Vluchters beloond in Ronde van Achterveld Heeft Joop Zoetemelk kans in de 66e Tour de France De ploeg van de Leusder Krant Een Duitse ploeg leider vertelt... Achtervelds nieuws Er rijden dit jaar meer meisjes dan ooit mee in de Tour. Hier 2 van de 18 voor de tour-etalage. LEUSDEN/CENTRUM-De Tourde France is voor iedere wielrenner het „einde". Het mogen deelnemen daaraan getuigt reeds van grote klasse, de aankomst in Parijs is een hoogtepunt en het winnen van de „grande bouclé" is de werkelijke climax. Die is echter maar voor weinigen weggelegd. De 65 tot nu toe verreden Tours de France hebben slechts 45 verschillende winnaars gehad. Enkele Azen wonnen de monsterkoers meer dan eens en on der hen waren Jaques Aquetil en Ed dy Merckx de absolute toppers. Met vijfmaal de eindzege, waarvan vier keer achter elkaar! De allereerste Tour werd in 1903 gereden, leder jaar, met uitzondering van de oor logsperioden 1915 t/m 1918 en 1940 t/m 1946, kreeg dit evenement een vervolg. Thans draait van 27 juni t/m 22 juli de 66e editie. Tot en met 1929 werd de „uitvinding" van Henri Desgranges (later voortgezet als de „speeltuin" van Jaques Goddet en Felix Levitan) met merkploegen ge reden. Daarna t/m 1961 met nationale equipes en vervolgens 5 resp. 2 jaar weer met merken- en landenteams LEUSDEN/CENTRUM - Dit jaar bestaat de ploeg van de Leusder Krant in de Tour de Junior uit vijf Nederlandse jongens en als je die hoort mag er wel wat van ze worden verwacht. Maandag hadden wij een praatje met deze renners. Rob van Esschoten is onlangs 14 jaar geworden en kwam daardoor in een hogere en moeilijkere leeftijds groep jeugdrenners van zijn wielerclub Tempo (Soest) Rob woont in Baarn en fiets nog maar een goed halfjaar Onder leiding van zijn trainer J Bom wordt veel geoefend Hij geeft zichzelf in de Tour nog niet veel kansen, maar zal zo goed mogelijk voor zijn kopman rijden Hij heeft rugnummer 52 De ploeg van de Leusder Krant met v.l.n.r. Peter Schaafsma, Rob van Esschoten, kopman Ronald Reinds, Remco Hoekstra en David de Jong. Peter Schaafsma, rijdend onder rugnummer 55, woont in Bussum en is lid van de wielerclub de Adelaar (Hil versum) Hij is 12 jaar en de jongste renner van onze ploeg Desondanks heeft hij al 4 jaar wielrennerervaring bij de jeugd van de Adelaar. Hij is voor het eerst in Achterveld en niet bang voor de „lange afstand", al is het zijn eerste meerdaagse wedstrijd Ronald Reinds is onze kopman en rijdt onder nummer 51 Hij komt uit Hoogeveen en is lid van de zeer actieve wielerclub de Peddelaars (met een ei gen materiaalwagen in Achterveld) Ronald is 14 jaar en fietst al 5 jaar Hij is bezig aan zijn derde Tour de Junior (al tijd in de ploeg van onze krant) en heeft dus de nodige Achterveldse ervaring. De familie Reinds verblijft met de cara van op de tourcamping Zusje Jaqueli- ne rijdt in een andere ploeg mee in de Tour Evenmin nieuweling is de 13-jari- ge Remco Hoekstra (rugnummer 53) uit Zeist en lid van de Utrechtse wieler club 't Stadion. Ook vorig jaar was Remco als lid van de Leusder Krant- ploeg actief en bovendien niet zonder geluk bij de rennersloterij Hij won na melijk de hoofdprijs en met name een fiets, net als 3 jaar geleden de Leusder Krantrenster Elisabeth van Engeland De vijfde renner uit onze formatie is David de Jong uit Purmerend. Hij is ook 13 jaar en draagt rugnummer 54 David is al 3 jaar bezig met de wielren nerij en lid van de Viking. Purmerend Hij rijdt voor het eerst mee in de Achter veldse Tour Het is ook zijn eerste meerdaagse wedstrijd maar hij is niet bang voor een flinke afstand Hij heeft geen vrees voor een harde wina, want waaien doet meestal ook. het in Noord-Holland Vanaf 1972 - vooral vanwege de com mercie - is het weer een merkenaan- gelegenheid met multi-nationale for maties. In aantallen etappes (namelijk 6) werden de kleinste wedstrijden in 1903 en 1904 gehouden. De andere uitersten tot nu toe waren koersen van 24 ritten in 1927, 1931, 1951 en 1953 Qua afstand de kortste Tour vond plaats in 1904 (2388 km) en de langste rit langs de grenzen van Frankrijk (niet minder dan 5560 km) in 1919 In dit „rondje Frankrijk" kwamen slechts 10 van de 69 deelnemers over de eindstreep De minste vertrekkers (60) werden geteld in 1903 en 1905 en de meeste (162) in 1928. Alleen in 1970 bereikten 100 (van de 150 vertrokken) renners de finish. In alle andere jaren lag het aantal aankomers (beduidend) laqer De kortste Tour de France, in tijds duur gerekend, was met 94.33.00 die van 1903 en de langste met 231.07.15 (bijna 10 volle etmalen') vond plaats in 1919 Met recht werd voorheen wel eens gesproken van „dwangarbeiders van de weg" De hoogste gemiddelde snelheid werd in 1978 bereikt na de enorme tweestrijd tussen Bernard Hi- nault en Joop Zoetemelk 37,685 km per uur! Bergje-op en bergje-af. ruim 4000 km lang. De laagste gemiddelde snelheid (23,958 km/uur) werd merk waardig genoeg niet in de aanvangs- ronden gereden, maar in 1924 toen Ottavio Bottechia als eerste Italiaan tourwinnaar werd. De allereerste niet- Franse winnaar was in 1912 de Belg Omèr Defraeye Ferdi Kübler (1950) was de eerste Zwitser en Frederico Ba- hamontes (1959) de eerste Spanjaard, die een Tour zegevierend afsloot. Jan Jansen (1968) was de eerste en tot nu toe de enige Nederlander, die dat presteerde. In totaal heeft 30 x een Franse, 18 x een Belgische, 8 x een Italiaanse, 4 x een Luxemburgse, 2 x een Zwitserse en een Spaanse en 1 x een Nederlandse renners de eindzege behaald. De met een Francaise getrouwde en in Germiny l'Evegue (even ten Noorden van Parijs) wonende Nederlander Joop Zoetemelk lijkt ons voor dit jaar de grootste vaderlandse troef. De thans 32-jarige Joop is 10 jaar profrenner. Hij doet voor de 9e maal mee aan de Tour en werd o m viermaal 2e. Wij achten zijn kansen groter dan die van Hennie Kuiper of een renner van Peter Post. Voor het winnen van het ploegenklas- sement gaat onze keuze naar de man nen van Post. Joop Zoetemelk heeft thans reeds 5 gele truien in de kast. Nog steeds echter niet het desbetreffende tricot, dat in Parijs de winnaar als fel begeerd souvenir om de schouders krijgt. Of dat dit jaar eindelijk wel het geval zal zijn, zal de naaste toekomst ons leren. gepraat, gelachen en gesmoest. Waar zou Ik terecht komen? Op een boerderij? Ver van het dorp? Zou den die mensen jonge kinderen hebben? Enz., enz. Dan is het zon dag, een dag voor de Tour de Junior, ledereen heeft zijn fiets uit elkaar liggen en is aan het poetsen. Dan slapen (niemand doet een oog dicht) en iemand vraagt om 5 uur 's mor gens of we nog niet weg moeten. Het duurt lang tot 9 uur en dan gaan we. Aangekomen krijgen we het programmaboekje met de ploegen- indeling. Hè, dit jaar doen er ook Schotten mee. Zouden zij een rokje aan heb ben hoor ik een paar meisjes giechelend vragen. Na de rug nummers krijgen we het adres, waar we heen moeten. Eén gaat er naar De Jong in de Pater Stormstraat, die in Uithoorn al zeer bekend is. want deze mensen hebben vanaf het be gin van de Tour al rennertjes uit Uit hoorn in huis gehad. Anderen gin gen naar fam. W. Voskuilen aan de Hessenweg Ja hoor, hier waren kleine kinderen, zelfs een baby van 3 weken. Dus iedereen tevreden. Ja, het is heel wat, zo'n week van huis bij vreemde mensen, maar de meesten willen na een week zowat niet meer naar huis want melken, hooibouwen, hekken schilderen en kalfjes en veulens ge boren zien worden, komt in de stad niet voor. Dus gaat iedereen met een schat aan ervaring weer naar huis. Tot het belangrijkste „personeel" van de Tour behoren de Tourmissen Anja en Wendy, die na elke wedstrijd zorgen voor de kussen, de bloemen en de medaljes. ACHTERVELD - Voor de tweede maal werd zondag de wielerronde van Achterveld gereden. Vorig jaar alleen voor nieuwelingen en nu uit gebreid met een koers voor vetera nen en liefhebbers. Beide catego rieën kregen 45 km voorgeschoteld. Burgemeester J. W. M. Rademaker loste het startschot voor de 70 nieuwelingen en KNWU-consul J. Oskam stuurde de 90 veteranen en liefhebbers op avontuur. De nieuwe- lingenkoers werd goeddeels gecon troleerd door de ex-Tour de Ju niorrenners Rino Schurink uit Weesp en Leon Kersten uit Geldrop, maar toch werd de wedstrijd niet be slist in een massasprint. In de laatste van de 34 ronden ontsnapten drie renners, van wie Wim Otte (Haarlem) winnaar werd in 1.01.30 uur. Ronny Mackay (de Meern) werd 2e en Pas cal Kolkhuis (Breukelen) 3e. Vervol gens finishten Rino Schurink, Leon Kersten, E. Kieftenburg, K. de Brons, F. Vos, J. Hartink en C. Jacobs. Halverwege de wedstrijd voor de ve teranen en liefhebbers ontsnapten Jan van Dijk, Henk Kooy en Hans van Leeuwen aan de aandacht van het pe loton. dat op dat moment nog uit circa 60 renners bestond Rondenlang werd. vooral door Gerard van 't Klooster (Leusden) en Harry Vossegat (Bar- neveld) getracht het gat te dichten, maar de drie bleven weg. Hun voor sprong, die maximaal 25 seconden be droeg, liep in de laatste ronden nog een heel eind terug, maar uiteindelijk hiel den zij nog voldoende tijd over om de hoofdprijzen onder elkaar te betwisten. In de lange eindspurt bleek Henk Kooy duidelijk het sterkst. Hij reed de 45 km in 1 05.18 uur. Jan van Dijk werd 2e en Hans van Leeuwen 3e. Op 8 seconden volgde de grote groep met A. Wen- nekes als sprintwinnaar, gevolgd door J. Nieuwenhuyse. K. Bokma (Bun schoten), F Leemans, B. v. d. Heuvel en H Hoevers. Als 10e finishte de Leusdenaar Gerard van 't Klooster. Zijn broer Henk werd 18e De Barnevelders Harry en Jan Vossegat (47 jaar) kwa men op de 11 e resp. 18e plaats In bei de wedstrijden verzorgden de Tour de Juniormeisjes Anja en Wendy het uit reiken van de kussen, bloemen en me dailles. Voor de Leusdense veteranen Nico de Vries en Johan Ossendrijver bleken de opgaven te groot. De „hoop van Achterveld" Johan Ossendrijver (midden) kreeg ondanks zijn Tour de Juniorenshirt een tik van de man met de hamer. Achter hem Leusdenaar Nico de Vries. ACHTERVELD - De heer Karl Heinz Teuwen is reeds verscheide ne jaren (bege)leider van Duitse deelnemers aan de Tour de Junior. Wij vroegen hem, wat hij daarvan vindt en dit was zijn antwoord: Am Montag wurde ich gefragt, warum es uns Deutsche jedes Jahr wieder zur „Tour de Junior" nach Achterfeld zieht. Es fiel mir garnicht schwer darauf eine Antwort zu geben. Denn die,Tour de Junior" in Achterfeld ist doch wohl ein Begriff bei den Rad- rennsportlern. Und das nicht nur in Holland, nein auch in Deutschland bekommt man wenn das Wort „Tour de Junior" fallt gleich die Frage zu horen: kann ich da nicht auch mal fahren? Und ich finde, es ist eine herliche Sache für unsere jungen Renner bei dieser Tour mitzuma- chen. Denn welcher Junge möchte sich nicht mal mit den Auslandis- chen Jungen in einem Wettkampf messen? Die letzten Jahre haben auch ge- zeigt, dasz unsere Fahrer nicht die Schlechtesten sind. Und ich hoffe dasz wir auch in diesem Jahr an die letzten Erfolge anknüpfen können. Somit wünsche ich der „Tour de Ju nior" in diesem und in den nachsten Jahren viele schóne und spannende Rennen. Ich hoffe, dasz auch in den folgenden Jahren unsere Jungen an der „Tour de Junior" teilnehmen können. EN EEN NEDERLANDS REN- NERTJE Hier volgt het verhaal van een Tour- rennertje. lid van de UWTC Uithoorn over de Achterveldse tourweek: Al weken van tevoren wordt er over Gerard van 't Klooster (in ,,Amersfoort"-trui) werd fraai 10e. DONDERDAG 5 JUL11979 •-vr. Wim Otte klopte Ronny Mackay en Pascal Kolkhuis bij de nieuwelingen.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 10