Wim de Jong bezocht S.O.S.- kinderdorp in Leh Weer meer stands op traditionele braderie leusder knnnls plaatselijk nieuws I DONDERDAG 12 JUL11979 avond ook niet geleden te worden Tra ditie getrouw was de Carnevalsvereni- ging weer present met een bier- en kof fie tent. Ook kon bij deze vereniging nog worden meegedaan om een draagbare televisie te winnen. Boekhandel Vos was mok weer present met een groot assortiment uit hun zaak. De Welkoop- winkel had zijn waren ook uitgestald voor de zaak Wie na een bezoek aan de braderie of de biertent zin kreeg in iets hartigs kon dan terecht bij Siem de slager Hier gingen de sate, hambur gers, warme worst enz. als koekjes de deur uit. De aanwezige barbecues wa ren niet onbezet. De schietvereniging Ons Genoegen was er weer met de schiettent Hier kwamen velen tot de ontdekking dat het makkelijker was gezegd om een pijpje kapot te schieten dan het werd gedaan Natuurlijk ontbrak de K.P.J. ook dit jaar weer niet. Hier kon men poffertjes eten, grabbelen in een ton en mastklimmen Ook kon weer het gewicht van een qeitie worden qeraden Degeen die het juiste gewicht raadde of er het dichtst bij was kwam in het bezit van het geitje De electrawinkel van Van Daatselaar was ook weer present met zijn stand terwijl daarnaast de sportvereniging Avanti aanwezig was met een kegelspel. Hier waren vijf prijzen te winnen door de groten doch ook voor de kleinere waren er vijf prijzen beschikbaar Voor de eerste maal was ook de Achterveldse rijvereniging De Singels aanwezig Hier kon volop informatie worden verkregen betreffende het paard- en ponyrijden. Er kon ter plaatse een ritje op een pony of een paard wor den gemaakt terwijl er ook ritten met een bespannen rijtuig door het dorp konden worden gemaakt Tevens kon er worden meegedaan aan het raden van het gewicht van een paard Het juiste gewicht werd geraden door N Wolters zijnde 510 kg Hij kreeg hier voor een heel mooie prijs. Natuurlijk ontbrak ook het feestcomité, dat deze braderie weer had georganiseerd niet. Dit comité was present met een bal- lengooï tent een oliebollen kraam en het rad van avontuur. Het is heel de avond zeer gezellig geweest op de Hessenweg Alle deel nemers waren zeer tevreden Het or ganiserende feest comité kan weer terugzien op een zeer geslaagde bra- kuituurleven (volksdansen, zingen en muziek)Bj dat laatste valt ons op dat ze nu druk aan het repeteren zijn voor de viering van de verjaardag van Z H. de Dalai Lama Na klas acht kunnen de keteren doorstuderen in Dharamsala of Delhi, de anderen kunnen zo mogelijk een vak leren in de Handicrafits tekenen, Tan ga's maken en wandkleden knopen). Ze hebben les na het ochtendgebed van lOu.'s mo tot 4 u 's mid. met een uur voor de luch, juist in dit voor hun warme jaargetijde op het laatst van de dag Zelf maakten we 2 lessen Engels en rekenen mee in klas 2c en daarbij za gen we goed hoe moeilijk dat is voor de leerkracht/huismoeder. In deze klas zaten n.l. 14 jo en mei van 7 tot 14 jaar en Sonem. de pleegzoon van Wim van 12 had moeite om het rekenen te vol gen Hij is 1 '/2 jaar geleden pas uit het Romadendorp gekomen, hier 110 km vandaan en daar was geen enkele vorm van onderwijs. Ook enkele kinderen werken op het eigen atelier, daar men hier zelf veel (warme) kleding maakt. Voldoende is dit echter lang niet en wij zien dan ook nogal wat kinderen in hollandse kleding lopen uit de vele pakketten welke men gezonden heeft LEH: De hoofdstad van Ladakh zelf telt 3500 inw en ligt op een afstand van 7 km van het dorp Door een landschap, wat even kaal is als de maan, bereik je het langs gebe dsmuren van soms wel 4000 voet. waar ze hun gebeden in stenen gebeiteld op hebben liggen Bovenop de stenen met ,,Om mani padme hum'' en bij het dorp zelf zie je de grote chorten waar voor name lama's rusten. Leh kant één grote winkelstraat, de Bazaar en allerlei kleine strantjes met vooral na 5 uur, als het wat koeler wordt, tot half 8 levendige straathandel Aan het eind in de hoogte pruikt het vervallen paleis De koning stierf enkele jaren geleden en de koningin woont nu met haar zoontje in een gewoon huis in het dorp. Ze vertegenwoordigt Ladakh als minister in Delhi en ontvangt thuis heel ongedwongen bezoek zoals En gelse Quakers ons vertelden die haar I.&S3 ACHTERVELD - Woensdag 4 juli I werd er vanaf 20.00 uur de inmiddels traditioneel geworden braderie tij dens de tourweek weer gehouden op de Hessenweg. Het is ook ditmaal weer een groot succes geworden. Er waren dit jaar zeven stands meer dan voorgaande jaren ook nu was er weer voor elk wat wils. Al direct na de opening van de braderie was er heel wat publiek op de been. De stands hadden belangstelling niet te klagen. De aanwezige stoelenvlechter en de portrettentekenares trokken heel veel belangstelling. De jeugdverenigingen Pico en Top I waren present met korfbal gooien. De stichting jeugd en jongerenwerk was I voor de eerste maal present Hier kon I men raden naar het gewicht van een Krentenbrood, ook kon er worden ge grabbeld en spijkers geslagen. Bij deze vereniging zijn een aantal prijzen nog niet afgehaald Het gewicht van het krentebrood was 7683 gram Door de navolgende personen kunnen de door hen gewonnen prijs op 16 juli tussen 18.30 en 20 30 uur afhalen bij Dick Lok horst. Bisschop van Dieststraat 7 te Achterveld Dit zijn Gerard Esveld. Ton Ossendrijver, vd Hengel, Vinkelaar 12. Eddy Blotenburg, Willem de Vette en A. van Druten Worden de prijzen op deze avond niet afgehaald dan verval len zij aan de vereniging. De groenteman Jan van Dijk was ook weer present met diverse artikelen uit zijn bedrijf De beschuiten met aard beien hadden wel aftrek Voor de eerste maal was ook de Christelijke school present met een stand. Hier konden en veloppen worden getrokken. Veel be langstelling trok ook mevrouw Brons met haar spinnewiel. De twee spinnen de dames konden hier goed mee over weg Wie zin had in een lekker visje kon terecht bij de visboer die elke zaterdag in het dorp aanwezig is. De muziekver eniging DW S. was present met een aantal artikelen welke alle met de hand waren vervaardigd zoals oude Land kaarten. letterbakken enz. De Zonnebloem ontbrak ook dit jaar weer niet. Hun stand was weer vol met zelf vervaardigde handwerken op al lerlei gebied. Hier kon ook de naam van een clown worden geraden De naam is deze avond echter niet geraden. De sportvereniging S.V.A. was ook weer present. En wat zou daar anders te doen zijn dan doelschieten? Daar is het een voetbalvereniging voor. Ook bak ker Schouten was weer present met zijn stand met heerlijk gebak Bij de Eeme- laar kon men met ballen rollen heel wat punten bij elkaar zien te krijgen Er wa ren ook hier prijzen mee te winnen. Na elk half uur werd er ook nog een extra prijs bij gedaan. De hoofdprijs was een lederen voetbal Hier bleef tot ongeveer 22 30 uur de spanning er wel in Tot die tijd waren het Peter van Ruitenbeek. Leo van Ruitenbeek Mika Jansen. Henk Rijnsoever. Wilfried Schoon- derbeek en Wim Schouten die allen met 20 punten de score lijst aanvoerden Het was Hans v.d. Kooij die hen allen de illusie ontnam om deze voetbal te win nen Hij werd mer 24 punten winnaar en kon de voetbal in ontvangst nemen. De firma van Bekkum en het Textiel huis Wijntjes waren ook weer met hun stand present. Dorst behoefde er deze derie. Om ongeveer elf uur werd de braderie gesloten en ongeveer drie kwartier later was er niet meer te zien dat er een braderie had plaats gehad Alle kramen waren afgebroken en de Hessenweg was weer helemaal schoon. Ook werd deze avond de kermis geopend Hier was ook voor elk wat wils. De kermis die heeft gedraaid tot zaterdagavond heeft ook niet mogen klagen over belangstelling Dank zij de gunstige weersomstandigheden is tij dens deze tour de Juniorweek alles weer geslaagd snel vergeten Bovendien werden we onthaald door de staf met een stevig maal en men vertelde ons reeds veel over hetgeen men al bereikt had Dat was verrassend en beslist niet mooier dan we de verdere dagen zouden er varen want daarin beleefden we schokkende dingen Feesten: Het begon echter heel goed wat we maakten gelijk twee feestdagen mee: zaterdag vierden we n.l. samen met de ze kinderen en in gedachten met de duizenden anderen in de meer dan 130 kinderdorpen over in de meer dan 130 kinderdorpen over de hele wereld, de 60e verjaardag van Dr Hermann IJ- meiner die nu 30 jaar geleden dit werk begon Eerst was het feest intern met o a volksdansen door de beide volks dansen groepjes van het dorp en in na tionale klederdracht, fantastisch en daarna extern met spel op het sport veld. Zondag gingen we nog verder van het kinderdorp op een oase-achtig ter rein (men kent in het dorp vrij veel niets anders dan stof en stenen) picknicken. Staf en kinderen waren aanwezig en onder stralend blauwe hemel hebben we veel liedjes met ze gezongen en zelfs de 7-sprong met ze gedanst Dorp: Daarna leerden we op de maan dag pas echt het dorpsleven kennen Men is hier in een dorre zandwoestijn met keien en omringd door kale en deels nog besneeuwde bergen in nov - '75 begonnen met 130 kk Nu na goed 3V2 jaar zijn dat er reeds 269 in 12 hui zen onder de toepasselijke naam Chloglomsar ,,de nieuwe weg" en daarnaast ziet men nog kans voerdag een 50-tal kinderen op school op te vangen en hen 's middags een maaltijd te geven Men komt er gauw in want om 5 uur 's morgens begint voor de moeders en de kinderen het leven al. Dan slepen zelfs de kleine kinderen al met jerrjeans op hun rug met water vanaf een zijarm van de rivier het water naar de tuintjes bij de huizen waar boompjes en radijsjes hardnekkige pogingen doen om in le ven te blijven Natuurlijk is dat niet zo best voor hun tengere ruggetjes en daarom wisselt men om de 14 dagen en zorgen de niet waterdragers er voor dat stof en stenen bij de planten weg komen want constant waait en stuift het hier Stofzuilen en waterdragers horen ty daar bezochten Zelf bezochten we eindelijk een kap per die ons voor 1 rupië - een kwartje' helemaal op knapte, ongelooflijk AFSLUITING: Delaatste dagen be zochten we ook de vluchtelingen kam-j pen want dit S.O.S °odorp laat zich nie denken zonder deze trieste omgeving Destijds, na de massale vlucht ir 1959 heeft India deze kilometers grote: woestijn aan de toen 2000 vluchtelin-j gen gegevenHet grootste deel van her, woont nu weliswaar in ..huizen" (wa- heet) en niet meer in ouwe legertenten maar als de regen komt zakt er veel in elkaar, want cement kent men hier niet i Hier beleefde Eva echt het trieste var dit alles. Zaterdag na het feest het haai pleegkind n.l. de tent zien waarin haai ouders met enkele broertje leefden vlak naast het kinderdorp Moeder kwarr ons nog even begroeten, maar vadei niet want die was erg ziek Twee dager later had Dolma geen vader mee en helaas is zoiets geen zeldzaamheid bij deze kinderen. Verder zijn er rondom 9 vluchtelingen kampen waarvan meerdere kinderen kilometers door de dorre vlaktes moe ten lopen en de school in het dorp te bereiken. Iemand heeft eens gezegd. Ledakh is rijk aan kloosters, stenen en eenzaamheid Wij zouden dit nu, nadat we dit hier beleefd hebben willen ver anderen: Leh is rijk aan pioniers, geloof en vertrouwen. Tussen stuifzand en kale bergen wordt iets groots opge bouwd voor de jeugd van een volk dat nog steeds gelooft eens is een vrij Tibet terug te komen! pisch bij dit hardwerkende volk Na een boterham en een glas melk van de melkpoeder van Unicef gaat men naar het ochtendgebed en vervol gens naar school en werk Daarna sjauwen er weer veel met water of zor gen er voor dat er Drinkwater in de hui zen komt want daarvoor heeft men een pomp die het wat schonere water vele meters verder uit de Indus pompt. Men was nu ook bezig met een betere in stallatie daarvoor aan te leggen, doch daarvoor is men afhankelijk van buk mensen en de Indiérs die dit op zich hadden genomen hebben het weken geleden af laten weten Men blijft zo afhankelijk van hulp van buiten en die wordt er van die kent niet beter op merkten we. Om 8 uur gaat men nu het avondgebed slapen want de agregator maakt maar hooguit enkele uren ront licht en kaarsen zijn duur. LEUSDEN - De Leusdenaar Wim de Jong is zojuist teruggekeerd van een bezoek aan het S.O S.-kinderdorp in Leh. Voor de Leusder Krant maakte hij een verslag van zijn belevenissen al daar Wim de Jong laat verder weten dat het geld van de door hem gehouden inzameling in Achterveld en Leusden wordt besteed aan de aanleg van een sportveld met toebehoren voor spel en sport met de kindern in Leh. Het verslag van Wim de Jong en zijn reisgenoten Eva en Toos begint bij hun aankomst in Delhi, alwaar zij hun schrik bemerken dat alle bagage van Wim (26 kilo) is zoekgeraakt. ..Er bleef dus niets anders over dan veel vormulieren overal invullen, maar on danks alle mooie beloftes is er bij het schrijven van dit stuk, 10 dagen later, nog mets Wat een wondere wereld, want in Srinigar bleek reeds 3 maanden de mo gelijkheid te bestaan om naar ons einddoel door te vliegen (twee maal per week, wat we natuurlijk niet gedaan hebben omdat we het avontuur wilden: 2 dagen per jeep, over bergen en ravij nen. En dat werden 2 dagen van ruim 10 uur rammelen, 450 zware kilometers over bergen van bijna 4500 meter. Vooral de langste dag was zwaar want de ..taxi voor Ladakh" van de Kashmir Travels had ons maar later bleek niet alleen vreselijk afgezet, maar boven dien een dermate oud vehikel gegeven dat we het laatste traject om de 3 km. moesten stoppen om de kogellangers sissend af te koeken omdat ze druigden warm te lopen Toch bereikten we nog vóór het donker het SOS -kinderdorp (het hoogste ter wereld, 3500 m.) en niet zodra waren we aangekomen of Eva en Wim waren we aangekomen of Eva en Wim werden door hun kinderen begroet. Ze hadden 5 dagen in span ning geleefd want we waren dit jaar de eerste sponsors die ze kwamen opzoe ken Zoiets is hartverwarmend en doet je alle vermoeienissen van zo'n dag SCHOOL: Het schoolleven begint hier met Montessori - onderwijs, zowel voor de kleinsten als voor de groten. Eén en ander gebeurt zittend op de grond in hun school en wij zouden zeggen de zitkamers van de huizen Het sterk bij deze kinderen aange paste onderwijs is tot klas 8. waarbij ze les krijgen in 3 talen Tibetaars. Engels en Hindi, verder Mathematica. Maat schappijleer en het rijke Tibetaanse

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5