:e I Arend Grit vertrekt naar Renkum Lozing gier in beken niet alleen schadelijk voor sportvisserij siwrr Bijna tien jaar chef-badmeester in Leusdense bad „Bavoort" Indeling voetbal teams Ponyruiters in de prijzen Roda (zat.) zoekt verzorger leusJer krant Ook drinkwater voor vee wordt aangetast Carófcf Artikel 19 Ui TVINTOKO SCHIETEN 14.- U4 TUINT0K0 DONDERDAG 19 JUL11979 LEUSDEN/CENTRUM - Op 1 ok tober 1969 kwam Arena Grit als chef badmeester naar Leusden. Per 1 augustus a.s. heeft hij de benoeming aanvaard als manager van het Sport- fondsenbad te Renkum. Bijna 10 jaar is niet zo'n verschrikkelijk lange tijd, maar toch zullen heel wat Leusdenaren even moeten wennen aan de situatie zonder de letterlijk per ongeluk chef-badmeester ge worden Grit. Hoe vreemd het soms op iemands levenspad kan gaan vertelt het navolgende relaas. I Arend Grit zag in 1940 het eerste le venslicht in het mooiste gedeelte van Drente en met name in Dwingeloo. dat een zekere naam heeft vanwege de be kende krentebossen in de omgeving j Vader Grit had daar een houtzagerij en alles wees erop. dat junior t.z.t. die on- J derneming zou voortzetten. Arend zag het echter anders. Hij wilde hogerop en 3 volgde na de ambachtsschool (ma- chinale houtbewerking) in de avondu- ren een opleiding tot bouwkundige. Als zodanig ging hij ook aan het werk. totdat llhij in militaire dienst moest. Daar kreeg K hij de kans op vervulling van een al lang 4 gekoesterde wens. De bouwkundige - studie had hij meer gedaan om zijn va- der te plezieren. Arend vond een poli- tiebaantje veel en veel mooier. Bij de mariniers in Doorn zat hij weldra bij de M.P. en in die periode werd de grond slag gelegd voor zijn verdere loopbaan Dat dacht hij tenminste Drie jaar is hij nog politieman geweest in Amsterdam. maar in 1965 kwam onverwacht een einde aan zijn jongensdroom. Tijdens een vrij weekend bij zijn ouders in I Dwingeloo - hij zou even helpen bij het I zagen van haardhout - zorgde één moment van onoplettendheid bij de cir kelzaag voor een ongeluk, dat uiteinde lijk nog vrij goed afliep Het betekende wel het einde van zijn job bij de politie. Dat werd hem al in het Asser ziekenhuis duidelijk. Bij de politie werd ook in de jaren zestig al veel gedaan aan sport. 0 m. aan zwemmen, want in het water rijke Amsterdam sukkelde nogal eens iemand een gracht in. Grit begon te denken aan een baan op het sportieve vlak. Via zwager Karst (chef-bad meester in Assen) kon hij met zijn in middels verworven KNZB-diploma zwemonderwijzer een dergelijke baan krijgen in Westerbork. Het 25 meter- openluchtbad gaf uiteraard alleen werk in de zomermaanden. Gedurende de rest. van het jaar zat hij achter een te kentafel van Openbare Werken, zodat zijn bouwkundige opleiding goed te pas kwam. De heer Grit werkte daar o a mee aan het project Orvelte, een soort openluchtmuseum op het gebied van boerderijen e d In 1967 ..won" hij ook nog de provinciale beker voor de beste prestatie op het gebied van elementair zwemonderricht NAAR LEUSDEN In zijn marinierstijd was de heer Grit getrouwd met een Doorns meisje en het kwam de jongelui best uit, toen zijn reactie op een door de Zwembadstich ting Leusden in de Zwemkroniek (het blad van de zwembond) geplaatste ad vertentie succes had. Arend Grit werd chef-badmeester in Leusden en wel per 1 oktober 1969 Hij verhuisde eerst naar de Ansfriduslaan en later naar de Ter- berghorst. Het zwembadcomplex Ba- voort bestond in die tijd uit het buiten bad en een klein overdekt instructiebad (thans in gebruik voor revalida- tiezwemmen) Hij stond aan het hoofd van een vijfmans personeelsploeg, die in de loop der jaren uitgroeide tot een elftal, o m. noodzakelijk door de uitbrei ding van het complex op het Burg. Buiningpark met een 25 meter binnen bad. Bij de opening daarvan werd een groot internationaal zwemfeest gehou den door de Nederlandse Invaliden Sportbond De heer Grit heeft een bij zonder prettige tijd in Leusden gehad, vooral wat betreft de samenwerking met de collega's. De kans op een belangrijke posi tieverbetering. die hij onlangs kreeg, is aanleiding geworden tot zijn vertrek naar Renkum. Hier in Leusden zat Grit aan de top van de mogelijkheden en in zijn nieuwe werkkring wordt dat in feite weer een begin. Als ..bouwpastoor" - daar heeft zijn functie het meeste van weg - wordt hij manager bij de N.V Sportfondsen De afdeling Renkum be schikt op dit moment over een. wel iswaar overdekt maar klein zwembad van circa 20 x 9 meter. De nieuwbouwplannen voor een 25 meter hallenbad zijn gereed en naar verwacht mag worden, zal de realisatie daarvan in de loop van 1980 beginnen. Opnieuw heeft Grit profijt van zijn oorspronkelijke bouwkundige opleiding. De hal met ^et zwembad krijgt een multifunctionele bestemming Er zijn o m. ook een bi bliotheek en een ontmoetingscentrum in voorzien. Voorts omvat het complex een reeds in gebruik zijnd tennispark met 6 verlichte banen en een restau rant. Arend Grit heeft intussen in Ren kum een huis gekocht. Dat zal in april volgend jaar opgeleverd worden en tot dan pendelt de bijna ex-Leusdenaar dagelijks op en neer. De man. die nu op een paar maanden na 10 jaar de dagelijkse leiding van het Leusdense zwembad in handen gehad heeft, vertrekt niet zomaar. Op woensdagavond 11 juli heeft hij zijn collega's en een aantal genodigden een afscheidsparty aangeboden in het zwembadrestaurant Dat werd een zeer genoeglijk feestje en nog lang zal hij hieraan terugdenken. Wat de heer Grit in Leusden ook achterlaat is de plaatse lijke afdeling van de EHBO, waarvan hij de laatste twee jaar voorzitter was.,Erg jammer", vond hij. ,,de zaken lopen daar weer bijzónder goed. Ik moet mij er echter van losmaken. Ik heb er gewoon geen tijd meer voor, zeker niet na de a s. verhuizing Nog even terugkomend op het af scheidsfeestje, dat om 20.30 uur begon - met het personeel zakten de heer en mevrouw Grit lichtjes door tot ver in de donderdagochtend - kan nog worden vermeld, dat terwijl de zwembadvlag halfstok hing, veel lovende woorden werden gesproken. O m door een af vaardiging van de LZ PC de Haaien en van de Zwembadstichting Leusden. Deze lof ging vergezeld van tastbare herinneringen Van de zwemclub kreeg de heer Grit een zilveren wandbord en van de zwembadstichting en de col- lega'(s een aan'al schilderijen, die straks in de nieuwe woning een goed plaatsje zullen krijaen. Mevrouw Grit werd ver- De heer Grit wordt succes gewenst in zijn nieuwe werkkring door de heer Jac. Dokter, voorzitter van de Haaien. rast met mooie bloemen Het echtpaar is inmiddels met vakantie gegaan, zo dat de Gritloze periode voor het en nog wel met bijzonder fraai zwem- Leusder zwembad reeds is begonnen weer. LEUSDEN/CENTRUM - Voor de aanstaande competitie zijn de se niorenteams van Roda '46 en Ach terveld als volgt ingedeeld: Roda (zondag): Roda 1 1 e klasse A Roda 2 Res 1e kl. A Roda 3 Res 3e kl. A Roda 4 Res. 3e kl. B Roda 5 Res. 3e kl. F Roda 6 Res 4e kl D Roda 7 Res. 4e kl. E Roda 8 Res. 4e kl. F Roda (zaterdag): Roda 1 1 e klasse B Roda 2 Res. 2e kl A Roda 3 Res. 3e kl. A Roda 4 Res. 3e kl. B Roda 5 Res. 3e kl. F Roda 6 Res 4e kl F Roda 7 Res 4e kl. H Roda 8 Res. 4e kl J S.V. Achterveld: SVA 1 1 e klasse A SVA 2 Res. 2e kl. A SVA 3 Res 4e kl. A SVA 4 Res. 4e kl B SVA 5 Res 4e kl. C SVA 6 Res 4e kl D Barbecues, houtskool, aanmaakblokjes, tuinfakkels, tuinlampjes etc. trefpunt veer ptantenvrtenden AMSTERDAMSE WEG 139 -033- 17031 3812 RR AMERSFOORT ACHTERVELD - Door veertien schutters werd deelgenomen aan de onderlinge wedstrijd geweer op de buitenbaan te Scherpenzeel. De deel nemende schutters van Ons Genoegen konden ditmaal het maximum aantal te behalen punten niet bereiken. De uit slag was: aantal punten 1J. van Rossum 94 2. J Voorburg Gz 93 3. P van Nimwegen 92 4. W. J. Lagerweij 90 5. J. E van Hamersveld 88 6 H J. v. Nimwegen 87 7 F. Koenen 83 8. A Vlug 83 9. W v.d. Kletersteeg 82 10. W. Voskuilen 76 11A. van Daatselaar 75 12. J. J. v Hamersveld 69 13. G. Tolboom 66 14 H. Hols 65 ACHTERVELD - Zaterdag 14 juli werd door 7 ponyruiters van de Achter- veldse rijvereniging De Singels deelge nomen aan de ponywedstrijden welke werden gehouden te Hoogland. On danks het mooie weer was de grasmat in de morgenuren echter nog nat van de dauw. Dit was voor de ruiters die als eersten in de ringen kwamen niet zo prettig. In de dressuur ontstonden hier door bij de wendingen wel eens moei lijkheden. daar de pony's op het natte gras dan weggleden Ondanks dit ver liep het geheel voor allen toch redelijk naar wens en kwamen weer drie Sin- gelruiters met een prijs naar huis In de B-dressuur was het in ring 1 Sofie Dersjant die met een vierde prijs werd beloond en in ring 3 Claudi van Dort die eveneens een vierde prijs in ontvangst mocht nemen Bij het B- springen was het Fred van Dort die een derde prijs in de wacht wist te slepen met een foutloos parcours en een beoordeling voor zijn goede stijl van rij den LEUSDEN/CENTRUM - Voor het zaterdagstandaardteam zoekt Roda '46 een verzorger. Gedacht wordt aan iemand met elementaire kennis van EHBO, Massage e.d., die tijdens de wedstrijden (en event, op 2 doorde weekse trainingsavonden) geblesseerd geraakte spelers weer snel op de been kan krijgen. Voetbaltechnische kennis wordt op prijsgesteld, maar is geen di recte noodzaak. De ,,man met de won- derspons" heeft recht op een gratis goede zitplaats (naast de trainer in de dugout) bij de wedstrijden. Het lijkt ons een goede mogelijkheid voor een stu dent in de fysiotherapie om praktijk op te doen. Wie wat voelt voor de job kan nadere informatie krijgen bij de heer J. de Haan via telef. no 44294 BARNEVELD - „Als mensen een tankwagen bij de beek zien staan, laten ze dan alsjeblieft alarm slaan. Niemand weet uiteindelijk, wat daar gebeurt. Een goedwillend mens zal willen aannemen, dat er water wordt getankt, en dat zal ook vele malen het geval zijn. Maar als er zo'n knots van een tankwagen met gier, van zeg eens een twaalf kubieke meter, geloosd wordt, dan zijn de gevolgen niet te overzien". „Aldus de heer B.J. Drenthen, op zichter bij het Waterschap Barneveldse Beek. „De belangen, die ermee zijn ge moeid", zo vervolgt hij zijn verhaal, „beperken zich echt niet tot de sportvis serij. Ook de boeren hebben er direkt - - - - - - De manier, waarop men jaren lang de mest op het land bracht. Door de enorme toename in de intensieve veehouderij zijn ook de hoeveelheden mest toegenomen, en wel in een dergelijke mate, dat al jaren sprake is van een mestoverschot. Dientengevolge werd de Mestbank opgericht, die onder meer zorg draagt voor het transport van de mest naar Elspeet, waar speciaal een installatie is gebouwd om kalvergier te verwerken. Dat transport gebeurt met enorme tankwagens, waarbij vergeleken de hier afgebeelde wagen in het niet valt. Kennelijk is het transport van overtollige gier de dader vorige week te duur geweest, vandaar dat hij koos voor deze „oplossing". belang bij, dat zoiets niet meer voor komt. Praktisch alle boeren, die grond hebben langs de beken, hebben daar een pompje in liggen voor de drinkbak ken van hun vee. Een zo plotselinge grote concentratie van gier in het water kan voor die dieren ook bijzonder ver velende gevolgen hebben. Men moet dat goed beseffen". BEZORGD De heer Drenthen is werkelijk be zorgd over wat vorige week weer eens is gebeurd. „We hebben in een paar dagen tijd zo'n drieduizend dode vissen uit de beek kunnen scheppen. En dat waren praktisch zonder uitzondering grote brasems van een centimeter of dertig. Het wa's een aanblik, om triest van te worden. We hebben de vissen afgevoerd in plastic zakken ter grootte van vuilnis zakken, en met zo'n veertig waren die dingen afgeladen. U kunt dus wel na gaan, dat het geen kleintjes waren". KRENTERIG „Zo heel krenterig hoeven we trouwens niet te zijn", zo vervolgt de heer Drenthen. „Ik bedoel maar, er zijn van die mensen, die overal een pro bleem van maken. Maar met die gierlo- zing is het echt uitkijken geblazen. Dode vissen, een nare aanblik, maar niet het enige gevolg van het lozen van gier i oppervlaktewater. Onlangs heb ik zelf nog gecon stateerd, dat een loonwerker zo'n enorme tank stond leeg te spoelen in een beek. Toen ik die man vroeg, wat hij wel aan het doen was, antwoordde hij, dat het niets om het lijf had, zo in de zin van „wat kan er gebeuren". Vroeger was dat niet zo'n probleem, de hoeveelheden waren tenslotte veel eerineer en de lozing ervan was ge leidelijker. Daar hebben we nu geluk kig niet meer mee te maken. Maar dit, dat gaat echt te ver". BARNEVELD Overigens is men teruggekomen op het idee, dat de lozing, die de vissterfte van vorige week veroorzaakte, zou hebben plaatsgevonden op de grens van de gemeenten Barneveld en Leusden. De lozing heeft vermoedelijk veel verder stroomopwaarts binnen de ge meente Barneveld plaats gehad, omdat men lang voordat vissterfte werd ge constateerd, in de beek onder Bar neveld al vissen naar de oppervlakte zag komen om „lucht te happen". Overigens blijft de Barneveldse poli tie van mening, dat de lozing moet heb ben plaatsgevonden op of bij de brug bij de Stoutenburgerweg. „We hebben het hele traject nage zocht, en nergens sporen kunnen vin den. Verder onderzoek heeft ook niets opgeleverd. Behalve dan de verzeke ring van een aantal aan de beek woon achtige mensen, dat het hier niet om een uitzondering gaat. Met andere woor den, het zou wel vaker gebeuren"aldus een woordvoerder van de politie. LEUSDEN/CENTRUM - Voor de tennissers, de squashers en de racketballers onder U - dat zijn er meer dan wij denken - hadden de wethouders Wagenaar en Van Woudenberg (vindt U goed, dat ik die verder metW& W" aanduid? op de laatste dag van de lente een leuke verrassing. Voor deze groep vrijetijdsbesteders wordt een ge combineerde hal-en geen kleintje! - gebouwd in het Leusdense ..Westland". Squash en racketbal zijn per difinitie een indooraangele- genheid In tegenstelling tot het beroep van Tom Okker en Betty Stöve, dat hier slechts achter gaps in de vrije natuur wordt beoefend als sport. MeLhet wisselvallige |&4> derlandse klimaat vaak als spelb reker. Dat wordt anders als de ten- nishal gereed is. Rest alleen nog de vraag, wanneer die ballentent in gebruik kan worden genomen Er liggen nog diverse voetangels en klemmen een spoedige realisatie in de weg. Mag ik een voorbeeldje noemen? Artikel 19 R. O. Misschien zegt U dat niets, hoewelhalf Leus den" via die twee cijfers en letters gebouwd is. Het stuk grond, waar op W&W de hal willen laten bou wen, ligt weliswaar ten westen van Leusden-Centrum, maar behoort desondanks tot het ..Buitengebied OostErger is echter voor W&W en de sporters, dat het perceel een agrarische bestemming heeft, zo dat sport daar taboe is. In principe althans, want elk verbod-dat weet U - is nu eenmaal gemaakt om overtreden te worden en dat kan op een nette manier volgens de artikel 19 procedure. De problemen zijn daarmee echter de wereld nog niet uit. Beter gezegd dan begint het gedonder in de glazen pas goed. Beroeps- en gelegenheidsbezwaarmakers krij gen de kans van hun leven en grij pen die ook Met een jarenlange vertraging als gevolg en daar zitten W&W echt niet op te wachten. Maar waarom doen onze gemeentelijke kopmannen zo moeilijk? Zij willen (dat is weliswaar een andere zaak) aan de Smoussesteeg een mane ge. Dat is op een plantekening te lezen. Ik ben maar een leek, maar wat denkt U? Wellicht heeft die grond een sportieve bestemming? Dan mag er dus ook een tennishal staan. Zet dan dat ding daar neer en aan de Groene Zoom de manege. Zo'n paar despul met groenvoer, hooi, stro en niet te vergeten de mest (prachtig voorde omwonende tuinders') lijkt mii agrarisch genoeg voor een probleemloze vestiging m ons Westland. P.C. Vakantie-voordeel. Frolic hondebrokken zak van 5 kg van 17.95 nu •rtf punt wr Nmtenvrieiden AMSTERDAMSEWEG 139 - 033-17031 3812 RR AMERSFOORT

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7