Antwoord G.S. op vragen statenleden 'Amersfoorts kamerkoor komt zingen in de Dorpskerk DINSDAG 26 JUNI A.S. „Ik vind het zalig om met kinderen te werken" deUKfl/ü zijn werk leusder krant VRIJE SECTOR GRONDVERKOPEN LANGENBEEK LOES HARTOGSVELD: 1,r DONDERDAG 21 JUN11979 plaatselijk nieuws J LEUSDEN - Het heeft wat lang ge- 1 duurd, maar nu zijn ze er toch: de antwoorden van Gedeputeerde Sta ten van Utrecht op de vragen, die de 1 statenleden mevrouw W. Sprij- Meijering en de heren J. Rooden- burg, drs. H. Potman en drs. C. P. Verdamme op 12 januari 1979 in dienden haar aanleiding van de grondverkopen in de vrije sector in het bestemmingsplan Langenbeek. Aangezien deze kwestie de ge moederen in Leusden nogal in be weging heeft gebracht, publiceren we hierbij de volledige antwoorden op de gestelde vragen. Overigens is de grond door de raad inmiddels verkocht, waarbij de voorwaarden werden aangepast, zoals G. S. dwin gend voorschreven overigens zon der duidelijke argumentatie. Dat hierover het laatste woord nog niet in gesproken is duidelijk. VRAGEN: 1 Is het juist, dat bij. raadsbesluit d.d. 21 december 1978 de ge meente Leusden heeft besloten ka vels in de vrije sector met ..gunstige tot zeer gunstige ligging" te gaan verkopen tegen een gemiddelde prijs van 144.88 per m2? 2. Is het juist, dat ook de gemeente Leusden in het bezit zou moeten zijn van een rondschrijven van uw col lege, waarin u het advies heeft neergelegd om bij verkoop van ka vels grond als verkoopprijs de marktwaarde te hanteren? 3. Is het juist, dat er een ambtelijk ad vies van Eemland bestaat, dat aan dringt op vaststelling van de ver koopprijs van kavels grond in de vrije sector tegen een pnjs die over eenkomt met de gemiddelde ver koopprijzen in de omliggende Eem- landgemeenten7 4. Acht uw college het besluit van de gemeenteraad van Leusden correct gezien in het licht van het in artikel 228a van de Gemeentewet gegeven toetsingscriterium ..gronden, ont leend aan het financieel belang der gemeente" en gezien de in een Ko ninklijk Besluit vastgelegde mening van de Raad van State te weten ..het ligt niet op de weg van de gemeente om (daarnaast alsnog een bijdrage te verlenen door) de grond tegen dusdanig lage prijs beschikbaar te stellen dat in feite van waardever meerdering daarvan in de loop der jaren afstand wordt gedaan. (Haak jes aangebracht door de vragen stellers)? 5 Indien het gestelde onder 1 t/m 3 hiervoor correct is, welke van de uit gangspunten verwoord onder 2 en 3 prevaleert - mede gezien de achter liggende motivering - in de onder havige situatie naar de mening van uw college en welke zijn de con sequenties ten aanzien van ge noemd raadsbesluit mede in aan merking genomen met gestelde on der 4? Toelichting: Op 21 december 1978 is in de ge meenteraad van Leusden een voorstel van het college van burgemeester en wethouders aan de orde geweest in zake de verkoop van 41 vrije sector ka vels in het deelplan Langenbeek. Wij vragen ons af of het terzake genomen raadsbesluit in overeenstemming is met het financieel belang van deze ge meente en met de mening van uw col lege inzake de vaststellinq van de verkoopprijs van gronden ANTWOORDEN 1De gemiddelde prijs van de hier bedoelde kavels is inderdaad 144.88 per m2. Een aantal kavels is in verband met de gunstige tot zeer gunstige lig ging belast met een prijzentoeslag; de duurste kavels komen op 163,- per m2 (prijzen exclusief BTW) 2. Onze zienswijze terzake is niet vastgelegd in een rondschrijven, doch wordt in daartoe aanleiding ge vende gevallen aan het betrokken ge meentebestuur medegedeeld. 3 Wij vermoeden dat bedoeld zal zijn het derde deelrapport d.d. februari 1978 van de ambtelijke werkgroep coördinatie grondbeleid van het sa menwerkingsorgaan Eemland In dit rapport wordt naar onze aanvankelijke mening niet met zoveel woorden aan gedrongen OD vastsfpllinn van de ver koopprijs van kavels grond in de vriie sector tegen een prijs die overeen komt met de gemiddelde verkoopprij zen in dé omliggende Eemland- gemeenten. De werkgroep is van oor deel dat vergelijking van de grondprij zen misschien zin zou hebben indien het pakket van beperkende bepalingen van gelijke inhoud is. maar dat er zelfs dan diverse factoren overblijven die on derlinge vergelijking praktisch onmoge lijk maken. Jn elke gemeente - ook binnen de re gio - (aldus de werkgroep) liggen de tot beperkingen noodzakende omstan digeheden weer anders en deze om standigheden bepalen juist de zwaarte van hetpakket". Een en ander neemt overigens niet weg. dat het ter voorko ming van ..concurrentie' aanbeveling verdient naar zo groot mogelijke uni formiteit te streven." Voor zover wij kunnen nagaan is dit ambtelijk rapport niet door het samenwerkingsorgaan Eemland als een beleidsstuk aan de gemeentebesturen aangeboden 4. en 5 De opbrengst van bedoelde 41 kavels in het plan Langenbeek ligt 1.300 000 - hoger dan de kostprijs Niettemin kan de vraag worden gesteld of de verkoopprijzen wel in voldoende mate de reéle waarde weerspiegelen Wij menen dat de reële waarde van ka vels grond niet exact kan worden be paald. Niet alleen zullen de prijzen in omliggende gemeenten hierop invloed hebben, maar zullen vooral de ver koopvoorwaarden een grote rol spelen. Hoe zwaarder de beperkende verkoop voorwaarden des te lager de verkeers- waarde. Hoewel de pnjzen in het plan Lan genbeek ruim 20% hoger lagen dan die welke ongeveer een jaar daaraan voor afgaande in het plan Ak- kershoeve/Noordwijck werden ge vraagd (en hieraan ongetwijfeld ver wachtingen werden ontleend door de kopers) meenden wij - gelet op alge mene ontwikkelingen in de grondprijzen - dat het verkoopbesluit toch niet aan vaardbaar was tenzij bepaalde ver koopvoorwaarden zouden worden ver zwaard. Wij hadden hierbij een verlen ging van de termijn, binnen welke niet zou mogen worden doorverkocht, van 2 naar 10 jaar op het oog Aangezien de raad van Leusden het verkoopbesluit in die zin heeft aangevuld hebben wij gemeend tot goedkeuring daarvan te kunnen overgaan gelet op alle factoren in dit geval een rol hebben gespeeld", al dus G. S. ier! ité. igvi Poft' IS 'el Ho' Feil jen;, 12. voi ers LEUSDEN - Dinsdag 26 juni komt Amersfoorts Kamerkoor, dat on- c ier leiding van Jos Leussink staat, in Ie de Dorpskerk in Leusden-zuid ajlngen. Het konsert begint om 20.00 lur. Er wordt geen entree geheven. Ille Leusdense koorzangliefheb- >ers kunnen gratis komen luisteren, lij de uitgang zal een kollektebus lan, waarin men een vrijwillige bij- age kan doen. De opbrengst van iet konsert is geheel bestemd voor iet Renovatiefonds van de Dorps- :erk. Het Amersfoorts Kamerkoor is opge- in 1972. en telt 21 leden. Het koor it zich uitsluitend toe op de a capella :ang. Het koor staat onder leiding van musicoloog Jos Leussink, die stu- icht ii lf>; egl deerde aan de Rijksuniversitiet te Utrecht. JOS LEUSSINK Jos Leussink koestert een speciale voorkeur voor koorzang, en is een ken ner van de hedendaagse koortechnie ken. alsmede van elektronische en computermuziek In enkele jaren tijds vormde en schaafde Jos Leussink aan het Amersfoorts Kamerkoor, en wist het te maken tot wat het nu is: het beste koor van Amersfoort en omstreken. Het is een gaaf en subtiel zingend koor, dat over een prachtige ekspressie beschikt Het koor bestaat uit 7 sopranen. 6 alten. 4 tenoren en 3 bassen plus een countertenor, die de alten aanvult of de tenoren versterkt. Geen van de koorle den is professional, zodat alles afhangt van de discipline en de inzet die zij kun nen opbrengen voor de zangkunst, en de wegen waarop ze door hun dirigent worden geleid. PROGRAMMA Het programma, dat het Amersfoorts Kamerkoor in de Dorpskerk brengt, ziet er als volgt uit. I. P. Sandrin (1540). ..Doulce Me- moire" 2. Orlando di Lasso (1568): ..Missa ad imitationem meduli Doulce Memoire". Deze twee eerste werken vormen een eenheid. Orlando di Lasso ging bij het komponeren van zijn mis uit van de melodie van het wereldlijk lied ..Doulce memoire" van Sandrin Dit is des te meer opmerkelijk, daar door een Con cilie uit die tijd was bepaald, dat aan missen geen wereldlijke liederen ten grondslag mochten liggen. Het koor zingt eerst het amoureuze chanson, getoonzet door Pierre Sand rin. en daarna de misverwerking ervan door Orlando di Lasso. ORGELINTERMEZZO 3. Muzikaal intermezzo door Jos Leussink op het kerkorgel. 4. Maurice Duruflé: ..Quatre Motets sur des thèmes Grégoriens". Vier motetten dus op Gregoriaanse thema's. Volgens Koorlid Van Andel erg fijn (hoewel moeilijk) om te zingen. Drie van de motetten worden vierstemmig a capella gezongen. Het motet ..Tota pulchra es je bent voortreffelijk en schoon, Maria) is geschreven voor drie vrouwen stemmen. DRIE NEDERLANDSE COMPONISTEN 5. Ludwig Felix Brandts Buys: ,,Die winter is verganghen" 6. Alphons Diepenbrock (1916) ,,Wan- drers Nachtlied". 7. Badings ..Mes roses Java". Liederen van drie Nederlandse kom- ponisten. Ludwig Felix Brandts Buys (1847- 1917) is één van de oudste vertegen woordigers van het muzikale geslacht. Brandts Buys, waaruit verscheidene di rigenten zijn voortgekomen. „Die Win ter is verganghen" zult u horen in een heel aparte zetting. Alphons Diepenbrock (1862-1921) heeft een 15 tal a capella werken ge schreven, waarvan ..Wandrers Nacht lied", op een tekst van Goethe één der hoogtepunten is Van Henk Badings wordt een héél doorzichtig werkje gezongen. ..Mes ro ses Java", voor sopraan, alt en tenor ORGELINTERMEZZO 8. Muzikaal intermezzo door Jos Leussink op het kerkorgel. 9. Wim Franken (Amersfoorts kom- ponist, geboren 1922). „Trois Chan sons" 10. Rudolf Escher (1957): Sonnet „Chiel. air et vents" (=mel. lucht en winden). CHANSONS VAN WIM FRANKEN De drie chansons van Wim Franken zijn getiteld ..Pour toi mon amour" Voor jou. lieveling). ..Refrains en- fantins" kinderliedjes) en ..Chanson des Sardinières" lied van de sar- dinebereidsters)Het zijn gedichten van Jacques Prévert, die door Wim Franken zijn getoonzet in ,,Cinq poèmes de Jac ques Prévert" vijf gedichten van J. P.) ter gelegenheid van het jubileum van een Nederlands koor. De liederen zijn zéér moeilijk te zin gen. omdat er nauwelijks iets van tonaal verband merkbaar is Tenslotte het sonnet „Chiel, air et vents" van Rudolf Escher (geboren 1912), getoonzet op een sonnet van Ronsard. Het is een stuk. dat de op bouw van een fuga heeft. Door de fuga ingezet. De vrouwenstemmen volgen al heel gauw. Sommige delen worden vijfstemmig gezongen Er is ook een zesstemmig deel. waarin sopranen en tenoren wor den gedirigeerd. Een veelbelovend konsert, dat op dinsdagavond 26 juni verdient een volle Dorpskerk te kunnen trekken. A. M. LEUSDEN - In de 2e fase, Geulwijk nummer 35, woont Loes Hartogsveld. Op zolder houdt zij een peuterspeelzaaltje. Loes Is zo'n zes jaar geleden hiermee ge start in de Wetering. Acht kinde ren kunnen 's ochtends van 9 tot 12 bij haar terecht. Sinds kort woont zij in haar nieuwe huis en als eerste hebben zij en haar man de zolder in leuke kleuren ge schilderd, zodat de peuterspeel zaal gewoon door kon gaan. Hoe ben je er eigenlijk toegeko men om een eigen peuterspeelzaal tje te gaan runnen? Loes: „Ik zag er vreselijk tegenop om niets om han den te hebben wanneer mijn jongste (zij heeft twee zoontjes van zes en negen jaar) naar school zou gaan. Ik heb het gewoon geprobeerd en het is meteen goed gaan draaien. Ik startte met twee ochtenden. Snel daarna waren het er al drie en ook weer binnen zeer korte tijd waren het vier ochtenden' Maar er zijn toch al diverse peuterspeelzalen in Leusden? ..Wat ik doe zie ik niet als con currentie ten opzichte van de peuterspeelzalen in Leusden. De kinderen die hier komen kunnen al met zo'n 1 1/2 jaar terecht, mits zij kunnen lopen, aan die opvang is een duidelijke behoefte, (op peuter speelzalen in Leusden is dat 2 tot 2 jaar) Omdat de peuters vier ochtenden komen, dit in tegenstelling tot de peuterspeelzalen in Leusden. daar komen de kinderen twee ochtenden, houdt dit tevens in dat er niet meer dan acht kinderen in totaal kunnen komen Wanneer je dan nagaat dat er peuterspeelzalen draaien met grote wachtlijsten kan ik dit niet als concurrentie zien. Daar komt nog bij dat de kinderen vaak met 1V2 komen en pas met vier jaar vertrekken zo dat er van doorstroming ook geen sprake kan zijn". Heb je niet het idee, dat wat je doet meer als crèche dan als peuterspeelzaal gezien wordt? ..Nee hoor, ik vind dat een crèche meer voor werkende moeders is in gesteld en je kunt moeilijk vier och tenden in de week van 9 tot 12 wer ken. Zelf vind ik het het leukst om met de kinderen bezig te zijn. Daar om heb ik ook geen babies, dan komt namelijk de verzorging op de eerste plaats Bovendien zijn hier veel kinderen op de peuterspeelzaal waarvoor of de groepen binnen de peuterspeelzalen in Leusden te groot waren (20 kinderen maximaal), of kinderen waarvan de moeder studeert" Wat doe je nu op zo'n ochtend7 ,,Als de kinderen binnen komen, praat ik even met de moeders. On dertussen kunnen de kinderen vrij spelen. Wanneer de moeders weg zijn spelen de kinderen door tot tien uur Dan drinken we wat en eten fruit Dit nemen de kinderen zelf mee. In eerste instantie zorgde ik hiervoor, maar het ene kind houdt niet van melk het andere niet van roosvicee. Deze oplossing is veel beter Hierna gaan de kinderen wat knut selen of plakken, verven of tekenen. Dat plakken doen we vaak met ma caroni of rijst en verder waardeloos materiaal zoals kurken, doosjes en zovoort. Tussendoor verschoon ik de kinderen die nog een luier dra gen, dat is voor de groteren vechten om de poederbus. want zij willen al lemaal meehelpen". Hoeveel moeten de ouders beta len voor zo'n ochtend7 ..Ik reken vijf gulden, dat is beslist niet veel. ik hou er dan ook biina niets aan over. maar dat is mijn be doeling ook niet. Ik vind het gewoon heerlijk om met kinderen bezig te zijn, verschillende mensen vinden dat vreselijk, maar ik vind het erg fijn. Voor het geld zorg ik, dat er mate riaal en speelgoed in ruime mate aanwezig is. De kinderen zelf hebben het ook erg naar hun zin Soms vraagt er eentje of hij mag blijven eten, dat is gewoon erg leuk en dat mag dan ook. Ik moet wel lachen wanneer ik boodschappen aan het doen ben en zo'n peutertje herkent mij. Dan zie je ze gewoon denken. ..jij hoort hier niet, jij hoort op zolder" Heb je hier ook een opleiding voor gedaan7 ,,Nee, in eerste instantie heb ik me opgegeven als vrijwilligster bij een bestaande peuterspeelzaal, maar daar heb ik niets meer van ge hoord Ik denk er wel eens over om die cursus voor peuterspeelzaal leidster te gaan volgen, maar vanuit diverse bronnen heb ik gehoord, dat* dat niet veel inhoudt. Met liefde en geduld kom je ook een heel eind" Tot slot gaan we naar de zolder. Aan het eind van de trap is uiteraard en stevig hekje geplaatst. Alles ziet er even gezellig uit, de tafeltjes stoeltjes, muren en ramen zijn alle maal in gele en blauwe tinten ge verfd Speelgoed is er in ruime mate aanwezig. Loes vertelt mij, dat er op de voorzolder nog een hut gebouwd wordt, maar ze woont hier net een paar weken en het kon natuurlijk niet allemaal tegelijk. Aan de muur han gen een heleboel foto's van de kin deren, die bij haar op de speelzaal zitten, er hangen geboortekaartjes, kortom een knus hoekje voor de kin- derties Wat die kindertjes betreft, altijd heeft zij haar maximum van acht. Vaak tegen de winter moet zij zelfs met een wachtlijst gaan werken. Tea Middelkoop-Van Maanen

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5