nsul Oskam kan het goed nden met Wout Meinten Wout Meinten hield uitverkoop Adoptiemoeder Smink won de hoofdprijs Shtervelo M 1 r de junio Mooi weer bij mini-tour I leusder kran»; 'ourvaria lJ TOUR OE JUNIOR tour de junior achterveld Achtervelds nieuws wedstrijdleiding J. Mispelaar wel de gehele week aanwezig was. Evenals trouwens ook het opper hoofd van het college, de heer J. Oskam. Officieel is zijn functie omschreven met ..districts sport- commissielid" (vroeger „consul district Utrecht maar in de praktijk is de heer Oskam trait d'union, de verbindingsschakel, tussen de wielrenners in het dis trict en het Uniebestuur, dat in Woerden zetelt. Oskam, weinig opvallend maar overal aanwezig en goed bij de tijd is een op-en-top sportman. Hij was een zeer goede schaatser, voetballer, enz. en zit vanaf 1934 in de wielrennerij. Oorspronkelijk als renner en later in de organisa tie. Zijn huidige functie bekleedt hij ruim 11 jaar. Hij was de grote voorvechter van de erkenning van de Tour de Junior door de wielerbond. Rond 1974 beston den ernstige verschillen van me ning over de Achterveldse wielerweek tussen beide organi saties en even werd zelfs ge- vreeds voor het voortbestaan van de toen 17 jaar bestaande onder neming. Het duo Oskam-Meinten heeft het uiteindelijk gewonnen en daar is iedereen gelukkig mee. Achterveld zonder Tour de Junior is eigenlijk ondenkbaar en op vallend veel jonge renners, die in Achterveld tot de deelnemers be hoorden, fietsten nu met licentie in de grote bond. Gelukkig voor de vele wielerliefhebbers in onze provincie en natuurlijk vooral voor de heer Oskam zelf, is dat zijn echtgenote zoveel van hem kan hebben. Van april tot sep tember is hij vrijwel geen avond thuis en in de tussenliggende tijd ook maar weinig. Overdag heeft hij daarnaast zijn „normale,' werk. Mevrouw Oskam kent haar man reeds uit zijn wielrennerstijd en weet bijna niet anders. Als het even kan gaat zij zelf met haar man mee „op karwei ACHTERVELD - Het sluitstuk van 1 de 22e Tour de Junior was de prijs- 1 uitreiking op zaterdagavond in het propvolle Ons Gebouw. Hier begon de tourleider om iets na achten aan zijn jaarlijkse „uitverkoop" van een grote partij ongeregeld goed. Tot de aanwezigen behoorden o.m. bur gemeester J. W. M. Rademaker en KNWU-consul J. Oskam (vergezeld van zijn echtgenote). Op de eerste plaats kregen alle deelnemers een grote rennerstas met inhoud en een foto van hun ploeg. Voor zeer veel renners en rensters waren verder allerlei prijzen aanwezig, zodat niet alleen de winnaars van klassemen ten beloond werden voor een week van hard werken. „Uiteindelijk is het een onderneming voor een grote groep jongens en meisjes", aldus de heer Oskam. „Niet iedereen kan nummer 1 worden, hoewel iedere deelnemer zijn best heeft gedaan". Als beste rensters (dat waren de hoogstgeklasseerden) kwamen Jolan- da Voors (14 jaar). Astrid van Dalen (13) en Karin Leliveld (12) voor het voetlicht Mevr. v d Tweel (van de achterveldse Jan van Arkelweq 54) won ACHTERVELD - In tegenstelling tot vorig jaar. toen het pi|pestelen regende, was het woensdag droog bij de 12e Mi- ni-Tour. Vele tientallen Achterveldse kinderen van 4 tot 11 jaar, gesteund door ouders (vooral moeders, die de huishouding een uurtje in de steek heb ben gelaten) kwamen in diverse leef tijdsgroepen aan de start Wie zijn of haar ogen goed dicht hield ..zag" de Tour de France voorbij gaan' Henk van Nimwegen op de brommer (met knipperende waarschuwingslich- ten) als voorrijder kon de enthousiaste- lingetjes maar amper achter zich hou den. Op een enkel valpartijtje na - maar en passant de fiets in de loterij voor adoptiemoeders. Tot de strijdlustigste deelnemers waren gekozen: Brigit Je- kel (Amersfoort) bij de meisjes en Dave Bol (12). Kees Hummel (13) en Hans Remts (14) bij de jongens Toen gingen tientallen bekers de winkel uit voor elke groep 12 voor de 12 hoogstgeeindigden in elke leeftijdgroep Een tweede on derbreking bezorgde Richard van Kempen en Brigit Nieuwendijk via een verloting een polshorloge Schilder Blom uit Achterveld bleek de sportiefste eguipe te hebben gesponsord en dat kostte de organisatie opnieuw 5 bekers. De winnaars van de gele en groene truien mochten die felbegeerde kle dingstukken mee naar huis nemen Jammer was. dat Bert Zikken alle huldi gingen moest missen. Ook bur gemeester Rademaker werd bij deze vroege uitverkoop aan het werk gezet en met een drietalig begeleidend woord overhandigde hij Ivan Detant de reme- dalje van de gemeente Leusden.en Jan Tromp de plak van de Utrechtse Com- I missaris van de Koningin Stefan Bercz I kreeg van hem de door de Duitse Am bassadeur beschikbaar gestelde me- dalje en Michael Willems was erg blij dat gebeurt ook inde echte Tour-kon- 1 den Vera Meinten en haar helpers de zaak tot een goed einde brengen De winnaars kregen een fikse bos bloe men. de nummer 12 en 3 een medalje en iedereen een vaantje, drop, balon- j nen en kauwgom en daar wilden de jongelui wel eventjes hard om fietsen. 4 jaar: Diana van Ruitenbeek. 2 Marjan Tijmensen. 3 Jaap v Bohemen 5 jaar Ton Hessels. 2. Hugo Schwa- german. 3 llja Bomers 6 jaar Frank Heussen. 2. Jos Kerkhof. 3 Erwin Bouwman 7 jaar: Sonja Brouwers. 2. Stefan Smink, 3 Petra v.d Henkei 8 jaar: Mark Tolboom, 2 Jan v Gulik. 3. Ronald Mandersloot 9 jaar: André v.d Pol. 2 Frank Tol boom. 3 Bert Schimmel 10 jaar Gerard v.d Kruisweg. Marco Gerritsen, 3. Patrick Smink 11 jaar. Michel Zanoli 2. Peter Ruiten beek. 3 Rob de Vette ACHTERVELD - Donderdagmor gen kwamen traditiegetrouw de adoptiemoeders en de dames van de tourorganisatie bij Wout Meinten op de koffie. Letterlijk wel te verstaan en het was weer bar gezellig in d'Oude Peerdestal, waar dit jaar voor het eerst ook de dames van de EHBO aanwezig waren. Zonder deze vrou wen is de Tour de Junior eigenlijk niet meer te organiseren. Wout Meinten en zijn maats kunnen doen wij zij willen, maar zijn nergens wan neer zij de deelnemers aan de inter nationale wielerweek voor de jeugd geen onderdak kunnen verschaffen. Achterveld heeft nu eenmaal geen Hilton-hotel of iets dergelijks en de tijdelijke gasten moeten, behalve op de al even tijdelijks camping, een plaatsje krijgen bij particulieren. Met het groeien van de Tour is het. zeker nu veel Achtervelders zelf op va- cantie zijn, voor de huisvestingscom missie een enorme taak om de zaken te regelen maar Johan Ossendrijver Ad Rozendaal en J Hamersveld kregen e.e.a ook dit jaar keurig voor elkaar Van de bijna 150 deelnemende renner- tjes kwamen er 108 van te ver weg om na afloop van de wedstrijden weer naar huis te gaan. Bovendien moesten en kele leiders onderdag gebracht worden Wout Meinten ontving donderdag dan ook met gepaste trots zijn „harem" De echt niet kleine zaal van d'Oude Peer destal was vol en gezellig babbelend werden de ervaringen onderling uitge wisseld lotdat tourbaas Wout, met enige moeite, op een goed moment de dames (en 2 heren!) stil kon krijgen voor zijn welkomst- en dankwoorden. De enige loterij in de tourweek, die gratis is. was het volgende punt en glunderend raakte de tourbaas blot van zijn handel af MOEDER SMINK Het allerlaatste lotje moest de win nares aanwijzen van de hoofdprijs. Die had niet beter terecht kunnen komen. Mevrouw Smink van de Klettersteeg was de gelukkige en wij hebben haar eens gevraagd naar haar ervaringen als toermoeder Wij noemen (nog) geen leeftijd, met het is wel een feit, dat zij de oudste „stiefmoeder is. In jaren en wellicht ook qua „diensttijd" De eerste Tour vond in 1958 plaats Vanf 1962 werd de wielerweek internationaal en toen werden ook adoptie-adressen no- diq. Vanaf 1962 deed moeder Smink mee Het eerste jaar had zij maar 1 tijdelijke gast: niemand minder .dan de later zo bekende Tour de France-renner Leo Duyndam Alle volgende jaren had zij 2 rennertjes te gast en al 13 jaar verleent zij op deze wijze haar medewerking aan de Tour Twee records wil zij nog bre ken en dan hoeft het voor haar niet meer de 24e Tour - en dat is dan in haar 80e levensjaar het 15e mede werkstersjaar - en de „zilveren' Tour wil zij er nog bij zijn en dan zitten wij al weer in 1982 Erg leuk. dat juist zij de hoofdprijs heeft gewonnen Weliswaar niet met fietsen, maar in de loterij Moge de enorme taart haar en haar visite wel j bekomen! Nog een opmerkelijkheid tijdens het koffie-uurtje was de aanwezigheid van 2 heren temidden van de circa 100 da mes De ene (vader van een rennertje) was nog maar voor het eerst in Achter veld en kon dus niet weten, dat de koffie en gebak in feite bedoeld was voor de vrouwen achter de schermen Het zij hem vergeven. Heer nummer 2 was een moeilijker gevalHij was principieel ter plekke om een einde te maken aan de mannendiscriminatie De heer Van Ballegooijen (zet mijn adres er maar bij voor adhesiebetuigingen en dat doen wij: Van Oldenbarneveltstaat 17. Ach terveld) strijdt voor erkenning als adop tie-vader en zijn echtgenote maakte maar weinig bezwaar „In de tourweek moet ik veel meer aardappelen schillen en boodschappen doen dan anders", aldus deze verder rustige demonstrant „Dat lot treft nog veel meer Achterveld se mannen en daarom horen wij er van zelfsprekend ook bij" Wij konden hem geen ongelijk geven, maar wensten hem sterkte in zijn moeilijke strijd om gelijkberechtiging Hij is altijd al een beetje verlegen in de nabijheid van vrouwen, maar voelde zich donderdag bijzonder slecht op zijn gemak tussen het enorme peloton vrouwen. Hij was er j gewoon stil van, maar hoopt toch op een beetje versterking wanneer hij in 1 1980 opnieuw een uitlooppoging zal wagen ïportredakteur Op den Camp inter Er kwam nogal eens hoog bezoek ar de Tour Burgemeester Radema- r was regelmatig aanwezig Ook be nde (oud)wielrenners kwamen een kje nemen, zoals Henny Stamsnijder i Henk Faanhof Wij zagen ook de 'Stuursleden G G. van Tiel en J ter eijden van de Sportstichting Leusden :hter de hekken Voorzitter B W. Ped- vt een van de renners demors, anders vrijwel altijd aanwezig bij vrijwel ieder sportevenement, was wegens vacantie verhinderd Voor wie hem een kaartje wil schrijven, volgt hier zijn adres Maisonèl'Eghse.St Aignan. 47140 Penne d'Agenais en dat dorpje ligt in Frankrijk. (47140 lijkt ons eerder een soort postcode dan het huisnum mer) Het peloton vanuit een volgauto gezien met Leusder Krant-kopman Ronald Reinds (51) aan de staart. KNWU-afgevaardigde J. Oskam, propagandist van de wielersport (en de Leusder Krant?) vanaf de jurytent in gesprek met een passant. ACHTERVELD - Bij elke wielerwedstrijd onder auspiciën van de KNWU moet een officiële bondsjury aanwezig zijn. Ook bij de Tour de Junior is dat het geval. Volgens het programmaboekje bestaat de jury voor de Achter veldse wielerweek uit 10 man, maar in de praktijk was lang niet iedereen op zijn post. Wij zullen de laatsten zijn, om daar wat van te zeggen. Op de eerste plaats is dat voor het merendeel van de heren gewoon geen haalbare kaart en voorts kan de Achter veldse organisatie haar boontjes best zelf doppen. Opvallend was, dat de secretaris van de KNWU- lanus Visser legt het op de videoband vast Janus Visser (de Leusder Krant ook in beetje) had een primeur op de 22e >ur Grote delen van de laatste twee 3dstnjddagen werden vastgelegd op Jeo. Bij het afdraaien van de cassette bleek het resultaat van goed tot zeer goed Het lijkt ons een geweldig idee om een hele Tour met alles eromheen op te nemen en later aan de deelne mers te vertonen Met herhaling van de „doelpunten" De tour-etalage bij Ijzerhandel Van ikkum trekt tijdens de tourweek de hele dag veel belangstelling van de mers Naast de uitgestalde hoofd- jzen. zijn daar alle wedstrijdresulta- i te zien De medewerking - vaak achter de Bermen - van om de EHBO. de fispolitie en diverse pre- jéschenkers is ook dit jaar ernorm Het tijdelijke Achterveldse ochtend- ad „de Bliksemkrant" doet goede za- n De gehele oplage is in een oog ank aan de man (en vrouw) gebracht. Het kijken naar de Tour is gratis. Deste plezierige is het te mogen con stateren. dat veel bezoekers grote waardering hebben voor de organisa toren Elke avond gaat de „witte" briga de" met de tourpet rond en de op brengst is zeer bevredigend De organisatoren bieden 2 Achter velders hun verontschuldiging aan voor foutief vermelde telefoonnummers in het programmaboekje Dat zal nooit meer gebeuren, heren Van Ginkel en Walrave! Goed. dat er EHBO bestaat en nog beter, dat de Achterveldse afdeling van die hulpverlenende organisatie bij de Tour al vele jaren aktief is Bij een snel heidsonderneming vinden nu eenmaal ongelukjes plaats en ook dit jaar zijn nogal wat gratis pleisters verstrekt met de onderscheiding van Z.K H prins Bernard De prijsuitreiking werd beslo ten met het overhandigen van drie echte rode lantaarns (al vele jaren een grapje van de tourorganisatie) aan de op de laatste plaats staande Liane Huiskamp (12). Marcel Romeling (13) en Claire Neuman (14) Mooie troostwoorden van tourbaas Meinten vertolkten de noede bedoelingen van deze geste Om 21 45 uur - veel vroeger dan voorzien was - kwam het definitieve einde van de 22e Tour de Junior Nog opgemerkt mag worden, dat binnen twee uur na de wedstrijden het parcours van de Tour door stille medewerkers weer helemaal opge ruimd was Niets wees toen nog op de enerverende strijd, die daar de gehele week was gestreden. WJRL^JUMOt I 4 m m a KAMP 1979 Mike Deus, Bert Zlkken en Ivan Detant (v.l.n.r.) waren de overige 12-ja- rigen regelmatig de baas. Kees Hummel (2), Arjen Tebberman (1en Frank van Leeuwen kwamen woensdag bij de 13-jarigen op het schavot.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9