krijgt plaats aan de Groene Zoom Heel behoorlijk peil bij uitvoering muziekschool „Als een kind vooruitgang boekt, geeft mij dat veel voldoening" plosieven gevonden an de Smoussesteeg Uitslag klaveijassen mCn/ zijn werk Willemien Reichert, logopediste DONDERDAG 28 JUN11979 plaatselijk nieuws V j 1.02.W LEUSDEN/CENTRUM - De in »usden te realiseren tennishal - de lak speelt langzamerhand reeds en jaar of vijf - lijkt binnenkort wer- elijk te zullen worden. In twee zittinr en werden de nieuwste ontwikke- ngen verleden week met de belang- lellenden besproken. Wethouder J. fagenaar (Ruimtelijke Ordening) ntving woensdagavond in het ge- ieentelijk informatiecentrum een estal tuinders er was een grotere pkomst verwacht) uit het Leusden- e „kassengebied" rond de Ursuli- eweg. Daar - westelijk van de roene Zoom, tegenover de Bank- irocentrale - is de nieuwste ves- gingsplaats van het tenniscomplex edacht. De omwonenden werden olledig geïnformeerd over de plan- en. Hoewel zij oorspronkelijk niet epaald enthousiast waren, bleken e partijen later op de avond al veel lichter tot elkaar te zijn gekomen. )m de tennishal zo spoedig mogelijk e kunnen realiseren (ingebruikne ming per begin 1981 werd genoemd) noet de art. 19 procedure worden gevolgd. Met de mogelijkheid tot het ndienen van bezwaarschriften enz. Wethouder Wagenaar deed een be- oep op de omwonenden om de ilannen niet nodeloos tegen te hou- (en. Behalve plattegrondschetsen van de situatie ter plaatse, waren ook enige te keningen te zien van ,,hoe een en ander kan worden" (zeker is nog niets) Er werden ook geen afmetingen ge noemd. maar een hal met 6 tennis-, 4 squash- en 4 racketbanen wijst wel op een flink bouwwerk Voorts zijn er 4 buitenbanen en 100 autoparkeerplaat sen gepland Het complex krijgt een uitweg naar de Groene Zoom ter hoogte van de Larixlaan. VASTE GEBRUIKERS Donderdagavond werden de plannen voorgelegd aan de toekomstige vaste gebruikers (de verenigingen) uit Leus den Wethouder van Sportzaken G. van Woudenberg was gastheer en collega J Wagenaar trad op als ..gastspreker". Delta Lloyd (de realisator), Sportac (ex ploitant). de Sportstichting, het Squashgenootschap Leusden en de LTV Lockhorst waren de overige aan wezigen buiten enkele gemeente ambtenaren. Voorzitter Van Wouden berg deelde nogmaals mede. dat het nimmer in de bedoeling heeft gelegen om de tennishal (en de sporthal in het hoofdcentrum) te laten bouwen en ex ploiteren door de gemeente. Liefheb bers voor het realiseren van alleen de tennishal waren er legio, maar slechts Delta Lloyd wilde zich bezighouden met beide complexen. Dat standpunt en de reeds met die projectontwikkelaar op gedane prettige ervaringen gaven de doorslag. Wethouder Wagenaar wilde nog even kwijt, dat hij de afwezigheid van de LTV Leusden en de LTV de Eemelaar zeer betreurde, orspronkelijk zouden alle drie Leusdense tennisclub zich afzijdig houden, maar een.missie" van sportstichtingsvoorzitter B W. Peddemors tot diep in de nacht van woensdag op donderdag, heeft nog heel veel gered Lockhorst was ter plekke met een driemansploeg en voorzitter M. de Boer heeft nog getracht zijn collega's mee te krijgen. Daartoe bleek de tijd echter te kort, maar hij kon wel zeggen, dat de clubs zich democra tisch en loyaal zullen opstellen. De heer S. Lakeman, hoofd van de gemeentelij ke afdeling Welzijn, deelde nog mede dat niets van de indelingsplannen defi nitief vaststaat. Er zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden met de verlangens van de plaatselijke vereni gingen, die als vaste gebruikers de grootste inbreng van de ..klandizie" zullen uitmaken. Er zullen 6 tennisba nen in de hal een plaats krijgen plus 4 squash- en 4 racketbalbanen. REGIONAAL Dat bracht de heer Rietkerk (van ex ploitant Sportac, de ..droge" tak van de N V. Sportfondsen) tot de mededeling, dat bij een dergelijke indeling gewoon lijk gedacht wordt aan een stad van 120 tot 140.000 inwoners. De Leusdense tennishal (deze omvang is noodzakelijk voor een rendabele exploitatie) heeft duidelijk een regionale functie. Nadruk kelijk werd daarbij gesteld - later ook bevestigd door wethouder Van Woudenberg - dat de Leusdense be langen het zwaarst zullen wegen; an ders had de hal net zo goed of beter elders kunnen worden gebouwd. De vaste gebruikers kunnen zelfs in het bargedeelte een ..eigen hoek" krijgen (desnoods met hun eigen wekker!), al dus de heer Rietkerk Over de tarieven kon ook nog weinig worden gezegd. In principe geldt, ook voor niet-clubleden, een vaste (h)uurprijs, met een massa-korting voor de grotere gebruikers De beide wet houders waren zeer verheugd over de positieve reacties uit de zaal en hopen spoedig het licht op groen te kunnen zettene. Wanneer alles meeloopt krijgt Leusden spoedig een optimale ten nishal (en een dito sporthal) en daar kunnen wij alleen maar gelukkig mee zijn. Zelfs nu de clubs een deel van hun eigen belangen hebben moeten inle veren aan de gemeenschap. Op zeer korte termijn zullen de plannen door alle partijen verder worden uitgewerkt om zo spoedig mogelijk artikel 19 van de R O in werking te kunnen stellen S&B&k "v::V - LEUSDEN - Vrijdagavond 22 juni waren zo'n 200 toehoorders aanwezig bij de jaarlijkse einduitvoering van de Muziekschool Leusden in de St. Jo- sephkerk aan de Hamersveldseweg. Zij werden verwelkomd door de voor- - zifter van het stichtingsbestuur, mr. P Janssen, die het afgelopen cursusjaar overziende, met vreugde constateer de, dat de muziekschool dankzij een ruimere gemeentelijke subsidie geen leerlingenstop hoefde in te stellen, zo dat de school nu al ca 900 leerlingen telt. Dat is procentueel ver boven het landelijk gemiddelde. Naar de mening van uw recensent is dat echter niet zo verbazingwekkend, als bedacht wordt, LEUSDEN - Uitslag 21-6-79: 1. mevr. Knol 5577 pnt. 2. mevr. Kleerstra 5417 pnt 3. heer Veerbeek 5215 pnt. dat de gemiddelde Leusdenaar waar schijnlijk een veel hoger inkomen ge niet dan de gemiddelde Nederlander. Verder vroeg mr. Janssen terecht ruime aandacht voor de nog steeds mi serabele huisvesting van de muziek school. Het gaat niet aan, dat een school met binnenkort 1000 leerlingen nog steeds niet over een eigen gebouw beschikt, en daar ook geen uitzicht op heeft. Deze kwestie zou best een stuk hoger op de gemeentelijke prioriteiten lijst mogen staan. Na dit welkomstwoord werd een ge varieerd programma van 11 nummers geboden, waarin zowel de 18e als de 20e eeuw goed waren vertegenwoor 4. heer Kleefstra 5198 pnt. 5. mevr. Bolt 5130 pnt. Algemeen klassement 1. heer Kleefstra 15227 pnt. 2. mevr Kleefstra 14789 pnt. 3 mevr. Knol 14416 pnt. 4. heer Knol 14117 pnt 5. heer V. d. Heiden 14093 pnt. 6. heer V. d. Berg 13880 pnt. 7 heer Plattel 13875 pnt. Secr. M. C. Knol tel 44289. digd. Helaas (ik heb dat al bij een eer dere gelegenheid geschreven) is er blijkbaar een zekere angst voor de uit voering van 19e eeuwse muziek, die nooit uitsluitend kan voortkomen uit angst voor technische moeilijkheden. Diverse leerlingen lieten horen, dat zij op hun instrument al een heel be hoorlijk peil hadden bereikt. Het is on doenlijk hier alle gespeelde werken te bespreken, maar ik maak graag een uitzondering voor Vera Hems (viool), Frank de Gee (cello) en Rem de Jong (hobo). Hun instrumenten staan als moeilijk bekend, en worden daarom weinig gekozen (in tegenstelling tot b. v. dwarsfluit en piano). Genoemde 3 leerlingen lieten horen, dat dit vooroor deel volkomen ongegrond is. Zij speel den resp. een deel van een vioolcon cert van Nardini (ca. 1750), een prelu de van Bach, en een concert van Bar- birolli op thema's van Corelli (ca. 1700) met een goede techniek en een verras send zuivere toonvorming. Een aparte vermelding verdient neg Frans-Willem Lantmk, die zich als pianist èn als componist liet horen. Met zijn Prelude (voor de ongewone bezet ting dwarsfluit, cello, piano 4-handig) werd dit geslaagde concert besloten. Willem Boelhouwer 1.05^-1 LEUSDEN - Bij de werkzaamheden ter voorbereiding van het plaatsen van noodschoollokalen aan de Smoussesteeg stuitten werknemers van de firma Schoonhoven begin deze week op wat vermoedelijk explosieve voorwerpen zouden zijn. Daarop werd de Explosievenopruimingsdienst gebeld, die dinsdag het terrein en het gebied er omheen onder zocht met metaaldetectors. De foto geeft een beeld van die werkzaamheden. Bij het sluiten van deze krant was er nog niets bekend over hetgeen de opruimploeg heeft gevonden. LEUSDEN - Een logopediste, volgens Kramer's Nederlands woordenboek is dit eenvoudig een spraaklera(a)r(es), maar wat een logopediste eigenlijk alle maal doet vertelt Willemien Reichert mij, die al zo'n jaar of acht als logopedist thuis aan het werk is. Als eerste heb ik haar ge vraagd hoe ze ertoe gekomen is. Willemien- ,,Na mijn gymnasium heb ik meteen de opleiding logope diste gedaan. Ik vond Nederlands namelijk erg leuk en hou ook veel van gedichten, en ik wilde persé niet studeren. Toen had ik al het idee van, wanneer ik ooit trouw en ik krijg kinderen, dan moet ik zelfstandig iets kunnen doen Na mijn opleiding heb ik een jaar in het Radboudzie- kenhuis in Nijmegen gewerkt op de afdeling psychiatrie/neurologie. Voor de patiënten zelf was het meer een verzetje, eindelijk iemand zonder witte jas Voor mij was het vrij pittig, zware gevallen die je achteruit ziet gaan, mensen die blij zijn nog enig kontakt te hebben Na dat jaar trouwde ik en ging naar Afghanistan. Daar heb ik in de twee jaar dat ik er was enkele men sen geholpen Een Duits jongetje bijvoorbeeld, met het woordenboek in mijn hand, verder enkele Neder landse vrouwen die daar waren. Toen wij besloten naar Nederland terug te gaan was ik in verwachting van onze eerste dochter. Toen zij wat groter werd was de vraag wat moet ik nu gaan doen?. Van lieverlee begin je dan weer. met pijn in je buik. de boeken nog eens naslaan en voorbereiden Nu doe ik gemiddeld zo'n acht behan delingen in de week van ieder een half uur en wel op dinsdagmiddag, dinsdagavond en donderdagavond. Dat is meer dan genoeg met een gezin erbij Je bereidt je namelijk voor, houdt de administratie bij, gaat naar avonden van de logopedie, de literatuur moet bijgehouden worden, van nieuwe behandelingen blijf je op de hoogte, je pleegt telefoontjes, kortom je bent een stuk langer bezig dan alleen die uurtjes dat er werke lijk iemand is". Welke mensen komen er bij een logopediste? „O dat is zo verschillend. Ik werk vooral met kinderen. Die vinden het ook praktisch altijd erg leuk en ko men graag Vaak wanneer de ouders denken van het wordt nu ernst, dat is wanneer de kinderen naar de lagere school gaan, wordt er werk van bijvoorbeeld een achter stand in de taalontwikkeling ge maakt De ouders gaan er teveel vanuit dat het wel bij trekt. Denk je als moeder. Wat is mijn kind laat? Dan zou ik zeggen: Bel eens op. Het zijn dan nog vaak simpele dingen waar je zelf iets aan kan doen. Ik denk bijvoorbeeld aan samen een boekje lezen, plaatjes kijken en nog eens hetzelfde lezen. Kleine kinde ren die een achterstand in de taal ontwikkeling hebben vertonen vaak agressief gedrag omdat zij zich niet kunnen uiten. Zij gaan ook bijvoor beeld weer in bed plassen Dat wil helemaal niet zeggen dat zij spraakles moeten hebben, het blijft vaak bij adviseren waar de ouders mee geholpen zijn Als kinderen op 3 jarige leeftijd stotteren is dat niets bijzonders, zij doen zoveel indrukken op en kun nen dat niet allemaal vertellen Het belangrijkste in zo'n geval is. hoe reageert de omgeving hierop! De reaktie van de ouders en de onrust van de ouders slaat vaak over op het kind, zodat 't kind zich juist bewust wordt, dat het nog niet perfekt praat Ook hiervoor zijn wat kleine tipjes en een keer komen vaak al voldoende Ik laat de ouders wat oefeninge tjes in spelvorm zien en adviseer probeer het eens zolang het kind het leuk vindt. Ik behandel vaak kinderen met vertraagde spraakontwikkeling, kin deren die met zes jaar nog niet alles goed uitspreken. Er zijn ook kinde ren bij met een afwijkend mond ge drag. door het duimen, zij houden hun mond open, gebruik hun tong verkeerd en door deze faktoren kunnen ze soms vreselijk slissen. Het geheel is een viciueuze cirkel Daar is een goede therapie nodig. De kinderen krijgen mond- en lip- oefeningen, tongoefeningen, en leren op de goede manier slikken en vaak wordt zelfs het gebit hierdoor voordelig beïnvloed. De kinderen hebben een vrij strak schema. Eerst moet het duimen worden afgeleerd, twee tot drie keer op een dag moet er aangetekend worden hoe de vor deringen zijn". Krijg je ook wel autistische kin deren? (Dit zijn kinderen die in zichzelf gekeerd zijn en daardoor weinig of niet praten) ,,Ja, maar dit is meer een kwestie van signaleren en adviseren, daar na gaat er een hele molen in wer king. Het gebeurt wel. dat een kind, tijdens de behandeling dusdanig moeilijk gedrag vertoont, dat ik 't niet verantwoord acht om alleen verder te behandelen: dan venwijs ik zo'n kind naar een M O B (medisch opvoedkundig bureau). Hoe het daarna verder gaat. dat weet ik in de meeste gevallen niet. De randgebieden blijven toch altijd moeilijk. In principe zie ik graag dat kinderen op een gewone school meedraaien. Kinderen met een open neus- spraak (open gehemelte) begin ik met te leren, wat lucht door de neus ademen, wat door de mond. Zij moeten goed leren blazen, de mond pittig leren af te sluiten. Als voor beelden zeg ik dan. ,,adem eens op de spiegel, blaas eens een watje van je hand, blaas eens tegen een pinpongballetje, tuf eens op de spiegel De kinderen moeten zich bewust worden van het hele spraakgebeuren Willemien laat de kinderen met het hele lichaam werken. De spraak en de taal is namelijk de totaliteit van je hele lichaam Klappen, dansen, springen en pinpongballetje nadoen met je lichaam en daarbij het geluid maken, veel bedenkt ze op dat mo ment of ze haakt in op een gebeur tenis of indruk, die het kind net heeft meegemaakt of opgedaan. Ze laat mij veel van die bewegingen zien inclusief het geluid wat de kinderen erbij kunnen maken. Haar dochtertje van drie jaar en die van negen (die van zes was naar school) vinden het de gewoonste zaak van de wereld, dat hun moeder staat te klappen en mondbewegingen maakt en ik, ik vind het allemaal ontzettend knap en goed uitgedacht ..Kinderen die bijvoorbeeld een letter niet kunnen uitspreken, leer ik eerst luisteren naar de klank. Ik overdoseer de kin deren als het ware met de klank. Daarna mogen de kleinere met be hulp van een lottospel, wanneer zij de klank in een bepaald woord ho ren iets met hun handen doen, bij voorbeeld een poppetje in een boot zetten. Langzamerhand ga ik over tot het vormen van de klank. Kinde ren die ouder zijn of volwassenen moeten echt gemotiveerd zijn. Vin den zij het zelf onbelangrijk dan mo gen zij weer naar huis. Het heeft lang geduurd voor ik niet gemoti veerde mensen kon vragen of zij uit zichzelf kwamen of dat de omgeving hun dit opgedrongen had". Niet alleen taalstornissen ook verkeerd ambtsgebruik en in een enkel geval mensen die stotteren, worden door Willemien behandeld. Zelf vindt ze het een machtig in teressant gebied". ..Een nadeel om thuis te werken is dat alles er snel door elkaar heen loopt. Een kind dat 's avonds uit bed komt, je man die weg moet. Wel is het zo dat thuis de kontakten beter verlopen, hetgeen de behandeling vaak gunstig beïnvloedt. Wanneer je als vrouw, zeker met kinderen, kiest voor werk, dan moet er niet dat gebeuren of de hele or ganisatie loopt in de soep Toch kan ik hier niet meer mee stoppen, ten eerste benadeel je andere mensen, bovendien kun je zoveel kanten van jezelf kwijgt, het geeft veel bevredi ging, zeker met kinderen, die boe ken snelle vooruitgang. Eigenlijk alle mensen die hier voor behandeling komen en vooruitgang boeken, als is het heel langzaam, geven mij ont zettend veel voldoening. Tea Middelkoop van Maanen

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5