Nederlandse leliekwekers tonen vakmanschap op Flevohof Grote lelieshow tot en met 12 augustu In twee uur de voornaamste kunstgrepen onder de knie! Nederiandse Spoorwegen introduceren kortingskaart op 1 KAASMAKEN OP DE BOERDERI] Boter en kaas leren maken ■Eusdei* hranl; DONDERDAG 19 JUL11979 aktueel Een volle maand zal Flevohof in het teken van de Lelie staan. De leden van Vereniging ,,De Lelie", de groep le liekwekers van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembol lencultuur te Hillegom zal in het hoofd paviljoen van Flevohof een lelieshow houden, met als thema ,,Het internatio nale jaar van het Kind" Kinderen van diverse continenten zijn door middel van foto's en gebruiksvoorwerpen uit talrijke landen onderwerp van de le- liearrangementen Daarnaast zal een permanente lelie-dia-show draaien en wordt in een aparte expositie de ge schiedenis van de lelie verteld De ex positie duurt van zaterdag 14 juli tot en met zondag 12 augustus De lelie, eertijds in de bloembol lenwereld een onbeduidend artikel, be-- leefde in de zestiger jaren een renais sance, toen een aantal nieuwe zaailin gen op de markt kwam. dat zich uit sluitend bleek te lenen om in de kassen in bloei te worden getrokken. Sindsdien is de lelie een bolgewas van steeds gro ter importantie geworden. De oppervlakte groeide in een be trekkelijk klein aantal jaren van nauwe lijks honderd hektare tot ruim duizend hektare in 1979. EXPORT De export van leliebollen nam sterk toe. West-Duitsland was de grootste koper. Vorig jaar gingen er 15 miljoen leliebollen naar dit land Op de tweede plaats stond Frankrijk met veertien mil joen stuks en als derde werd Italië ge klasseerd met acht miljoen stuks Een groot deel van de vaderlandse lelie-oogst blijft echter in het binnenland en wordt door de kwekers in Aalsmeer, het Westland, Rijnsburg enz. in bloei getrokken. Sommige lelies kunnen bij na twaalf maanden van het jaar worden aangevoerd en de vakman spreekt in dat geval van een jaar-rond-artikel. De aantallen bloemen die hier voor de res- pektievelijke veilingklokken worden gereden, zijn bepaald niet kinderachtiq Vorig jaar waren dat 151.000 000 tak ken lelier en daarnaast nog eens 32.000 000 leliekelken. Die brachten samen een bedrag op dat bijna 72 mil joen gulden bedroeg. NIEUWE RASSEN De schoonheid van de lelies werd in de oudheid reeds bezongen Ook in de Bijbel. Tal van rassen zijn inderdaad van een imponerende schoonheid en voornaamheid De laatste jaren zijn tal van nieuwe lelierassen gewonnen in vormen en kleuren die tot voor kort vol slagen onbekend waren. Het zijn vooral de veredelaars uit Holland die sterk naar voren komen En zij zullen in de komende weken - om precies te zijn vanaf zaterdag 14 juli tot en met zondag 12 augustus - de bezoekers van Flevohof de bewijzen van hun vakmanschap tonen De lelie kan ook uitstekend worden gebruikt voor tuinbeplanting. De b zoekers die belangstelling voor dit oi derdeel hebben, zullen op Flevohof oc aan hun trekken komen. Er zal worde gezorgd voor uitvoerige schriftelijke ii formatie. Entreeprijzen, inclusief Flevoho volwassenen 7.50; kinderen tot e met 12 jaar 5.- Flevohof is vanc Harderwijk en Elburg met de bus be reikbaar. Kijken hoe boter en kaas worden ge maakt en ze ook zelf maken. Deze mo gelijkheden biedt dit seizoen weer de Wilhelmina Hoeve in Kamenk. Van juni tot november kan men er individueel, in gezinsverband of met groepen leren boter en kaas maken met de speciale mini-apparatuur, die daartoe op de Per 1 oktober aanstaande wordt de NS-kortingskaart geldig. Hij geeft recht op en kele reizen en dagkaarten met 50 procent korting, dag retours met 40 procent kor ting en abonnementen met 25 procent korting. Hij kost 37T,- per jaar of - met au tomatische afschrijving 31,25 per maand. Voor dat ene bedrag krijgt ieder ge zinslid een eigen kor tingskaart. Een voorbeeld van de voordelen. Een enkele reis Utrecht-Den Haag (60 km) kost 9,-. Met kortingskaart 4,50. Een dagkaart - onbeperkt rei zen over het hele net - kost voor wie een kortingskaart heeft maar 21,-. Dat is 14,- korting. Een retour Alkmaar- Amsterdam (37 km) kost 9,50. Met de kortingskaart heen en weer voor 5,70. Een maandabonnement Us- quert-Groningen (27 km) kost 110,-. Met een kortingskaart 82,50. Oók voor een gezin, waar maar weinig met de trein gereisd wordt, ko men die goed 30,— van de kor tingskaart er dus gauw uit. Bovendien zijn er nog extra voordelen. Gaan meer dan twee gezinsleden samen op stap, dan hoeven toch maar twéé geredu ceerde kaartjes gekocht worden. Dus met zijn drieën of vieren of noem maar op een dagje heel Nederland door op 2 dagkaarten voor 2 x 21,—. Meer dan 42,- hoeft een gezin op een dag aan treinkosten nooit kwijt. Alle voorbeel den zijn op tarief tweede klas. Met de kortingskaart mogen onder dezelfde voordelige voorwaarden eerste klas kaartjes en abonnementen worden ge kocht. WAT IS EEN „GEZIN" Tot een gezin rekenen wij twee per sonen, die gehuwd zijn of duurzaam samenwonen, met of zonder kinderen. Ook gezinnen waarin vader of moeder ontbreekt, komen in aanmerking. Twee samenwonende personen worden als gezin aangemerkt, wanneer zij reeds gedurende een jaar duurzaam samen wonen op één adres in een gemeen schappelijke huishouding. Zij dienen dit bij de aanvraag aan te tonen door het inleveren van twee recente uittreksels uit het Bevolkingsregister. GRATIS REISDAG De NS-kortingskaart wordt per 1 oktober geldig. Heel veel mensen zullen direct van 1 oktober af extra voordelig willen reizen. Daarbij valt dan te den ken aan de ruim 100.000 abonnement houders, die voor zichzelf en hun eventueel gezin de zekerheid van extra voordeel zeker niet laten schieten. Wanneer die allemaal op het nippertje hun aanvraag insturen, komen we in tijdnood. Klanten kunnen ons helpen door hun aanvraag vóór 1 september in te leveren. Voor wat hoort wat Wie vóór 1 september inlevert krijgt aan het loket direct een kaart voor een dag gra tis treinreizen met het hele gezin. Die dag mag men zelf uitkiezen. INFORMATIE Van 15 juli af liggen op de stations enveloppen klaar met alle informatie die een klant nodig heeft om te beslis sen. In die enveloppe zitten ook de aan vraagformulieren, de machtigingskaart voor de automatische overschrijving en een NS-kortingskaart voor elk gezins lid, die met een pasfoto erop ingeleverd moet worden. Er wordt dikwijls gezegd, dat de trein duur is. Wie voor een deel van de eigen- en/of gezinsverplaatsing bewust de trein kiest kan met de NS- kortingskaart heel goedkoop uit de voeten. DE ZOMER EN DE TREIN NS heeft, speciaal voor de zomer vakantieperiode, wanneer veel inci dentele reizigers de trein preferen voor een onbezorgd dagje uit, een serie in formatieve brochures aan de stations klaar liggen. Allereerst is er de trein wij zer, een boekje waarin alle NS-reismo- gelijkheden, kaartjes, abonnementen overzichtelijk zijn vermeld. Een handig boekje om thuis eens rustig door te bla deren en te kijken waar reisvoordeel valt te halen. De „treinwijzer" is gratis af te halen aan de NS-loketten en In- lichtingbureaus TERUG NAAR STOOM '79 Er rijden in Nederland, vooral in de zomermaanden, nagenoeg dagelijks, op wel vijf verschillende trajekten, stoomtreinen rond. Tussen Apeldoorn en Dieren, Goes en Borssele, Haaksber gen en Boekelo, Hoorn en Medemblik, Tilburg en Schaluinen, is het weer hoog seizoen met veel stoom en kalmpjes aan in rijtuigen waann onze grootouders gewend waren zich te verplaatsen. Alle stoomaktiviteiten voor het zomersei zoen zijn te vinden in de brochure „Te rug naar Stoom '79", gratis af te halen op de NS-stations en Inlichtingenbu reaus. MILJOENENLIJN Zuid-Limburg, het mooiste heuvel landschap van Nederland, laat zich vanuit de trein prima bekijken. NS heeft speciale rondritkaartjes laten maken voor een ritje over de Miljoenenlijn, een bijzondere spoorlijn die in de '30-er ja ren is aangelegd voor de afvoer van het zwarte goud De aanleg destijds was een miljoenenzaak Daaraan heeft de spoorlijn tussen Simpelveld en Schaes- berg dan ook zijn bijnaam te danken. Voor de rondrit Maastricht-Valekn- burg-Simpelveld-Kerkrade-Heerlen en Maastricht of omgekeerd, of zoals u wenst, van en naar de tussengelegen stations, verkoopt NS in Zuid-Limburg voor zeven gulden een „rondrit Miljoe- nenlijn-kaartje" (kinderen half geld), waarop de reiziger op één dag onbe perkt mag onderbreken voor bijvoor beeld een wandeling door het Zuid- Limburgse heuvelland. De folder „Rondrit Miljoenenlijn" op de NS-sta tions geeft alle informatie. FIETS EN SPOOR Alles over de combinatie fiets en trein (het meenemen van de eigen fiets, het huren van fietsen, fiets mee naar het buitenland en veel prijsinformatie) heeft NS in een foldertje „Fiets en Spoor" samengebracht De folder is aan de NS-stations en In lichtingenbureaus gratis af te halen. Omdat met het fietsverzenden, zeker naar buitenlandse bestemmingen, soms enige dagen gemoeid kunnen zijn, raadt NS iedereen die fiets/trein-vakantie- plannen maakt dringend aan de folder vooraf goed door te lezen. PATROONTIJDENBOEKJE Sinds kort heeft NS een handzaam boekje aan de Intercity stations klaar liggen; het zogenaamde Patroon- vertrektijdenboekje. Niet zo zeer een spoorboekje om te zien hoe laat „de Patroon" vertrekt, maar meer een sys tematische informatiebron waarin op één en dezelfde pagina per station staat aangegeven; - hoe vaak per uur en op welke minuten er een trein naar een ander Inter citystation vertrekt; - van welk spoor de trein vertrekt; - of er moet worden overgestapt en zo ja, waar, - van welk perron de eventueel aan sluitende trein vertrekt; - hoe lang de gehele reis duurt Het Patroontijdenboekje, in handig portefeuille-formaat, is geen spoor boekje in de gebruikelijk zin van het woord. Het geeft algemene informatie aan die reiziger die van maandag t/m vrijdag tussen 8.00 en 20.00 uur tussen twee van de 46 Intercity-stations (inclu sief Brussel en Antwerpen) een reis gaat maken. boerderij aanwezig is. Nely en Arie Hoogendoorn - boer en boerin van de Wilhelmina Hoeve - zorgen ervoor dat hun cursisten binnen twee uur de voor naamste elementen van het kaasmaken en de boterbereiding onder de knie hebben. Ze onderwijzen dit jaar ook hoe kruidenboter en kruidenkaas wor den gemaakt. Wie de smaak te pakken heeft en thuis verder wil gaan, kan op de Wil helmina Hoeve apparatuur en ingre diënten aanschaffen. De kosten van de cursus, inclusief instructieboekje, ver goeding voor het gebruik van de ap paratuur, de leiding, de voorlichting en de nazorg bedragen 25,- per cursus, ongeacht de grootte van de groep. Elke cursist krijgt twee kaasjes mee naar huis. Tot november maken Nely en Arie Hoogendoorn dagelijks kaas, behalve op zondag Het kaasmaken begint om acht uur 's morgens en duurt tot onge veer tien uur. Belangstellenden zijn daarbij welkom. Ook op andere uren kan de boerderij worden bezichtigd. Er wordt dan een diaserie vertoond -van het kaasmaakproces en van de overige activiteiten die op de hoeve plaatsvin den. Zowel voor de cursus als voor een bezoek zonder meer is het echter nood zakelijk telefonisch een afspraak te ma ken. De Wilhelmina Hoeve is be reikbaar onder nummer 03481-1200. Het adres is Mijzijde 6, Kamenk (vlakbij Woerden in het westen van de provincie Utrecht). De boerderij beschikt over 19 ha grasland op veengrond, waar zeven tig koeien en kalveren zomers buiten vertoeven. In de winter lopen ze los rond in een ligboxenstal. Het melken geschiedt hygiënisch in een doorloop- melkstal met meetglazen en automati sche reiniging. „DE BOER OP" Ga eens de boer op! Dat is een enor me belevenis, zeker ook voor kinderen. „Het rotste was dat we weer naar huis moesten," zei een kind eens nadat het voor het eerst op een boerderij was ge weest. Er is zóveel te zien. Het fijnste is om met heel veel aan dacht op een agrarisch bedrijf rond te lopen. Om ook op de kleine dingen letten. Om er eens een tijdje heel stil 1 zijn en goed te luisteren naar alle gelu den. Om te proberen die geluiden thu te brengen. Doe dat in de stal, op het er in de wei, op de akker, in de kas en in d schuur Ruik overal eens goed en on dek wat al die verschillende geuren ve oorzaakt. Ruik eens aan de planten e' vruchten bij de tuinders. Kijk goed. er beweegt zich ontze tend veel op de boerderij. Kijk naar d dieren, bekijk de gebouwen goed. Li eens op hoeveel deuren een boerderi vaak heeftLet eens op de versierir gen, bekijk de werktuigen en gereec schappen aandachtig en vooral, pras met de mensen, met het boeren- tumdersgezin Ontdek wat er op het bt drijf allemaal wordt geproduceerd e; waarom, maar vooral ook wat er noaij is om die dingen te kunnen produceren Zo roept de Stichting Public Relationj Land- en Tuinbouw in een zojuist vei schenen nieuwe folder belangstellende op een agrarisch bedrijf te bezoeken. I de folders staan bijna tweehonder adressen van gastvrije boeren e tuinders. Daar kan men, gratis, terech om eens te ontdekken waar het voedsc nu eigenlijk vandaan komt. De adressej zijn verspreid over het hele land en all soorten agrarische bedrijven zitten ei bij. Belangstellenden hoeven slechts he bedrijf naar keuze op te bellen voor he maken van een afspraak. In de nieuwe folder wordt ook uitge legd hoe de Nederlandse land- er tuinbouw er uit ziet en wat de maat schappelijke en economische betekenis van deze sector is. Verder is er nog eer leuke prijsvraag in te vinden. De foldei „De Boer Op" is gratis verkrijgbaar Wie belangstelling heeft en eer briefkaart stuurt aan; „De Boer Op" Postbus 91430. 2509 EA 's Gravenha ge. krijgt de folder thuisgezonden. jt^ëi l pel rue Si St vorming van de Kaas

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9