WICKIE NYESSEN: „Er is een tekort aan humanistische vormingsleidsters- en leiders" KPO-reis TE KOOP interview Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie KOFFIE, KOFFIE, LEKKER BAKKIE KOFFIE... Al weer een heel aantal jaren geleden was dit hèt succesgebied van Rita Co- rita. En geen wonder: Nederlanders zijn gek op koffie. Wat dat betreft, zou je kunnen zeggen; Nederland - koffie land Maar wat weten wij. doorsnee Ne derlanders, eigenlijk van de échte kof fielanden9 Als het erop aan komt, bitter weinig. Wat voor ons het .bakje troost" is, betekent voor miljoenen mensen in de Derde Wereld bittere ellende: als seizoenarbeiders slaven ze op de grote plantages of als kleine, „zelfstandi ge'^?') boeren zitten ze gevangen in het net van plaatsgelijke opkopers en grootgrondbezitters. Want die beheer sen het vervoer, bezitten het geld en de exportvergunningen en beschikken over de verwerkingsinstallaties Zo blij ven de arbeiders en de kleine boeren de boontjes voor anderen doppen. Toch kén het anders! Sinds 1967 bestaat - in haar huidige vorm - de Stichting Ontwikkelings Samenwerking-S.O S -Wereldhandel Deze organisatie heeft zich gespeciali seerd in de aan- en verkoop van goederen, die betrokken worden van z.g. „basisgroepen" (een soort coöp eraties) in landen van de Derde Wereld Met de verkoop van deze produkten wordt beoogd: - direkte financiële en morele steun aan de producenten in de ontwikke lingslanden (de basisgroepen) - politieke bewustwording van de af nemers. - kennismaking met de ontwikke lingsproblematiek. - informatieverschaffing over de poli tieke en economische situatie in Derde-Wereldlanden. - herkenning van de noodzaak van veranderingen: daar en hier. Doel van SOS -Wereldhandel is daar om. bij ieder produkt informatie te ver schaffen over: - de makers van het produkt. hun on middellijke problemen en hun strijd, deze te overwinnen. - het land van herkomst de economi sche én politieke situatie daar, haar geschiedenis en de relatie met het Westen, speciaal Nederland. - de prijsopbouw van de produkten. - de ontwikkelingsproblematiek en de Nederlandse economie. - voor zover mogelijk, vergelijking tus sen de verhandeling van het produkt op de wereldmarkt en via S.O.S - Wereldhandel. Omdat bovenstaande zaken direkt herkenbaar zijn in het streven van de Leusder werkgroep van het I K V (In terkerkelijk Vredesberaad), om de „brede vredesgedachte" in al zijn fa cetten te helpen bevorderen, zijn wij in januari j I gestart met de verkoop van koffie uit Guatemala en koffie en thee uit Tanzania. Vanaf de start is duidelijk ge bleken. dat de verkoopcijfers door mond-tot-mond-reklame merkbaar stijgen We achten nu het moment gekomen, via kerkbladen, standverkoop, thema diensten èn de krant, verdere bekend heid te geven aan de verkoop van deze Derde Wereld-artikelen. Inmiddels worden n I niet alleen meer koffie en thee verkocht, maar ook hand gemaakte kunst-, sier- en ge bruiksvoorwerpen uit diverse landen, jus d'orange en wijn uit Algerije, etc Elke donderdagavond, tussen 18.00 en 20.00 uur kunt u een kijkje nemen en uw inkopen doen bij Chieni en Ben Wassink, Parelduiker 21. Leusden-C. (tel. 44603) Op andere dagen kunt u alleen terecht na telefonische afspraak. Voor inlichtingen of het opgeven van bestellingen kunt u tevens terecht bij: Elly van Erve, Gagelhof 21Leusden-C. (tel. 43449). Laura Kooistra, Herten hoeve 9, Leusden-C. (tel. 41729); Ren- ze Steringa. Marterhoeve 4. Leus den-C. (tel. 43882) We hopen spoedig iets van u te ho ren! I.K.V.-werkgroep Leusden. SPAANS Met belangstelling heb ik „Spaanse ontboezemingen gelezen d d. 23-5- '79 U verzoekt om een redelijke verkla ring hoe het mogelijk is dat de opbouw in Duitsland veel sneller is gegaan dan in ons land. De verklaring is heel een voudig en wel dat in Duitsland overwerk belastingvrij was Hier wordt dit voor het grootste gedeelte wegbelast en heden ten dage nagenoeg onmogelijk ge maakt Zelfs bij die bedrijven die zo goed in de orders zitten dat ze het niet aankunnen Ook al omdat men geen goed personeel kan krijgen bij de huidi ge grote werkeloosheid. In Holland steunen we wel bedrijven die er slecht voorstaan. Schulden ma ken wordt hier beloond. Beloning naar prestatie schijnt uit den boze te zijn. De Hollanders kunnen het zeker zo goed als de Duitsers, als wij maar niet door iedereen voor de voeten worden qelopen en dit nog toelaten ook. Juist o.h.'en kunnen wij zeer goed. Als voor beeld voor Leusden geldt het povere uitbreidingsplan Biezenkamp, dat 10 jaar aan voorbereiding heeft gekost, als gevolg van bezwaarschriften en de snelle afwikkeling daarvan. A. C Schouten, Ruiterhorst 21 Leusden-Centrum. DONDERDAG 7 JUN11979 enkele RUBBERBOTEN uit restant export- partij met 40% korting. Zeer goed produkt. Geschikt voor waterskiën. Prijzen vanaf 1.450, Alsmede prototype Windsailer. Een ideaal vakantie-zeilbootje (20 kg). Normale prijs 1250,Deze prototypes echter f 475, Te bevragen bij K. DE VRIES EN ZOON B.V. Industrieweg 10-14 - Barneveld - Tel. 03420-3247 Uitsjuitend bellen tijdens kantooruren: 8.30-17.00 uur. Te bezichtigen na telefonische afspraak. „Geen wonder, dat je de deur niet open krijgen kan, het zijn je autosleutels. De kinderen mogen iets van zichzelf op papier schrijven. Ik lees het één keer voor. en dan gaan de kinderen in groepjes. De groep gaat zeggen. Jeanette is verlegen Het ene kind zegt „Ik vind haar helemaal niet verlegen Het andere zegt „Nou ik wel. want Totdat ze vragen Jeanette. bén jij ver legen? En dan bespreken we dat Ik had bij die zesde klas heel open dingen Een jongen had op een briefje geschreven: sadistisch Hij had dat nog nooit tegen iemand gezegd, maar hij voelde zich in de groep zó veilig dat hij het durfde opschrijven. Hij lichtte het toe ,,lk moet vaak lachen als ik bloed zie, als iemand een ongeluk heeft ge had. of als een paard gewond is. Ik heb ook wel eens een kikker opgeblazen ERVARING UIT EIGEN LE VEN Toen heb ik een ervaring uit mijn ei gen leven verteld. Toen ik in de vijfde klas van de lagere school zat kwam een vriendinnetje van mij onder een auto, en was dood 't Was op een dorpje, de klokken luidden, en de stoet ging drie keer om de kerk heen. Toen de kist zakte, moesten wij een liedje zingen Er werd vreselijk gehuild, maar ik moest lachen, maar niet met een lekker ge voel. Dat bracht het weer terug naar die kinderen, want dat heeft niets met sa disme te maken Die kikker, die daar niet om gevraagd had om opgeblazen te worden, en die niet nee kon zeggen, dat geval was misschien wél wat sadis tisch Zo komen daar veel dingen uit. waar we met elkaar over praten ..Waarschijnlijk komen er ook wel eens dingen aan de orde, waarvoor je geen voorbeeld uit eigen ervaring hebt of waarvan je niet direkt weet wat je daar mee aan moet. Bij wie steek je je licht dan op?" „Laatst hadden we het over het mi lieu De zeeën vervuilen De lucht ver vuilt. Wat kun je daar zelf aan doen9 Toen ben ik naar de bieb gegaan, en zag daar het boek „Dag vogels, dag bloemen, dag mensenDaarin werd exact behandeld wat de kinderen kun nen doen. Neem het papier. Waar komt dat vandaan? Van de boom. Wie maakt gebruik van de boom? Elk takje, daar kan een vogel op zitten. Als we een kras op het papier zetten en we gooien het weg, dan kun je zeggen, dat je zo'n vogeltje een takje hebt onthouden, en we hebben dan nog niets gedaan met dat papier ook Dan kom je op kring looppapier De kinderen zijn zuiniger met papier geworden Plastic. Gooi ook in het bos geen plastic weg. Als een dier het opeet, stikt het. FEEDBACK Iedere maand hebben we een feed back met de vormingsleidsters: het te rugvragen aan elkaar Hoe heb je dit gedaan? Wat heb je ervoor gebruikt? Dat vind ik dat je erg nodig hebt. En weet je, dat volgen van die ap- plikatiekursus en dat vormingson derwijs geven: misschien is dat wel een tip voor de vele werkeloze onderwijzers en onderwijzeressen Op een aantal p.a.'s is het ingevoerd, en kunnen ze er examen in doen. Wil je dat in de krant erbij zetten9" Voor wie een kontaktadres zoekt en meer over de applikatiekursus van het Humanistisch Verbond wil weten, volgt hier een adres: M. Dek- kinga. De Boskamp 12. 3828 VR Hoogland, telefoon 803142. Anco Mali. LEUSDEN - Op 15 mei j.l. begaven zich 's morgens om 9 uur 40 dames van de KPO Leusden per auto in de richting van 's-Gravenland. Dit alles onder een stralend blauwe hemel, wat enkele dames de moed gaf deze tocht per fiets af te leggen. Aange komen in het Gooi werd men ont vangen door de heer Kortenoever, die in het voorjaar reeds voor de ver eniging een boeiende avond vulde over alles wat wij dagelijks in de na tuur kunnen zien. Ook nu gaf hij weer tijdens een wan deling door het landgoed „Gooilust" een interessante uiteenzetting over bomen, heesters, vogels en aanleg van het park. waaronder ook een exotische tuin, eertijds aangelegd door de land heer Op één van de idyllische plekjes stre ken de dames na enige tijd neer om van de meegebrachte koffie en koek te ge nieten, waarna men weer uitgerust en opgewekt verder trok Toen men om half twee die middag moe en warm het eindpunt van de wan deltocht bereikte nam de voorzitster af scheid van de heer Kortenoever en be dankte hem voor zijn boeiende pleidooi. SFEER WAAR DE KINDE REN ZICH VEILIG VOELEN Het humanistisch onderwijs is erg persoonsgericht, in tegenstelling tot het onderwijs dat zaakgericht is Nou zullen de goede onderwijzers best iets doen aan vorming, maar er is te weinig tijd voor Je ziet hoe kinderen geprogram meerd zijn. Dat hóórt niet, zeggen ze. Wat er bij een kind aan angsten ligt! Onvoorstelbaar. Ik zeg nooit meer: laat het aan je moeder of vader zien, maar; laat het thuis zien Met de zesde klas deed ik het levend kwartetspel, om hoofd en hart bij elkaar te brengen; gevoel en verstand zijn op die leeftijd al uiteen! De dames reden voorts in de richting van de Lage Vuursche, waar men na een verfrissing een lekker hapje at, om daarna geheel voldaan huiswaarts te keren. Om het programma van de Kath. Plattel. Vrouwen Org. nog wat te ver volmaken heeft men het plan opgevat om op 12 juni a s. een fietstocht te gaan maken naar de modeltuinen van Rob Herwig. de bekende groenschrijver. die deze zelf aanlegde in Lunteren Tevens kan men daar bekijken een moestuin, boomchirurgie, compostplaats vijvers etc. en alles onder zijn persoonlijke lei ding Onkosten voor deze rondleiding bedragen 5,- per persoon \.Q^ AMERSFOORT/LEUSDEN - „We hebben enorm veel aanvragen van scholen, die een humanistisch vor mingsleidster of -leider willen aan stellen, maar we hebben er géén mensen voor. Drie scholen in Woudenberg, één in Achterveld en één in Voorthuizen hebben aanvra gen bij ons ingediend. Ikzelf verzorg het humanistisch onderwijs in Leus den-zuid op de Paletschool. en in het najaar ga ik ook op De Bongerd in Leusden-centrum werken. Dan zijn er nog drie openbare basisscholen in Leusden-centrum, die het huma nistisch vormingsonderwijs kunnen invoeren. In Amersfoort zijn er twintig openbare basisscholen, waar in negen daarvan humanistisch vormingsonderwijs wordt gegeven Verder zijn vanuit Amersfoort nog geen officiële aanvragen voor de rest van de scholen binnengekomen, maar er is op die scholen al wel veel over dit onderwijs gepraat. Per slot van rekening wordt aan die ouders (en kin deren) een keuzemogelijkheid onthou den." Aan het woord is Wickie Nyessen, vormingsleidster van het Humanistisch Verbond, die sinds een jaar humanis tisch vormingsonderwijs in Leusden- zuid geeft Vanuit het Erasmushuis in Utrecht vindt de landelijke coördinatie plaats, die het humanistisch onderwijs verzorgt in de diverse plaatsen van ons land We vragen Wickie Nyessen wat hu manisme voor haar betekent IK GA UIT VAN MEZELF „Humanisme betekent voor mij" zegt ze, „dat ik niet uitga van God of hogere macht Dat ik uitga van mezelf en van mijn eigen mogelijkheden, en dat ik me bewust ben van die mogelijk heden. En dat ik van daaruit een keuze maak. die niet vastligt, maar die kan veranderen. Wat nu een antwoord voor me is. hóéft het over een paar jaar niet meer te zijn. Toch moeten er keuzes worden ge maakt. Wat wil ik - wat kan ik - wat doe ik ermee En daarvoor moet ik dan zélf verantwoordelijk zijn." ..Hoe ben je tot het humanisme ge komen?" „Ik kom uit een zeer religieus milieu, erg orthodox zelfs. Eenvoudig gezegd: met meer verboden dan mogen. Dat heb ik, als kind. als heel benauwend ervaren. Er werd je helemaal met ge vraagd: wat wil je, en hoe denk jij ero ver? Het werd op je gebombardeerd Het móest gewoon. Ik ben er op een gegeven moment uitgestapt, omdat ik dat niet meer kon. Toen trouwde ik. kreeg kindertjes. Don (haar echtgenoot A M.)die officier was. ging bij Voorlichting werken, en switchte toen over Hij ging een kursus aan het humanistisch opleidingsin stituut volgen, en werd humanistisch raadsman in het leger Zo kwam ik in aanraking met Harry en Chiel Lips Harry was toentertijd hoofdraadsman van het Humanistisch Verbond. Harry en Chiel vertelden mij veel over het humanisme DE MENS IS SCHULDIG EN ZONDIG: DAAR WERD MEE AFGEREKEND Ook met Don sprak ik over het huma nisme. Rogers, Maslow en Fromm ver slond ik. Ik vond in hen terug, zoals ik mezelf tevoren gevoeld had. en zoals ik daarna dacht Dat hele religieuze gevoel van de mens is schuldig en zondig, en je bent verdoemd als je niet gelooft, daar werd mee afgerekend. Hoewel het soms best nog blijkt dóór te werken Laatst had ik een weekend in een bepaalde omgeving Witte wand en een kruis met Jezus erop genageld. Ik krijg het gevoel: God moet dat nou, een mens aan zo'n kruis genageld. Dat is onvoorstelbaar wreed. Als ik orgelmuziek hoor, ook zo iets Dan zie ik ze weer allemaal in de kerk zitten. De bolhoedjes aan de ene kant. De vrouwen aan de andere kant Eau de cologne en pepermuntjes. Al die flarden proef je en ruik je. Ik denk, dat ik daar niet meer van af kom Dat vind ik dan ook niet erg." „Hoe kwam je ertoe het humanisme ook te willen gaan uitdragen?" Wickie: „Toen de kinderen groter werden, dacht ik: ik wil best weer iets gaan doen Ik was verpleegkundige, en ben eerst nog partikulier verpleegster geweest, maar dat kostte te veel tijd. Dan ga ik die applikatiekursus van het humanistisch opleidingsinstituut volgen, dacht ik, en kijken wat ik daar mee kan doen Vertel eens over die kursus. Hoe lang duurt zo'n kursus. Wordt ie 's avonds of overdag gegeven, en wat voor vakken krijg ye9" APPLIKATIEKURSUS „De kursus duurt een jaar. en wordt eén avond per week gegeven. Plus een aantal weekends. Vanuit Leusden ben ik deze kursus in Apeldoorn gaan vol gen We moesten examen doen in gods dienst sociologie, psychologie, didak- tiek en humanistiek. Waar je mee bezig was? Met col leges, maar toch hoofdzakelijk met di- daktiek en kreatief spel Je moet ook een aantal stages doen en stageverslagen maken Je moet een praatpapier, een skriptie maken over een onderwerp waarmee je je gaat be zig houden. Heb je ideeën over integra tie van het vormingsonderwijs in de ba sisschool bijvoorbeeld Ik heb mijn skriptie gemaakt naar aanleiding van Maslow, de hele zelf- aktualisering in grote lijnen, toegepast op mijn leven. Deze skriptie is erg be langrijk voor het slagen voor de kur sus Wilde je direkt jouw ideeën gaan verwezenlijken op de basisschool?" NARE ERVARINGEN „Ik had met de kinderen op de basis school nare ervarinqen. Mijn kind kon op school godsdienst onderricht van een dominee volgen. Er was geen pastor, ook geen huma nistisch vormingsleider Ik dacht dat het best goed was en noodzakelijk voor de vorming, dat kinderen kennis nemen van diverse godsdiensten. Ik gaf het kind op. en de eerste drie maanden ging het erg goed. Er werd over het boeddhisme gesproken, en zovoorts. Prima Tot opeens het geheel werd teruggedrukt naar de eigen visie van de dominee. Mijn kind vroeg toen „Is het zo?" „Ja", zei de dominee, „dat is zo!" „Maar dat vind ik niet zo", zei het kind Daar ontstond het konflikt In deze tijd van voortschrijdende ont kerkelijking vind ik niet dat de dominee zijn eigen visie kan geven als dë visie. Er moeten keuzemogelijkheden wor den gesteld. Toen dacht ik: dat is belangrijk, die keuzemogelijkheden. Laat ik dan maar beginnen met het humanistisch vor mingsonderwijs op de basisschool." „Hoe liep dat toen na die applika tiekursus?" „Als ze je er voor geschikt achten krijg je na de applikatiekursus een akte van bekwaamheid. Daar heb ik om moeten lachen Het jaar daarvóór was Wim Kan voor de televisie met een conférence over de vraag „En weet je wie óók zo bekwaam is Ik liep stage bij Els Bos uit Putten, en toen die wegging op 't Palet, kwam ik daar. Sinds eind 1963 hebben ze daar op 't Palet humanistisch vormingson derwijs 't Is de school in Nederland waar dit het langste wordt gegeven. Ik geef het aan de derde, vierde, vijfde en zesde klas. In de laatste tijd is er vanuit de Raad van Kerken ook een nieuwe ontwikkeling om het godsdienstonder wijs niet alleen in de vijfde en zesde klas te geven. voorop wil ik zeggen, dat ik er zélf een hoop van leer Je bent verscherpt bezig." ,,Wat doe je met de kinderen? Hoe pak je de lessen aan?" „Ik houd kringgesprekken, en doe veel aan kreatief spel. KREATIEF SPEL Een les over blind zijn Dan vraag ik: wat is dat Dat je niet kunt zien. ant woorden ze. Dan praten we over an dere dingen. Hoe leeft een blinde Hoe beweegt ie zich. Wat voor hulpmiddelen zijn er9 Als je een spel doet. en je laat de kinderen door de ruimte lopen, dan voelen ze wat het is om blind te zijn. Het spreekt meer voor een kind op die ma nier. Dan breid je uit, met obstakels En je laat het ene kind het andere leiden. Daarbij komt dan kijken, dat je vertrou wen in iemand moet hebben Ach. zeg gen ze. voelt dat zó. als je niet kunt zien. Er komen vaak zó veel dingen uit zo n spel, dat je onderwerpen voor nieuwe lessen hebt.' ,,Wat vind je belang rijk bij die les sen? Wat is voor jou en de kinderen essentieel?" „Dat je probeert een sfeer te schep pen, waarin de kinderen zich veilig voelen. Een sfeer ook, waarin je elkaar aksepteert en respekteert De dames die hieraan deel willen nmen moeten 's morgens om 9 uur aanwezig zijn bij de Johannes-hoeve, Hamersveldseweg, vanwaar men zal vertrekken naar Lunteren. Mochten weersomstandigheden het onmogelijk maken op 12 juni deze tocht te houden, dan wordt e e.a. uitgesteld tot don derdag 14 juni.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5