Ambulancevervoer wordt vanaf 1 jui gecoördineerd vanuit centrale post •n misspeacli Extra geld voor onderzoek sociaal werkvoorzieningsschap? Roda-leden lieten het afweten TWIJFELS BIJ DE COMMISSIE FINANCIËN DONDERDAG 21 JUN11979 liten- p nor- lit- o van zijn, waar haar aanwezigheid op een gegeven ogenblik het dringendst is ver eist. De C.P.A.-Amersfoort is gevestigd in de vroegere meldkamer van de G.G. en G.D.-Amersfoort en is dag en nacht bereikbaar. De bezetting bestaat uit medewerkers die perfect de weg weten in de regio en zich op de hoogte houden van opstoppingen, wegomleidingen en andere knelpunten, zodat zij een zo vlot mogelijke afwerking van elke aanvraag kunnen garanderen De C.P.A. staat onder beheer van de 14 gemeenten die de regio vormen en heeft 13 ambulan ces onder haar hoede, ledereen die in een van deze gemeenten verblijft en een ambulance nodig heeft, dient die aan te vragen bij de C.P.A.-Amersfoort. Dit geldt eveneens voor instellingen zoals ziekenhuizen, verpleeghuizen, bejaardenhuizen en óók voor brand weer en politie. Dus élke aanvraag om een ambulance dienst altijd via de C.P.A. te lopen. Haar telefoonnummer is 033-12345. In vier netnummergebie- den kan met de C.P.A.-Amersfoort ook bereiken onder een ander telefoon nummer, zonder eerst 033 te hoeven draaien. In het net- nummergebied: 02154 (Baarn) 03494 (Nljkerk) 02155 (Soest) 08385 (Veenendaal) HULP BIEDEN Natuurlijk is elke ambulance verplicht om zonder opdracht van de centrale post hulp te bieden als zij ergens in de regio toevallig in de buurt van een on geluk komt. De bemanning moet dan wel per mobilofoon aan de meldkamer berichten dat zij hulp gaat verlenen. Als een patiënt uit een ziekenhuis in de re gio wordt ontslagen en de wens te ken nen geeft met een ambulance uit de eigen woonplaats buiten de regio te worden vervoerd, kan hieraan in prin cipe geen gevolg worden gegeven. Maar als het ziekenhuis bij het aanvra gen bij de C.P A, de wens van de pa tiënt vermeldt, zal men toch proberen er rekening mee te houden. Volgens een concept beschikking (wordt pas definitief als die in de Staats courant is gepubliceerd) mag een am bulance van het Rode Kruis, aanwezig bij een sportwedstrijd, geblesseerden of slachtoffers van een plotseling optre dende ziekte vervoeren, mits die am bulance een vergunning heeft van de provincie en de rit meldt aan de C.P.A., waarvan de instructies door het am bulancepersoneel moeten worden op gevolgd. Als een ambulancevervoerder in de regio van iemand, zonder op dracht van de C.P.A. en zonder het aan de C.P.A. te melden, een rit uitvoert, zal de verzekering deze niet vergoeden, omdat alleen nota's die voorzien zijn van het stempel van de C.P.A.-Amers foort, voor vergoeding door een verze keraar in aanmerking komen. Er zal controle worden gehouden om na te gaan of met een vergunning wordt ge reden en of de rit op het ogenblik van de controle in opdracht van de C.P.A. plaatsvindt. Voor de bemanning van de Centrale Post moeten enkele nieuwe medewer kers worden aangetrokken. Het Cen traal Orgaan Ziektevervoer (COZ) heeft reeds toestemming gegeven voor deze personeelsuitbreiding, die een van de oorzaken is dat het ambulancevervoer duurder gaat worden. Overigens zal degeen die gebruik moet maken van kan men draalen: 20782 7117 14049 18396 Hoofdverpleger Hilberts en dokter Zwanenburg geven een toelichting tijdens de persconferentie. De man met de baard is de Amersfoortse wethouder Van der Weij, die in het bestuur van de gemeenschappelijke regeling zit. AMERSFOORT - Vanaf 1 juli aanstaande zal het ambulancevervoer In deze regio vanuit één centrale post In Amersfoort worden geregeld. Dat betekent dat In veertien gemeenten één nummer gedraaid moet worden, wannneer een ambulance nodig is. Dat nummer is: 033-12345 en het geldt onder meer voor de gemeenten Amersfoort, Bunschoten, Hoevelaken, Leusden, Maarn, Nljkerk, Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg. Mede door het instellen van deze centrale post, die zeven dagen per week 24 uur per dag bezet Is, Is het mogelijk dat in alle betrokken gemeentes ten alle tijde vijftien minuten nadat de am bulance is aangevraagd deze ter plekke aanwezig is. De Centrale Post Ambulancevervoer (C.P.A.) is een gemeenschappelijke regeling van veertien gemeenten. Naast de bovengenoemde zijn dat Ameron- gen, Baarn, Leersum, Soest en Veenendaal. De regeling is een uitvloeisel van de Wet Ambulancevervoer (1971die de provincies opdroeg op 1 juli 1979 via centrale posten in een aantal regio's het ambulancevervoer geregeld te heb ben. In veel regio's is men nog niet zo ver, in Amersfoort Is men er echter in geslaagd de zaken op tijd geregeld te hebben. De Centrale Post Amersfoort gaat het ambulancevervoer regelen voor een gebied met 298.000 inwoners. De Centrale Posten Ambulancever voer (C.P.A.) zijn meldkamers, die in voortdurend (mobilofonisch) contact staan met alle goedgekeurde ambulan ces in de regio. Vanuit de meldkamer worden alle ritten geregeld en onderling op elkaar afgestemd, zodat het voort aan uitgesloten is dat een patiënt of slachtoffer moet wachten doordat in de eigen gemeente geen ambulance be schikbaar is, terwijl er in een naburige een werkloos staat. Een goedgekeurde ambulance heeft een vergunning van de provincie, wat o.a. betekent dat de wagen zelf de inrichting ervan de bemanning aan de eisen van de wet voldoen SNELHEID VERGROOT Het is duidelijk dat door een centrale regeling de doelmatigheid en snelheid worden vergroot. Dit is vooral óók be langrijk. omdat de moderne ambulance al lang niet meer alleen maar een ver voermiddel is, maar steeds meer ver andert in een rijdende eerste-hulp- kamer bij ziekten en ongevallen Dit feit maakte het steeds wenselijker om op timale voorwaarden te scheppen, waaronder elke beschikbare ambulan ce zo snel mogelijk op de plaats kan Eén van de nieuwste ambulances van de Amersfoortse GGD. Deskundig personeel beantwoordt de telefoon in de Centrale Post. een ambulance daar niets van merken, omdat het ambulancevervoer, dat kos tendekkend moet zijn, betaald wordt door de Ziektekostenverzekeraars. Dr. P. Zwanenburg, directeur van de GGD in Amersfoort, verwacht dat door de betere coördinatie in de toekomst min der ambulances nodig zullen zijn dan nu gebruikt worden en het ambulan cevervoer in zijn geheel dus goedkoper kan worden. LEKEN MOGEN BELLEN Op een persconferentie vorige week vertelde dezelfde heer Zwanenburg dat de Amersfoortse GGD geen slechte er varingen heeft met verzoeken om am bulancevervoer door leken. In sommige gemeenten bestaan er afspraken of gewoontes die behelzen dat alleen huisartsen of de plaatselijke politie een ambulance kunnen vragen om te ko men. De Centrale Post kan iedereen bellen en het gekwalificeerde personeel dat de post bemant is zeer goed in staat om een telefoontje op zijn waarde te beoordelen Dr. Zwanenburg: ..In Amersfoort is dat al enige jaren mogelijk en voor we er aan begonnen, vroegen we ons af of er niet veel loze meldingen binnen zouden komen en we dus vaak voor niets uit zouden rukken Ik kan u zeggen: het is ons voor 110% meege vallen. Van alle meldingen door leken bleek het in 95% van de gevallen inder daad nodig dat er een ambulance kwam. En die luttele gevallen waarin we dan voor niets komen, die nemen we graag voor lief Beter een paar keer voor niks, dan dat we een keer niet ko.- men, terwijl het wel nodig bleek," aldus de heer Zwanenburg, die geen aanlei ding zag om te verwachten dat dat nu anders zou worden. STEREOBANDEN Gegevens over onder meer het al of niet noodzakelijk uitrijden van een am bulance haalt de Amersfoortse GGD uit een kast met stereobanden, waarin alle gesprekken van de centrale post wor den opgenomen Het ene spoor van de stereoband registreert de gesprekken, terwijl het andere spoor de tijd waarop een en ander geschiedt vastlegt De banden worden een maand bewaard en kunnen zo nodig afgeluisterd worden. Dat gebeurt onder meer, wanneer de GGD het verwijt krijgt dat het te lang geduurd zou hebben voor een am bulance ter plaatse was Aan de hand van de banden kan men dan nauwkeu rig vaststellen hoe laat een verzoek binnenkwam, hoe laat de ambulance ter plaatse arriveerde (de chauffeur meldt zich dan onmiddellijk aan de cen trale), en het moment waarop de ge wonde aan het ziekenhuis werd afgele verd. Mocht iemand klachten of sug gesties hebben ten aanzien van het ambulancevervoer, dan kan hij zich al tijd tot de Amersfoortse GGD wenden. Hoofdverpleger W H. Hilberts: ..Men sen moeten dan wel zo spoedig moge lijk bellen en in ieder geval binnen een maand. Bovendien moeten ze dan niet het alarmnummer bellen - die lijnen moeten worden vnjgehouden - maar ons andere nummer. 033-18841". AMERSFOORT De gemeente Amersfoort onder neemt momenteel een aantal aktivitei- ten om de Centrale Post en het alarm nummer 12345 onder de aandacht van het publiek te brengen. Er worden stic kers verspreid met daarop het nieuwe nummer. Deze stickers zijn ook be schikbaar voor de voorlichtingsafdelin gen van de overige betrokken ge meenten. die ze op hun beurt kunnen verspreiden. Daarnaast informeert de gemeente Amersfoort al haar sportver enigingen. artsen, bejaardentehuizen, ziekenhuizen, verpleeghuizen, be drijfsgeneeskundige diensten, kruisverenigingen, het Rode Kruis, ziekenfondskantoor, busondernemin gen en de Nederlandse Spoorwegen. LEUSDEN - Het gaat niet goed met het Regionaal Sociaal Werkvoor zieningsschap Amersfoort en om geving. Interne spanningen werken daar aan mee en hoewel ongeveer zeven maanden geleden een nieuw direktie-team in werking trad, blijkt de onderlinge kommunikatie nog niet optimaal te zijn, zoals ook duidelijk blijkt uit de brief, die het schap aan de gemeenteraden richt te, die in regio-verband hun aandeel hebben in de financiën. Om uit de moeilijkheden te komen, heeft het dagelijks bestuur in principe beslo ten tot het instellen van een onaf hankelijk onderzoek, te verrichten door de Stichting Gemeenschappe lijk Instituut voor Toegepaste Psy chologie te Nijmegen. De kosten van dit onderzoek bedragen 92.000,- Voor de gemeente Leusden betekent dit een bijdrage van 2.760,- 3% van het totaal). Van de commissiele den In de vergadering van de com missie Financiën spraken de heren Bloemhof (P.L.) en Bergsma (VVD) hun twijfels uit over een dergelijk onderzoek. De heer Bloemhof (PL): ,,Het is al enige tijd bekend, dat het daar rommelt. Als dan zeven maanden nadat een nieuw direktieteam is begonnen alsnog een onderzoek nodig is voor een be drag van 29.000,- dan vragen wij ons LEUSDEN/CENTRUM - Slechts 34 stemgerechtigde leden van Roda'46 waren maandagavond aanwezig op de als Algemene vergadering aangekon digde vergadering van de Leusdense voetbalvereniging. Dat waren er 16 te weinig om tot een besluitvorming te kunnen komen en dat laatste was nodig omdat de verqaderinq haar qoedkeu- af, of die direktie wel zo goed heeft ge- funktioneerd, zoals in de brief van het dagelijks bestuur van het schap wordt gesteld. Daarom heb ik mijn bedenkin gen ten aanzien van dit voorstel." De heer Bergsma (VVD) had even- ring moest hechten aan de aan het nieuwe verenigingsrecht aangepaste statuten. Het is eigenlijk treurig, dat maar zo weinig leden interesse tonen op belangrijke momenten van hun ver eniging. Ondertussen werd het voor de goedwillenden een verloren avond. Er werd wel beweerd, dat de praat avond veel beter wat eerder in het jaar had kunnen worden gehouden - in juni loopt men daar niet zo warm voor - maar niet vergeten mag worden, dat ook het bestuur dat bovendien incom- Dleet en daardoor overbezet is. uit vrij willigers bestaat Om alsnog te kunnen voldoen aan de wettelijke eisen wordt een nieuwe vergadering uitgeschreven voor maandag 2 juli (aanvang 20.15 uur) en hoewel dan geen bepaald stemmenaantal vereist is, hoopt het be- eens zijn twijfels ,Het is zo langzamer hand de gewoonte om bij het niet funk- tioneren van het management er maar een onderzoek tegen aan te gooien in de verwachting dat dót de oplossing is voor alle probfemen Dat is natuurlijk niet zo. Maar daardoor loopt men wél de kans, dat aan de werkelijke oorzaken van de problemen voorbij wordt ge gaan. Daarom hebben wij onze twijfels of dit onderzoek wel de werkelijke op- llossingen voor de gerezen problemen te bieden heeft." De heer Pekelharing (CDA) ver baasde zich over de openhartigheid van het dagelijks bestuur, terwijl fraktiegenoot Wisman het nuttig vond om in een brief de bezorgdheid van Leusden over te brengen. stuur, dat toch zoveel mogelijk leden voor hun belangen zullen opkomen. Ds korte agenda omvat: 1opening door de voorzitter, 2 ingekomen stukken, 3. mededelingen, 4 goedkeuring van de nieuwe statuten i.v.m het nieuwe verenigingsrecht, dat op 26 juni 1979 van kracht wordt. 5. rondvraag. 6 sluiting door de voorzitter. PAT AJOEM -JB OBt> CflZCP AJ.<VM= ^ed.£> cfooiEA).

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7