■ane Fonda in moderne western, een mislukte vliegramp en Bowie als gigolo BERT VOS kijk op de film filmagenda Amersfoort Scène uit: „S.O.S. Concorde" (The Concorde Affair) van de Italiaanse regisseur Roger Oeodato. Met in de hoofdrollen James Franciscus, Mimsy Farmer en Josef Cotton. Het gevaar loert overal, dat blijkt maar weer in deze Italiaanse rampenfilm. Zogezegd een echte ramp. oorlog. Ze kan zich ternauwernood red den en er zijn kapers op de kust om het zaakje van haar over te nemen. Zoals de bankier die samen met de fami lie-vijand (Jason Robards) tracht het land over te nemen, omdat er olie in de grond zit. Fonda weigert, dat spreekt en probeert onverzettelijk haar boterham (zonder noemenswaardig beleg) te verdienen. Enige verlichting in de aardse strijd brengt James Caan, die - net terugge komen uit Europa, waar de oorlog tot een voor Amerika bevredigend einde werd gebracht - een nieuw leven met een kameraad wilde beginnen en daar bij ternauwernood aan roofmoord ont snapte. Zwaar gewond komt hij in de schuur van Jane terecht en na verloop van tijd is James zo gewend aan het boerenleven, dat hij zij aan zij met Jane verder vecht tegen de opdringende krachten van oliemagnaten en ban kiers. Zo bloeit er iets moois op tussen die twee en het gevolg is, dat de aasgieren steeds feller worden in hun optreden. Een broeierig sfeertje hangt over de film en het is duidelijk, dat het tweetal ten slotte overwint, ook al is dat op het nip pertje. Een moderne western, maar méér ook niet. Dat is eigenlijk wat regisseur Pakula van het nogal magere verhaal heeft gemaakt en ook al heeft ie dat toch wel fraai in beeld gebracht en is er zo nu en dan aardig wat aktie te bewon deren, tot méér dan dat is Pakula niet gekomen en de toch wel gewekte ver wachtingen worden dan ook nauwelijks beloond. Jane Fonda kan best achter deze film staan, maar dat is geen enkele garantie dat het ook een goede film is. Dat blijkt. Voor de liefhebbers, die gek zijn op films, waarin de goeien keihard optornen tegen de storm van het kwaad en hun moede hoofd niet buigen. (Grand 4, eerste week, 16 jaar). donderdag 21 juni t/m woensdag 27 juni 1979. Grand. tel. 033-14632 Grand 1 Waterschapsheuvel a.l (Watership down) Dagelijks: 13.30, 18.30 en 21.15 uur. Zondag 13.30, 16.00, 18.30 en 21.15 uur Grand 2 matinee Bambi a.l. Nederlands gesproken. Zaterdag en woensdag: 13.30 uur. Zondag 13.30 en 16.00 uur Grand 2 The Deer Hunter 12 Do, vr, ma en dinsdag: 13.30 en 20.00 uur. Zaterdag, zondag en woensdag 20.00 uur. Grand 3 They called him Bulldozer a.l. Dagelijks: 13.45, 18.45 en 21.30 uur Zondag 13.45. 16.15, 18 45 en 21.30 uur LET OP: Woensdagavond géén voor stelling. ENERGIEK VAKANTIE HOUDEN... Wat mij betreft hou ik het na deze week voor gezien. Juist, u hebt het begrepen: ik ga vakan tie vieren. Vier weken lang en dat is een hele ruk. Ik ga met de ge ruststellende gedachte, dat ik samen met honderdduizenden anderen ga. Zal me wellicht dan ook niet eenzaam voelen. Ne derlanders zijn overal te vinden, op de meeste eenzame en vreemde plekjes zie je ze (of je hoort ze). Deze keer zal de vakantie ze ker in het teken van de energie staan. Sinds kort zie ik tenminste weer de energie-berichten" voor vakantiegangers in de dagbladen staan en dat is altijd een veeg teken. Waar kun je op benzine-te- korten rekenen en waar niet? Engeland schijnt voorlopig het enige land te zijn, waar moeilijk heden te verwachten zijn, maar dat land doet al jaren moeilijk, dus verwonderlijk is dat niet. In Frankrijk loop je nog geen kans op een lege tank en dat komt dan weer, doordat de Fransen altijd al goeie vriendjes proberen te blijven met de Arabieren. Daar wordt dan bovendien nog aar dig op verdiend ook, want een litertje benzine gaat bepaald niet voor een vriendenprijsje van de hand in dat fraaie land. Toch ga ik wéér naar Frank rijk. Dat doe ik al jaren en ben niet van plan me af te laten schrikken. Ik ben van plan om energiek vakantie te gaan hou den. De komende vier weken zult u deze rubriek op deze plaats moeten missen, voor zo ver u überhaupt belangstelling had voor wat ik in schuinschrift tot nu toe neerpende. Ik hoop u over vier weken op deze plaats weer te ontmoeten. In de veronderstelling, dat u en ik weer met meer energie tegen aan kunnen. Met of zonder ben zine. DONDERDAG 21 JUN11979 zwangerde lucht en plechtige tonen. (Euro Cinema, eerste week, alle leeftijden). S.O.S. CONCORDE nAMERSFOORT - Deze week drie nieuwe films en één voorpremière (voor Bft liefhebber die de speciale toegangskaart van 25,- heeft weten te be- jechtigen). Nieuw is „Comes a horseman" met Jane Fonda en James Caan ■1 de hoofdrollen (een moderne western met een militante Jane kontra de eboorders en het bankwezen), „S.O.S. Concorde", een nieuwe rampenfilm nd de Franse vliegreus de Concorde (een Italiaans produkt) en „Just a polo", een nogal trage film van David Hemmings met David Bowie en rlene Dietrich in de hoofdrollen naast Hemmings, die ook een belangrijke lofdrol speelt. Blijft over de voorpremière van „La carapate" met Pierre chard in een speciale voorstelling voor hen, die een kaartje 25,- heeft sten te bemachtigen. Vijf gouden platen van Herman van Veen zullen op z'n nerikaans worden verkocht voor het goede doel, terwijl Herman van Veen hoofdrolspeler Pierre Richard ook samen iets zullen doen. De film „La rapate" (Haastige spoed is zelden goed) gaat overigens donderdag 28 juni Nederlandse première (ook in Amersfoort). .Waterschapsheuvel" (Watership down), de inmiddels befaamde tekenfilm van artin Rosen naar het gelijknamige boek van Richard Adams, beleeft in Amers- Echt, ik kan er ook niets aan doen, maar de derde nieuwe film van deze week, „SOS Concorde" van de Ita liaanse regisseur Roger Doodato, krijgt evenmin het predikaat goed. Hoewel, vergeleken met „S.O S Concorde" zijn de hierboven besproken films schitte rende uitschieters, dat wel „S.O S. Concorde" schijnt een voorloper te zijn van de film. die, als nieuwe ramp, een waar spektakel belooft te worden, als we alles moeten geloven wat er over wordt verteld: ..Airport '79 Concorde" Het genre van de rampenfilms zal wel altijd geliefd blijven, sinds .Towering Inferno" en „The Poseidon Adventure" zulke gigantische kassuccessen bleken te zijn. Maar er zijn rampenfilms en rampenfilms, zoals er acteurs en ac teurs zijn. Deodato heeft geen enkele poging gedaan om tenminste te pro beren de schijn op te houden en het resultaat is een futloos geheel, waarin de ramp niet meer is, wat het ooit van Hollywoodse begrippen is geweest, terwijl het acteren al even futloos is. Rampen-aanhangers kunnen dus teleurgesteld van hun schreden terug keren. Met de hoop. dat Airport '79 Concorde dan wel de verwachte span ning, sensaties en het spektakel zal brengen. Ik ben echter bang, dat het verder rommelen in de marge zal blijven en dat heeft de echte rampenfilm niet verdiend als genre. Want een goeie ramp is zo nu en dan nooit weg. sinds de TV-journaals op dat gebied de laatste tijd weinig spektakulairs te bie den hebben (Cinema 1. eerste week, 12 jaar). bloeit Iets moois op tussen Jane Fona en James Caan in „Comes a irseman". Hier een vrolijke scène uit deze film van Alan J. Pakula. foort, nadat de film opnieuw in Grand 1 terug kwam, weer een grote belangstelling. Wellicht is dat ook mede te danken aan de hit van Art Garfunkel „Bright eyes", het nummer, dat in de film wordt gezongen. In drie matinee-voorstellingen van Grand 2 wordt „Bambi" in nieuwe (nage synchroniseerde) versie nog een week vertoond, terwijl „The Deer Hunter" in de avondvoorstellingen voor maar liefst de elfde week van start gaat. Op donderdag, vrijdag, maandag en dinsdag ook 's middags. .They called him bulldozer", de nieuwste film van Bud Spencer doet het goed en gaat in Grand 3 beginnen aan de derde week. Een lekker ontspannen lach- en knokfilm. „Coming Home" blijft nog een weekje in Grand 5, terwijl „Superman, the Movie" in enkele matineevoorstellingen van Cinema 1 te zien zal zijn „Once upon a time in the west" (en ook dat was te voorspellen) blijft in Cinema 2 voor de liefhebbers, die niet genoeg kunnen krijgen van deze befaamde western aller westerns van Sergio Leone. In de kindermatinee's van Euro Cinema kunnen de kinderen genieten van de avonturen van het vogeltje „Tweety". Duo 1 gaat op de porno-toer met „Kom en doe het met mij", waarbij je je af kunt vragen, wat met dat „het" wordt bedoeld. In de nachtvoorstellingen van Duo 1 wordt aan „Partnerruil" gedaan en dat schijnt ook de nodige opwin dingen op te leveren. Duo 2 levert voldoende aktie met „Junglevechters in Birma", een oorlogsfilm en de reprise van „Midnight Express" in de nacht voorstellingen. Typerende scène uit: „Comes a Horseman, wild and free" van regisseur Alan J. Pakula met Jane Fonda (links) en James Caan (rechts) volop in aktie. JUST A GIGOLO David Bowie speelde een niet onver dienstelijke hoofdrol in de science fic tion-film „The man who fell to earth" van regisseur Nicholas Roeg Persoon lijk vond ik die film, mede dank zij Bo wie, één van de betere SF-films, on danks het wat te lang gerekte tweede deel Bowie speelt de hoofdrol in de nog niet zo lang geleden uitgekomen film „Just a gigolo" van de acteur/regisseur David Hemmings. Hemmings. die tot nu toe nog niet veel opzienbarends te zien heeft gegeven (ook niet als middelmatig akteur) heeft geprobeerd een sfeervol verhaal te vertellen over een gigolo in het Berlijn van de dertiger jaren, op het moment dat het nazisme in opkomst is en de eerste bruin- en zwarthemden door de straten paraderen. Hemmings speelt zo'n mistige Nazi-leider, die door ophitsing en intrigeren langzaam maar zeker de tijd rijp maakt voor de „grote slag". Bowie speelt de wat over het paard getilde jongeman, die uit de eerste wereldoorlog terug is gekomen en de kost probeert te verdienen met het charmeren van (vooral) oudere da mes als dans-partner op allerlei party's. Dat gaat hem voortreffelijk af ook al staat hij tevens aardig onder invloed van de Nazi-bons, die hem op zijn ma nier tracht te gebruiken. Voeg daarbij een toch nog wel kras voor haar leeftijd zijnde Mariene Dietrich (onver woestbaar als je het mij vraagt) en je hebt een film, die, mits goed uitgewerkt, best sfeervol had kunnen zijn als een typerend tijdsbeeld van het Duitsland tussen de twee wereldoorlogen. Het is er allemaal niet van gekomen ..Just a gigolo" is op sommige momen ten fraai in beeld gebracht, maar dat kan de traagheid van het geheel niet redden. Zo nu en dan kreeg ik de indruk, dat David Hemmings zichzelf belangrij ker vond als acteur dan als regisseur, want als acteur deed ie aardig z'n best. daarmee de regie wat uit het oog ver liezend „Just a gigolo" had dus een goede film kunnen zijn, mits het onderwerp zou zijn aangepakt door een betere regisseur. David Bowie kan acteren, dat heeft hij eerder bewezen. Hem ming kan niet regisseren en dat had hij kunnen weten. Aardig gepro beerd, maar ondanks de pretenties blijft „Just a gigolo" steken tussen melo-drama en tragi-komedie, waarbij het slot, hoe indrukwekkend triest ook. deed denken aan een opera van Wagner vol zwaar be- Grand 3 Gala speciaal Voorpremière (La Carapate) Haastige spoed is zelden goed opbrengst a 25,00 per plaats komt geheel ten goede aan het UNICEF Woensdag: 20.00 uur: 27 juni 1979. Kaarten uitsluitend verkrijgbaar aan de kassa van het Grand Theater te Amersfoort. Grand 4 Comes a Horseman 16 Dagelijks: 13.30, 18 30 en 21.15 uur. Zondag 13.30, 16 00, 18 30 en 21 15 uur Grand 5 Coming home 16 Dagelijks: 13.45, 18 45 en 21.30 uur. Zondag: 13 45, 16 15, 18.45 en 21.30 uur Cinema 033-18900 Cinema 1 matinee Superman the movie a.l. Zaterdag en woensdag 13 30 uur Zondag 13.30 en 16.15 uur. Cinema 1 S.O.S. Concorde 12 Do, vr, ma en di: 13.30,18.30 en 21.15 uur Zaterdag, zondag en woensdag: 18.30 en 21.15 uur. COMES A HORSEMAN Nieuwe films met Jane Fonda in de hoofdrol zijn vooral de laatste jaren in veel gevallen films met een „boodschap". Haar „Coming Home" moest dat zijn in haar nieuwste „The China Syndrom" was dat ook. Daar tussen In maakte ze met James Caan en Jason Robards een moderne western „Comes a horseman" (wild and free) van regisseur Alan J. Pa kula. Deze laatste tekende onder meer voor „Klute" en „All the presi dent's man" en dat zegt wellicht iets. Fonda zal haar naam als politiek een maatschappelijk geëngageerd film ster niet zo maar te grabbel gooien voor een oppervlakkige film, denk je dan. „Comes a horseman" is in eerste in stantie geen slechte film. ook al moetje betwijfelen of Fonda haar idealen nu direkt in beeld gebracht ziet in deze door Pakula toch ietwat vaag opgezette rolprent. Comes a horseman" is een film die iets te zeggen heeft, lees ik er gens in een interview met Fonda. Als zij het zegt. zal dat wel zo zijn. Comes a horseman" is echter niet opvallend door haar inhoud, noch door haar uitwerking. Het verhaal draait om een eigenaresse van een stuk grond en wat koeien, vlak na de tweede vyereld- Scène uit „Just a Gigolo" met David Bowie en Marlène Dietrich. Cinema 2 Once upon a time in the west 12 Dagelijks. 13.45 en 20.00 uur. Euro kindermatinee Tweety a.l. Zaterdag- en woensdagmiddag: 13.45 uur. Duo, tel. 033-16572 Duo 1 Kom, en doe het met mij 18 Dagelijks: 14 15, 19.15 en 21.30 uur Zondag 14.15, 16.30. 19.15 en 21.30 uur Euro 033-33655 Euro Just a gigolo a.l. Dagelijks 13.45, 18 45 en 21.15 uur Zaterdag: 16.15, 18 45 en 21.15 uur Zondag: 13.45, 16.15, 18 45 en 21.15 uur. Woensdag: 18.45 en 21.15 uur. De Franse komiek Pierre Richard in zijn nieuwste film „Haastige spoed is zelden goed" (La carapate), die op woensdag 27 juni a.s. in het Grand Theater haar première Nederland beleeft vóór de werkelijke première in de grote steden. Die avond - in het teken en ten bate van Unicef en het Jaar van het Kind - zal hoofdrolspeler Pierre Richard zelf aanwezig zijn, evenals zijn Nederlande evenbeeld Herman van Veen. Na afloop zullen beide komedian ten samen nog iets doen, terwijl vijf gouden platen van Herman van Veen op z'n Amerikaans zullen worden verkocht. De avond wordt georganiseerd door de Junior Kamer Eemland, de opbrengst komt geheel ten goede aan Unicef. Kaarten voor deze bijzondere avond kosten 25,- per stuk, niet duur als men bedenkt, dat daarbij koffie vooraf en een paar glazen champagne na afloop plus een optreden van Pierre Richard en Herman van Veen bij de prijs is inbegrepen. Wel een gala-avond ook, maar gezellige kleding is voldoende. Duo 2 Junglevechters in Birma 12 Dagelijks 14.00, 19.00 en 21.15 uur. Zondag 14.00, 16.15, 19.00 en 21 15 uur NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1 Partnerruil 18 Vrijdag- en zaterdagavond 24.00 uur. Duo 2 Midnight Express 16 Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 uur

Leusder Krant | 1979 | | pagina 19