Meer luxe en comfort en hogere prestaties Duurtest Volkswagen Polo Nieuws van Mitsubishi Recordritten Mercedes Test Renault 30 TX Honda ontwerpt nieuwe Triumph AUTO EN VERKEER DONDERDAG 19 JUL11979 van de TS door de lichtmetalen wielen en door het typeplaatje achterop, andere uiterlijke ver schillen zijn niet aanwezig. Binnen in de wagen zijn de verschillen tussen de twee uit voeringen iets duidelijker aan wezig, zoals reeds in de inlei ding vermeldt. Het interieur van de TX is niet alleen luxieus, het is ook zeer royaal met de - als altijd - voortreffelijk zittende voorfauteuils en een zeer com fortabele achterbank waar me dereizigers over voldoende been- en hoofdruimte kunnen beschikken. De voorstoelen zijn goed verstelbaar, de rugleunin gen zijn geheel traploos neerklapbaar en ook de hoofd steunen zijn instelbaar. Voor de achterpassagiers zijn de hoofd steunen in de rugleuning inge bouwd. Wat jammer is dat de achter bank niet geheel neerklapbaar is, zodat bij het gebruik van de ver openslaande vijfde deur de totale achterruimte kan worden benut voor extra bagage. De zitting klapt weliswaar naar vo ren, maar de leuning moet via een wat ingewikkelde construc tie tegen het dak worden aange hangen, waarna een smalle opening als een soort door geefluik fungeert. Vermoedelijk meent de fabriek, dat in een prestigewagen als de 30 TX het stationcar effect niet te ver doorgevoerd moet worden. Maar helaas vervalt daarmee ook de duidelijke functie van de vijfde deur. Overigens biedt de 30 TX In normale gebruikstoestand een zeer grote, ruime en natuurlijk goed bereikbare bagageruimte, waarin veel koffers en tassen kunnen worden opgeborgen. Het dashboard van de wagen is keurig netjes, maar wat een voudig uitgevoerd. De belang rijkste bedieningsorganen zit ten rondom de stuurkolom, de centrale lichtschakelaar vindt men echter nog conventioneel, enigszins buiten bereik op het dashboard. De meters zijn recht voor de bestuurder op het in strumentenpaneel ge groepeerd, maar moeten voor kleinere mensen wat moeilijk afleesbaar zijn achter de brede horizontale spijlen van het stuurwiel. Verwarmings- en ventila tiesysteem zijn centraal vanaf het dashboard bedienbaar en de Sinds begin dit jaar heeft Re- lault een nieuw vlaggeschip: de iO TX, een inspuitversie van de )0 TS met in standaarduitvoe- ing, behalve de wat meer pres- :aties leverende motor, een lantal extra voorzieningen, die rooral het comfort voor be stuurder en passagiers dienen te verhogen: een verbeterd ver- tfirmings- en ventilatiesys teem. luxere bekleding, extra opbergvakken in de rugleunin gen van de voorstoelen, een sentrale vergrendeling tevens /oor tankdop en achterklep en &en met leer bekleed stuurwiel. Van de 30 TS onderscheidt de nieuwste prestigewagen van Renault zich verder door licht metalen wielen, een vijf versnel lingsbak standaard en de niet geringe méérprijs van 4.305,-. MOTOR EN PRESTATIES De watergekoelde 6 cilinder /-motor in de Renault 30's is &en gezamenlijk ontwerp van Renault, Peugeot en Volvo en wordt voor alle drie de merken gemaakt in de gemeenschappe lijke motorenfabriek in Douvrain m Noord-Frankrijk. Het hoeft dan ook geen verbazing te wek ken, dat de inspuitversie van de 2664 cc krachtbron in de 30 TX, uitgerust met het K-Jetronic systeem van de Duitse firm Bosch, dezelfde is, die al eerder werd ingebouwd in de Peugeot 604 Tl en de Volvo 264 GLE. Het is begrijpelijk dat Renault In z'n topmodel de 30 die in- spuitmotor ook best wilde ge bruiken, al was het alleen maar om nog beter te kunnen con curreren met een paar geduchte tegenstanders in de klasse luxere prestige auto's, zoals Ci troen met de 2400 GTI, Audi met de 100 Avant GL-5E en natuur lijk ook Peugeot met de reeds genoemde 604 Tl. Dat neemt echter niet weg, dat die 30 TX, gezien z'n van huis uit toch wel sportieve karakter en z'n uitstekende rij-eigenschap- pen ook echt wel zo'n krachtiger motor mocht krijgen. Persoon lijk zijn we zelfs geneigd te zeg gen dat die 6 cilinder in- spuitmotor in de 30 TX beter tot zijn recht komt dan In de 604 Tl en de Volvo 264. De 30-serie mag dan ontworpen zijn om als prestigewagen van de Franse staatsfabriek ook een woordje mee te spreken in de eer biedwaardige strijd tussen Ci troen en Peugeot om de gunsten te winnen van de Franse nobel en politici, maar het vleugje sportiviteit en het wat algemene, echt niet zo prestige-achtige uiterlijk van de wagen geven de gehele conceptie toch een wat ander karakter. Goed, wat maakt de 30 TX met de nieuwe in- spuitmotor dan wel zoveel an ders dan de 30 TS versie, die met een top van 180 km/uur en een acceleratietijd van stilstand tot 100 km/uur in rond 11 sec. toch ook al over uitstekende presta ties beschikte. Het zijn ons inziens nog niet eens de directe resultaten van het meérvermogen van de in jectiemotor (105 Kw, 143 PK bij 5500 t/m, tegenover 94 kW, 128 PK bij 5500 t/m) die bepalend zijn voor een TX keuze. Belang rijker in de jongste versie zijn de grotere souplesse, het meer fut in de onderste regionen, dus bij lagere toeren, de grotere ge ruisloosheid en het gunstiger brandstofverbruik. Wanneer we de prestaties van de 30 TS en 30 TX naast elkaar zetten, dan zien we een wat snellere acceleratie van 0 tot 100 km/uur, 1C,4 sec. tegen 11,1 sec.; een topsnelheid die nu op 185,5 km/uur ligt en een brand stofverbruik dat van 1 op 7 ge middeld bij de TS stijgt tot 1 op 7,9 bij de TX. Vooral de standaard 5e ver snelling, die als overdrive fun geert (0,82:1), draagt zeker bij tot het gunstiger verbruik, ter wijl ook de meer geruisloosheid op rekening geschreven kan worden van die vijfde versnel ling, die men in de TX-uitvoering gerust ook al op lagere snelhe den kan gebruiken. Het maximum koppel bedraagt 214 Nm (21,8 mkg) en wordt bij 3000 omw/min al bereikt, waardoor ondermeer de hoogste versnel ling al vroeg kan worden inge- schakkeld. We noteerden zelfs een tijd van 36 sec om in de vijf de van 40 tot 140 km/uur op te trekken. Natuurlijk is een TX met een brandstofverbruik van 1 op 8 geen uitgesproken zuinige wa gen, maar het cijfer ligt alleszins redelijk in het totaal beeld dat de 6 cilinder klasse toont. Wie erg voorzichtig rijdt kan trouwens bij 100 km/uur zeker een gemid deld verbruik van 1 op 9,8 halen, bij 120 km kruissnelheid nog wel 1 op 8,5. Vermeld dient nog te worden, dat evenals bij de TS, de TX le verbaar is met een automati sche versnellingsbak. Dat kost wel een méérprijs van 2400,-, merkwaardig genoeg exact het zelfde bedrag als bij de - met een 4-bak uitgeruste TS-, maar verhoogt in deze klasse natuur lijk wel het comfort. En ook het brandstofverbruik, terwijl het effect van de vijf-bak geheel verloren gaat. Ook hierbij geldt uiteraard de persoonlijke voor keur. RIJ-EIGENSCHAPPEN De voorwielaagedreven 30 TX beschikt, zoals reeds geme moreerd, over uitstekende rij- eigenschappen. Aan het onder stel is in vergelijking tot de 30 TS niets veranderd, met uitzonde ring van een iets hardere afstel ling van de veren. Hierdoor werd ondermeer bereikt dat de TX iets minder overhelt aan de achter zijde in snel genomen bochten dan de TS. De wagen toont een duidelijk onderstuur karakter, dat wil zeggen dat de neus van de auto bij het bochtenwerk wel rechtuit wil en dat dus de bestuurder duidelijk moet insturen. Ons in ziens nog altijd een zeer veilige stuurkarakteristiek, omdat in extreme situaties, wanneer te snel een bocht genomen wordt en te ver wordt ingestuurd de automatische reactie van „gas loslaten" al voldoende is om de wagen weer in het gareel te krij gen. Bij Renault 30 TX zal het in de praktijk echter niet zover ko men, want de auto ligt werkelijk voortreffelijk op de weg en de bestuurder kan dankzij een bij zonder nauwkeurige, directe besturing met een juweel van een bekrachtiging, de wagen haarfijn manoevreren. Over het comfort in de wagen is al zijdelings gesproken. De ve ring is toch nog soepel, de wer king van de schokdempers zon der meer uitstekend en grote en kleine wegoneffenheden wor den goed verwerkt. Van een auto in deze klasse mag in feite ook niet anders verwacht wor den. De aandrijving op de voor wielen van de toch krachtige motor is nauwelijks merkbaar bij een normale rijstijl. Slechts wanneer bruuks gas gegeven wordt en wat al te fel wordt op getrokken worden de krachten op stuurwel en in de carrosserie doorgegeven. Een bijdrage tot het comfort is ook dat de grote geruisloosheid van de motor wat echter weer tot gevolg heeft, dat de niet zo heel erg aeroydnamische carrosse rie op hoge snelheden wel windgeruis laat horen. Zijn de goede rij-eigenschap- pen al een daadwerkelijke bij drage tot grotere veiligheid, op het lijstje actieve veligheids- voorzieningen staan uiteraard ook de remmen en Renault zou Renault niet zijn. wanneer ook niet op de zo vermogensvolle 30 TX een stel uitstekende remmen zouden zijn gemonteerd. Ron dom heeft de wagen schijfrem men met natuurlijk een servo- rembekrachtiging en een belas- tingafhankelijke remkrachtbe- grenzer op de achterwielen. De schijven aan de voorzijde zijn bovendien voorzien van extra ventilatiespleten voor koeling. De bereikbare remvertraging is zeer hoog, de pedaaldruk licht en goed doseerbaar en ook na veelvuldig remmen blijft de wa gen een kaasrechte remweg houden. VORMGEVING EN UITVOERING Over het uiterlijk van de wa gen hoeft nauwelijks nog wat gezegd te worden. De carrosse rie is strak gelijnd zonder op vallende kenmerken en zo lang zamerhand genoegzaam be kend. De TX onderscheidt zich Onze duurtest Volkswagen Polo heeft inmiddels de helft van het totaal aantal te verrijden testkilometers achter de rug: 20.000. In die tweede periode van 10.000-20.000 km is boven dien de eerste grote service beurt gevallen zodat er eigenlijk voor het eerst belangrijke kos ten zijn gemaakt. Die belangrijke kosten bedra gen dan 301,12 voor een grote 15.000 km-beurt waarbij als ex tra's zijn gemeld het meten van de compressie en de laadstroom, het afstellen van de wlellagers en het controleren van de remvoering achter. Goedkoop kan deze eerste beurt niet worden genoemd, maar ex treem duur is het ook niet. Bo vendien mag niet worden ver geten dat VW servicebeurten heeft om de 15.000 km, hetgeen ten opzichte van de meeste an dere merken, die nog om de 10.000 km een grote beurt voor schrijven, een behoorlijke be sparing meebrengt. Bij het verslag over de eerste periode hebben we reeds een klacht laten horen over het chroom van de bumpers dat de harde winter niet geheel vlek keloos is doorgekomen. Er lag een oppervlakkige roestlaag op die weliswaar gemakkelijk was weg te poetsen, maar die toch bij onvoldoende onderhoud hardnekkiger zou worden en dan blijvende schade aanrich ten. We hebben toen reeds geopperd dat VW zonder twijfel daar verbetering in zou aan brengen en dat is gebeurd. Want het vernieuwde type Polo im mers, heeft dezelfde kunststof bumpers die eerder reeds op de Passat en de Golf zijn toege past. Die bumpers bieden niet alleen maar bescherming, zij to nen ook wat stoerder en roesten onder geen voorwaarde. Waar mee het probleem goed is op gelost. Een tweede winterkwaaltje van de Polo is het stroef gaan van de deurscharnieren. Meer- VW Polo een uitermate plezierig en zeer betrouwbaar wagentje gebleken, dat tot op heden het harde gebruik niet schuwt. Wel blijft het testteam van mening dat de motor vrij rauw is en dat ook in de aandrijving wel het één en ander aan geluiden is te be speuren. Maar problemen zijn daar allemaal nog niet uit voort gevloeid. De Polo is inmiddels opgewekt begonnen aan de derde 10.000 km waarin wede rom een kleine servicebeurt (bij 22.500 km) is gepland. We hou den u od de hooqte. Samenvattend kunnen we zeggen dat Renault met de 30 TX een zeer comfortabele, uiterst plezierig rijdende auto aan het topmodellenprogramma heeft toegevoegd. De vele extra's, zoals de centrale electrische vergrendeling, de van binnenuit electrisch verstelbare buiten spiegel, de verstelbaarheid van de koplampen, het getinte glas rondom, de electrisch te bedie nen zij-rulten voorin, de keurige afwerking van bekleding en vloerbedekking, om maar en kele standaard accesoires te noemen, geven bij elkaar een extra dimensie aan deze wagen. Met moet daar dan echter wel 33.300,- voor neertellen, plus 2400,- indien gewenst voor een automaat, of 2885,- voor kunstleren bekleding, 585- voor een metallic kleur en 1380.- voor een schuifdak. De klant is koning en mag het zelf bepalen. Mitsubishi, in januari 1975 ge start met de verkoop van auto's, heeft een drietal nieuwe typen toegevoegd aan haar program ma. De belangrijkste nieuweling is de vijfdeurs versie van de dit jaar op de markt gekomen Colt. De vijfders Colt is een wezen lijk andere wagen dan de driedeurs Colt. Dit, omdat de vijfdeurs versie liefst 10,5 cm langer is geworden en een 8 cm langere wielbasis heeft. De ruimte in het interieur is daar door belangrijk groter gewor den, terwijl ook de bagage ruimte wat forser is uitgevallen. Dit maakt de vijfdeurs Colt duidelijk meer geschikt voor het vervoer van een compleet gezin dan de driedeurs versie. De laatste komt meer in aanmer king - net als bv eem VW Polo of een Renault 5 - als een auto voor jonge mensen, als tweede auto en als auto voor het kleine gezinnetje. De Colt vijfdeurs wordt net als de driedeurs geleverd met naar keuze de 1,2 liter of de 1,4 liter viercilinder motor dwars voorin. In de 1200 GL - goed voor een vermogen van 40 kW (55 pk) is een vierversnellingsbak ge monteerd, terwijl de 1400 GLX is uitgerust met de vierbak plus het speciale Colt-pookje waar mee een tussenbak wordt be diend. Dit laatste pookje biedt de mogelijkheden „economy" en „power". Het is dus in feite een hoge en lage gearing. In de praktijk heeft het schake len met het pookje weinig zin. Zeel meer is het de bedoeling dat rustige rijders kiezen voor zuinigheid en dus de stand „economy" permanent in schakelen en dat vlotte rijders die de zuinigheid wat minder interesseert normaal met de pook in „power" (de korte over brenging voor een vlotte ac celeratie) rijden. De tweede pook kan dan op de buitenweg worden gebruikt voor het in schakelen van de „vijfde" ver snelling. De stand 4-hoog, ofwel 4-economy. Mechanisch zijn de drie- en vijf deurs Colts identiek. Alleen heeft de laatste dus een langere wielbasis wat de stuureigen- schappen kan beinvloeden. In hoeverre dat het geval is, zal de praktijk moeten leren. Qua uitvoering komen de ver schillende vijfdeurs typen over een met de driedeurs modellen. Met name de 1400 GLX is een zeer compleet uitgeruste wa gen. De prijs van deze versie bedraagt 15.948.-. De vijf deurs 1200 GL komt op 14.398,-. De goedkopere EL is niet in vijfdeurs versie lever baar. Het prijsverschil tussen de drie- en vijfdeurs modellen ligt rond de 1000 gulden. dere keren hebben wij ons bij VW-dealers moeten vervoegen om daar wat aan te laten doen. Waarmee overigens nimmer kosten gemoeid zijn geweest, want steeds werd dit voor ga rantie verholpen. Maar verve lend is het wel. Een derde klacht van onze Polo was een niet functionerend deurslot dat vervangen diende te worden. Hetgeen op onver wachte problemen stuitte, want het duurde liefst zes volle weken eer dat slot nieuw was te leve ren. En al die tijd gaf het op slot zetten van de wagen problemen. Voorwaar iets dat toch niet mag voorkomen bij een grote en goede organisatie als die van VW. Een pleistertje op de wonde is het feit dat het slot gratis - garantie - is vervangen. Over tot de positieve zaken en dat is vooral weer het zuinig verbruik van de in stadsverkeer uitermate handige en op de buitenweg heel goed bruikbare Polo. Ondanks het feit dat ons testwagentje erg veel voor zwaar stadswerk wordt ge bruikt, konden we ook over de tweede 10.000 km gemiddeld 1 op 14,6 in de tweede periode is het verbruik zelfs nog wat gun stiger geworden: 1 op 14,9. Dat betekent een consumptie van 671 liter benzine. Totaal heeft de wagen nu 1355 liter gewone benzine gebruikt wat in totaal een bedrag heeft gevergd van ƒ1.517,20. De brandstofkosten zijn derhalve nog net geen 7,6 cent/km hetgeen zonder meer erg gunstig is te noemen. Goedkoper kan welhaast alleen met een Golf Diesel! Ook in de tweede periode is de Met een experimentele renwagen, de C 111 - serie IV, voorzien van een V 8 benzi nemotor met twee tur bocompressors, heeft Mer cedes Benz onlangs vijf nieuwe wereldsnelheidsre- kords gevestigd op het cir cuit van Nardo in Zuid-ltalië. De C 111 is een reeds lang bestaande experimentele auto met een kunststofcar rosserie die door Mercedes Benz voor vele proeven en snelheidsrekords wordt ge bruikt. Eerder werden in een an dere versie dieselrekords met deze wagen gevestigd, thans ging het om nieuwe absolute snelheidsrekords met een benzinemotor op een wegcircuit. Ing. Hans Liebold, hoofd van de per sonenauto pre-research af deling bij Daimler Benz in Stuttgart zat zelf achter het stuur van de C 111 - IV toen de volgende officiële FIA re- kords werden verbeterd: 10 kilometer met staande start: 320,615 km/uur gem. (was 283,101 km/u) 10 mijl met staande start: 335,454 km/uur gem. (was 282,673 km/u) iOO km met staande start: 375,670 km/uur gem. (was 316,484 km/u) 100 mijl met staande start: 367,396 km/uur gem. (was 319,835 km/u) Daarnaast verbeterde Mer cedes met deze snelheid swagen het nog niet officieel erkende rekord op een vast circuit, dat in 1975 officieus gevestigd werd door de Amerikaan Mark Donohue met een Porsche 917 op het circuit van Talladega in de Amerikaanse staat Alabama met een gemiddelde snelheid van 355,9 km/uur. Thans werd dt wereldsnelheidsre- kord gebracht op 403,978 km/uur! werking ervan is - zoals gezegd - in de 30 TX aanzienlijk verbe terd. ook omdat achterpas sagiers nu via luchtopeningen onder de voorstoelen extra warme lucht aan de voeten kun nen krijgen. Naast de nieuwe versie van de Colt brengt Mitsubishi de Ce- leste voor het modeljaar 1980. Deze driedeurs coupé heeft een nieuw front gekregen en een grotere achterruit. Voorts is een aantal technische verbeterin gen doorgevoerd, onder meer worden nu achter gasgevulde schokdempers gemonteerd. Het interieur van de Celeste is voorzien van nieuwe stoelen en een lagere achterbank, waar door het geheel ruimer is ge worden. De nieuwe Celeste wordt geleverd in twee uitvoe ringen met 1,6 liter motor en tweeliter viercilinder. De 1600 ST kost inclusief BTW 15.998,- en de 2000 GT komt op f 17.798,-. Met het nieuws van de vijf deurs Colt en de Celeste in 1980-uitvoering is de koek voor wat Mitsubishi betreft nog niet op. De Galant Sigma-serie is uitgebreid met een Galant 2000 stationwagon. Deze ruime vijf deurs combi is qua uitrusting volledig vergelijkbaar met de luxueuze Galant 2000 GLX. Een leuke bijzonderheid vormen de hoofdsteunen van de achter bank die geheel kunnen worden verzonken in de rugleuning. Ui teraard kan de achterbank in zijn geheel worden weggeklapt. Net als de Sigma 1600 Sta tionwagon is ook de 2000 Sta tionwagon leverbaar met een Vlalle LPG-installatie. De in stallatie behoort niet alleen tot de betere, maar vooral de in bouw ervan dwingt respect af. Vialle bouwt de gastank onder de vloer en monteert het reser vewiel tegen de zijkant (aan de binnenzijde) van de wagen. Daardoor wordt de vlakke laadvloer niet verstoord door een grote gastank, zodat de ge bruikmogelijkheden van de wagen niet worden aangetast. De nieuwe Triumph van Bri tish Leyland die midden 1981 le verbaar wordt, is een Honda. Dat nieuws is in Engeland als een bom ingeslagen. Honda is door BL benaderd voor een unieke samenwerking waarbij de Ja panners voor de Engelsen een nieuwe auto ontwerpen die door BL zal worden vervaardigd en verkocht in de EEG en die door Honda buiten de EEG zal wor den gebouwd en verkocht. De nieuwe wagen zal zonder enige twijfel een auto van klasse worden waarin een Honda mo tor en versnellingsbak wordt gebouwd. Die motoren en bak ken zullen alle in Japan worden vervaardigd. De auto's-althans die welke de naam Triumph krij gen - zullen in Engeland worden gebouwd. Voor de carrosse rieën wordt een nieuwe lijn per sen gebouwd, die eveneens voor de tezijnertijd verschijnen de opvolger van de Austin Al legro en Morris Marina gaat worden gebruikt. Binnen de EEG ontstaat de unieke situatie dat Honda daar zijn eigen wagen niet mag ver kopen, zodat Honda-vestigin- gen binnen de EEG het moeten blijven doen met de uitsluitend voor eigen gebruik bestemde producten als de Prelude, Civic en Accord. Buiten de EEG zal de Triumph niet bestaan maar zal dezelfde auto onder de naam Honda aan de man worden ge bracht. DOOR FRED v. d. VLUGT

Leusder Krant | 1979 | | pagina 11