat ketterij en toverij onverbrekelijk met elkaar verbonden waren. Hij rechtvaardigde daarmee de heksenvervolgingen en gaf daarvoor Europa rechterlijke macht Heksen konden worden aangegeven door briefjes achterin de kerk. Hierdoor wer den grote aantallen mannen, vrouwen en zelfs kleine kinderen na onzinnige beschuldigingen voor de rechter ge sleept. En niemand ontkwam aan een bekentenis na de afgrijselijke folterin gen. Men kon beter meteen bekennen zodat je gelijk werd opgehangen of ver brand. In sommige plaatsen had men mildere manieren om erachter te ko men of iemand een heks was. Een voorbeeld hiervan is de onderdom- pelingstest Wanneer men zonk was men geen heks, hiermee zijn in het verleden nogal wat ongelukjes ge beurd. Op de Vlaemsche Kermis zal deze laatste manier ook worden toege past Het is maar te hopen dat de on gelukjes dit keer niet gebeuren. Een minstreel zal u spelen, een ridder wordt geslagen En ook u kunt zich aan vele spe len wagen. Het steekspel op de balk zal u beslist bekoren De prijzen staan al voor u klaar, mits u niet heeft verloren. Maar als u heeft verloren of als het u niet lag Dan doet u mee aan stelt-lopen aan schieten of de eierslag. De spelen die lichaamsbeweging eisten, waren erg in trek. De steekspe len ofte wel toernooien waren voor de adel. Tot de spelen van poorters en dorpers behoorden het steltlopen, het mastklimmen - rechtstreeks afgeleid van het vogelnest uithalen - de schiet wedstrijden. het hoepelen en het touwtrekken. Op de Vlaemsche Kermis kunt u al deze spelen eens uitproberen of het u nog steeds bevalt U beugelt, u trekt touw of springt ver met een gewicht En doet u mee aan paalzitten dan heeft u erg goed zicht Maar bent u door die spelen toch wel een beetje moe Dan gaat u voor wat brood en bier naar de herberg toe En wordt u van het bier niet dron ken, zoals wel eens gebeurd Dan kunt u dobbelen, kaarten, spanbotten en de worst en kaas zijn gekeurd. De beugelbaan had aan het eind een ring, schuin in de grond staan Wie met behulp van een plankje een bal door de ring wist te slaan, hoefde het gezamen lijke rondje niet te betalen. De dobbelstenen en de kaarten ver oorzaakten meestal de grote verliezen in natura en in sommen gelds. Het dob belen zondigt tegen alle geboden von den de ..theologanten" Het zitten in de herberg was in de mid deleeuwen een waar volksvermaak. Had iemand vrijaf dan ijlde hij vrolijk naar de herberg met de uitroep: ..Adieu Ic zoec geselcap ter taveerne" Dat gezelschap waren niet alleen zijn makkers, die er altijd te vinden waren, maar ook kramers en kunstenaars, die de sterke verhalen en handelswaar daar kwijt konden, zodat er niet alleen aan drinken en spelen werd gedaan. De herberg achter de Roschmoolen zal zo zijn opgebouwd dat u zich waar lijk in de Middeleeuwen acht. Tafereel tjes uit de Middeleeuwen zullen op di verse plaatsen opgehangen worden, de tafels en stoelen worden uit sinasap- pelkistenhout vervaardigd en u kunt drinken zoveel als u wilt met op de ach tergrond middeleeuwse muziek en zang, gebracht door een speciaal voor deze dag gevormd zangkoor. Maar blijft u daar niet hangen, want anders zeer beslist Is het toch zonde dat u het wa genspel dan mist. Er zullen drie wagenspelen worden opgevoerd onder andere een stuk van Bredero. Een wagenspel bestaat meestal uit twee delen. Een lang deel wat triest en/of ernstig is een een grap pig kort deel Het grappige deel gaat vaak over een bedrogen echtgenoot. Zolang het niet ontdekt werd door haar man, kon de vrouw in de Middeleeuwen dit straffeloos begaan. De spelers beeldden vaak een symbool uit zoals deugd, gezelschap Keek je vroeger ademloos naar zo'n wagenspel dan kon je wel aan het einde van zo'n spel je beurs kwijtgeraakt zijn Het is maar een weet! En vergeet ook niet de kwak zalver die met water rook en vuur Het volk zal vermaken tot min stens om het uur En heeft u daarom tussendoor wellicht nog even tijd Zorg dan dat u ook even langs de ambachten schrijdt U kunt een potje bakken of u te kent uw gezel Er wordt een schaap geschoren, dus het spinnen volgt dan wel. In de middeleeuwen was weinig op het interieur gericht, men kende geen private afzonderingen en het grootste gedeelte van het leven speelt zich af op de straat. Men werkt op straat de leer looier spreidt er zijn huiden om te dro gen, de barbier scheert er zijn klanten an voor het huis van de slager wordt een varken gekeeld De statuten van talrijke ambachten gebieden hun leden te werken,,an de straete" Aan de straat snijdt de kleermaker dus de stof van zijn cliënt zodat hij geen deel voor eigen profijt kan achterhouden Schoen makers. ketellappers, smeden, geld wisselaars en handschoenwerkers doen hun arbeid in de open deur waar voor leeglopers zich altijd kunnen ver- gaperl en ambachtinspecteurs con troleren. Reclamefolders of prijscatalo- gi worden nog niet rondgestuurd zodat de winkeliers het beste wat ze hebben als blikvanger tentoon spreiden, tenzij ze een potige echtgenote of pronte dochter als blikvanger laten fungeren die daar met professionele welbe spraaktheid de would-be kopers trach ten te overtuigen dat dit hun kans van hun leven is. Ook nu zal er een smid smeden op middeleeuwse wijze, er zal een schaap geschoren worden, de wol wordt ge sponnen, pannekoeken op het open vuur gebakken, diverse oude ambach ten zullen er buiten te zien zijn Onder tussen loopt het kleinvee zoals kippen kalveren en honden vrolijk rond om iets van hun gading te vinden of om gewoon aanwezig te zijn. Volgt nog het volksdansen en breekt de honger aan Dan kan een ieder gevoeglijk aan alle dissen gaan U kunt van 't spit gaan eten en doet zich dan te goed En daarom volgt hieronder hoe dat 't eten moet Als u zo mocht u menen een lek kerbek zijt Dan vilt van alle kanten wat het gehemelte vleidt Het is alleen niet eerlijk en ver boden aan de dis Dat u een ander toereikt dat door u half afgekloven is De avond wordt dan voortgezet met kampvuur en muziek Om tot middernacht te vermaken het toegestroomd publiek. U merkt het wel. Deze eerste pink sterdag is vol middeleeuws vermaak Wanneer het maal wordt genuttigd denkt u dan nog even aan het volgende: Leg je handen niet in de schotel, werp de beentjes niet achter je, lik je vingers niet af. spuw niet in je bord, en snuit je neus niet in het tafellaken Probeer niet hardop te vloeken als de soep je niet bevalt. Als je je snuit doe het dan netjes met je hand of met je hemd. Alleen op de grond spuwen als je iets in je mond hebt wat je niet klein kan krij gen Wie u ook tegen zult komen zij de lepralijders. Leprozen en andere mis- maakten leefden vaak in leprozeriën aan de rand van de stad Zij waren ge rechtigd om te bedelen. Toch werd een melaatse feitelijk letterlijk begraven. Hij werd gehuld in een lang kleed met een duidelijk merkteken. Zodra een zieke leproos erkend werd werd hij in proces sie met vrienden, familieleden en met kennissen naar de kerk en daarna naar het kerkhof gebracht waar men voor hem bad met de woorden: mijn vriend je bent dood voor de wereld; moge je eeuwig leven voor God Dan ging hij naar zijn toegewezen hut. Met een ,1a- zerusclep in cyne hantmag hij zwij gend om eten bedelen op het midden van de weg Af en toe mocht de hele leprozerie naar de stad om inkopen te doen. Gelukkig is het voor de leprozen zon dag 3 juni de dag dat zij inkopen mogen doen. Even is er. nog aan gedacht om ze maandag te laten komen

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9